Can sıkıntısı :)
Adı üstünde, can sıkıntısı Smile Rhino 5 + Keyshot 6

n66c0o.png

98bqdh.png

2holel4.png

amb0nb.png
Üstadım varsa canınızı sıkacak birşey söyleyin sıkalım. Ya hu ellerinize sağlık, çok güzel bunlar. Üretimi çok maliyetli olacaktır ama şöyle bir sap edinmek isterdim açıkçası. Varsa böyle çalışmalarınız Rocnel ile görüşün bence, yurtdışında nice ustalar var sadece bu işler üzerine, bakarsınız bir de bizim olur.

Tekrar tebrik ederim.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Ellerinize saglık. Sahane urunler olmus.
Canınız sıkılınca böyle şeyler yapabiliyorsanız, bir de sıkılmasa neler yapabileceksiniz acaba? Harika görünüyorlar Smile
Komşum ellerine sağlık. Arada gitarlar için de canını sıksan ya Wink)
(18/10/2016, Saat: 00:54)nacho_grande Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Adı üstünde, can sıkıntısı Smile Rhino 5 + Keyshot 6

Çok güzel çalışma tebrik ederim. Her şey hayal etmekle başlar.

Üretilmesi kısmına gelince bir kaç not aktarayım size, genel katı görünümü sade ve şık tornada şekillendirilmesi çok kolay olur.

Dış yüzeyindeki desenler için ise iki farklı yol bulunuyor. Birincisi bu desene uygun ovalama topu yaptırmaktır. Yapılan ovalama topu ile deseni oluşturmaktır. Bu şekilde yapıldığı zaman kusursuz yüzey kalitesi çıkmaz. Parlak bir yüzey de oluşmaz. Fotoğrafta göründüğü gibi piramit benzeri şekiller net şekilde ortaya çıkmaz. Ama uzaktan baktığınız zaman yine de piramit görünümünü anımsatabilir.

İkinci yöntem ise tornada belirli bir payı bıraktıktan sonra lazer ile desenleri oluşturmak gerekir. Bu yöntem ile tam da çizimini yaptığınız sap desenini birebir oluşturabilirsiniz. Üç boyutlu çiziminizin aynısı olur. Ancak bu yöntemin de dezavantajı adet başına ortalama 75-100-TL sadece desen oluşturma maliyeti çıkarmaktadır. Ovalama ile desen oluşturmanın maliyeti ise adet başına 1-TL yi geçmemektedir.

Farklı şekilde üretim teknikleri var ama anlatmaya gerek duyulmayacak şeyler.

Ayrıca çizimin yapan tüm arkadaşlara da önemli bir konuda bilgi vereyim. Çizimlerinizi katı modelleme programları üzerinde yapmanız gerekiyor. Yalnızca görsel üzerine yapılan çizimler yeterli sayısal veri içermediği için x,y z ekseninde makine kodlarını uygulayamamaktadır. Dosya uzantılarını başka bir program aracılığı ile katı model uzantısına (örnek iges, step gibi) çevirdiğiniz durumlarda da kodlarda bozulma olmaktadır.
rocnelrazor@gmail.com
www.rocnel.com

Hepinize teşekkürler, beğenmenize çok sevindim.

@rocnel komşum, üretim maliyetleriyle ilgili bu değerli bilgiler için ayrıca teşekkürler. Bu aşama en fazla konsept aşaması olabilir tabii ki... Yaklaşık 25 senedir endüstriyel tasarımcıyım, 12 sene de üniversitede ilgili bölümlerde ders verdim. Her sektördeki imalat teknolojileri gitgide daha hızlı değişmekte, ayak uydurmak zorlaşıyor. Smile Katı modellemeyi Rhino' da yaptım, IGES ya da STEP formatına çevirmede sorun olmayacaktır. Çok sıkışırsak, Solidworks' e atıp, orada cilalarız, ya da direkt orada modelleriz.

@Rusty komşum, gitar işini emekliliğime saklıyorum. Smile

(18/10/2016, Saat: 15:25)rocnel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok güzel çalışma tebrik ederim. Her şey hayal etmekle başlar.

Üretilmesi kısmına gelince bir kaç not aktarayım size, genel katı görünümü sade ve şık tornada şekillendirilmesi çok kolay olur.

Dış yüzeyindeki desenler için ise iki farklı yol bulunuyor. Birincisi bu desene uygun ovalama topu yaptırmaktır. Yapılan ovalama topu ile deseni oluşturmaktır. Bu şekilde yapıldığı zaman kusursuz yüzey kalitesi çıkmaz. Parlak bir yüzey de oluşmaz. Fotoğrafta göründüğü gibi piramit benzeri şekiller net şekilde ortaya çıkmaz. Ama uzaktan baktığınız zaman yine de piramit görünümünü anımsatabilir.

İkinci yöntem ise tornada belirli bir payı bıraktıktan sonra lazer ile desenleri oluşturmak gerekir. Bu yöntem ile tam da çizimini yaptığınız sap desenini birebir oluşturabilirsiniz. Üç boyutlu çiziminizin aynısı olur. Ancak bu yöntemin de dezavantajı adet başına ortalama 75-100-TL sadece desen oluşturma maliyeti çıkarmaktadır. Ovalama ile desen oluşturmanın maliyeti ise adet başına 1-TL yi geçmemektedir.

Farklı şekilde üretim teknikleri var ama anlatmaya gerek duyulmayacak şeyler.

Ayrıca çizimin yapan tüm arkadaşlara da önemli bir konuda bilgi vereyim. Çizimlerinizi katı modelleme programları üzerinde yapmanız gerekiyor. Yalnızca görsel üzerine yapılan çizimler yeterli sayısal veri içermediği için x,y z ekseninde makine kodlarını uygulayamamaktadır. Dosya uzantılarını başka bir program aracılığı ile katı model uzantısına (örnek iges, step gibi) çevirdiğiniz durumlarda da kodlarda bozulma olmaktadır.
!!! Rockabilly Forever !!!
Keşke Murat usta komşumuzla irtibata geçse, bu sapları hayata geçirse. Yeni modellerde bu sapları görsek harika olur.
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: