TTO/Kelebek Tıraş Aletindeki Mekanizma Sorunu
Merhaba arkadaşlar,

Birkaç sene önce aldığım ve markasını bilmediğim bir TTO tıraş aletim var. Geleneksel tıraşa başladığım ilk zamanlarda sürekli kullandığım bu alet, elimdeki aletlerin çeşitlenmesiyle birlikte uzunca bir süredir rotasyona tabiydi. Bir süre önce döner mekanizması sorun çıkarmaya başlamıştı. Tutukluk yapıyordu. Sağ olsun @recklesstr üstadın tavsiyesi üzerine WD-40 sıktım ve normal çalışmaya başladı. Ancak şimdilerde mekanizma yine tutukluk yaptığı ve hatta hiç çalışmadığı gibi ayrıca dikine (yukarı-aşağı) hareket eder hale geldi. (Foto-5 ve Foto-6) Alt kısmı yukarı ittiğimde başlık açılıyor (dikkat ederseniz sapın iç kısmı görünüyor), aşağı çektiğimde ise kapanıyor ve jileti tutuyor. Bu şekilde jileti sıkıştırdığımda sağlıklı bir tutuş olmadığını fark ettim. Çünkü her tıraşta yüzüme ufak tefek zararlar vermeye başladım. Bunun üzerine bugün tekrar WD-40 sıktım, mekanizma normale döndü ve sağa-sola doğru hareket eder hale geldi. Sizce bu durum normal mi? Böyle sık sık WD-40 mı kullanacağım? Aletin mekanizması bozulmuş olabilir mi ya da kireçten/sabundan dolayı mı tutukluk yapıyor? Daha önce bu tarz alet kullanıp ta benzer tecrübesi olanlar var mı? Yoksa ben de Baili BD-177 gibi bir alet mi almalıyım artık? Ne dersiniz @recklesstr üstadım? Siz anlıyorsunuz bu işlerden. Diyeceksiniz ki ne uğraşıyorsun, at gitsin, haklısınız ama bizimkisi muhabbet olsun  Smile

Foto-1
dcanbn.jpg

Foto-2
2kog3q.jpg

Foto-3
1042ixs.jpg

Foto-4
2z811sx.jpg

Foto-5
2z7hnuw.jpg

Foto-6
13z9uo8.jpg
Bu tıraş aleti Weishi 'ye benziyor. Bir Timor TTO klonu. Konusu burada: http://www.geltir.com/showthread.php?tid=4699

Ben bir süre kullandım bir sorun yaşamadım. Daha sonra abime verdim o hala kullanıyor. Huh
Jilet İh-tirastan sual olunmaz.
Benim de genel olarak beğendiğim ve severek kullandığım bir alet. Mekanizma sorun çıkardıkça WD-40 sıkıp kullanmaya devam edeceğim.
@msakalli üstadım, 6. resme bakınca mekanizmada problem olduğu gözüküyor. Weishi ve türevlerinde açma/kapama topuzu ile sap arasında normalde aralık bulunmuyor varsa da sap-topuz bağlantısı yerinden oynamıştır büyük ihtimal. Bir nevi Gillette Toggle gibi çalışmaya başlamış tıraş aletiniz. Tam söküp takmak çare olabilir ancak aleti gözden çıkartırsanız bu işlemi deneyin derim ben. Baili'yi de düşünün derim, 6.50 dolara/20TL en azından yedek bir tto olmuş olur elinizde. Saygılar üstadım.
Arkolik Fırça Ekipman: http://tinyurl.com/recklesstr
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim @recklesstr üstadım. Sorunu tespit etmeniz benim için önemliydi. Saygılar.
(30/06/2016, Saat: 18:28)msakalli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim @recklesstr üstadım. Sorunu tespit etmeniz benim için önemliydi. Saygılar.

Rica ederim üstadım, her zaman Smile
Arkolik Fırça Ekipman: http://tinyurl.com/recklesstr
Yok olmuyor. Bu alet aldığımda böylesine saldırgan ve agresif değildi. Orta ya da ortaya yakın bir agresifliği vardı. Karakteri bu kadar nasıl değişti bilmiyorum. Sanırım jilet tutuşu, dengesi vs. değişti, bozuldu. Çünkü son zamanlarda yüzüm yoruluyor, yıpranıyor, ufak kanamalar ve tahrişler oluyor. Daha önce bu alet ile kullandığım ve memnun kaldığım birkaç jiletle tekrar denemeler yapacağım, baktım yine olmuyor, aleti emekliye ayıracağım Smile Böylelikle kendime yeni bir alet almak için bahane yaratmış olacağım Big Grin
Ben de almistim boyle bir alet, guvenlik barlarinin yamuk oldugunu farkettim. Kaldirdim kullanmiyorum suan
Merhaba ,

Benim de rahmetli babamdan kalma bir makina var. Markasi tam okunmasa da Super Doli ve Dole gibi. Babam 94`te vefat etti. Son zamanlarinda da normal kullan at tras bicaklarindan kullaniyordu. Yani nereden bakarsaniz bakin min 25 senedir calismayan bir makina. Ancak pas veya dokulme yok. En alttaki ucu cevirdigimde veya ileri geri ittigimde ustteki mekanizma acilmiyor. Yorumlardan birseyler yapmaya calistim. Yabanci forumlara baktim. En son WD 40 denedim ardindan bir baska konuda @dikdik_s ustadin onerdigi karbonatli , tuzlu suya yatirdim. Yine de olmadi. Bazi Youtube kanallarinda bu aletin sokumunu gosteriyorlar ama cok teffaruatli yani iskeceye koyuyor , oncesinde cekicle bir tahtadan bir standa oturttugu makineye baski uyguluyor vs.. https://www.youtube.com/watch?v=7FT5eTaoFhc&t=148s

Benim icin cok onemli bir mesele haline geldi Smile Ne yapip edip calistirmak istiyorum. Acaba boyle aletleri tamir eden ve bakimini yapan birileri var mi ? Ya da boyle sorunla karsilasmis ve cozumunu bilen arkadasimiz varsa bilgi verebilir misiniz ?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Wilkinson sword tto kelebek tip yeni tıraş aleti zbilgen 91 49,494 17/03/2023, Saat: 00:49
Son Yorum: anlatıcı
Star Bu Tıraş Aleti Nedir? Prometheus 138 82,978 10/02/2022, Saat: 19:25
Son Yorum: MeyveBicagi
  Pürüzsüz Saplı Kelebek Tıraş Aletleri artan09 11 6,078 20/05/2021, Saat: 10:19
Son Yorum: Oldman
  Van Der Hagen Kelebek Tipi dipcikgibi 7 4,100 21/12/2020, Saat: 12:25
Son Yorum: marv
Photo Yintal Ayarlanabilir Kelebek Tıraş Aleti arandur 4 4,514 22/10/2020, Saat: 01:13
Son Yorum: Abus
  Markhor M06 Tıraş Aleti KRAL 10 5,394 24/05/2020, Saat: 23:04
Son Yorum: Poerio
  Yağlama TTO-Kelebek 3.Perde 8 4,564 07/01/2020, Saat: 10:52
Son Yorum: 3.Perde
  Kelebek Makinelerde El İle Jilet Açısı Ayarı Yapmak Ricochet 11 7,636 27/10/2019, Saat: 16:34
Son Yorum: Rigbie
  Stahly Kurmalı tıraş aleti linguist 12 19,719 12/05/2019, Saat: 04:12
Son Yorum: yeniden11
  Rocnel TTO Kelebek Tip Çelik Tıraş Aleti rocnel 16 10,880 23/06/2018, Saat: 11:43
Son Yorum: Aersin

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: