Aracını kendi yıkayan, cilalayan var mı?
TamamWink
İç temizlikte kompresör ve büyük süpürge ihtiyacımı işyerinden sağladığım için Atas Detap ve Atas Vinet ürünlerinden oldukça memnunum 3. Resimde görülen boya tabancası benzeri aletle aracın içini hem çok ıslatmadan, hemde eser miktarda malzeme ile ( tekstil ve viniller için ) kısa sürede temizlemek,çıkmaz lekeleri çıkarmak mümkün. Hemde mekanik kol gücü gerektirmeden. Lakin güçlü bir kompresör şart bu aletten verim almak için ( ben vidalı 1000 lt harici tanklı kompresörde kullanıyorum.
-Yıkama ve killemeden sonra-
Lord bahsetmişti ama üzerinden geçmek istedim;Kil özellikle açıkta muhafaza edilen boyası 4 mevsim herşeye maruz kalan araçlarda özellikle şarttır. Yıkamanın alamadığı kirler ve boyaya sirayet etmiş ıvır zıvırı kil yordamıyla alabilirsiniz. Kil uygulanırken detailing spreyi denilen şeyleri kullanmamız tavsiye ediliyor olsada bol sulandırılmış araç şampuanının fısfıs ile uygulayarak aynı sonucu almamız mümkündür.
Dış uygulamalarda enerjimin yerinde olduğu dönemlerdeBlush yapımarket'ten aldığım polisaj makinam ve boya durumuna göre çeşitli aşındırıcılıklarda pasta /polish/finish 'ler ile ve ped'ler ile ( Meg,Turtle ve 3m) polisaj işlemini tamamladıktan sonra Autoglym SRP ile orta veya yumuşak ped orta devir bandında geziniyorum. SRP aşındırıcılıktan ziyade kimyasal bir çözücü misali dolgu, çok ince dolgu yaparak boyayı yayıp son hataları gideriyor.
Wax olarak ise Collinite 915 ve Autoglym HD wax denedim.( ikiside memnun etti beni) Collinite 915 özellikle sıcak hava kullanımına uygun hemen eriyip gitmiyor) (araçlar genelde koyu renk )
Meg'in sıvı wax'ları ( aKa sealant'lar) uygulama da kolay dayanıklıkta ise çok zayıf geldiler bana.

Yapımarket ürünlerinden arada güzel şeyler çıkabiliyor.
Misal Çbs'nin teflon polish/cila'sı aynı bizim Arko sabun gibi f/p canavarı
Lastik parlatıcılarda ise Lord'un tavsiye ettiği Meg Insane Shine gerçekten lasitkleri -tabirimi mazur görün- çin keranesi gibi parlatıp çok uzun süre etki yapıyor. Tek can sıkcı tarafı aersol olduğundan ekonomik olmayışı ve kazık fiyatı. Buna alternatif gene Meguriars'ın jel formunda Endurance Shine lastik parlatıcısı mevcut. Sprey olmadığından ekonomik ömrü daha uzun ve yaptığı etki sprey versiyona yakın.
Gene bunlara alternatif yapımarket ürünlerinden Carpex lastik parlatıcı ( aeresol olması şart) f/p olarak süperdir. Köpük versiyonu çok zayıfken sprey versiyonun Meg'ler ile aynı etki etmesi takdire şayan.

Lastik konusunda biraz fazla takıldım lakin şunu unutmayın, Temiz jant, parlak lastik arabayı gösterirSmile

Bu kadar uyguladık ettik peki şimdi ne yapıcaz.
Adam gibi, çözücü özelliği çok düşük olan kibar yaratılışlı şampuanlar ve mutlak suretle basınçı su ,sünger ( temiz yumuşak, mümkünse doğal sünger) ile aracımızı yıkayacaz veya yıkamacımıza emanet ettiğmiz ürünleri kullanmasını hatırlatıcaz Smile Ben Konsantre 3m 'in Body Shop Celan Up diye bü ürünün kullanıyorum şuan memmnunum. Yapımarketlere satılanlarda ise favorim Sonax Xtreme Nano sersinni şampuanıdır. Miktarı az fiyatı yüksekte olsa amatör ürünler arasında en profesyonel şampuan budur bence
Sert sünger,fırça,fırçasız yıkama vs vs ürünler aracın üzeirndeki wax tabakasının çabuk erimesine yol açar ve boyamız dış etkenelere maruz kalır hale gelir.
Zaten bütün bu uygulamalaların sebebi ;boyayı temizlemek, boyadaki hataları yok etmek ,boyayı muhafaza altına almak, ve bu muhafazayı olabildiğince taze tutmaktır.
Yapımarket'lerede satılan Turtle Wax Sonax vs vs gibi ürünlerin geneli amatör kullanıma uygun ne tam birer wax&sealant ne tam birer polish&finish ürünleridir. Bunların hemen hepsi herşeyden biraz ihtiva eder.
ve genellikle kısa ömürlü hemen akıp giden ürünlerdir. Bu cila vs ürünlerden kullanıpta beni memnun eden ürün çıkmadı diyebilirim. ( çbs polishler hariç, hem el hemde makina uygulamasında gayet iyiler )
Siyah plastik bakımlarında ise hem Atas Fasco hemde Megiuars Hyper Dressing ürünlerinden çok memnunum.
Gene unutmadan mat siyah parçalarda aynı lastikler gibi ne kadar siyahlarsa o arabayı o kadar temiz ve yeni gösterirler.

Motosiklet bakım ürünlerinden ayrıca bahsedicem.

Lord unutmadan bu ürünler kışın dondukları takdirde niteliklerini kaybedebiliyorlar. Bu yüzden bagaj yerine sabit oda ısısı ortama transfer etmeni öneririm.

Selamlar

Bu Konudaki Yorumlar
Aracını kendi yıkayan, cilalayan var mı? - Yazar: papazerigi - 21/10/2012, Saat: 19:56
Aracını kendi yıkayan, cilalayan var mı? - Yazar: mancho - 21/10/2012, Saat: 23:57
Aracını kendi yıkayan, cilalayan var mı? - Yazar: Aersin - 22/10/2012, Saat: 00:20
Aracını kendi yıkayan, cilalayan var mı? - Yazar: Aersin - 22/10/2012, Saat: 01:07
Aracını kendi yıkayan, cilalayan var mı? - Yazar: error... - 22/10/2012, Saat: 10:27
Aracını kendi yıkayan, cilalayan var mı? - Yazar: Aersin - 22/10/2012, Saat: 15:12

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: