1970 öncesi
ustura arastirirken yasli berberler bizzat soyledi. hatta yasak gelince celik usturalari sandiklara kaldirdik dedi bir tanesi cok kizmisti bu ise
bir yazida eskiden berberlerin usturalari keceyle biledikleri yaziyordu. yine kizacak ama fikri olan?
gecen yasli bir berberle konustum. bileme tasi sordum. sari tasla bileyliyorlarmis.
"celik usturanin son zamanlarina yetistim. 68den 70de yasaklanana kadar celikle tiras ettim. insanlar zevk icin geliyordu gunde 20 sakal tirasi yapiyordum. simdi gunde bir iki kisi sakal tirasina geliyor. sari tasi artik bulamazsin bende kullanmayinca verdim gitti. kime verdim hatirlamiyorum. ama denk gelir de bulursan sert olani iyidir. toplu igneyle ciz. cizilmezse iyidir. sert olsun yumusagi usturaya yaramaz. bazilarinin rengi surdaki (eliyle bir tasi gosterdi) mermer gibi acik sari krem rengi olur. onlarin kayisida olur. her tirastan once kayislamak lazim. parlak tarafiyla kayisla arkasi bicagi koreltir" dedi.
Dün elli yıl berberlik yapıp emekli olmuş bir amcayla tanıştım ve tabii konuyu ustura bilemeye getirdim. Taşla bileyleyip kayışlıyorduk dedi. Bundan kastettiği aslında touch up işlemi çünkü usturaları bileyciye götürüp çarkla bileyletirlermiş.
Burdan anladığım biley ve ustura konusunda fazla hassas olduğumuz. Nitekim ben de ilk usturamı pastan arındırnak için çarkçıya götürmüştüm iyi de kıvılcım çıkmıştı ama biley tutmama vs durumu olmamıştı. Diğer nokta ise biley açısı ve hız gritten daha etkili olabilir. Baksanıza 120 gritlik bir çarkla zamanında berberler ustura biletmişler ??
@linguist komşum bence bu tamamen anı kurtarma veya kullanılan eşya hakkında bilgi sahibi olmamakla alakalı. İkinci el alışveriş sitelerinde görülen bir çok antika ustura neredeyse kürdan gibi kalmış durumda ki bu taş ile bilemenin değil dediğiniz gibi çarkta bilemenin sonucu. Yurtdışındaki forumlarda bir kaç tane antika berber usturası görmüştüm, evet hepsi yıpranmış fakat hiç biri bizim antikalar gibi kürdan gibi kalmamıştı.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: