Neden Geleneksel Tıraş?
ne guzel de anlattiniz olayi. miras objeler edinmek ve sonraki nesle birakmak. benim de oglum var daha cok kucuk. geleneksel tirasi fircalarimi usturalarimi miras birakacagim gunleri hayal ediyorum.
uğur bey, öyle bir anlatmışsınız ki...
ellerinize sağlık.

bu anlattıklarınız, yüksek lisans yaptığım vakitte reklam psikolojisi hocamın anlattığı birşeyi getirdi aklıma. demişti ki "... toplumun geldiği hale bakın çocuklar, insanlar "müdürde .. marka telefon var ben de alabilmeyim. yan komşuda ... araba var benim daha iyisi olmalı" diye düşünecek hallere geldile. bunu sağlayabilmek için de, kendilerine ayıracakları vakti daha fazla para karşılığında satıp, bu lükslere sahip olmaya gönüllü oldular, 1 saat-2 saat derken, hiç vakitleri kalmadı..."

dolayısı ile herşeyi çabuk halletmek zorunda kalıyorlar. yemek, tıraş, banyo her ne ise. farkında mısınız bilmiyorum ancak, artık çoğu insanın yavaş müzik dinleyecek tahammülü, sabrı bile yok. İrtical Dede' nin, 3. Selim Han Hazretleri' nin dünyaya mal olmuş eserleri yerine, bilgisayarda yapılmış hızlı müzikleri tercih ediyorlar. çünkü hızlı yaşıyorlar.

bir de yeni düzenin getirdiği şey çoğunuz biliyorsunuzdur, dayanıksız ürünler. uluslararası bir anlaşmada geçen, yeni üretilecek beyaz eşyaların 10 yıl kullanım ömrü olması gerektiği. ondan sonra parça bulamazsınız. üretmezler. annemden bilirim aeg bir bozdolabını 22 sene kadar kullandılar. tık demedi. şimdi kullansanıza hadi. eskiden makine objektifleri aliminyumdan yapılmış sağlam objektiflerdi. şimdi plastik, içi boş. artık insanların da içi boş gibi geliyor bana. bakmayın burada bir sohbet imkanı yakaladık, herkez aklı başında, edebe mugayyir hareket etmeyen abilerim kardeşlerim de böyle konuşabiliyoruz. yoksa en sinir olduğum, söyleyenin ağzına vurasım gelen bir söz olan "yıl olmuş 2012 siz neden bahsediyorsunuz?" diye çıkardı birileri.

bunu biraz da televizyon ve kitaplar ile desteklediler elbette. çocuklar Nasreddin Hoca' nın hazırcevaplığını, Keloğlan' ın sivri aklını ve ahlakını almak yerine ben10 seyredip ukala oluyorlar. evet daha akıllılar belki ancak insan sevgileri, edebleri yok... İnşallal sizinkiler, Allah nasib ederse bizimkiler, elelrine bir futur veya bir böker aldıklarında değerini bilecek, size, bize layık evlatlar olacaklar.

neyse çok sinirleniyorum bu konulara, uzatmayayım. Uğur Bey' in de konusunu böldüm, bağışlayın rica ederim...

herkese selamlar...
(18/04/2012, Saat: 19:04)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: neyse çok sinirleniyorum bu konulara, uzatmayayım. Uğur Bey' in de konusunu böldüm, bağışlayın rica ederim...
herkese selamlar...

Estafurullah, konu benim değil hepimizin...

Artık herşey tüketmek üzerine kurulu... hızlı tüketilmesi için hızlı üretilmesi ve dayanıksız olması lazım... tüm dünyada belirli bir zümrenin sürekli zenginleşmesi üzerine kurulu mevcut sistem, daha fazla parayı bizim cebimizden böyle alıyor... tüketilecek şeyler ucuzlamıyor asla bizim cebimizdeki paranın değeri azalıyor aslında...

Fotoğraf ile ilgilisiniz sanırım. eskiden tüm slr makinelerin kasaları magnezyumdan imal edilirken şimdi sadece üst sınıf d-slr'ların gövdeleri magnezyumi kalanı plastik... lenslerin dışını söylüyorsunuz ancak lenslerin optik elemanları bile cam değil artık...
herşey böyle... kolaya alışıyoruz sanarken, kendimize ayırmamız gereken vakti,- hemde çok ucuza- satın alıyorlar bizden, bizde o parayı daha düşük maliyetli daha dayanıksız malları satın almak için kullanıyor ve aslında sürekli fakirleşiyoruz...

Selamlar...
sinekkaydı tıraş, boyalı ayakkabı, ütülü pantolon...
(18/04/2012, Saat: 18:08)uataman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: geleneksel tıraş iyidir, çünkü gelenekseldir... Dikkat ederseniz insanın yaşamından kendisine ayırdığı vakit giderek azalıyor. Hızlı yemek yemek için güzelim zeytinyağlıları unuttuk hamburgerler yiyoruz mesela... yada arada sırada bile olsa sağlam bir hama sefası yapamıyoruz, temizlik anlayışımız maksimum beş dakika süren duş seanslarından ibaret oldu...artık buruşmayan kumaşlardan yapılan gömlekler takım elbiseler var, petrol esaslı kumaşlar bunlar, yünün sıcaklığını, ketenin serinliğini unuttuk.

Örnekler çoğalır da çoğalır... İnsanların genel anlamda eskiyi araması, nostaljiye duyulan özlem hep bu yüzden. Sürekli olarak iki buyruk var yaşamımızı yöneten, ilki hızlı ol, diğeri tüket... Ve bu buyruklara uymak için hep güzel olan şeylerden kendimizi mahrum ediyor, sonra da o güzellikleri unutuyoruz.

Tıraş meselesinde de gelişim bu yönde olmuş... hızlı ama pürüzsüz tıraş, kullan at kartuşlar...İnsan belirli yaşlarında yaşamına yukarıdan bakmayı becerebiliyor... Çok keyifli bir ritüel haline gelebilecek bir mevzuyu neden on dakika içinde halletmek ve günün kalanında bunun tahrişi sıkıntısı ile uğraşmak zorunda kalıyoruz ? Üstelik memnun olmadığımız bir sonuca rağmen avuç avuç para döküyoruz kartuşa, köpüğe, jele... Oysa hiçbirisi porsuk fırçanın ve sıcak köpüğün verdiği keyfi vermiyor. hiçbirinde futurun sakal keserken çıkardığı o tatlı çıtır çıtır sesi yok... arkonun kokusunun verdiği temizlik hissi, tobs sandalwoodun muhteşem kokusu, yenilerden fümenin lavanta kokusu, tıraş sonrası cildimizdeki yumuşaklık, hepsinden önemlisi kendimiz için ayırdığımız keyifli 20 dakika...
Ve tıpkı babamızdan bize kalan adjustableler gibi oğlumuza bizden kalacak olan slantlar, futurlar, 89lar... Bir delikanlının adam olmaya adım attığı yola, bizden kalan bir şeyler ile çıkması...
Bir takım objeler var, babalardan evlatlara geçiyor. Bunları eline alıp baktığında, rutininde unuttuğun pek çok anıyı tetikliyor. Bir saat, sigara ağızlığı, tabaka, çakı, tesbih... ama şimdi saatler quartz, sigaralar filtreli, çakılar çinden, tıraş aletleri ucuna kartuş takılan nikel kaplı çubuklar halinde...
Çokta uzatmak istemiyorum, ama geleneksel tıraş benim için kendim için bir şeyler yapma meselesi, oğluma kendisi için bir şeyler yapması gerektiğini öğretmenin yollarından biri, vaktim gelip göçüp gittiğimde oğlumun yanında durabilmenin çözümü, ona hayat adına doğru şeyler öğretebilme yöntemim...
Eskiden kopmamaız, çocuklarımıza eskiyi öğretmemiz gerekli, eskinin neden güzel olduğunu bilmeliler. Geleneksel tıraşta bunun en basit yöntemi bence...
Çok mu fazla anlam yüklüyorum bilmiyorum. En sevdiğim tıraş makinem olan slanttan hiç kullanmadığım bir adet daha var kutusunda, yakın zamanda bir kuyumcuya gidip üzerine bir ufacık kelime ile tarih yazdıracağım. Zamanı gelince gerçek sahibine hediye edilmek üzere bir kenarda duruyor...

Selamlar...

Okumaya doyamadım! Ellerinize sağlık, ne güzel yazmışsınız.
  • Neden geleneksel tıraş?
insanın kendine vakit ayırması, kendi ile ilgilenmesi; insanın moralini düzeltir, kendini iyi hissetmesini sağlar: dikkat edin bir berber normalde sizin saçınızı 10 dakikada rahatlıkla keser ama siz o koltuktan yarım saatten önce kalkamazsınız çünkü sizinle ve saçınızla ilgilenir (en azından ilgileniyormuş gibi yapar), halinizi hatırınızı sorar, sizinle muhabbet eder (siyaset olur futbol olur araba/pc olur çünkü iyi bir berber sadece iyi saç kesmez müşterisini de iyi tanır) kısacası sizinle sosyalleşir.
sırf reklamlarda çıkıyor diye (sonuçta reklamda gördüğünüz şeyi alırsanız o reklamın parasını da siz ödemiş olursunuz) bir ürünü kullanmış olmazsınız. 3-4-5..... bıçaklı sistemler, piliyle titreşim veren sistemler, burun altına girsin diye arkasına jilet konulan sistemler........bu işin sonu yok; insanlar yenilik aradıkça firmalarda yenilik(!) bulacaklardır ve ben de sırf o firma daha çok kazansın diye para vermem; hiç mi almadım? evet aldım ama suratta sakal bırakan jilete dünyanın parasını vermek benim mantığıma ters.

edit:

bir de eşiniz ya da çocuğunuz tıraştan sonra cildinize dokunduğunda, o pamuk gibi cildinizle onları öpmenin, teninizde hissetmenin verdiği haz yok mu? kesinlikle zevk alınabilen bir duygudur. diğerleriyle tıraş olunca genelde "sen daha yeni tıraş olmadın mı? ne çabuk uzuyor senin sakalın? sakalın batıyor" gibi tepkiler alıyorum.
(22/03/2012, Saat: 01:30)psycho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arko 1 lira
Yuma 1 lira
Jilet 1 lira
Fırça 1 lira
Şap 1 lira

Ayna karşısında yarım saat geleneksel ıslak tıraş keyfi ise

PAHA BİÇİLEMEZ
şahsi güncelleme: (kullanım süreleri)
Arko sabun 1,5 lira (yaklaşık 1 -1,5 yıl)
kullan at wilkinson 2 bıçaklı 1 lira (7-10 tıraş. 10+da sıkılıp attığımda oluyor)
omega Fırça 15-20 lira (20-30 yıl)
tıraş sonrası balsam 15-20 lira (6-18 ay)
tıraş başı ortalama maliyet............hesap etmeye bile değmez.

elimi yüzüme sürdüğümde yaklaşık 1 gün süren sakalsızlık keyfi.....SÜPER.

tıraş olmak için hazırlanmak ve tıraş olurken ıslık çalmak......HARİKA.

tıraştan sonra 3 yaşındaki oğlumu öpmek....PAHA BİÇİLEMEZ.
(18/04/2012, Saat: 16:44)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim kısa sürede geleneksel tıraş konusunda edindiğim izlenimler.

1-Zamanınız çok olacak, keyfi böyle çıkıyor.
2-Hergün tıraş olmak zorunda olmayacaksınız.
3-Her ne kadar Arko'nun kokusuna hasta olsak da, daha iyi bir tıraş için yabancı sabun veya kremleri kullanacağız.
4-Ucuz bir yöntem değil (Sabun dene, jilet dene,makina dene,fırça dene ve bunların kalitelilerinin çoğu Türkiye'de bulunmuyor)

1-Evet jel+kartuşlu jilet kadar kısa sürede tıraş olamazsın ama abartılı bir vakit kaybı da değil. mesela her sabah çay içen birinin sıcak su ısıtmak gibi bir derdi olmaz. vaktinizi iyi kullanırsanız diğerinden 2-3 dk. fark olur.
2-her gün tıraş olmak için de idealdir.
3- arko türk malı olduğu için çok şanslıyız, Allah muhafaza permasharp gibi olursa şimdi nasıl eski permasharp'ları özlemle anıyorsak arko tıraş sabununu da öyle anarız ve ararız. mesela burada 3 tl aldığınız kadar sabun arko dan biraz daha iyi diyebileceğimiz wilkinson olursa 20 tl. arko gibi Türk malları varken başka yabancı markalara yönelmek tamaen keyfidir, merak eder alıp kullanırsınız ama kesinlikle ihtiyaç duymazsınız.
4-kesinlikle en ucuz yöntem, bundan daha ucuzu sakal bırakmaktır.

edit: kusura bakmayın biraz parçalı oldu.
(07/05/2012, Saat: 01:31)mustaphaturk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 3- arko türk malı olduğu için çok şanslıyız, Allah muhafaza permasharp gibi olursa şimdi nasıl eski permasharp'ları özlemle anıyorsak arko tıraş sabununu da öyle anarız ve ararız. mesela burada 3 tl aldığınız kadar sabun arko dan biraz daha iyi diyebileceğimiz wilkinson olursa 20 tl. arko gibi Türk malları varken başka yabancı markalara yönelmek tamaen keyfidir, merak eder alıp kullanırsınız ama kesinlikle ihtiyaç duymazsınız.

Size bir defa, yalnızca bir defa tabac sabun ile tıraş olmanızı tavsiye ediyorum. Daha sonra hala aynı fikirde olmayacağınızı da iddia ediyorum.
@psycho
"mesela burada 3 tl aldığınız kadar sabun arko dan biraz daha iyi diyebileceğimiz wilkinson olursa 20 tl."

yani anlatmak istediğim daha iyileri var ama bu fiyat/kalitede yok'tur.

tabac sabun elime geçerse muhakkak deneyeceğim, gerçi 1 kt sabunu bitirmek 1 yılı alıyor, daha sırada wilkinson vs. varSmile
arkonun kalite/fiyat performansı tartışılmaz ama ben üst kalite sabun ve kremlerle kıyaslandığında "performans" açısından arko biraz zayıf kalır diyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraş Ekipmanlarımız baduruk 638 352,043 07/05/2024, Saat: 12:31
Son Yorum: sfenks
  Tıraş sabunu mu , yoksa krem mi? kumuca 12 12,101 26/04/2024, Saat: 12:59
Son Yorum: sfenks
  Geleneksel tıraş vs Modern tıraş alie5734 30 12,820 21/04/2024, Saat: 23:09
Son Yorum: Alkali
  Memnun kalmadığınız tıraş ürünleri Lord Sparhawk 352 342,053 31/01/2024, Saat: 19:19
Son Yorum: Erdi
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,491 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 0 1,051 23/07/2023, Saat: 22:53
Son Yorum: f02561
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,721 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Tıraş esnası, sonrası Tıraşsever 4 1,408 11/06/2023, Saat: 18:21
Son Yorum: exselans
  Tıraş sonrası batık ve sivilce çıkması. Umut islam 10 2,460 08/06/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: layken
  Günluk Tıraş İçin Tavsiye Tıraş Aleti alihsan1969 7 3,515 08/05/2023, Saat: 01:03
Son Yorum: layken

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: