Zwilling J.A Henckels Bileme Taşları
burda paypal ödeme seçenekli var http://www.theinvisibleedge.co.uk/razorhones.html
biraz araştırırsanız belki daha uygun fiyatlı çıkar
Teşekkürler linguist, daha uygun fiyatlı buldum. Rakam daha düşük, ayrıca başında sterlin yerine dolar işareti var.. Wink
Yakın tıraş gibisi yoktur..
(24/06/2015, Saat: 14:59)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Chinaski tabiki işin bilim kısmıyla açıklama yapılır ama değişkenler çok fazla; çeliğin malzemesi bileşenleri, sürtünme x ve y açısı, sürtünme hızı, ne kurulukta/nemlilikte bilenme değerleri, kuru mu sulu mu yağlı mı bilendiği, tüm bunların uygulanma konfigurasyonları, taşın kesme partiküllerinin homojen ve eşit büyüklükte dağılıp dağılmadığı bu partiküllerin cinsinin ne olduğu, ilaveten bileme esnasındaki hatalı hareketler, kayışıydı tekniğiydi sakal yapısıydı vs vs hesaplanması ve standarta oturtulması kolay olmayan işler.

Bunlara bit itirazım yok komşum bu yazdıklarınızı ben de tecrübe ettim, bu değişkenler her taş için ayrı ayrı hesaba katılır elbette. Ben sadece bitirme taşları ile 1k civarı bir yağ taşının aynı ağzı veremeyeceğini söylüyorum, yukardaki parametreler bu durumu değiştiremezler. Zaten her taş için geçerli olan parametreler ve her taşta en optimum bileme yapsanız dahi keskinlik ve konforu her kum değerinde aşağı yukarı bellidir demek istiyorum. 8k dan daha düşük bir taş ile ağzı parlatabilmemiz pek mümkün değil.

Size yeten keskinlik sizin tıraş tercihinizdir zaten ona sonsuz saygı duyarım, tıraştaki değişkenler konusunda da haklısınız ona da sözüm yok. Ve evet bileme işini öğrenmek ve standarda oturtmak zor, ben de bir çok kere yanılıp öğrendim bir sürü şeyi son sene içinde hala da öğreniyorum.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
O zaman püf noktası vereyimSmile
1k taşın bir yüzünü öyle bir laplayıp parlatıyoruz ki ele alıp dokunduğumuzda kaymak gibi pürüzsüz olacak ve cilalanmış gibi ışığı yansıtacak Smile
2qknztg.jpg
30sak3t.jpg
rrpox3.jpg
Bu arada doğal taşların gritlik derecesi nasıl bilinebiliyor? Bir ölçüm metodu var mı yoksa sadece tahmin mi yürütülüyor?
Yakın tıraş gibisi yoktur..
(24/06/2015, Saat: 16:09)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: O zaman püf noktası vereyimSmile
1k taşın bir yüzünü öyle bir laplayıp parlatıyoruz ki ele alıp dokunduğumuzda kaymak gibi pürüzsüz olacak ve cilalanmış gibi ışığı yansıtacak Smile
2qknztg.jpg
30sak3t.jpg
rrpox3.jpg

Komşum laplayıp parlatınca 1k taş 5k olmuyor ki taşın yapısındaki partikül büyüklüğü değil mi bilemeyi yapan. Neyse benim esas sorum bu taşın 1k olduğundan emin misiniz? Bu taştan bende de var ve sanki 6k-8k arası bir değeri var bendeki taşın. Aynı olmayabilir elbette ama deseni parlaklığı ve dokusu çok benziyor-ben Nahcivan taşı olarak almıştım-. Neyse püf nokta için teşekkürler, 1k taştan bitirme taşı olabiliyorsa tebrik etmek lazım.
(24/06/2015, Saat: 16:14)asymptote Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu arada doğal taşların gritlik derecesi nasıl bilinebiliyor? Bir ölçüm metodu var mı yoksa sadece tahmin mi yürütülüyor?

Belirli bir grit derecesi söylenemiyor komşum bileme hızına ve verdiği keskinliğe göre ortalama bir değer söyleniyor. Bizim forumda biz çok kullanıyoruz aslında ama yurt dışı forumlarda grit derecesi söylemiyorlar. Ölçüm metodu olarak bileşiğindeki partiküllerin büyüklüğü mikroskop ve adını bilmediğim aletlerle ölçülüp bulunur bunun karşılığındaki grit değeri(JIS ve ya Batı standartlarında) söylenebilir ama tabi doğal olduğu için her taş için bu değer değişebilir.
1K taşla usturayı tıraşa hazır hale getirmek mümkün gözükmesede usturadan beklenti ve bilenme tarzı bu tartışmayı yaratıyor olabilir. Nerde okuduğumu hatırlamıyorum fakat doğal su taşları kullanılarak ve Slurry'nin sululuk derecesi ile oynanarak tek taş ile hem ağız açıp hem son keskinlik sağlanabiliyordu. Kotikül de bu işi yapabiliyor sanırım. Kendim yapıp denemişliğim yok fakat okuduklarım bu yönde. Linguist komşumuzun da elindeki taş hatırladığım kadarı ile ülkemizden çıkan ve parçacık büyüklüğü profesyonel olarak belirlenmemiş bir taş, kotikül gibi bir yapıda ise gerekli sabır ve teknik ile baştan sonra bir usturayı adam edebilir gibi.

En başta dediğim gibi, önemli olan usturadan ne beklendiği. Daha yumuşak ve yatık olmayan bir sakalda o taşla bilemesi yapılmış bir ustura bir kişiyi tatmin edecek performansı verebilirken başka biri beğenmeyebilir. Kişisel tercihler konusunda tartışmak biraz boşuna.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

bu taş bütün hırdavatçılarda var. Hakikaten hamken 1000 grit civarı ama dediğim gibi bir yüzeyi laplanırsa -ki bundan kastım sadece düzlemek değil- ustura için yeterli.

Teorim şu: Taşın içinde hapsolmuş kesici bileşenlerin ortalama büyüklüğü grit değerini belirliyor. Halbuki bu parçalar bir şekilde aynı yöne bakacak şekilde tıraşlanırsa, üstelik de bu işlem yapılırken partiküllerin kendisi de bileylenirse taşa gömülü bu partiküllerin homojen şekilde küçüldüğünü yani grit değerinin arttığını varsayabiliriz.

Kısaca bileytaşını bileyliyoruz.
dibi gozukmeyen sulara girmeye gerek yok. bende su an norton 1k,4k,8k ve coticule var. isimi tam goruyor.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Pierre La Lune ve Coticule Bileme Taşları Hakkında marv 18 6,322 23/06/2022, Saat: 22:07
Son Yorum: marv
  Çeşitli Coticule Taşları Hakkında Bilgilendirme Ve Bileme Videosu Hakkında marv 10 4,289 30/03/2022, Saat: 23:19
  Jilet Bileme Makinası Dr.TomFord 1 1,999 06/02/2022, Saat: 22:14
Photo yeşim bileme taşı simyager 8 3,073 29/01/2022, Saat: 01:07
Son Yorum: simyager
  Sigun Seramik Bileme Taşları flame2013 4 3,068 15/10/2021, Saat: 16:55
Son Yorum: EmrahEray
  Coticule ile ustura bileme ( Videolu anlatım) habaz 32 12,097 24/05/2021, Saat: 08:11
  Suehiro Bileme Taşları serkant 9 9,583 15/05/2021, Saat: 17:26
Son Yorum: serkant2
  Bileme Taşı Avcılığı habaz 18 11,126 23/03/2020, Saat: 22:53
  Coticule Bileme Loop Görüntüsü Stiladam 5 4,045 20/03/2020, Saat: 22:56
Son Yorum: habaz
  Bileme Araçları manuple 10 13,749 19/12/2018, Saat: 12:08

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: