Ottoman Naturel Tıraş Sabunları
Evet arkadaşlar aldığım lavantalı sabun az önce elime ulaştı. Öncelikle sabunun sitedeki görselle uzaktan yakından alakası yok. Sitede daha sert kalıplı bir sabun gibi gözüküyor ama elime geçen sabun tahta bir kaseye basılmış olarak geldi. Kıvamı yine Arko'dan daha sert. Böyle olmasını beklemiyordum doğrusu. Ahşap kase aslında beni sevindirdi. Hoş olmuş. Keşke bir de kapağı olsaymış dedirtti doğrusu. Bir de siteden alırken kargo ile ilgili bir uyarıda bulunmuyor ama 8,50 TL kargo ücreti ödedim. Deneyince deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım.

ebbs07.jpg
2ut1f9z.jpg
https://instagram.com/buyukkotukurt/
ben de geçen telefon açıp konuştum elden almak istediğimi söyledim ama satış mağazaları yokmuş sadece internetten satış yapıyorlarmış. imalatı ikitelli civarındaymış esenlerde büro varmış sadece. benim için iki kutu hazırlayacaktı bugün buluşup alacaktım ama kar-kış derken kaldı. bundan sonra porselen kase'de satış yapacaklarını ve fiyatın artacağını ama bana eski fiyattan iki tane getireceğini söylemişti. bu ahşap kase eski olan sanırım.

tcihan bey, ıraşla ilgili yorumlarınızı bekliyorum. peki kokusu nasıldı? cezbedici satın almada ektili olacak bir kokusu var mı? telefonla konuşurken en çok talep olanın biberiye sonra lavanta olduğunu söylemişti ben de ilk olarak bu ikisini denemeyi düşünüyorum.
Ben lavantalı olanı aldım ve kokusunu cezbedici buldum ama dün bir kaç defa denememe rağmen koruyucu bir köpük yapmayı beceremedim. Farklı metotları deniyorum. Bir hafta içerisinde köpürtmeyi beceremezsem artık vazgeçeceğim.
Osmanlı ile tıraş sabunun ne alakası var anlamdım, Hani Osmanlı Hamam Sabunu falan olsa anlayacağım da. Son zamanlarda olur olmaz her ürüne ve mağazaya Osmanlı adının verilmesine karşıyım. Bunun mirasçısı olduğumuz 600 yıllık medeniyete de bir hakaret olduğunu düşünüyorum. Osmanlı nargile, kafe, Osmanlıspor (Ankara ?) , yok baklava tulumba börek daha ne ararsanız. Aynı şekilde Cumhuriyet sucuklarına da karşıyım. Arkadaş Cumhıriyet Savcısı olur, Cumhuriyet Merkez Bankası olur tamam da Cumhuriyet Sucuğu ne alaka? Bence TOBB ve San. Ticaret bakanlığı Osmanlı, Cumhuriyet ve Türkiye kelimelerinin ticari kullanımını izne bağlamalı. İstanbul'da mesela Eyüp veya Kanlıca, Küçüksu, Göksu gibi mevkilerde Osmanlı Kahvehanesi olabilir ama Ankara'da Mersin' de ne işi var.

Ayrıca sevabıyla günahıyla 600 yıllık bir dünya devleti kurmuş ve yönetmiş bir aile var yani Osmanlı ailesi (hanedan) Bu aile o kadar vakur ve asildir ki sürgüne giderlerken saraydan bir tek değerli eşya almamışlar devletin verdiği üçbeş kuruşu yanlarına alıp gurbet ellerde fakirlik içinde yaşamışlardır. Şimdi de aile adları pastacının börekcinin sabuncunun dükkanında ticari ranta dönüşüyor ve aileden biri de hooop ayıp oluyo hemşerim açarız isim davasını demiyor. Ama gerçekten de Osmanlı Ailesine ayıp oluyor bence
Mevlana'nın ismi de rant icabı her dükkan adının önüne konulanlardan. Geçenlerde torunlarından birinin televizyon röportajında bu konuda muzdarip olduklarından bahsetmişti. Osmanlı bu konuda da yalnız değil.
Foruma özel Tipsoft fiyat listesi için "tipsoftbrushes(at)gmail.com"
adresine "kullanıcı adınızı" belirterek mail atabilirsiniz.
https://www.facebook.com/tipsoftbrushes/
şems ne yapsın?

camasir_suyu4.jpg
Bu arada sabunu köpürtebildiniz mi @cihankeskin üstat?
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
Sabunun hala yeterince kurumadığını bundan köpürdüğünü düşünüyorum şimdilik kurumaya ayırdım. Üreticiyi arayıp bir de soracağım sabun ne zaman üretildi? Ne kadar beklemeli? Diye ama unutuyorum işlerin arasında.
(19/01/2015, Saat: 23:40)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sabunun hala yeterince kurumadığını bundan köpürdüğünü düşünüyorum şimdilik kurumaya ayırdım. Üreticiyi arayıp bir de soracağım sabun ne zaman üretildi? Ne kadar beklemeli? Diye ama unutuyorum işlerin arasında.

Bence el sabunu yapın gitsin komşum...
www.BarbarosRazors.com

Evet arkadaşlar çok uzun bir aradan sonra sonunda Ottoman Naturel Tıraş Sabununun incelemesini yapabildim. Hatırlarsanız sabunu 2 aylığına beklemeye bırakmıştım. Bu süreçte sabundaki Lavanta kokusu tamamı ile uçtu ve sabun gliserinli bir el sabunu gibi kokmaya başladı.

Doğrusunu söylemek gerekirse beni hayal kırıklığına uğratan bir ürün oldu. Çok harika bir ürün beklemesem de en azından tıraş sabunu vazifesini görebileceğini umuyordum. Maalesef sabun ancak tıraş öncesi yüz yıkamak için veya el sabunu olarak kullanılabilecek bir sabun. Acaba beceriksiz olan ben miyim diye düşünerek @Aleksey komşuma da gönderdim. O da benimle hemfikir oldu.

Biraz daha detaylı anlatmak gerekirse; Sabunu köpürtmek için her yolu denedim bu fotoğrafları da sabun canavarı Semogue 830'umu kullanırken çektim. Sabun gördüğünüz gibi mukusumsu bir kıvam oluşturuyor. Çektikçe uzuyor:

2isxjlf.jpg
2meuanm.jpg

Benzer durumu Aleksey komşum da yaşamış:

2donxw.jpg

Daha sonra scuttle'a alarak elimden gelen bütün enerjimle köpük yapmaya çalıştım. Bunu yaparken de yine mümkün olan bütün kombinasyonları denedim. Sonuç aşağıda gördüğünüz gibi:

2rwmcno.jpg
1zqwndt.jpg

Ne yaparsam yapayım asla koruyucu bir köpük elde edemedim. Köpük asla kremimsi hale gelmiyor. Hep el sabunu kıvamında bol kabarcıklı kalıyor. Sabunu kabından çıkarttığım zaman da yağın kabın dibinde biriktiğini gözlemledim:

qxo19t.jpg

Üretici ile konu ile ilgili görüştüğümde bana tıraş sabunlarının krem gibi olmadığı biraz uğraşılması gerektiğini söyledi. Hayatında hiç tıraş sabunu kullanmamış birisi olsam buna belki inanırdım ama bence bu sabun kısaca bir tıraş sabunu değil. Bence kimse boşuna para vermesin.

Notum: 0/10 Çünkü tıraş sabunu görevini yerine getirmiyor.

Not: Sabunu atmadım. İsteyen arkadaşlara bölüp gönderebilirim denemek isterlerse.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Exclamation Alsancak Tıraş Sabunu - Mentol/Limon/Sandal/Aci Badem ekindgn 100 50,130 28/04/2024, Saat: 17:54
Son Yorum: Alkali
  Jikoryen Tıraş Sabunu Alkali 1 473 20/04/2024, Saat: 17:21
Son Yorum: Märzen
  Arko Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 925 1,097,742 08/04/2024, Saat: 23:54
Son Yorum: Alkali
  YENi YERLİ TIRAŞ SABUNU hayli's sohayli 297 106,328 05/03/2024, Saat: 09:56
Son Yorum: sohayli
  Mühle Tıraş Sabunu Casablanca 2 1,048 29/01/2024, Saat: 22:41
Son Yorum: Casablanca
Star haylis Artisan Yeni ADVENTUS Artisan Tıraş Sabunu sohayli 0 1,103 08/08/2023, Saat: 15:44
  Tabac Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 605 522,813 12/05/2023, Saat: 12:37
Son Yorum: Janessery
  Yeni haylis Tıraş Sabunu için Esans Anketi sohayli 2 1,605 03/05/2023, Saat: 12:22
  Berberbey Tıraş Sabunu Berberbey 43 15,590 28/04/2023, Saat: 11:20
Son Yorum: Berberbey
  Tıraş Sabunu Nasıl Saklanmalı? Ömrü Ne Kadar? mertcanartan 13 5,887 18/04/2023, Saat: 17:43
Son Yorum: Mecanica

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: