İlk Kez Ustura Seti Alacak Olanlara Tavsiyeler
@onurcakmak

Komşum çok baba sorular sormuşsunuz Smile Önce cevap yazmaya üşendim çünkü aslında bu soruların hepsinin cevabı forumda var fakat sonra hepsini toplu bir yere almak güzel olur diye düşündüm. Ben tüm sorulara özet özet değineceğim yoksa her bir soru tek başına sayfalar isteyen cinsten tartışmalar yaratabilir Smile Yanlışım veya eksik bilgim olursa diğer üstatlar düzeltir zaten.

-
Alıntı:Strop Paste ismiyle anılan vazelinler var. Hatta dovo markasının beyaz tüpte farklı farklı renk bantlarıyla sattıkları var. Bu vazelinler ne işe yarar, ne sıklıkla kullanılır, Dovo örneğinde olduğu gibi aradaki renk farkları neyi ifade eder? Tek bir ürün yeterli oluyor mu, yoksa sabun gibi birden fazla edinmemiz gerekir mi?

Pastalar çeşitli oksitlerin belirli bir boyuttaki parçalarından yapılmış aşındırma elemanlarıdır; Seryum Oksit, Krom Oksit gibi. Bunlar cinsine göre 3 mikron 6 mikron gibi etiketlenir ve o mikron aralığının denk geldiği taş değerinde kullanılır. 8-10 k civarı bir taştan sonra Krom oksit ile bileme işlemi bitirilerek ağıza son keskinliği ve parlaklığı kazandırılır. Bileme işini kendi yapan üyelerimiz burada çok daha detay bilgi vericeklerdir.

Tüplerin renk farklılıkları içindeki oksitin kendi renginden geliyor dolayısıyla içindeki madde değiştiği için aynı zamanda o maddenin boyutu yani aşındırıcının mikron cinsinden değeri de değişmiş oluyor. Dovo yeşil ve kırmızı 3 ve 6 mikrona tekabül ediyor diye hatırlıyorum. Kendi kullanım alışkanlığınıza göre sırayla hepsinden de geçirebilirsiniz veya sadece krom oksit ile bitiredebilirsiniz. Bu tamamen sizin keyfinize ve isteğinize bağlı. Usturalarınızın ağzının köreldiğini hissettiğiniz zaman krom oksit sürülü bir balsa ağacında yapacağınız bileme ile sizi bir süre daha idare edecek bir ağıza kavuşabilirsiniz. Yani kullanım zamanı da tamamen sizin rotasyonunuzdaki ustura sayısına, usturaların çelik tipine ve sizin sakal sertliğinize bağlı.

-
Alıntı:Kullanıma göre bir usturanın 1 ay ila 3 ay, hatta çok çok daha fazla bileylenmeden kullanılabildiği yazılmıştı. Zaten bazı arkadaşlarımız profosyonel olarak da bu hizmeti veriyorlar. Dolayısıyla bu biley taşı alma gereksinimini ilk etapta ve uzunca bir süre arka plana atmamıza olanak sağlıyor. Peki deri kayışı ne sıklıkla kullanıyoruz, 50 liralık ile 500 liralık kayışların (Antika modeller hariç) arasındaki kalite farkı bize hangi avantajı sunuyor?

Benim elimde Kanayama gibi ekstra kaliteli bir kayış olmadığı için bu konuda bir karşılaştırma yapamayacağım. Onun yerine Mastro Livi'den öğrendiğim bir bilgiyi paylaşıyım bu konuyla alakalı. Genel kanının aksine dana derisi ustura kayışlamak için hiç uygun bir deri değilmiş. En iyi ustura kayışları at ve kanguru derisinden olurmuş ayrıca insan elinin ayası da barındırdığı yağlar ve deri tipi sayesinde çok iyi bir ustura kayışıymış. Kendi videosunda usturasını elinde nasıl kayışladığını görebilirsiniz.

Bilendikten sonra ustura ömrü çok çok göreceli bir kavram. Ben son 1 yıldır rotasyonumda 5 adet ustura bulunduruyorum ve bunları karışık düzende kullanıyorum. En son Chinaski ve taskind komşular tarafından 2014 Eylül'de bilendiler. O zamandan bu zamana ben sadece deri kayışımı ve elimi kullanarak kayışlama yaparak kullandım ve ne bir keskinlik azalması ne bir çekme hiç bir sıkıntı çekmeden veya hissetmeden kullanmaya da devam ediyordum ki 2 hafta önce usturalarımı köreltip parlatana kadar. Yani yaklaşık 10 ay kadar bir süre boyunca bana hiç sıkıntı çıkarmadılar. Usturanın ağzının ömrü sizin sakal sertliğinize, usturanın çeliğine, rotasyondaki ustura sayınıza, kayışlama tekniğinize vs vs gibi bir çok faktöre bağlı. Ortalama bir ustura ile ortalama sakala sahip birisi sadece son taş (10-12k) ve krom oksit ile aynı usturayı 6 ay kullanabilir diye düşünüyorum, tamamen tartışmaya açık bir konu Smile

-
Alıntı:Ustura çeliğinin ve farklı bileme taşlarının keskinliğe etkisi nedir? (3. ve 5. sorularınızı birleştirdim ;çünkü benzer sorulardı.)

Geldik zurnanın zırt dediği yere Smile Bu sorunuzun cevabı olarak ansiklopedi doldurulur desem abartmış olmam herhalde. Lord Sparhawk üstat bu soruyu görürse size sayfalarca bilgi verebilir bileme taşları ve çelik tipleri hakkında ki kendi blogunda ve forumda da baya açıklama yaptı. Ben ufak ufak geçicem hepsini sırayla.

Karbon çeliği: Genelde TI markası tarafından kullanılsa da eski/yeni pek çok üreticinin karbon çeliğinden usturaları var. Karbon çeliği kimyasal yapısı sayesinde kolayca çok keskin bir ağıza kavuşabiliyor fakat onun bu özelliklere sahip olmasını sağlayan kimyasal yapı aynı zamanda onun çok kolay paslanmasına ve ağzının çok narin olmasına da sebep oluyor. Karbon çeliği usturalar çok kolayca yüksek keskinlik değerlerine çıkabilirler fakat aynı hızda da körelip, paslanabilirler.

Paslanmaz çelik (Inox): Genelde Alman ve Amerikan ustura üreticilerinin tercih ettiği bir çelik türüdür. Karbon çeliğinin aksine bilenmesi uzun sürer ve karbon çeliği kadar yüksek keskinliklere çıkamaz fakat edindiği keskinliği uzun süre koruyabilir, bunlarla beraber pas dayanımı da karbon çeliğine göre yüksektir.

Bunların dışında daha pek çok çelik türü mevcut. Bunlar; takım çeliği, isveç çeliği, tamahagane, damascus vs vs diye sayılabilir. Bu çelikleri anlatmıyorum çünkü o zaman konu çok dallanıp budaklanıcak. Bu yukarda sayılan çelikler Paslanmaz ve Karbon çeliklerinin alt gruplarıdır diyebiliriz. Hepsinin kendine has bir karakteri ve kullanım alanı vardır, ustura işinin içine girdikçe bunları kendiniz araştıracaksınız zaten Smile

Yukarıda usturanın keskinliğinin ve ağzının pürüzsüzlüğünün yapıldığı çelik türüne göre değiştiğini söylemiştik fakat usturanın keskinliğini belirleyen tek faktör çelik tipi değil. Ustura bilenirken kullanılan taş da çelik kadar son ulaşılacak ağızda önemli yer tutuyor. Aynı çelik tiplerinin farklı özellikleri olduğu gibi farklı taşların da farklı özellikleri var. Bazı taşlar daha kaba ve tahrişe meyilli bir ağız sunarken bazıları daha yumuşak ve rahat tıraş sağlayabilecek bir ağız verebiliyor.

Ustura bilenirken siz usturanın ağzının 8-10 k gibi bir değerde kalmasını isterseniz ve bunu yapan bileyici size bu usturayı 2 farklı kombinasyon ile verirse mesela ilk ustura 1-4-8 k Norton ile ikinci ustura ise Coti ile bilenirse size verecekleri tıraş tamamen farklı olacaktır. Bunun da üzerinde çeşitli doğal japon taşları ile 20-30-50 k gibi seviyelere çıkarsanız ve elinizde doğru ustura da varsa komple çelikten 8 santimlik feather jilet tutabilirsiniz elinizde Smile

Ustura ile tıraş oldukça insan kendi zevkine göre bir ayar tutturuyor; bazıları aynı yaprak jiletler gibi aşırı keskin usturaları tercih ederken bazıları ise daha yumuşak başlı bir ağıza sahip ustura isteyebiliyor. Mesela bn ikinci gruptanım.

Bazı ülkelerin ve bölgelerin fazlaca bilinmesinin ve aranmasının sebebi ise vakti zamanında çok kaliteli işler çıkarmış ve kaliteleri ile ünlenmiş olmalarıdır. Yinede usturaları sırf yapıldığı ülkeye göre kıyaslamak oldukça zor. Sheffield usturası mı Solingen mi derseniz soru çok ortada kalıyor. Usturanın markası, modeli, çeliği gibi asıl belirleyici faktörleri bilmeden sırf ülke/bölge fanatizmi ile ustura seçmek doğru olmaz. Ha şöyle olur; Sheffield, Solingen, Japon, İsveç, Thiers gibi bölgelerden çıkmış üreticiler diğerlerine göre daha tercih edilebilir diyebiliriz fakat kendi aralarında sırf bölgesel bazlı bir seçim yapmak zor.

-
Alıntı:Bir de tabi x/y şeklinde yazılan -yanlış anlamamışsam- uzunluk ve yükseklik ölçüleri var. Bir de ağız tipleri var. Tabiki hepsini sormak mantıksız olacaktır ama, şöyle bir merakım var; yangi kombinasyon agresif ve keskindir, hangi kombinasyon Derby gibidir, hangi kombinasyon konforludur ve keskindir. Yani birkaç örnek ile, tıpkı jilet markalarında olduğu gibi birkaç kombinasyon yorumunda bulunabilir misiniz?

Ustura tipine göre agresiflik algısı var bu doğru, mesela Square Point ve Full Hollow bir ustura çok agresif durur ve kullanımı dikkat gerektirir. Ona kıyasla yine full hollow olsa dahi round tip bir ustura daha uysal gözükür. Yinede yeni başlayacaksanız round tip alın vs demek istemiyorum sonuçta dikkatli olduktan sonra neyle isterseniz onla tıraş olabilirsiniz.

Tıraş olduğunuzu duymak istiyorsanız, daha keskin bir ağız istiyorsanız Singing Razor da denilen Extra Hollow Karbon çeliği bir ustura edinebilirsiniz

Rahatça tıraş olayan ne keskin ne kör olsun, ucu da küt olsun sağımı solumu çizmesin derseniz paslanmak çelikten, round tip bir ustura edinebilirsiniz.

Ustura sakalımı kesiyor mu kesmiyor mu anlamama gerek yok fakat elimde tuttuğum alet biraz ürkütücü olsun derseniz 7/8 - 8/8 boyutlarında True Wedge bir ustura edinebilirsiniz.

Sorularınızı elimden geldiğince yanıtlamaya çalıştım umarım işe yarar.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Bu Konudaki Yorumlar
Cvp: İlk Kez Ustura Seti Alacak Olanlara Tavsiyeler - Yazar: Straht - 11/07/2015, Saat: 12:21
Antika ern - Yazar: Gkhn93 - 27/06/2015, Saat: 01:53
ustura için tavsiye - Yazar: nicotinee - 07/03/2016, Saat: 11:47
Cvp: ustura için tavsiye - Yazar: dikdik_s - 07/03/2016, Saat: 15:15
Cvp: ustura için tavsiye - Yazar: OnLyTNT - 07/03/2016, Saat: 15:31
Cvp: ustura için tavsiye - Yazar: Serjames - 07/03/2016, Saat: 15:54
Cvp: ustura için tavsiye - Yazar: dikdik_s - 07/03/2016, Saat: 16:31
Cvp: ustura için tavsiye - Yazar: OnLyTNT - 07/03/2016, Saat: 16:44
Cvp: ustura için tavsiye - Yazar: dikdik_s - 07/03/2016, Saat: 17:04
Cvp: ustura için tavsiye - Yazar: Chinaski - 07/03/2016, Saat: 18:45
Cvp: ustura için tavsiye - Yazar: arandur - 07/03/2016, Saat: 22:01
Cvp: ustura için tavsiye - Yazar: msakalli - 07/03/2016, Saat: 22:31
Cvp: ustura için tavsiye - Yazar: nicotinee - 08/03/2016, Saat: 00:46
Cvp: ustura için tavsiye - Yazar: dikdik_s - 08/03/2016, Saat: 03:51
Çelik ustura bileme - Yazar: Mstyldz - 01/02/2020, Saat: 00:28

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 758 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  Eikaso Ustura yigit 6 3,185 13/03/2023, Saat: 16:53
Son Yorum: Don Quijote
  Jhon nowill ustura Eren43 1 1,214 25/01/2023, Saat: 22:41
Son Yorum: Eren43
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,695 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
Thumbs Up Favori Ustura Sıralaması rewolwer_ 25 12,708 19/12/2022, Saat: 17:59
Son Yorum: habaz
  Çelik ustura tavsiyesi dnzahmetdnz 7 3,210 18/09/2022, Saat: 15:14
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,060 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım) rewolwer_ 51 24,091 11/08/2022, Saat: 12:45
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,319 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet
  Ustura Kayışı Hk. yigit 14 4,532 07/11/2021, Saat: 19:42
Son Yorum: alikonyalioglu

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: