ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA
(05/02/2015, Saat: 02:25)ooppss Adlı Kullanıcıdan Alıntı: iyi niyetle yazdığınıza eminim ama
malesef dediklerinize katılamayacağım.
çünkü forum tecrübeleri,bilgileri,fikirleri paylaşma yeridir. Her ürünün bazı kişilere ters etki yapma ihtimali var.(cella sabun bazılarına sivilce yapıyor,tabac sabun bazılarında cilt kurutuyor,bir çok after shave bazı kişilerde allerjik etki gösterebiliyor) bu ihtimal var diye tecrübeleri paylaşılmasın demek biraz forum mantığına aykırı bence.Bu işin sonu "Bir cildiye uzmanı çağıralım tüm bildiklerini yazsın konu kapansın" a kadar gider. En azından sakalı olduğuna göre forumdaki herkesin koca adamlar olduğunu düşünüyorum. Yani yazılan bir yorumun sadece yorum sahibinin tecrübelerinden ibaret olduğunu ve denememiz halinde bizdeki etkilerinin farklı olabileceğini kestirebilecek yaştayız diye düşünüyorum, bilimsel temellere dayansaydı zaten forum yazısı değil,bilimsel makale olurdu.
Aklıma kullanma kılavuzlarında yasal prosedürlerden kaçabilmek için yazılan saçma bilgiler geldi.(bkz:aspirini hekime danışmadan kullanmayınız, çamaşır makinesine hayvan koymayınız, fırında çamaşır kurutmayınız vs)
forum böyle bir ortama dönüşmesin isterim.
Yukarıda örnek verdiğiniz uygulamalar bebak haricinde benim denediğim deneyeceğim fikirler değil ama tecrübelerin serbestçe paylaşılması benim için oldukça önemli. Uzun süreli test beklemek,bilimsel çalışma istemek vs -her ne kadar amacınız bu olmasa da- buradaki arkadaşlara "had bildirmek" gibi algılanmaya müsait. Bu algıyla da ya forumda hiç kimsenin tek kelime yorum yazmaması yada bu forumun olduğundan farklı birşeye dönüşmesi gerekir.
Yazdıklarımı yanlış anlamamanızı umarım, kimseyi kırmak gibi bir amacım yok ama düşüncelerimi açıkça ifade edebilecek daha mülayim bir ifade şekli bulamadım malesef.
saygılarımla...

(05/02/2015, Saat: 04:19)tipsol Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu yoruma sonuna kadar katılıyorum ve bu başlığın pekde gerekli olmadığını düşünüyorum. Buradaki herkes aklı başında neyin ne olabileceğini kestirebilen insanlar. Yazan arkadaşım kırılmasın fakat benim fikrim bu şekilde. Ooppss unda dediği gibi buradaki paylaşımlar olduğu için forum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

(05/02/2015, Saat: 08:49)Aedan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben pek katilamiyorum konu sahibine. Kimse cocuk degil burada adi ustunde tras olan ve buna butce ayiran bir kesim. Oneriler denenir baktiniz sizde olmuyor vazgecersiniz... Usturaya makine yagi surmek, preshave olarak zeytinyagi kullanmak ... Vs bunlar dunyada kabul gormus ancak acikcasi tras disi oneriler... Dedigim gibi denersiniz olursa olur olmazsa olmaz kimse zorlamiyor

Sent from my iPhone using Tapatalk

Üstadlar;

Önce herkesin sabır gösterip,uzunca sayılabilecek yazımı okuduğu için teşekkür ederim. Benimle aynı görüşte olmadığınızın kusuruna bakmam, kimse kimseyle aynı fikirde olmaması doğal ve yerinde bir şey. Ancak yazdıklarımda bazı önemli hususların belki benden kaynaklı yanlış anlaşıldığını da üzülerek bildirmek isterim.
Bana yöneltilen benim söylediklerimle alakasız bir kaç konu var özür dileyerek tekrar zamanınızı alacağım.

Ooops üstadım; Zannediyorum benim daha önce bir kaç sabun ile ilgili yorumumu burada yazdıklarıma örtüştürmüsünüz. Çok farklı konular. Tıraş sabunu,after shave gibi ürünlerin başarısının kişiden kişiye değişmesi gayet doğal. Bu ürünler belli alerji testlerinden geçirilip üretilmesine rağmen bazı kişilerde başarısız olabiliyor. Kişiden kişiye ürünün başarısı da değişebiliyor. Ben bunu gayet normal karşılıyorum Bu her ürün için geçerli. Burada bu ürünlerin tabi ki incelemeleri yapılacak. Yapılmaması anormal olurdu zaten. Kaldı ki sorumluluk ürünü inceleyenlerin değil kullananların. Bunun için kimse suçlanamaz. Amacı için üretilmiş tıraş veya tıraşla ilgili bir ürün neticede...

Diğer taraftan gene benim bahsetmediğim hatta ima bile etmediğim bir konu; Zeytinyağı ve benzeri bitkisel yağların tıraş öncesi veya sonrasında kullanılmasına dair herhangi olumsuz bir şey yazmadım. Bu tür yağlar zaten genellikle başta yüz olmak üzere cildi nemlendirme, bazı hallerde tedavi etmek amaçlı kullanılan doğal,denenmiş hatta önemli bir kısmı doktorlar tarafından tavsiye edilen yağlar.
Netice de yüzde kullanılabiliyorsa pekala tıraş öncesi veya sonrası ne zaman istenirse kullanılabilir. Bende lavanta yağı kullanıyorum mesela. Netice olarak amacına uygun kullanıldıkları sürece tıbbende zararının olmadığı biliniyor. Alerji yapar yapmaz o kişisel bir mesele.

Üstadlar benim bahsettiğim mesele ise; Saç kremi, el losyonu gibi yüz için imal edilmemiş ürünlerin tıraş sabunu vb gibi farklı kimyasal içeren ürünlerle kullanılmasının bir kişilerde ciddi reaksiyonlara yol açabileceğinin ve bu tür karışımların tavsiye olarak mümkünse verilmemesi gerektiğini rica ediyorum.
Saç kremi dediğiniz ürünün saç derisiyle bile temas ettirilmemesi doktorlar tarafından söylenirken nasıl sabun veya benzeri cilt ürünleri ile karıştırabiliriz? Bunun dayanağı ne? Bende işe yaradı , sende de işe yarar mantığı olur mu?
El ve vücutun PH değerlerine ve yapısına göre kimyasal içeriği hazırlanmış bir el kreminin yüzde ki olumsuz etkilerinden bile bahsedilirken bu ürünün tıraş kremi vb ile karıştırılması ne derece doğru? Kişisel tercihtir isteyen istediğini yapar ama tecrübeli insanların bunları paylaşması ve haliyle bu insanlara güvenen ve deneyenlerde ciddi sorunlara yol açabilir. Bunda kişinin kendi sorumluluğundadır diyemeyiz. Çeşitli testlerden geçerek ve içeriğinde belli kimyasallar kullanılarak hazırlanan bir tıraş sabunu, after shave ayrıdır, alakalı alakasız ürünleri bunları karıştırmak ayrıdır.
Sürekli kullandığımız kendi başına gayet masum kozmetik ürünleri gene kendileri gibi ürünlerle karıştırdığımızda ciddi kimyasal reaksiyonlar oluşabilir.

Bunun en güzel örneği 90'lı yıllarda hanımların ve kuaförlerin saç boyalarına saça zarar vermemesi için kattıkları gliserinin azıcık miktarı kaçınca pek çok hanımın saçını ve derisini yakmasıdır. Bu cilt yanığı değil bildiğiniz alev alma parlama....(İçeriğinde zaten gliserin olan tıraş kremi ve ekstradan bizim kattığımız gliserin karışımından farklı bir şeyden bahsediyorum)
Bunu daha iyi anlamak için o zamanki saç boyalarıyla ortak bir kaç madde içeren ve günümüzde 2-3 TL'ye eczanelerden bulabileceğiniz permangatlı bir mantar ilacının üstüne güvenli bir yerde bir kaç damla gliserin damlatın gözlerinizle görün. Kampçıların yağmur altında ateş yakmak için kullandıkları yöntemlerden biridir. Ben bu arada tarif vermemeyeyim, hem forum hem benim için hayırlı olmaz. Netten " The Anarchist Cookbook" u indirin. Burada sadece el kremi ve basit bir kaç kozmetik ürünle evinizde nasıl bomba yapabileceğinizi hayretler içerisinde okuyun. Ben sorumluluk almama adına böyle bir şeylerin izahatını burada yapamam.

Konu ta nerelere kadar geldi. Anlatmak istediğim yüzle dahi alakası olmayan,yüzde dahi kullanılmaması gereken ürünlerin başka kozmetiklerle karıştırılamasını lütfen tavsiye etmeyin! Çok yanlış. Bunun için kimyager olamaya gerek yok .
Hem bir yüz yumuşatmak bu kadar onu bunu karıştıracak kadar komplike ve zor bir şey mi? İsteyen bu iş için üretilmiş tıraş öncesi ürünlerden alır isteyen zeytin yağı sürer . Ama saç kremi ve bunu onla bunla karıştırmak ne? Bu işe yeni başlayanlarda korkar,çekinir. Ne zor işmiş der.

İlaç ve gereksiz görülen uyarı meselerine gelince. Asprin çoğu kişi için zararsız bir ilaçtır. Prospektüsünde yazan ve sizin gereksiz bulduğunuz " Doktorunuza danışınız" ibaresi ise gerekli ve şarttır. Çünkü sizin için gayet masum olan bu ilaç mide rahatsızlığı olanlarda mide kanamasına, böbrek rahatsızlığı olanlarda böbrek yetmezliğine yol açabilir. Konu insan hayatı olunca uyarı ve önlemler gereksizdir diye bir konu olamaz. Tartışılamaz bile. Ve evet bu dünyada kedisini, çorabını mikrodalgaya atanlar var.Araştırırsanız bulabilirsiniz.
Bana bir şey olmaz mantığı bu toplumun başına çok bela açtı hala da açmaya devam etmekte.

Sürç-ü lisan ettiysem tekrardan affola.Böylesine güzel insanlardan oluşan güzel topluluğa da ukalalık yapmak ne haddime...

Bu Konudaki Yorumlar
ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: agieda - 04/02/2015, Saat: 22:40
Cvp: ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: Aleksey - 04/02/2015, Saat: 23:20
Cvp: ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: mavi - 04/02/2015, Saat: 23:58
Cvp: ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: ckeskin - 05/02/2015, Saat: 00:27
Cvp: ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: agieda - 05/02/2015, Saat: 00:59
ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: Aleksey - 05/02/2015, Saat: 01:40
Cvp: ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: ooppss - 05/02/2015, Saat: 02:25
ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: tipsol - 05/02/2015, Saat: 04:19
ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: Aedan - 05/02/2015, Saat: 08:49
Cvp: ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: merg - 05/02/2015, Saat: 11:13
Cvp: ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: agieda - 05/02/2015, Saat: 13:26
Cvp: ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: OnLyTNT - 05/02/2015, Saat: 13:26
RE: ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: Straht - 05/02/2015, Saat: 14:11
Cvp: ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: agieda - 05/02/2015, Saat: 14:48
Cvp: ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: ooppss - 05/02/2015, Saat: 14:34
Cvp: ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: agieda - 05/02/2015, Saat: 15:24
RE: ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: Straht - 05/02/2015, Saat: 14:57
Cvp: ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: agieda - 05/02/2015, Saat: 15:32
Cvp: ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: agieda - 05/02/2015, Saat: 16:08
Cvp: ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: ckeskin - 05/02/2015, Saat: 16:26
Cvp: ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: ooppss - 05/02/2015, Saat: 16:45
Cvp: ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: agieda - 05/02/2015, Saat: 18:07
Cvp: ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: ooppss - 05/02/2015, Saat: 17:18
Cvp: ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: Aedan - 05/02/2015, Saat: 17:25
Cvp: ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: Aedan - 05/02/2015, Saat: 17:47
Cvp: ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: Aedan - 05/02/2015, Saat: 17:59
ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: nihilistraki - 05/02/2015, Saat: 17:28
Cvp: ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: agieda - 05/02/2015, Saat: 19:57
Cvp: ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: Aedan - 05/02/2015, Saat: 19:59
Cvp: ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: agieda - 05/02/2015, Saat: 20:04
Cvp: ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: ckeskin - 05/02/2015, Saat: 19:01
Cvp: ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: agieda - 05/02/2015, Saat: 23:09
ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: Aleksey - 05/02/2015, Saat: 20:50
Cvp: ACEMİDEN ÜSTATLARA; UFAK BİR KAÇ RİCA - Yazar: agieda - 06/02/2015, Saat: 00:31

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: