Sakalı Gereğinden Fazla mı Yumuşatıyoruz?
Bir süredir duş alarak ve duş almadan tıraş olmanın etkilerini test ediyorum.

Her sabah tıraştan önce ılık bir suda ortalama 15 dakika duş alırım. Son zamanlarda duş almadan önce tıraş olmayı denedim. Sonuçlar şöyle oldu:

DUŞ ALDIKTAN SONRA TIRAŞ

* Sakallar gereğinden fazla yumuşuyor.

* Fazla yumuşayan kıllar, suya doyup şişiyor ve yatıyor.

* Yatan kıllar, köpükleme aşamasında daha da yumuşuyor ve iyice yatıyor.

* İki kez işlem gören cilt inceliyor ve tahrişe hazır hale geliyor. Hele ki yüzde köpükleme yapılıyorsa ikiye katlanıyor. Jilet değmeden cilt acımaya başlıyor bile..

* Sakal bir kaç günlükse, uzunluğuyla orantılı olarak daha da yatıyor.

* İyice yatan kıllar, yakın tıraşa izin vermiyor; jilet bu kılları tam performansla göremiyor. Bastırmak da çare değil, tahriş katlanıyor. 2 perdede bitecek tıraş, 3 hatta 4 perdeye çıkıyor.

* İlk perdede başarılı bir kesim yakalanmışsa 2. veya 3. perdede sorunsuz bir atg geçilebiliyor.

* Bu noktada, özellikle keskin jiletlerde çok daha dikkatli ve yavaş tıraş olmak gerekiyor. Aksi halde tahriş kaçınılmaz oluyor.

DUŞ ALMADAN ÖNCE TIRAŞ

* Sakallar sert ve dik.

* Kılların gereğinden fazla yumuşaması ve yatması engelleniyor.

* Yeterli bir yumuşatma ile cilt incelmiyor.

* Yeterli bir yumuşatma ile kıllar sadece yumuşuyor. Yatmıyor, dikliğini muhafaza ediyor.

* Dikliğini muhafaza eden ama cilde yatmayacak kadar yumuşayan kılları makina çok iyi görüyor, yakın ve konforlu tıraş mümkün oluyor.

* Yorulmamış bir cilt, yeterince yumuşamış ama yatmamış bir sakal sonucunda, çok kötü bir jilet haricinde her jiletle tahrişsiz bir tıraş mümkün.

Sonuç olarak, sakalı ve cildi tıraşa gereğinden fazla hazırlamaya çalışmak, çok az hazırlamakla aynı reaksiyonu veriyor: Tahriş. Bu sebeple bence iyi bir denge kurulmalı.

Bunlar benim kişisel deneyimlerim.. Konu hakkında sizler ne düşünürsünüz? Her tıraş öncesi duş sizce bir tabu mu, yoksa yeterli ve dengeli bir ön hazırlık yapılırsa duş almadan da tahrişsiz bir tıraş mümkün mü? Ve en önemlisi, hem duş alıp hem de ķöpükleme yapıldığındaa ekstra yumuşama aslında tıraşı daha konforlu hale mi yoksa tahrişe hazır hale mi getiriyor?
Özellikle duş öncesi ve sonrası tıraş olmuyorum. Sebeplerine gelince öncelikle sabahları duş almayı pek sevmiyorum . Akşamları duş almayı tercih ediyorum böylece günün yorgunluğunu ve kirini üzerimden attığımı düşünüyorum. Akşam duşundan önce veya sonrasında tıraş olmuyorum. Bunun da iki sebebi var : Birincisi dediğiniz gibi cildi fazla yorduğunu düşünüyorum ikincisi de akşam tıraş olursam sabah yine biraz sakal çıkıyor ondan da rahatsız oluyorum . O nedenle benim tercihim akşam duş , sabah iyi bir hazırlık ve tıraş.. Ayrıca tıraş hazırlığının fazla abartılmasının sizin de yazdığınız olumsuz etkilerine de katılıyorum . Özellikle kullanılan ürünlerde kaliteli ve teknikte geliştiyse sadece sıcak su ile bir dakika kadar cildi hazırlamak bile bence yeterli ..
Duş almadan her tıraşım muhteşem geçiyor. Bu tesadüf olamaz artık. Geçenlerde Ankara'da bir hafta geçirdim. Otelde kalmadığım için sabahları duş şansım olmadı. Seyahat setim Jaguar 236, Cella, Perma Sharp ve Ej89 ile kısa bir yüzde köpürtme sonucunda gayet güzel tıraşlar oldum. After shave kullanmadığım halde. Arada böyle tıraş oluyordum ama ilk kez dikkat ettim.. Sonra 10 gün kadar evde her iki türlü test ettim.
@Lorenzo eline sağlık .

Kendi yöntemim şu duş alsamda almasamda yüzümü sıcaktan soğuğa doğru ıslatıyorum bir nevi şoklama yapıyorum sonra ılık fırça ile hazırladığım köpüğü soguk cilde bir güzel uygulayıp keyfi şahane traş oluyorum
Konuyu tekrar okuduğum zaman bir şeyi atladığımızı farkettim. İleri de forumu okuyan yeni başlayan arkadaşları da yanıltmamak için yazma ihtiyacı duydum. Tıraş hazırlığı kişinin sakal uzunluğuyla da son derece alakalı. Günlük tıraş olan kişilerin kanımca aşırı hazırlık yapması cildi çok zorluyor ve haliyle tıraşta tahrişli olabiliyor. Ama aynı kişi 3 günlük veya haftada bir tıraş oluyorsa hazırlık çok daha önemli oluyor. Sakal uzadıysa sakalı yumuşatmak cildi hazırlamak daha önemli oluyor.
(18/05/2016, Saat: 23:29)ustaci Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Konuyu tekrar okuduğum zaman bir şeyi atladığımızı farkettim. İleri de forumu okuyan yeni başlayan arkadaşları da yanıltmamak için yazma ihtiyacı duydum. Tıraş hazırlığı kişinin sakal uzunluğuyla da son derece alakalı. Günlük tıraş olan kişilerin kanımca aşırı hazırlık yapması cildi çok zorluyor ve haliyle tıraşta tahrişli olabiliyor. Ama aynı kişi 3 günlük veya haftada bir tıraş oluyorsa hazırlık çok daha önemli oluyor. Sakal uzadıysa sakalı yumuşatmak cildi hazırlamak daha önemli oluyor.

@ustaci 3 gün veya 1 hafta dinlenmiş sakal ve cilt zaten her türlü ön hazırlığı kaldırır. Aslında sakal uzunsa perde perde sakalı kısaltarak gitmek daha uygun. 2 perde wtg + 1 perde xtg gibi.. Tespitinize katılıyorum.
(18/05/2016, Saat: 19:25)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Lorenzo eline sağlık .

Kendi yöntemim şu duş alsamda almasamda yüzümü sıcaktan soğuğa doğru ıslatıyorum bir nevi şoklama yapıyorum sonra ılık fırça ile hazırladığım köpüğü soguk cilde bir güzel uygulayıp keyfi şahane traş oluyorum

@Nani Kuş teşekkür ederim..

Full soğuk tıraş yapıp memnun olanlar da var. Epeydir soğuk tıraş olmadım. Yarın bir de böyle tıraş olayım, bakalım nasıl olacak..

Her şey forum için Big Grin
Sanırım ön hazırlık konusuda cilde bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Sıcak su haricinde ön hazırlık ürünlerinden çok memnun olmadım.
(19/05/2016, Saat: 00:24)Zeman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sanırım ön hazırlık konusuda cilde bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Sıcak su haricinde ön hazırlık ürünlerinden çok memnun olmadım.

@Zeman şahsen ben de sıcak (benim için ılık diyelim) suyun en iyi sakal yumuşatıcı olduğunu düşünüyorum. Sizin de tespitiniz doğru. Cildi ve sakalı görece kalın olanlar belki de pre-shave ürün kullanmadan konforlu tıraş olamıyorlar. Şahsen, denemek amaçlı ne zaman pre-shave ürün kullansam genelde tahriş yaşadım. Cildim çok da hassas olmadığı halde.. Ama ılık suyla, ön hazırlığı abartmadan, ince bir köpükle bile hiç tahriş olmadan, günlerce 3. perdede atg olabiliyorum.

Ağaçlar arasında gezerken ormanı gözden kaçırıyor olabiliriz.. Bunu yakalayan dostlar yorum paylaşsın lütfen..
Pre shave ürünleri hakkındaki görüşümü de belirtmek istiyorum . Günlük tıraşta faydalı olabilir o da fayda sayılabilirse zaten yanlış yapılan günlük tıraşta göreceli faydadır. Doğru yapılan günlük tıraşta Pre shave ürünlerin gereksiz hatta sürekli tıraş öncesi zaten temizlenme ihtiyacı olan sakalın bir nevi üzerini kapladığını cilt gözeneklerini kapattığını düşünüyorum. Günlük tıraşta rahatlık sağladığı düşünülebilir ama bu zaten bir önceki tıraşın yanlış yapılmasından kaynaklanıyor . Pre shave ürünlerin uzun sakalda yararlı olduğunu zaten düşünmüyorum . Demek istediğim bir veya iki defa krem veya sabun ile yapılan hazırlık veya günlük tıraşta sadece sıcak su ile ıslatmak ta veya cildin durumuna ve mevsim koşullarına bağlı olarak soğuk su ile direk tıraşa başlamakta kanımca çok daha faydalı oluyor. Düzeltme notu olarak ilave ediyorum : Günümüzde malum herşey kimyasal tıraş olurken ister istemez çeşitli kimyasallara maruz kalıyoruz .. Pre shave üzeri krem sabun üzeri balsam after shave bu kadar kimyasal her yönden zararlı mümkün mertebe dikkatli olmak gerekir düşüncesindeyim..

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Uzun Sakalı Kısaltma Yöntem ve Tercihleri ihtilaf 10 41,053 19/11/2013, Saat: 00:46
Son Yorum: Suhulet

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: