Mühle Rocca
(21/05/2018, Saat: 22:29)mertberkegr Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar , r41 ve r89 'um var . 2 günde bir tıraş oluyorum 20 yaşındayım. Cildim kuru, sakallarım biraz sert , rocca yı önerir misiniz ?

Ben de aldığımdan beridir tek alet olarak günlük kullanıyorum. Derby premium jileti deneme amaçlı takmıştım, çok beğendim, şimdilik sadece bu jiletle kullanıyorum. @AKadir üstadın dediği gibi, basık kafa yapısı aleti çok pratik kılıyor. İki günlük sakalda güzel işler çıkaracaktır. Ancak fazla keskin jilet kullanmamanızı tavsiye ederim. Ne de olsa agresif seviyesinde bir alet ve cilde fazla yorucu gelebilir.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Keyifli bir makina alanı üzmez sadece çok keskin jiletler ile fantezi arayışına girmeyin çünkü agresif bir makina . En uygun jileti Mühle’nin kendi jileti .
Çok teşekkür ederim herkese, önceden bir dönem feather r41 ikilisi kullanıyordum ama cildimde bazen hafif sivilcelenmeler oluyordu. Kai jiletle bu durum baya azaldı ama forumda okuduklarım kadarıyla sürekli r41 ve keskin jilet kullanırsam ileride baya cilt sıkıntıları yaşayacağım gibi duruyor. O zaman en doğrusu rocca alıp r41 ' i de babama hediye etmek olacak sanırım.
(13/01/2018, Saat: 16:18)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: SS, Captain ve DX'in üçünü de denemiş birisi olarak en çok hoşuma gidenin Captain olduğunu söylemeliyim. DD aynı şekilde @dikdik_s üstadın da dediği gibi etli ve yuvarlatılmış bir profile sahip. Bu profil tıraş olurken ciltte ek bir germe yaratarak kendinizi kesmenizi zorlaştırıyor ama bıyık bölgesinde tıraşı zorlaştırıyor. Aynı şekilde benim gibi top sakalınız varsa ince işleri de zorlaştırıyor. Yine de yeni başlayan için kullanımı en güvenli olan SS.

Komşum bir şey merak ettim. Daha önce de yazmıştım sakal yapımız aynı yatık gür ve sık. Yakın tıraş yatık sakallardan dolayı zor elde ediyoruz. Devrim üstadın gönderdiği X3 slant de çare olmadı maalesef. 3 usturayı da denemişsiniz temiz tıraş yakalayabildiniz mi? Şu an rocca ile tıraş oluyorsunuz aralarında belirgin bir fark var mı?
Düzeltme:Yatık sakallı olan Onur beymiş pardon Smile
(26/05/2018, Saat: 14:20)Bilge_Kagan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum bir şey merak ettim. Daha önce de yazmıştım sakal yapımız aynı yatık gür ve sık. Yakın tıraş yatık sakallardan dolayı zor elde ediyoruz. Devrim üstadın gönderdiği X3 slant de çare olmadı maalesef. 3 usturayı da denemişsiniz temiz tıraş yakalayabildiniz mi? Şu an rocca ile tıraş oluyorsunuz aralarında belirgin bir fark var mı?
Düzeltme:Yatık sakallı olan Onur beymiş pardon Smile

Cihan ve Onur üstatların ikisi de yatık sakala sahip . Rocca da yatık sakala birebir makina günlük kullanıma da uygun . Bildiğim Onur severek kullanıyor . Ayrıca Futur bizim vazgeçilmez demirbaşımız
(26/05/2018, Saat: 14:35)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Cihan ve Onur üstatların ikisi de yatık sakala sahip . Rocca da yatık sakala birebir makina günlük kullanıma da uygun . Bildiğim Onur severek kullanıyor . Ayrıca Futur bizim vazgeçilmez demirbaşımız

Onur üstad da derby premium ve rocca ikilisinden çok memnun olduğunu söyledi şu an. Ama futur’un 3. Ayarındaki agresiflikten daha yakın bir tıraş sunar mı peki üstad rocca?
Bana göre biraz üzerinde sunuyor ayrıca Roccayı ben R-41 in yumuşatılmış hali olarak görüyorum . @cihankeskin @onurcakmak üstatlar siz ne diyorsunuz ?
@Bilge_Kagan komşum. Sakalım benim de yatık evet. Öncelikle tersten almadan sinekkaydı tıraşın bir hayal olduğunu belirtmeliyim. Ne kullanırsanız kullanın ATG’ye mecbursunuz. Jiletli usturalarda en iyi sonucu Kai ustura ve Feather Pro jiletle aldım. El otırana kadar temiz tıraş almak ama biraz zor.

DE’lerde Rocca’yı severek kullanıyorum. Tam da @Nani Kuş komşumun dediği gibi R89 ile R41 in arasında çok güzel bir tıraş aleti. Futur ise benim yıllardır vazgeçemediğim alet. Ustura ile uğraşamayacaksanız bu ikisini tavsiye ederim.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
(26/05/2018, Saat: 15:59)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Bilge_Kagan komşum. Sakalım benim de yatık evet. Öncelikle tersten almadan sinekkaydı tıraşın bir hayal olduğunu belirtmeliyim. Ne kullanırsanız kullanın ATG’ye mecbursunuz. Jiletli usturalarda en iyi sonucu Kai ustura ve Feather Pro jiletle aldım. El otırana kadar temiz tıraş almak ama biraz zor.

DE’lerde Rocca’yı severek kullanıyorum. Tam da @Nani Kuş komşumun dediği gibi R89 ile R41 in arasında çok güzel bir tıraş aleti. Futur ise benim yıllardır vazgeçemediğim alet. Ustura ile uğraşamayacaksanız bu ikisini tavsiye ederim.

Açıkçası ATG cesaret edemiyorum sakallarım sert olduğu İçin tahriş ve uzarken kıl dönmesinden korkuyorum. Futur’a sahibim şu an zaten 3. Ayarda gene de istediğim yakınlığı elde edemiyorum. İkisini de denemiş biri olarak rocca’yı almamı mı önerirsiniz yoksa futur varsa gereksiz mi olur. Bu iki aleti temizlik konusunda değerlendirseniz üstad?
@Bilge_Kagan komşum siz zaten henüz yenisiniz ve benim gördüğüm siz çok sık fikir ve alet değiştirmişsiniz. En güzeli ortalama bi üç ay aynı alette kalıp tek jiletli aletlerle tıraş tekniğini kavramak ve cildimizi bölgesel olarak iyi tanımlamak. Bu süreçte belki tas tamam tıraş olamazsınız ama en azından tahriş ve benzeri cilt problemleri de yaşamazsınız. Siz de futur vardı, benim tavsiyem onunla devam edin, benim de ilk aletim futur. Tıraş esnasında ayarıyla oynayarak olası cilt problemlerinden kaçınabilirsiniz. Bu süreçte tekniğinizi ve cildinizi gözlemlersiniz, nerelerde problem yaşıyorsunuz tespit edersiniz.

Ben aslında son zamanlarda DE aletleri bırakmış, 50mm jiletli kullanılan veya Shick Ayarılı ile SE aletlere yönelmiştim. Bana göre yatık sakalın olmazsa olmazı ATG. Ben tekniğimi bu yönde geliştirdim ve çok memnunum. SE jiletler kalın oldukları için daha rijit kesim yapıyorlar ve ATG'de cildi yormadan güzel işler çıkartıyorlar. Son dönemlerde Yintal DE ve Mühle Rocca alımı yaptıktan sonra tekrar DE'lere döndüm. Bu gibi agresif aletlerde kesim açısıyla oynayarak ayarlı alet gibi kullanıyor, hangi perdede cildimin neresinde nasıl kesim yapacağımı iyice tecrübe ettiğimden çok şükür sorunsuz günlük tıraş oluyorum, istisnasız ATG de dahil. Gelenekselden önce haftada iki tıraş ancak olabilen ve boyun gölgesi kıpkırmızı gezen birisiydim, bu bilgiyi de vereyim. Bu süreçte sizin aslında alet değil, cildinizi tanıma ve teknik-yöntem geliştirmeye yönelik bir bakış açınızın olması lazım.

Sorduğunuz Rocca çok güzel alet, imkanlarınız dahilindeyse satın alabilirsiniz. Orta keskin ve konforlu jiletlerle güzel iş çıkarıyor. Keskin jilette çok dikkat gerektiriyor ve ister istemez cildin bir pürüzüne takılıp mini kanamalara yol açabiliyor, yani hiç gerek yok. @Nani Kuş üstat mühlenin kendi jiletini dene demişti, daha denemedim ama bu hafta kendisine söz öyle kullanacağım. Ben bir kıyas yaparken, koleksiyon niyetine dursun bir köşede diye aldığım Derby premium takıp kullandım ve çok beğendim, şimdilik öyle gidiyorum.

Alet R41 gibi batıcı değil. Koruma barının tıpkı Futurdaki gibi uzunlamasına olan yapısı, başlığın agresifliği hissettirirken, olası tehlikelerden de koruyor. Cilde daha efektif yaklaşan jilet yatık sakalı almada ciddi yardımcı da oluyor ama inatçı bölgelerde bir R41 ya da Futur 4 ve üzeri etkisi de göstermiyor. Koruma barı güzel koruyor demiştik, o nedenle korkmadan, baskıyı azaltıp açıyı 30 derecenin altına indirip tatlı tatlı ATG'mizi yaparak çözüme ulaşabiliyoruz.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Mühle R89 Rosegold SOLOTÜRK 1 619 02/01/2024, Saat: 10:32
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Muhle r41 linguist 1,259 1,094,175 15/09/2023, Saat: 19:41
Son Yorum: layken
  Edwin Jagger DE89 mu Mühle R89 mu? karakartal 23 23,152 08/07/2023, Saat: 23:05
Son Yorum: altın porsuk
  Mühle r-89 Hak. telemcii 2 703 08/07/2023, Saat: 21:52
Son Yorum: gokhanmoral
  Mühle Rocca R96 Tıraş Makinesi ve Porsuk Kılı Fırça ferencpuskas 18 5,814 16/04/2023, Saat: 13:41
Son Yorum: ferencpuskas
  Muhle R41 Twist onurstyle 30 37,622 27/02/2023, Saat: 12:20
Son Yorum: metamorfoz
  Muhle R89 Prometheus 524 503,588 03/02/2022, Saat: 16:12
Son Yorum: crsm
  Mühle R89 Grande Tıraş aletine uygun Jilet Tavsiyesi 4bigpower 12 5,193 02/12/2021, Saat: 19:29
Son Yorum: 4bigpower
  Mühle r-89 Hak. telemcii 2 2,126 28/11/2021, Saat: 11:42
Son Yorum: telemcii
  Muhle R41 Grande Paslanmaz Çelik sudüşleri 9 4,509 06/06/2021, Saat: 19:42
Son Yorum: ahbap

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: