Bileytaşlarının subjektif gritleri
(02/10/2012, Saat: 00:21)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aslında komşum, hem ustura, hem bıçak, kesici alet bilemede tecrübelenmiş kişiler için(misal ben Smile ) bu değerlerin değişkenliği olmuyor.

Çünkü misal 6k lık bir taşın bir usturada, ve bıçakta nasıl davranacağını, ne derece keskinlik vereceğini biliyorsun. Ona göre seçimlerini yapıyorsun. Açı önemli değil, çünkü açıdan başka, başkı, taşın temizliği ve tipi, çeliğin tipi, aldığı soğuk işlem, sertliği gibi faktörler de nihai keskinliği etkiler. Ama deneyimli biri bir taşın bir gerece ne vereceğini bilir, sınırlarını anlar. Yani 6k usturada da, bıçakta da aynıdır. Sadece tek bir gereci bilemeye alışmış birisi ise elbet bu farkı anlamayabilir. Bu önemli değil.

Önemli olan taşın aşındırıcılık değeri. Ansi ve jis bir karmaşa yaratıyorken, farklı üreticilerin farklı değerleri de karmaşıklık yaratıyor. Misal a üretici belli taşına 12k diyor, b üretici de daha farklı taşına 12k diyor. Aşındırıcıların mikron ölçülerine göre kıyasladığında ise önemli farklar çıkıyor. Misal benim naniwa 12k ss taşım mikron değerinden baktığımızda shaptan 16k taşa eşit. Shapton 12k direk 12k naniwanın muadili gibi görünse de aslında 8k naniwanın muadili. Bu sadece bir örnek. O yüzden taşın kesin kum derecesi hakkında emin olmak istiyorsak aşındırıcısının mikron çap değerlerine bakmamız gerekiyor.

Senin de dediğin gibi açı ve ağzın et kalınlığı nihai keskinlikte en kuvvetli etkenler. Bir bıçağın ustura kadar keskin olması mümkün olmuyor, zaten olması da gerekmiyor çünkü amaçları farklı. Ha bıçakta yüksek keskinlik isteniyorsa 3 önemli şeye dikkat edilmeli.

1. dövme çelik ince profilli japon bıçağı olmalı
2. En az 62rc sertliğinde olmalı, ne kadar fazla, o kadar yüksek nihai keskinlik
3. karbon çeliği olmalı

bu kriterlere uyan bir bıçakla ustura kadar temiz olmasada tıraş olabilirsiniz. Ama gerek yok amaç sebze, et vs kesmek.

İki güzel örnek:

Grit hesabını bıraktım zatenSmile önümüzdeki maçlara bakıyorum.
Sonuçta taş amaca hizmet ediyor mu önemli olan bu. Sadece aynı taşa farklı iki kullanıcı gruplarının bakış açılarını vermeye çalıştım.

Bu Konudaki Yorumlar
Bileytaşlarının subjektif gritleri - Yazar: linguist - 01/10/2012, Saat: 23:19
Bileytaşlarının subjektif gritleri - Yazar: Lord Sparhawk - 02/10/2012, Saat: 00:21
Bileytaşlarının subjektif gritleri - Yazar: linguist - 02/10/2012, Saat: 00:59
Bileytaşlarının subjektif gritleri - Yazar: linguist - 02/10/2012, Saat: 00:24
Bileytaşlarının subjektif gritleri - Yazar: Lord Sparhawk - 02/10/2012, Saat: 01:00
Bileytaşlarının subjektif gritleri - Yazar: linguist - 02/10/2012, Saat: 09:12
Bileytaşlarının subjektif gritleri - Yazar: Lord Sparhawk - 02/10/2012, Saat: 11:44
Bileytaşlarının subjektif gritleri - Yazar: linguist - 03/10/2012, Saat: 20:37
Bileytaşlarının subjektif gritleri - Yazar: Lord Sparhawk - 03/10/2012, Saat: 21:40
Bileytaşlarının subjektif gritleri - Yazar: linguist - 03/10/2012, Saat: 22:50
Bileytaşlarının subjektif gritleri - Yazar: Lord Sparhawk - 03/10/2012, Saat: 23:08
Bileytaşlarının subjektif gritleri - Yazar: anarche - 04/10/2012, Saat: 00:05
Bileytaşlarının subjektif gritleri - Yazar: Lord Sparhawk - 04/10/2012, Saat: 00:17

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: