Fırçamın Sapı Koptu, Nasıl Tamir Edeceğim?
Merhabalar komşularım.

Bedelli askerlik hizmetini yaparken bir sabah fırçamın sapı ile kıl kısmı bir birinden ayrıldı gitti.

Şu an sap ve knot kısmını birleştirip yapıştırmam gerekiyor. Ama bu konuda hiç bilgim yok. Forumu araştırdım youtube da videolar izledim. Karışık bir konu değil ancak karanlıkta kalan kısımlar var benim için.

1- Öncelikle sap içerisindeki sertleşmiş yapıştırıcı kısmını nasıl temizlemem gerekiyor(yada böyle bir temizlik şart mı?). Matkabım var ancak yatay şekilde oyma yapan uçlardan elimde yok.

2- Yapıştırıcı olarak ne kullanmak gerekiyor? Epoksi mi kullanılıyor? Silikon kullanmak olmaz mı acaba sonuçta akvaryum yapıyoruz ve kaç kg yükü ipince silikon tutabiliyor!

Aklıma gelmeyen dikkat etmem gereken başkaca bir konu varsa söyleyiniz çok memnun olurum.

14o3kax.jpg
Merhaba Komşum, çok geçmiş olsun. Bu tipte sorun yaşayan komşularımızın tamir önerilerini aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz. Konu başlığına uygun açılmış birçok sayfa mevcut onları da inceleyebilirsiniz.

http://www.geltir.com/showthread.php?tid=7080
Geçmiş olsun komşum. Bu markada sıklıkla karşılaşılan bir problem bu anlaşılan. Daha önce de konusu geçmişti, aşağıdaki linklere bir göz atın isterseniz.

http://www.geltir.com/showthread.php?tid=7080
http://www.geltir.com/showthread.php?tid=9000
Geçmiş olsun komşum. Fırçayı nereden temin ettiniz?
geçmiş olsun, bu sorun FS fırçaların genel bir sorunu ama fırçanın performansına olumsuz etki etmez yapıştırıp eskisi gibi kullanabilirsiniz.eğer eliniz biraz yatkınsa sizde rahatlıkla yapıştırabilirsiniz. Lakin ben yapıştırıcı olarak kesinlikle epoksi kullanmanızı öneririm silikon yapıştırma yapmaz cam yapıştırır ama bunda çok sağlıklı olmaz. Knot içerisini temizlemeniz gerekir ve yapıştırmadan önce knot düğüm kısmındaki yapışkan malzemeyi biraz zımpara yapın bu epoksinin daha iyi tutunmasını sağlar. Epoksinin çok hızlı kürleşen türünü kullanmayın knot boyunu ve düzgünlüğünü ayarlamaya çalışırken epoksi hızlı kürleşip bu ayarlamayı yapmayı imkansız kılar. Son olarak epoksiyi fazla kaçırmayın knotu yerleştirdiğinizde dışarı taşıp kıllara bulaşıp sertleştirir.
https://www.facebook.com/pages/Pardus-Handcraft/875240639222477

https://www.instagram.com/pardushandcraft/

Geçmiş olsun bende yaşadım pattex japon yapıştırıcıyla yapıştırdım benimde başak ortaboy fırçam kopmuşdu pattexle yapıştırdım testde ettim kopmadı öneririm
Zamanında benim fs fırçam da kopmuştu. Direkt derby ile yapıştırdım taş gibi sağlam oldu. Eğer Siz de derby gibi bir yapıştırıcı kullanacak olursanız her iki yüze de sürüp birleştirmeden önce en az 15-20 dk beklemenizi öneririm.
Anlatılan yöntemlerin bir kısmı (epoksi, japon yapıştırıcı, derby, silikon vs) sentetik kıllara zarar vermez mi? Yoksa sadece doğal kıllarda mı tercih etmek gerekir? Malum, japon yapıştırıcı ve derby aşındırıcı etkiye sahip.
Derby vs. olur da, suya cok dayanıklı urunler degildir. Uzun vadede ne olur bilemem. 404 plastik celik tarzı hırdavatcıdan ucuz 2 komponentli bir epoksi yapıstırıcı isinizi gorecektir.

Sentetik, porsuk ne olursa olsun hicbir kıla yapıstırıcı degdirmemeye calısın. Yapıstıracagımız sey knotun altı. Kanarlara kıllara gelmeyecek kadar az biraz surun yeter dostlar.
Konu eskimiş gitmiş fakat neticeyi yazayım.

Öncelikle fırçamı 2014 yılında Çin'den satın almış bir komşumdan satın almıştım. Sapı kopana kadar 4 yıl sürekli kullandım.

Kopma nedeni sürekli sıkma işlemi yapmaktan kaynaklanmış olabilir.

YAPIŞTIRMA işlemini epoksi ile yaptım. Hızlı kürleşmiyordu yapıştırıcı. Sap yuvası içindeki eski yapışkan kalıntısını biraz oydum vs. yaptım ve pürüzler elde ettim tutunma olsun diye. Sonrasında fırça knot'unun yer eksenine dik olması için ince ayarlamayı yaptıktan sonra 24 saat kurumaya bıraktım.

Az yapıştırıcı kullanınca taşma vb. de yaşamadım.

Şuan sevgili fırçam 6 senesini deviriyor. Tek fırça, tek tabanca olarak devam etmemize göre bayağı dayanıyor.

Kopması bir olumsuzluk ancak tamirinin kolay olması sevindirici.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Jiletleri Kullandıktan Sonra Nasıl Saklıyoruz Tahir 19 7,313 26/04/2021, Saat: 22:26
Son Yorum: onomasticon
  Tıraş bıçakları nasıl köreliyor? Fenotip 4 3,147 13/08/2020, Saat: 02:19
Son Yorum: aliyuksel
Question Soru: Jilet üzerindeki sabun kalıntılarını jilete zarar vermeden nasıl çıkarırım? mvorun 19 8,018 06/10/2019, Saat: 19:31
Son Yorum: Sh@dow
  Tıraş Fırçalarının Kıl Tipi Nasıl Anlaşılır? manuple 9 8,199 28/02/2019, Saat: 11:02
Son Yorum: manuple
  Erkekler Eskiden Nasıl Tıraş Oluyorlardı? o9uz 3 2,959 31/01/2018, Saat: 17:08
Son Yorum: dikdik_s
  Şu şekil saç traşına verilen isim veya nasıl tarif ederim OldSchool 11 40,898 09/06/2014, Saat: 22:08
Son Yorum: zakharion
  Kirli sakal nasıl "Düzeltirlir" ? flame2013 23 29,867 15/04/2014, Saat: 13:11
Son Yorum: flame2013
  Nasıl daha sık ve sert sakal sahibi olabiliriz gamez34 9 49,843 19/07/2013, Saat: 17:00
Son Yorum: tugruldogan
Question Tıraş alışkanlığınız nasıl? Lord Sparhawk 38 47,780 18/07/2013, Saat: 21:57
Son Yorum: theunnamed
  Traş Aletleri Nasıl İcat Edildi? pars 6 11,072 17/08/2012, Saat: 06:28
Son Yorum: ihtilaf

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: