Frank Shaving SYF28-FI33 Sentetik Tıraş Fırçası
Bende de bir FS sentetik var. Fakat bendekinin kılları en azından renk olarak farklı. Seyahatlerde kullanıyorum. Bana güzel ıslatılmış domuzların keyfini vermiyor. Isana pure badgerdan başka porsuk tecrübem de olmadığı için porsuklarla kıyaslayamıyorum. Köpük yapmakta zorlanmıyorum gayet güzel yapıyor. Çok batıcı ya da çizici diyemem ama bana göre bir konfor/keyif eksikliği var bendekinde.

(Fotoğrafı ekleyemedim internetin azizliği)

Bu arada FS pure-tech isimli yeni bir sentetik çıkarmış sanırım. Hiç fena görünmüyor, yorumları da fena değil.
Frank Shaving ile Yaqi (tuxedo) arasında ufak bir kıyaslama : İkisi de kaliteli ama farklı dünyaların fırçaları Smile

İkisinin de sapı çok güzel, bu açıdan kıyaslamaya gerek yok. Hangisi derseniz ikisi de derim. Ama knot'ları (ve dolayısıyla tıraş karakterleri) oldukça farklı.

FS yoğun kılları ve güçlü backbone'u ile tam bir performans canavarı. Göz açıp kapayıncaya kadar tası köpük dolduruyor. Tuxedo (yaqi) ise yoğun ancak oldukça yumuşak kıllara sahip, bu nedenle yükleme ve tasta köpürtme biraz uzun sürüyor.

Yüze uygulamada ise FS oldukça yaylanıyor, düzgün biçimde uygulama (veya köpürtme) için dikdik üstadın dediği gibi biraz bastırmak ve tecrübe gerektiriyor, Tux ise hiç yaylanmadığı gibi direkt yayılıyor, bu nedenle uygulamak oldukça basit ama köpürtme biraz uzun sürüyor.

xcvg5h.jpg

Şahsi tercihim FS yönünde açıkçası Tux bana çok yumuşak ve yavaş geldi ama ağırlıklı krem kullanan hassas ciltli arkadaşların hoşuna gidebilir. Günlük tıraşlarım için FS'i tutup Yaqi'nin knot'unu elimdeki 24'lük yedek 2 Band knot ile değiştireceğim. Bozmadan çıkarabilirsem denemek isteyen bir arkadaşa knot'unu gönderebilirim.

Bu arada tuxedo knotların hepsi birbirinin aynı gördüğüm kadarıyla, üretici ya yaqi'nin kendisi veya yaqi ile aynı bölgede bir firma. Dolayısıyla APShave, Wolf Whiskers veya Maggard da alsanız bununla aynı knot geliyor.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
Merhabalar,
Sivilceye yatkın bir gencim, ilk zamanlarda aldığım Wilkinson domuz kılı fırçadan hem dinî sebeplerle hem de performans sebebiyle hiç memnun değilim. FS kullanmış komşularım, bu fırçayı tavsiye eder mi? Kullanacağım tek fırça olacak, sadece Arko sabun kullanıyorum.

Sevgiler...

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(13/12/2018, Saat: 13:01)Bostani Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar,
Sivilceye yatkın bir gencim, ilk zamanlarda aldığım Wilkinson domuz kılı fırçadan hem dinî sebeplerle hem de performans sebebiyle hiç memnun değilim. FS kullanmış komşularım, bu fırçayı tavsiye eder mi? Kullanacağım tek fırça olacak, sadece Arko sabun kullanıyorum.

Sevgiler...

Bence parasını hakediyor komşum. İhtiyacınız varsa kaçırmayın. Kullandıkça performansı artan bir yapısı var. Kokusuz çabuk kuruyan, tasta çok hızlı köpük yapan bir fırça. Başta biraz sert gelebilir kıllar. Backbone oldukça yüksek.
Peki bir fırça standımız yoksa bu fırçayı nasıl kurutabiliriz? Cevabınız için teşekkür ederim.

(13/12/2018, Saat: 18:29)new38 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bence parasını hakediyor komşum. İhtiyacınız varsa kaçırmayın. Kullandıkça performansı artan bir yapısı var. Kokusuz çabuk kuruyan, tasta çok hızlı köpük yapan bir fırça. Başta biraz sert gelebilir kıllar. Backbone oldukça yüksek.

Sentetik fırcalar harika seyehat fırcalarıdır. Cok hızlı kurur. Havluda kaba suyunu alın, bırakın rafta cok kısa bir surede kuruyacaktır.
Razorus'dan siparişini verdiğim bu fırça bugün elime geçti ve ilk tıraşımı oldum. İzlenimimi paylaşmak istiyorum.

Bir süredir sentetik fırçalara sevgim kabardı. Tongue Yaqi'nin değişik çaptaki sentetiklerini zevkle kullanıyorum. Önceden ıslatma ihtiyacı olmaması, çabuk köpük yapması, uçlarının yumuşak olması, kabul edilebilir bir omurgaya sahip olması ve çabuk kuruması avantajları.

FS'in sentetiği Yaqi'den farklı özellilkler sergiliyor. Omurgası çok daha güçlü, uçları ise Yaqi'ninkiler kadar yumuşak değil. Tam "ben bir sabun canavarıyım" diyen havası var diyeceğim fakat @dikdik_s üstadımın tepkisinden çekindiğim için diyemiyorum Big Grin

Yaqi'nin fırçaları bana hep porsuk taklidi yapıyor gibi gelmiştir, FS'in bu sentetiği ise domuz taklidi yapıyor gibi geldi bana. Domuz fırçaları seven fakat break-in den sonra performansının düştüğünden şikayetçi olanlara bu fırçayı tavsiye ederim.
https://youtube.com/channel/UCD-HX8qdZx__yv3jmHY6TFg
İlk kullanımda suyu ve köpüğü biraz kararttı, boya akma durumu olabilir mi?
(15/10/2019, Saat: 21:28)Ratiere Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İlk kullanımda suyu ve köpüğü biraz kararttı, boya akma durumu olabilir mi?

Porsuk,domuz,sentetik fark etmez.Çok fırça aldım kullandım sayısı 100 ü geçmiştir.İlk kullanımda coşan,temiz köpük yapan fırçaya rastlamadım.İlk kullanımda her fırça kirli köpük veya koku atar.Mesela jaguar domuz çok kötü kokar.Baya temizlik ister.Yaqi sentetik de bol temizlik istiyor(forumda konusu var).En son aldığım simpson wee scot fırça da baya kötü koku vardı.Minicik fırçayı 1 gece şampuanlı suda bekletmek zorunda kaldım.
bende de var bu fırçadan. köpük yapmak, yüze uzun uzun uygulamak vs çok keyifli. diğer yandan o yüzde yayma işini beceremedim. çok diri ve güçlü bir backbone var. bilemediğim, eksik yaptığım bir şey mi var ya da benim cildim mi fazla hassas bilemiyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Thumbs Down Temizel yeni günlük tıraş için basmalı sentetik fırça Eyup 3 1,091 29/11/2023, Saat: 14:08
Son Yorum: Zireæl47
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 9 2,024 30/07/2023, Saat: 00:36
Son Yorum: sfenks
  Sentetik Fırça Tavsiyesi flame2013 254 156,585 28/04/2023, Saat: 03:29
Son Yorum: BAYsubjeckt
  İki tıraş fırçası arasında karar veremedim Mertecevit 7 1,427 22/04/2023, Saat: 19:34
Son Yorum: Mertecevit
  YAQI Berber 30' Tuxedo Sentetik Fırça ekindgn 15 6,199 04/04/2023, Saat: 01:55
Son Yorum: Mecanica
  Wilkinson Sword Tıraş Fırçası 47 TL tilki_92 18 6,299 23/02/2023, Saat: 16:07
Son Yorum: anlatıcı
  Zaza 150 Tıraş Fırçası implicit 1 1,717 29/12/2022, Saat: 20:24
Son Yorum: implicit
Photo Dededen Kalma Tıraş Fırçaları appashave 0 1,538 15/12/2022, Saat: 18:05
Son Yorum: appashave
  Simpson Synthetic Tıraş Fırçası CK89 6 4,345 14/06/2022, Saat: 15:57
Son Yorum: Conte
  Türkiye içi semogue hariç at kılı tıraş fırçası satan yer Papa_Khan 2 1,866 22/05/2022, Saat: 10:20
Son Yorum: Papa_Khan

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: