Sigarayı Bırakanlar Veya Bırakmayı Düşünenler
Ben 12 yaşlarımda paket alarak sigara içmeye başlamıştım. Daha öncesinde de küçük dayımla dedemin birincilerden araklayıp tek tük içiyorduk. Hiçbir zaman günde bir paket içmedim, genelde günde 10-15 adet arası içiyordum. Üniversiteye kadar böyle gitti, sonra o zamanlar içtiğim winstondan bir tiksinti geldi ve bir hafta kadar bıraktım ama arkadaş ortamı nedeniyle yine başladım içmeye.. Derken 28 yaşıma kadar falan içmeye devam ettim, artık eskisi gibi zevk almamaya başladım ve bırakma fikri o zaman aklıma düştü ama acele etmedim, önce günde 5-10 adete düşürdüm, son zamanlar 3-4 teke kadar düştü ve nihayetinde 31 Aralık 2014 günü yılbaşı akşamı olduğu için hiç unutmuyorum, youtıbe da bırakmak istiyorum diye bir videoyu izledikten sonra birden bırakmaya karar verdim. Dedim ki son bir sigara yakıcam ve onu hissede hissede zevk almaya çalışarak yavaş yavaş içicem, eğer yine keyif alamazsam bu son sigaram olacak. Tabi bu arada geçen zamanda da içmediğim sigara kalmadı, aslında tadı hoşuma giden sigara bulsam az az içmeye devam edecektim, son zamanlarda daha çok muratti rosso ve kısa parlıament night blue içiyordum. Konuya dönecek olursan son sigaradan da eski keyfi bulamayınca bıraktım. Bırakmamda bir süredir vücut geliştirme sporu yapıyor olmam da etkili oldu. 3-4 yıl kadar hiç sigara içmedim ve çok da aramadım. ara sıra rüyamda içiyordum. anladım ki bu mereti bir kere içen bir daha öyle ya da böyle unutamıyor. Ben de bunun bilincinde içmemeye devam ettim. 2 yıl kadar önce iş yerinde bir arkadaş puro aldı ve ikram etti, içimden dedim ki bu sigara sayılmaz ve artık tecrübelisin eğer başlamayacağına eminsen içebilirsin. Evet puroyu yaktım ve biraz içtim, hoşuma gitti gibi oldu, sonra dedim kasmaya gerek yok, 3 yıl önce bırakana kadar sen sigaranın kölesiydin şimdi onu kölen yap. Canım isteyince arada bir tane yaktım. O gün bugündür günde en fazla iki bazı günler ise hiç içmeden hayatıma devam ediyorum. Ayda bir paket kadar içiyorum yani ve böyle mutluyum. Kasmıyorum ama abartmıyorum da. Gerçekten tamamen bırakmayı istesem rahatlıkla bırakırım. Arada içtiklerim orta karar keyif veriyor, özellikle lise zamanı içtiğim (uzun 2000, uzun marlboro, uzun parlıament, kısa camel vs) sigaralardan aldığım keyif 10 üzerinden 10 ise aradan geçen zamanda belki de sigaraların kalitesinin ve tadının da değişmesinden dolayı her geçen gün aldığım zevk azaldı. Bıraktığım zaman 10 üzerinden 1-2 idi, şimdi ise 4-5. Şunu net söyleyebilirim ki eğer içtiğiniz sigaradan keyif alıyorsanız kendiliğinden bırakmanız imkansıza yakın. Ya ilaçlarda tiksineceksiniz ya da benim gibi zamanla aldığınız zevk azalacak veya sigaraya bağlı bir sağlık sorunu yaşayacaksınız. Bunun dışında iki ileri bir geri başlayıp başlayıp bırakırsınız. Çevremde dolu öyle, ilaçla bırakıp başlayan da çok. Öncelikle sigaradan aldığınız zevki azaltın, sigara içtiğiniz ortamlar varsa onları azaltın, gidin spor yapın onun yerine, sonra da kararlı bir şekilde ister azaltarak ister birden bire bırakın ve bir daha içmeyin. Bu şekilde çok da mesele değil sigarayı bırakmak. Hayatta çok daha önemli ve güzel şeyler var. Sigarayı çok ciddiye almazsanız bir gün peşinizi bırakır diyorum ve bırakmak isteyen tüm komşularıma kolaylıklar diliyorum..
TemeT NoscE

Bu Konudaki Yorumlar
Sigarayı bırakanlar ve bırakmayı düşünenler - Yazar: pars - 25/04/2013, Saat: 18:04
Cvp: Sigarayı Bırakanlar Veya Bırakmayı Düşünenler - Yazar: sudüşleri - 17/07/2020, Saat: 02:44
Sigara bırakmak! - Yazar: hasslinger - 15/02/2020, Saat: 18:28

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Wink Tıraş Dışı İndirim, Fırsat, Kupon veya Hediye-İndirim Çekleri 3RD1 25 14,081 14/05/2020, Saat: 18:45
Son Yorum: 3RD1
  Monty Hall Problemi veya Paradoksu 3RD1 16 6,601 02/10/2019, Saat: 16:56
Son Yorum: 3RD1
  Nikotin Bandı ile Sigarayı Bırakma Günlüğüm Niko 43 33,070 31/01/2019, Saat: 10:38
Son Yorum: manuple

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: