Sonunda Merhaba
@mertonyon cildinizin adapte olmasından emin değilim ama elinizin zamanla adapte olması kesinlikle daha doğrudur. Bana kalırsa 3 perde tıraşta ısrarcı olmayın bu kadar, en azından bir süreliğine. Zamana bırakırsanız daha etkin tıraşlar göreceğinizi düşünüyorum.
(18/02/2019, Saat: 00:53)batmanforever Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kaptanın seyir defterine göre kısmen doğru rotada olduğunuzu görebiliyorum Smile
Rotanın ufak bir iki değişikliğe ihtiyaç var Smile

Boğaz altı görüntünüz bana çok yabancı gelmedi. Size bir iki tavsiyem olacak.
Birincisi Köpüğün kıvamına dikkat edin. İkincisi fırçayla köpüğü yüze uygularken bir ara elinizle köpüğü yüzünüze güzelce yedirin ve fırçalamaya devam edin. Bu yöntemle olduğum tıraşlar daha konforlu geçiyor.
Son olarak konforu ön planda olan jiletleri tercih edin.

Tesekkurler Komsum, Tavsıyelerınıze uyacagım. Jilet konusu zaten bahsettiğim gibi, hem daha keskın hem daha konforlu bir jilet deneyeceğim tez vakitte.

(18/02/2019, Saat: 00:56)sfenks Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @mertonyon cildinizin adapte olmasından emin değilim ama elinizin zamanla adapte olması kesinlikle daha doğrudur. Bana kalırsa 3 perde tıraşta ısrarcı olmayın bu kadar, en azından bir süreliğine. Zamana bırakırsanız daha etkin tıraşlar göreceğinizi düşünüyorum.

Haklısınız ama iki perdede de çok fazla sakal kalıyor, tahriş ise açıkçası çok da farketmiyor. (bahsettiğim kanamalar ikinci perdede başlamıştı zaten) Ama yine de tavsiyenize uyup bir süre daha iki perde ile sınırlandıracağım.
sıhhatler olsun.

ben de acemi tavsiyemi paylaşayım.
ıslaklık önemli.
yüzümü fırça ile ıslatmak yerine normal yıkadıktan sonra köpük uygulamak
ve köpüğü az daha sulu yapmak benim için daha kolay bir tıraş sağladı.

ilk tıraş tecrübeniz ile igili olarak,
kartuşlu tıraştan kalma alışkanlıkla insan acele edebiliyor
yeni bir alışkanlık edinmek gerekiyor,
acele etmeden, nasılsa 2. perdede 3. perdede alırım diyerek aynı yerle uğraşmadan, kısa darbelerle, böyle geniş bir kafa hali :-)
duş değil de pazar günü keyif banyosu yapar gibi.

bir de, benim de başıma geldi,
uygun bir jilet bulana kadar ATG de ısrar etmemek, en azından her bölge için.
kalan kısım olursa 3. perde de WTG, XTG olabilir şart değil atg.
Komşum Merhaba ;

Belli ki bu işe gönüllüsünüz ve doğruyu arıyorsunuz. Naçizane bir kaç görüşümü de ben aktarmak isterim.

a. Herkesin doğrusu size uymaz,keşke uysa ama cilt yapıları, el alışkanlıkları, zevkler farklı.
b. Kartuşludan geçişte cildiniz reaksiyon verir. Adaptasyon süresi 29 gün ile 60 arasındadır.
c. Başlangıçta 3 perde hem cilde hem size zarar. Her gün 2 perde, yavaş yavaş bir plan dahilinde olmak kendinizi görmenizi sağlar.
ç. Duştan sonra tıraş olmayın. Olacaksanız da bunu lütfen soğuk suyla yapın. Sıcak duş sebebiyle damarlar genişler, kanamaya meyilli hale gelirler. Yumuşamış cilt de daha çabuk tahriş olur.
d. Başlangıçta genel geçer bir jilet kullanın. Size uyanı zamanla bulursunuz. Polsilver ile başlayın, süreci görün.
e. Aynı yerden lütfen 2-3 kez geçmeyin. Lütfen geçmeyin. Lütfen geçmeyin. Tıraş köklerini görüyor olmak başlangıçta sizi fazlasıyla rahatsız ediyor, anlıyorum ama zamanla düzelecek. Merak buyurmayın.
f. Kötü geçen tıraşlardan sudokrem, bepanthene onarıcı krem fazlasıyla işe yarar.
g. Gece tıraşı olacaksanız bunu yatmadan 1-2 saat önce yapın.
h. Jilet takmadan bastırmama ve açı çalışmaları yapın. Cildinizde nereye değiyor ya da atladığı yerler var mı, bunları anlamaya çalışın.
ı. Tıraş köpüğü kıvamı en önemli unsur. Başlarda kalın köpük yapma gayretinde olun. Sıfır alsın, sinek kaydı olsun diye ince köpük yapmayın.
i. İkinci perdede boyun bölgesine dairesel hareketler yaparak köpük uygulamayın.
j. Yüzde köpürtme yapmayın, şimdilik.
k. Her tıraş sinek kaydı peşinde koşmayın, hatta hiç koşmayın. Zamanla doğru ekipman ve teknikle o sizi bulur.
l. Şap uzun vadede iş görür, fark yaratır. Kullanın ya da kullanmayın demem. Ben her 2 tıraşımda bir kullanırım.
m. Zevk almaya bakın. Arka plan müzik açın, yanınızda kahveniz olsun. Tadını çıkartın. Zorunluluk olmasın. Ağır ağır, yavaş yavaş tıraş olun.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Unuttuğum tonca şey vardır. Arkadaşlara, üstadlara sormaktan imtina etmeyin. Çok güzel bir yolun başındasınız. Ne güzel. Selamlar.
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
@fremen komşum, çok teşekkürler. Yüzümü zaten öncesinde iyice ıslatıyorum. Fırçayı yüzüme sadece köpüklü iken vurmaya başlıyorum. Köpüğü az daha sulu yapmaktan kastın, "daha az sulu" mu, "azıcık daha sulu" mu? İlkidir diye tahmin ediyorum ama emin olmak istedim.

Aslına bakarsanız boynumda ne kadar WTG ne kadar ATG uyguluyorum pek belli değil. Çünkü sakallarım aşırı derece farklı yönlere çıkıyor. Bazı yerlerde bildiğiniz sarmal hareketi gösteriyor, örneğin boyunumdaysa adem elmasına kadar yukarı yönde sonrasında aşağı yönde çıkıyor, kenarlara doğru yanlara uzuyor. Ama mümkün olduğunca boyunda ters almaktan kaçınayım.

@ahraz komşum, detaylı tavsiyeleriniz için teşekkürler, emek harcamışsınız elinize sağlık.

a. Haklısınız, biraz deneme yanılmayla kendime uygun stil ve süreci bulmam gerekiyor. İşin zevkli tarafı da belki burada.
b. Reaksiyon süresinin böylesine uzun olacağını düşünmemiştim ama mantıklı.
c. Genel konsensus 3 perde yapmamam yönünde oldu zaten. Bu tavsiyeyi aldığımdan emin olabilirsiniz.
ç. Aslında bloglarda, videolarda, yorumlarda hep en iyi zaman duştan sonradır diye yazılıp çiziliyordu ondan öyle yapmıştım. Bir dahakine duş öncesi ve daha ılık suyla olmaya çalışacağım.
d. Jilet tavsiyesini aldım. Maalesef şu sıralar iyi kalite denen jiletleri bulamıyorum piyasada.
e. Aynı perde içinde aynı yerden 2-3 kez geçmemeye gayret ediyorum. Bazen eski alışkanlıkla arka arkaya vurduğum oluyor jileti ama mümkün olduğunca bundan sakınmaya çalışıyorum. Ama bu konuda daha da dikkatli olacağım, emin olun.
f. Dünkü tıraşımdan sonra, ki bence benim standartlarımda aslında fena değildi Smile, bepanthol merhem sürdüm hemen. İyi de geldi. Bu arada bakım kimyasalları sektöründe olduğum için lafı gelmişken yazayım; bepanthene artık yok, hepsi bepanthole oldu ama eğer krem değil de merhemini kullanırsanız, onun bileşimi hala eski bepanthene ile aynı (tüm içeriğini biz sağlıyoruz) Gene lafı geçmişken piyasada gördüğünüz hemen tüm yerli kozmetikçilere ve şampuancılara vs. de biz sağlıyoruz. Evet SLES, SLS de o ürünlerin arasında Smile SLES hadi neyse de, SLS için biraz fazla öcü muamelesi yapıldığını söyleyebilirim.
g. Tıraşımı genelde akşam oluyorum, geç yatıyorum. Ama kulağıma küpe ettim.
h. Bunu da yapıyorum aslında ama kapalı taraklı aletle pek belli olmuyor açıyı saptamak. Sad
ı. İnce köpük yapmaktan imtina etmeye çalışıyorum. Mümkün olduğunca kalın köpük yapıyorum. Bu konuda kitaba uygun gitmeye çalışıyorum.
i. Not ettim.
j. Yüzde köpürtme yapmayı zaten sevmiyorum. O yüzden basit bir Proraso köpürtme kasem var onu kullanıyorum.
k. Eşrefi mahlukatız işte, aman vermez zayıflıklarımız var, bir an önce iyisine, güzeline kavuşma hırsı güdüyoruz derinlerde bir yerlerde. Sebat en büyük noksanımız bazen.
l. Şapı berber tıraşlarında hep faydalı diye hissetmiştim, tıraşın sağlamasını yapmak için de iyi olur diye düşünüyorum.
m. Emin olun komşum, kartuşla bile olsam o köpürtme faslı bile benim en büyük zevkim. Tadını çıkarta çıkarta, zevkine vara vara yapmaya çalışıyorum. İkidir müziği unutuyorum (bir de ufak bebiş var, genelde o uyurken tıraş oluyorum, evde sessizlik emri geçerli oluyor) ama hafif kısık bir soft jazz ile tadından yenmez olacaktır eminim.

Üstadım, daha ne yazacaksınız, sağolun, saygılar.
@mertonyon Aklınıza takılan, merak ettiğiniz jiletleri mesaj atarsanız eğer elimde mevcut ise hediye etmek isterim.
bir yıl daha bitiyor
insan yaşlanırken?
(18/02/2019, Saat: 17:16)mertonyon Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @fremen komşum, çok teşekkürler. Yüzümü zaten öncesinde iyice ıslatıyorum. Fırçayı yüzüme sadece köpüklü iken vurmaya başlıyorum. Köpüğü az daha sulu yapmaktan kastın, "daha az sulu" mu, "azıcık daha sulu" mu? İlkidir diye tahmin ediyorum ama emin olmak istedim.
...

"azıcık daha sulu" demek istemiştim.

@ahraz komşunun yazdığı çok iyi, hani derler ya, bunu yukarı sabitleyelim :-)
(18/02/2019, Saat: 17:27)ahraz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @mertonyon Aklınıza takılan, merak ettiğiniz jiletleri mesaj atarsanız eğer elimde mevcut ise hediye etmek isterim.

Komsum, cok sagolun.
Cok mahcup olurum, ancak ucreti mukabilinde sizin de benim gibi bir acemiye uygun goreceginiz bir jileti gonderirseniz cok memnun olurum.
@mertonyon Ücreti mukabilinde kimseye bir şey göndermedim, size de göndermem. Ben bunu duymamış olayım, siz de söylememiş olun. Ben size bir paket hazırlıyorum. Deneye deneye bulursunuz doğrunuzu komşum. Özelden devam ederiz, selamlar.
bir yıl daha bitiyor
insan yaşlanırken?
Aceminin seyir defterine ek. Gunes yili 2018, Tiras gunu yaziyla "uc"..

Insan hatalarindan ogreniyor, hatalariyla gelisiyor, hatalariyla daha iyiye ulasiyor.

@ahraz ve diger komsularimin tavsiyelerini dinledim, hem de iyi dinledim, uyguladim.

Ekipman gene ayni, Muhle R89 Twist, Semogue 1800 firca, Usta jilet, Proraso Sandalagaci krem.

Her sey ayni, ne farkli? Ustadlarin tavsiyeleri.

Neleri farkli yaptim:

- Acaba dedim, "yok ya bastirmiyorum" diyorum ama hep soyledikleri dogru mu, "kesin bastiriyorsundur" mu? Tiras aletini dibinden tuttum, adeta sadece kendi agirligiyla tirasi yaptim, yuzumde hissetmeyecek kadar hafif gecti gitti R89'un kafasi. "Lan degiyor mu degmiyor mu belli degil jilet, sakali nasil alsin?" dedim. Baktim ki, almis. Tum acemilere onemli not: Bastiriyorsun guzel komsum. Istedigin kadar bastirmiyorum de, kartustan geldiysen bastiriyorsun basta.

- Ne dedi @ahraz ustadim ve diger komsular: Dustan sonra tiras olma. Olmadim. (Ilik suyla islattim, son durulamayi soguk suyla yaptim. Cildim toparladi). Ayni yerden 2-3 kere gecme. Gecmedim. (Varsin kalsin sakallar). 3 perde yapma. Yapmadim. Sifir olmasina calisma. Calismadim. ATG yapacagim diye kasma. Kasmadim.

Sonuc: Cok yakin bir tiras mi? Hayir. Sakalim kaldi mi? Evet.

Ama kanama? Yok. Bir onceki tahris olmus yerlerde sikinti? Yok. Yeni tahris? Hic yok!

Aldigim keyif her gecen gun artiyor. Her tirasimda biraz daha ilerliyorum, daha zevk aliyorum.

Bir sonraki tirasimi iple cekiyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba mert34 0 701 12/10/2023, Saat: 20:58
Son Yorum: mert34
  Uzun Aradan Sonra Tekrar Merhaba yigithan 7 1,469 16/07/2023, Saat: 00:06
Son Yorum: yigithan
  Merhaba Dostlar rezn0r 1 614 22/05/2023, Saat: 17:13
Son Yorum: goshawk
  Herkese merhaba metamorfoz 16 3,602 17/05/2023, Saat: 04:34
Son Yorum: internetdunyam
  Merhaba Reaper 2 679 01/05/2023, Saat: 15:49