Diş Macunu Önerileri
Marvis genel anlamda beğendiğim bir ürün ama paradontax kendi adıma denediğim macunlar arasında şahsına münhasır bir ürün..

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...
AO8J77.jpg
BOW2v9.png
ürünü uzun zamandır kullanıyorum gün içinde naneli olanı yatarken mineralli olanı dişlerimin gerçekten temizlendiğini hissettiriyor tavsiye ederim.
Arkadaşlar,

Gene ay, yaklaşık 7-8 ay önce yaptırdığım bir dolgum da problem yaşıyordum.
Tatil öncesi çok ta canımı sıkmıştı (dişçiden feci korkan biri olarak). Dişte görünen hiç bir çürük yoktu ..
Biraz araştırdım ve hasasiyet olabilir diye düşündüm. Bunun üzerine biraz daha araştırma yaparak aslında çok yanlış diş fırçası kullandığımı ve dişlerimi de çok hırpaladığımı anladım.

Bir arkadaşımın tavsiyesi ile Sensodyn in hassas dişlere uygun, yumuşak (ekstra yumuşağıda var), gayet düze ve gösterişsiz diş fırçasını aldım.
Dişlerime sürdüğüm an, sanki iyi bir porsuk traş fırçası ile tanışma anını hatırladım. gerçekten sayıca çok, yumuşak ve ince kıllar dişleri temizliyormuş.

Bununla birlikte Listerine firmasının Hassas Dişler için olan çalkalama suyu ile, SLS siz Sensodyn macunlarını (mesela klasik olanlar, Pronamel veya Tam koruma gibi) kombine edince o hassaslıktan eser kalmadı...

Macun olarak zaten hep Sensodyn kullandım ama özellikle fırçanın ve iyi bir ağız çalkalama suyunun önemini paylaşmak istedim.

Sert fırçaları, sert şekilde kullanarak dişlerinize zarar vermeyin Smile
(12/09/2019, Saat: 11:17)atoprak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar,

Gene ay, yaklaşık 7-8 ay önce yaptırdığım bir dolgum da problem yaşıyordum.
Tatil öncesi çok ta canımı sıkmıştı (dişçiden feci korkan biri olarak). Dişte görünen hiç bir çürük yoktu ..
Biraz araştırdım ve hasasiyet olabilir diye düşündüm. Bunun üzerine biraz daha araştırma yaparak aslında çok yanlış diş fırçası kullandığımı ve dişlerimi de çok hırpaladığımı anladım.

Bir arkadaşımın tavsiyesi ile Sensodyn in hassas dişlere uygun, yumuşak (ekstra yumuşağıda var), gayet düze ve gösterişsiz diş fırçasını aldım.
Dişlerime sürdüğüm an, sanki iyi bir porsuk traş fırçası ile tanışma anını hatırladım. gerçekten sayıca çok, yumuşak ve ince kıllar dişleri temizliyormuş.

Bununla birlikte Listerine firmasının Hassas Dişler için olan çalkalama suyu ile, SLS siz Sensodyn macunlarını (mesela klasik olanlar, Pronamel veya Tam koruma gibi) kombine edince o hassaslıktan eser kalmadı...

Macun olarak zaten hep Sensodyn kullandım ama özellikle fırçanın ve iyi bir ağız çalkalama suyunun önemini paylaşmak istedim.

Sert fırçaları, sert şekilde kullanarak dişlerinize zarar vermeyin Smile

Anlatımınıza sağlık komşum, Sensodyn markasının hassas diş fırçasını bende kullanıyorum çokta memnunum. Diş macunun fiyatı biraz pahalı olsada bir kere kullanmıştım ve oldukça beğenmiştim.
Keyifli tıraşlar dilerim. Tıraş aleti
Daha önce Himalaya diş macunu kullanıyordum ki fiyatı 40 TL'ye çıkana kadar. 25 TL'ye aldığım ürün 40 TL olunca bir zoruma gitmedi değil. Ben de ETS diş macunu kullanmaya başladım. Üstelik fiyatı da 10 TL.
Ama bu aralar kafamı karıştıran bir husus var komşular. Diş macunu alırken SLS ve paraben olmamasına özellikle dikkat ediyorum. Ama araştırma yaparken florür denilen maddeninde sağlığa zararlı olduğu, vücudun atmakta zorlandığı ve beyni etkileyen zararlı madde olduğu yazıyor. Hatta intermette bununla ilgili bir ton haber var.
Şimdi siz komşuların da fikrini öğrenmek isterim. Zira artık diş macununun içindeki florür ile yetinmeyip florürlü ağız gargara sularınıda kullanmaya başladık. Özellikle aramızda diş doktoru veya bu alanda bilgili komşuların akademik bilgi paylaşmaları iyi olur, şahsen okurum. Smile
(12/09/2019, Saat: 11:33)ziyanınjileti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Daha önce Himalaya diş macunu kullanıyordum ki fiyatı 40 TL'ye çıkana kadar. 25 TL'ye aldığım ürün 40 TL olunca bir zoruma gitmedi değil. Ben de ETS diş macunu kullanmaya başladım. Üstelik fiyatı da 10 TL.
Ama bu aralar kafamı karıştıran bir husus var komşular. Diş macunu alırken SLS ve paraben olmamasına özellikle dikkat ediyorum. Ama araştırma yaparken florür denilen maddeninde sağlığa zararlı olduğu,  vücudun atmakta zorlandığı ve beyni etkileyen zararlı madde olduğu yazıyor. Hatta intermette bununla ilgili bir ton haber var.
Şimdi siz komşuların da fikrini öğrenmek isterim. Zira artık diş macununun içindeki florür ile yetinmeyip florürlü ağız gargara sularınıda kullanmaya başladık. Özellikle aramızda diş doktoru veya bu alanda bilgili komşuların akademik bilgi paylaşmaları iyi olur,  şahsen okurum. Smile

Hocam bir ara detaylıca bir yazı yazmak istiyordum ama işten güçten fırsat olmuyor. Fırsat bulunca da açıkçası üşengeçlik ediyorum Smile
Kısaca söylenek gerekirse florü her gün 2 büyük tüp macun tüketmediğiniz takdirde bir zararı yok vücüt atıyor. Dahası flor diş yapısını ciddi bir biçimde güçlendirip çürümesini engelliyor bu yüzden çürük riski olanlarki bu grup aslında düşünülenden çok geniş, kesinlikle florürlü ürünler kullanmalı. Dahası kim macunu yutuyor yada gargarayı yutuyor zaten su ile gargara yapıp tükürülüyor. Beyin gelişimi ile ilgili harvard üniversitesinin bir çalışması var ki bu çalışmadan sonra büyük otörler harvardı ciddi bir biçimde eleştiri yağmuruna tuttu. Florün beyin gelişimine etkisi günkül kaşıkla yenmediği sürece yok Smile günlük kullanımda bu dozlara ulaşmak için özel bir emek gerekir ki zaten çocuk macunlarında bu oran oldukça az, çocukların macunu yutma yada tadını beğenip yeme ihtimaline karşı. Erişkinlerde beyin gelişimi zaten söz konusu değil Smile gelişti bitti bizim beyinler.

Bir de sanırım ülke halk sağlığı konferanında da katıldığımda söz konusuydu flor kullanımını arttırma yolları. Bunun için sanırım ülkemizde satılan macunların flor oranı yükseltildi.

Son olarak da gelişmiş bir çok ülkenin halk sağlığı birimlerinin diş sağlığı için ciddi flor politikaları var.
Örnek vermek gerekirse isviçrede, almanyada, fransada tuzlar flor ilaveli amerikada sulara flor ilavesi yapılıyor bazı ülkelerde sütlere flor ilavesi yapılıyor.

Ülkemizde de denizlide travertenlerden de anlaşılacağı üzere sularda flor oranı yüksek seviyelerde. Yerel halkta dişlerde aşırı flor birikmesi (florozis) çok yaygın ve bu dişlerle açalışanlar bilir ne kadar dayanıklı olduklarını.

Demem o ki flor iyidir güzeldir. Ama her şey gibi onun da aşırısı zararlıdır. Smile
Derin su balıklarını midyeleri düşünün onlar civa açısından normal balıklara oranla daha zengindir. Civa da flordan cok daha toksik bir elementtir.

Bir hatam var ise affola Smile iki hasta arasında ayak üstü yazdım inşallah doğru düzgün toparlanmıs bir yazı da yazmak istiyorum ağız diş bakımı ile ilgili Smile

Flor ile ilgili bir calismayi da birakayim isterseniz detaylica bakmadim ama guzel yazilmisa benziyor Smile
http://www.journalagent.com/cocuk/pdfs/CD_9_1_8_15.pdf
(12/09/2019, Saat: 13:36)osaka23 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam bir ara detaylıca bir yazı yazmak istiyordum ama işten güçten fırsat olmuyor. Fırsat bulunca da açıkçası üşengeçlik ediyorum Smile
Kısaca söylenek gerekirse florü her gün 2 büyük tüp macun tüketmediğiniz takdirde bir zararı yok vücüt atıyor. Dahası flor diş yapısını ciddi bir biçimde güçlendirip çürümesini engelliyor bu yüzden çürük riski olanlarki bu grup aslında düşünülenden çok geniş, kesinlikle florürlü ürünler kullanmalı. Dahası kim macunu yutuyor yada gargarayı yutuyor zaten su ile gargara yapıp tükürülüyor. Beyin gelişimi ile ilgili harvard üniversitesinin bir çalışması var ki bu çalışmadan sonra büyük otörler harvardı ciddi bir biçimde eleştiri yağmuruna tuttu. Florün beyin gelişimine etkisi günkül kaşıkla yenmediği sürece yok Smile günlük kullanımda bu dozlara ulaşmak için özel bir emek gerekir ki zaten çocuk macunlarında bu oran oldukça az, çocukların macunu yutma yada tadını beğenip yeme ihtimaline karşı. Erişkinlerde beyin gelişimi zaten söz konusu değil Smile gelişti bitti bizim beyinler.

Bir de sanırım ülke halk sağlığı konferanında da katıldığımda söz konusuydu flor kullanımını arttırma yolları. Bunun için sanırım ülkemizde satılan macunların flor oranı yükseltildi.

Son olarak da gelişmiş bir çok ülkenin halk sağlığı birimlerinin diş sağlığı için ciddi flor politikaları var.
Örnek vermek gerekirse isviçrede, almanyada, fransada tuzlar flor ilaveli amerikada sulara flor ilavesi yapılıyor bazı ülkelerde sütlere flor ilavesi yapılıyor.

Ülkemizde de denizlide travertenlerden de anlaşılacağı üzere sularda flor oranı yüksek seviyelerde. Yerel halkta dişlerde aşırı flor birikmesi (florozis) çok yaygın ve bu dişlerle açalışanlar bilir ne kadar dayanıklı olduklarını.

Demem o ki flor iyidir güzeldir. Ama her şey gibi onun da aşırısı zararlıdır. Smile
Derin su balıklarını midyeleri düşünün onlar civa açısından normal balıklara oranla daha zengindir. Civa da flordan cok daha toksik bir elementtir.

Bir hatam var ise affola Smile iki hasta arasında ayak üstü yazdım inşallah doğru düzgün toparlanmıs bir yazı da yazmak istiyorum ağız diş bakımı ile ilgili Smile

Flor ile ilgili bir calismayi da birakayim isterseniz detaylica bakmadim ama guzel yazilmisa benziyor Smile

Teşekkür ederim komşum bu bilgi için, günlük hayatta sürekli kullandığımız maddeler belki ama hiç aklımıza bile gelmiyor hayat telaşından, bu forum sayesinde hayata kısa bi mola verip bu tarz bilgiler edinebiliyoruz.
Keyifli tıraşlar dilerim. Tıraş aleti
(12/09/2019, Saat: 13:36)osaka23 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam bir ara detaylıca bir yazı yazmak istiyordum ama işten güçten fırsat olmuyor. Fırsat bulunca da açıkçası üşengeçlik ediyorum Smile

Çocuklar için diş macunu önerisi alabilir miyiz sizden komşum? Jack n jill çilek almıştım çocuk illaki yiyor 4 yaşında zararsız diye almıştım bu markayı. Naneli istiyor şimdi bu markada da naneli yok.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Teşekkür ediyorum komşum.
Bir çok pahalı diş macunları özellikle florür olmadığını, doğal, organik ve zararsız olduğunu belirttiği için bu florür meselesi aklıma düşmüştü. Her ne kadar ben de beyne bir zarar vermeyeceğini düşünsemde sosyal medyada (özellikle ekşi sözlükte) florür düşman ilan edilmiş. Florürlü diş macununu bıraktıktan sonra eski çocuksu rüyaları tekrar görmeye başladığını ve bu yüzden bile beyni negatif yönde etkilediğinin farkına vardığını yazmış. Florürün beyne ulaşması da dii eti kanaması ile kana karışıp beyine ulaşabileceğini yazmış. Bazıları dış mihraklar(!) bizim gibi ülkelerin gelişmesini engellemek için florür kullanımını arttırdığını hatta sizin dediğiniz gibi suya katıldığını yazmış. Daha bir ton yazı... Smile Benim diş doktorumda, diş macunu kullanmana gerek yok, diş fırçasıyla bile temizleyebilirsin ve zaten dii macunu ağızda ferahlık dışında bir etkisi yok, demişti.

Gerçekten bu konuda gerçekten ne doğru olduğunu merak ediyorum. Onun için akademik çalışma, belge vs. istedim. Bilgi için teşekkür ederim. Ama müsait bir zamanınızda bu konu altından detaylı bu florür konusunu yazarsanız hem biz bilgileniriz hem de benim gibi meraklı kişiler google amcaya sorduklarında akıl mantık dahilinde bir cevapla karşılaşırlar.
(12/09/2019, Saat: 14:12)ziyanınjileti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ediyorum komşum.
Bir çok pahalı diş macunları özellikle florür olmadığını,  doğal,  organik ve zararsız olduğunu belirttiği için bu florür meselesi aklıma düşmüştü. Her ne kadar ben de beyne bir zarar vermeyeceğini düşünsemde sosyal medyada (özellikle ekşi sözlükte) florür düşman ilan edilmiş. Florürlü diş macununu bıraktıktan sonra eski çocuksu rüyaları tekrar görmeye başladığını ve bu yüzden bile beyni negatif yönde etkilediğinin farkına vardığını yazmış. Florürün beyne ulaşması da dii eti kanaması ile kana karışıp beyine ulaşabileceğini yazmış. Bazıları dış mihraklar(!) bizim gibi ülkelerin gelişmesini engellemek için florür kullanımını arttırdığını hatta sizin dediğiniz gibi suya katıldığını yazmış. Daha bir ton yazı... Smile Benim diş doktorumda, diş macunu kullanmana gerek yok,  diş fırçasıyla bile temizleyebilirsin ve zaten dii macunu ağızda ferahlık dışında bir etkisi yok,  demişti.

Gerçekten bu konuda gerçekten ne doğru olduğunu merak ediyorum. Onun için akademik çalışma,  belge vs. istedim. Bilgi için teşekkür ederim. Ama müsait bir zamanınızda bu konu altından detaylı bu florür konusunu yazarsanız hem biz bilgileniriz hem de benim gibi meraklı kişiler google amcaya sorduklarında akıl mantık dahilinde bir cevapla karşılaşırlar.

Komşum ona bakarsan Türkiye'de dişini fırçalayan yok ama insanların akıl sağlığı da pek yerinde değil. Fazla takılmayın bence. Big Grin Bu arada benim önerim curaprox black is white diş macunu Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Photo Cilt Maskesi Önerileri edward 3 3,521 07/10/2020, Saat: 01:26
Son Yorum: edward
  Güneş Kremi, Yağ ve Bronzlaştırıcı Önerileri ferhat1905 14 11,868 25/04/2020, Saat: 15:58
Son Yorum: Rigbie

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: