Çelik Ustura Bileme ve Ağız Açma Teknikleri(Ustalardan Tavsiyeler)
YAZAN: @Chinaski 17/03/2015, Saat: 15:38

Bir süredir Artvin taşını inceliyorum 4-5 ustura biledim bu taşı test etmek için. Öncelikle Lord Sparhawk ın belirttiği gibi bu taşın yüzeyini iyice düzlemek, pürüzsüzleştirmek gerekiyor. Önce elmas 300 taşla sonra zımpara kağıdı ile 1000 kuma kadar düzleştirdikten sonra 200x mercekle bakıldığında epey pürüzsüz bir yüzey görünüyor. Coticule, Cin(Guangxi) 12k ve bu taşı karşılaştırdığımda yüzeyi Çin taşına daha yakın.

Jeolojik açıdan da Coticule ve diğer Belçika taşlarından farklı, Novaculite dediğimiz yapıda bir taş, genelde slate dedikleri taş çeşitlerinden. Bu şekilde çıkan bir çok taş doğada ama çoğu ustura bilemek için kullanılacak kadar homojen yapıda ve sertlikte olmuyor.

Taşın sert bir taş olduğunu düşünüyorum, elimdeki Coticule, Escher ve diğer sentetiklerin hepsinden sert bir taş ama Çin taşı kadar sert değil. Kesim hızı ise yavaş bir taş yani aşağı yukarı 80-100 tur gerekiyor. Bileme karakteristiği olarak 200x mercekle bakıldığında epey ince çizikler oluşturuyor yüzeyde ve ağzı parlatıyor.

Bilediğim usturaların hiç birinde(Solingen, Sheffield, Filarmonica vs) ağızda pürüzlenme ve ya mikro kırık, mikro çatlak (micro chip deniliyor) oluşturmadı.

Taşın verdiği ağız Coticule ile Çin 12k taşı arasında bir incelikte-Çin 12k taşının aslında 12000 grit olmadığını 10000 ve ya biraz daha üzeri incelikte olduğunu belirtmekte fayda var- Coticule ile denemelerimde elimdeki Coticule un çok iyi olmadığını 10k dan daha kaba değerde olduğunu öngörmüştüm. Bu taşın da 10k civarında belki bir az yukarısında bir inceliğe sahip olduğunu düşünüyorum(Doğal taşlarda grit hesabı yapılmıyor o yüzden yakın değerde bir incelik vermeye çalışıyorum).

Tıraş karakteristiği olarak benim houşma gitti taşın verdiği ağız. Ne çok keskin ve agresif ne de cekiştirip can yakacak kadar kör. Tam ortada yeterli keskinlikte ve pürüzsüz bir ağız alabiliyorum bu taştan. 2 perde ve rötuş ile tahrişssiz, sinek kaydı tıraş olabiliyorum(burası subjektif ve tekniğe bağlı elbette).

İlk denemelerim bu yönde daha ileri aşamalarda daha iyi sonuçlar almak mümkün olur umarım.

Bitirme taşı olarak Escher kullanmaya başladığım için bu taşı çok fazla test edemeyeceğim gibi ama arada bir tane usturamı bu taş için ayıracağım.

E n v i r o n m e n t a l i s t

YAZAN: 17/03/2015, Saat: 17:56 (17/03/2015, Saat: 17:38)taskind Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

@chinaski, @lordsparhawk incelemeleriniz için teşekkürler artık bizimde 10 K bir taşımız olabilecek belkide. Chanski komşum, slury durumunu inceledinmi, slury veriyormu veya slury kesim hızında bir değişiklik yapıyormu gibi ?

taskind üstat elimde slurry taşı yoktu ama elmas taş ile slurry veriyor. Slurry ile denemedim ama bugün bir denerim yarın yazarım gözlemlerimi.

Bu arada taştan taşa değişebilir elbette ama bendeki taş elimdeki Coticule den daha keskin ve nerdeyse Coticule kadar konforlu bir ağız verdi.

Üzerine düşülürse uygun fiyatlı bir bitirme taşımız olur.

YAZAN: @Chinaski 19/03/2015, Saat: 10:41

Dün gece fırsat bulup tıraşa hazır olan Filarmonica usturayı Artvin taşı üzerinde denedim tekrar.

Öncelikle taş çok fazla çamur(slurry) üretmiyor ama yeterli kadar çamur olduğuna karar verince bileme işlemine geçtim. Coticule de yaptığım gibi koyu çamurda 20 tur yarım x sürtme yaptım(half x strokes- back and forth olarak geçiyor) ağzı kontrol ettim herhangi bir körelme belirtisi yoktu. Bir 20 tur normal x sürtme yaptım gene bir değişiklik yoktu yani bu taşın çamuru Coticule gibi ağzı köreltmiyor.

Daha sonra çamuru 3-4 kere seyrelterek her seyreltmede 20 tur x yaparak kontrol ettim ve en son 30 tur temiz su ile bitirdim. Keskinlik Coticule den yüksek Çin taşı ayarında bir noktaya geldi.

Koldaki kılları değer değmez uçurabilecek keskinliğe geldi(Kol kıllarını kesme şeklinden ustura ağzının ne durumda olduğunu çıkartıyorum genelde). 200x büyüteçle bakınca çizikler homojen ve ince -Sham usta 200x ile kontrol etmeyin diyor ama ben gene de bakıyorum-

Çok güvenmesem de asılı kıl testini(HHT) uygularım her bilemeden sonra bu taştan sonra HHT 3 seviyesinde geçti. Sonra 40/100 kanvas ve deri üzerinde kayışladım HHT çok fazla ilerlemedi HHT3/4 arası bir noktada kaldı. 200x mercek altında bile ağız pürüzsüz olunca tıraş tesine hazır olduğundan emin olup sabah tıraş olmak üzere kenara koydum.

Tıraşta farkettiğim bu taşın verdiği ağız Coticule gibi pürüzsüz, ama ortalama bir Coticule'den daha keskin olduğu bir gerçek.

Çin taşı ile aşağı yukarı aynı ayarda bir taş (10-12k arası tahminimce). Tek taş bileme yapmaya uygun olup olmadığını henüz bilemiyorum ama sanki çamur ile bileme yapınca da çok bir şey farketmedi gibi geldi bana.

50 turdan sonra ağızda ne keskinleşme ne körelme oldu. Yani aşırı bileme(overhoning) ile karşılaşmadım -100 turdan fazla denesem de herhangi bir değişiklik olmadı ağızda-. Bileme esnasında verdiği geri besleme çok fazla değil yani ağızdaki ilerlemeyi anlamak çok kolay değil dolayısıyla düzenli kontrol etmek en iyisi.

Ben bu taşın bitirme taşı olarak kullanılabileceğini düşünüyorum. Çok keskin değil ama günlük tıraş için ideal ve pürüzsüz.

Konu bütünlüğünü bozmaması açısından bu yorum silinebilir fikrimi nereye yazacağımı bilemedim çünkü Smile Emek vermişsiniz uğraşmışsınız teşekkür ederiz fakat bunları tek yorum altında toplasaydınız daha sade olmazmıydı ?
https://www.facebook.com/pages/Pardus-Handcraft/875240639222477

https://www.instagram.com/pardushandcraft/

(17/02/2020, Saat: 16:32)Delidumrul Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Konu bütünlüğünü bozmaması açısından bu yorum silinebilir fikrimi nereye yazacağımı bilemedim çünkü Smile Emek vermişsiniz uğraşmışsınız teşekkür ederiz fakat bunları tek yorum altında toplasaydınız daha sade olmazmıydı ?

Üstadım haklısınız..
Nasıl olur diye de başlangıçta düşündüm. fakat o da bir word dosyası gibi olacaktı.
Sanki bu şekilde ara ara okumak için takip etmek açısından olduğu gibi bırakmak daha mı iyi olurdu?

Kararı adminlere bırakıyorum. Smile)

4. sayfaya geldim. Yorulduğum için ara veriyorum. Kaldığım yeri unutmamam açısından böyle olması daha iyi oldu benim için. (: Emek vermişsiniz ellerinize gözlerinize sağlık. Çok faydalı oldu benim için göremediğim veya unuttuğum yorumların hepsi bir arada.
(17/02/2020, Saat: 17:59)connect Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 4. sayfaya geldim. Yorulduğum için ara veriyorum. Kaldığım yeri unutmamam açısından böyle olması daha iyi oldu benim için. (: Emek vermişsiniz ellerinize gözlerinize sağlık. Çok faydalı oldu benim için göremediğim veya unuttuğum yorumların hepsi bir arada.

Amacım, hem kendim için hem de sizler için buydu.
Bu arada gözden kaçmış yorumlar olursa eklemek lazım.

@manuple üstadım elinize emeğinize sağlık konu harika olmuş, bir an geçmişte forumda geçirdiğim zamanlar aklıma geldi, çok güzel günlerdi o günler, daha heyecanlıydı, aşk gibiydi inanın, acemice tıraş olduğum günler geliyor aklıma, paypal ile sipariş verdiğim ve heyecanla beklediğim sabunlar jiletler geliyor aklıma, ebaydan ihaleyle aldığım ilk usturayı teslim aldığımda çocuklar gibi sevinç duymam geliyor aklıma, usturayla tıraş olduğumda kendimi 18 yüzyıla ait biriymiş gibi hissetmem geliyor aklıma, anlatılacak çok şey var aslında, forumumuzda yaşadığınız bu heyecanı kaybetmeyin, alacağınız bir sabun bir jilet bile çok fazla mutlu edecektir sizi, yeni olan bir çok arkadaşımızın bu heyecanı hala yaşadığını düşünüyorum, çok para harcayın kendinizi dara sokun demiyorum tabiki, lakin küçük te olsa kendinizi ödüllendirin, ilk heyecan herzaman farklı oluyor çünkü, biraz fazla konuştum umarım yazdıklarımı ukalalık olarak algılamazsınız Smile
(17/02/2020, Saat: 19:06)rewolwer_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @manuple üstadım elinize emeğinize sağlık konu harika olmuş, bir an geçmişte forumda geçirdiğim zamanlar aklıma geldi, çok güzel günlerdi o günler, daha heyecanlıydı, aşk gibiydi inanın, acemice tıraş olduğum günler geliyor aklıma, paypal ile sipariş verdiğim ve heyecanla beklediğim sabunlar jiletler geliyor aklıma, ebaydan ihaleyle aldığım ilk usturayı teslim aldığımda çocuklar gibi sevinç duymam geliyor aklıma, usturayla tıraş olduğumda kendimi 18 yüzyıla ait biriymiş gibi hissetmem geliyor aklıma, anlatılacak çok şey var aslında, forumumuzda yaşadığınız bu heyecanı kaybetmeyin, alacağınız bir sabun bir jilet bile çok fazla mutlu edecektir sizi, yeni olan bir çok arkadaşımızın bu heyecanı hala yaşadığını düşünüyorum, çok para harcayın kendinizi dara sokun demiyorum tabiki, lakin küçük te olsa kendinizi ödüllendirin, ilk heyecan herzaman farklı oluyor çünkü, biraz fazla konuştum umarım yazdıklarımı ukalalık olarak algılamazsınız Smile

Taze sayılacak üyelerden sayılırım (!) Big Grin
Siz yazınca 2 yılım gözümün önünden geciverdi. 20 den fazla DE. Bir çelik ustura ve onlarca jilet sabun Smile
Ne yazik ki bizler o şaşalı dönemi kaçırdık amaa heyecanımız ortak ve baki
(17/02/2020, Saat: 19:06)rewolwer_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @manuple

üstadım elinize emeğinize sağlık konu harika olmuş, bir an geçmişte forumda geçirdiğim zamanlar aklıma geldi, çok güzel günlerdi o günler, daha heyecanlıydı, aşk gibiydi inanın, acemice tıraş olduğum günler geliyor aklıma, paypal ile sipariş verdiğim ve heyecanla beklediğim sabunlar jiletler geliyor aklıma,

ebaydan ihaleyle aldığım ilk usturayı teslim aldığımda çocuklar gibi sevinç duymam geliyor aklıma,

usturayla tıraş olduğumda kendimi 18 yüzyıla ait biriymiş gibi hissetmem geliyor aklıma, anlatılacak çok şey var aslında,

forumumuzda yaşadığınız bu heyecanı kaybetmeyin, alacağınız bir sabun bir jilet bile çok fazla mutlu edecektir sizi, yeni olan bir çok arkadaşımızın bu heyecanı hala yaşadığını düşünüyorum, çok para harcayın kendinizi dara sokun demiyorum tabiki, lakin küçük te olsa kendinizi ödüllendirin, ilk heyecan herzaman farklı oluyor çünkü, biraz fazla konuştum umarım yazdıklarımı ukalalık olarak algılamazsınız Smile

Tam tersine insanları mutlu eden, yaşadıkları anın tadını çıkaran güzel şeylerin tadını, hazzını çok güzel tasfir etmişsiniz.

Sizler gibi ustalar bir çok insanın köprüsü oldunuz ve hala aynı hissiyat ile buna devam ediyorsunuz.

Umarım ve dilerim ki bizler de sizlerin başardığını aynı şekilde devam ettirebiliriz.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 831 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  Eikaso Ustura yigit 6 3,381 13/03/2023, Saat: 16:53
Son Yorum: Don Quijote
  Jhon nowill ustura Eren43 1 1,266 25/01/2023, Saat: 22:41
Son Yorum: Eren43
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,759 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
Thumbs Up Favori Ustura Sıralaması rewolwer_ 25 13,371 19/12/2022, Saat: 17:59
Son Yorum: habaz
  Çelik ustura tavsiyesi dnzahmetdnz 7 3,371 18/09/2022, Saat: 15:14
Son Yorum: Lord Sparhawk
  İlk Kez Ustura Seti Alacak Olanlara Tavsiyeler ohtararan 76 92,007 02/09/2022, Saat: 21:01
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,177 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım) rewolwer_ 51 25,513 11/08/2022, Saat: 12:45
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,456 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: