Sonunda Merhaba
Merhaba,

Kendimi -daha doğrusu sakalımı- bildim bileli, geleneksel olmayan ıslak tıraş oluyorum. Liseyi İstanbul'da yatılı okurken tıraşa ilk başladığımda da, Ankara'nın soğuk ayazında içtimaya çıkmadan önce soğuk tuvaletlerde de, iş güç sahibi olup sakalın problem olmadığı işimde çalışırken keyfe keder tıraş olurken de; hep aynı şekilde tıraş oldum: Markası modeli sürekli değişen kartuşlu makineler, bazen üşengeçlikten bazen "lan o kadar para mı vericem yeni kartuşa, bu iyidir 3-4 tıraş daha götürür" düşüncesiyle neredeyse 40 kere kullanılıp körelen kartuşlar, siz deyin köpük, ben deyim jel, bazen "aaa köpük bitmiş, neyse düz sabun da olur yauu" diye sakala giriştiğim zamanlar özeti oldu tıraş hayatımın. En güzel tıraşlarımı hep berberler yapardı, o yüzden hep "komple" dedim berber koltuklarında; bari ayda yılda bir adam gibi jilet görsün cildim diye.

Taa ki, küçük güzel bir bayan hayatıma girene kadar. Ne zaman ki kızım bir süre önce hayatıma girdi, ve yakın temasımızda kötü tıraş olmanın verdiği üşengeçlikten bazıları hanyaya, bazıları konyaya, bazıları jübiter'e doğru kerterez almış sakallarım batarak O'na rahatsızlık vermeye başladı; dedim bu iş böyle olmaz, benim bu işi çözmem lazım. Peki çözüm neydi? Kötü tıraştan zevk alamıyorsak, iyi tıraş olalım.

Babam, ezelden beri iyi bir tıraş makinecidir. Yaşadığı küçük kasabada olmadığı için benden rica ettiğinden, Tahtakale'nin balta girmemiş ara sokaklarında, kaçak Braun kafası için han han dolaştığımı çok bilirim; büyük zevktir. Ama benim hiç aram olmadı makineyle. Yine de kartuştan daha "iyi" tıraşa geçerken ilk aklıma, babadan kalma makine geldi tabii.

Huyumdur, araştırmadan, cılkını çıkarmadan edemem. Elektrikli makine bakarken, ordan oraya zıplarken, gillette boykotu falan da derken, bir anda kendimi "geleneksel ıslak tıraş"ın -ve dahi geltir.com'un- içine düşmüş buldum. Breh breh, ne derya denizmiş arkadaş! Bebeğimi öperken cildim güzel olsun motiviyle çıktığım yolda, yaban domuzları, prosuklar, aloe vera'lar, italyanlar, almanlar birbirini kovalamaya başladı, boğuldum.

Serde yılların forumculuğu var; bilirim öyle armut piş, ağzıma düş olmaz, forumlarda çok da sevilmez. Yazmadan araştırayım dedim, blogları hatimledim (başta tiraskeyfim.blogspot.com*), yerli (burası) ve yabancı (badgerandblade) dört döndüm.

Ordan girdim, burdan çıktım, bütçem elverdiğince -çok da pahalı olmamasına dikkat ederek- şöyle mütevazi bir set yaptım :

Süreç               Marka-Model                                 Alınacak yer
Tıraş Öncesi      Proraso Sandalwood Preshave              Razorus
Tıraş Aleti         Mühle R89 (korumasıyla)                     Mühle TR
Tıraş Kremi       Proraso Sandalwood Shave Cream        Razorus
Jilet                 Gillette 7 O'clock Yellow                        Extrashaving
Fırça                Semogue 1800 Boar                             Razorus
Kase                Proraso Köpürtme Kasesi                      Extrashaving
Stand              Semogue Fırça Stand                            Razorus
Şap                 Osma Şap                                            Extrashaving
Kantaşı            İHA Kalem                                           Extrashaving
Balsam            Vichy Homme Aftershave Balm              N11

Valla, kısıtlı bilgimle, kendimce araştırıp edip bu listeyi yaptım. Hepsini bir anda almak gibi bir hedefim yok, hatta öncelikle fırça takımını halledip, hem break-in sürecini geçirmeyi, hem de normal tıraşlarımda köpüğü düzgün yapmayı öğrenmeye çalışacağım.

Umarım burada kendi deneyimlerimi de paylaşır, ama daha önemlisi hala yolun başında olarak, sizlerin deneyimlerinden bolca faydalanırım.

Final: O kadar şey anlatıp, kendimden bahsetmemişim. Kimya mühendisiyim, uluslarası bir kimya firmasında çalışıyorum. Yani burada çokca bahsi geçen ve ürünlerin içinde olan SLES'ler, SLS'ler, stearat bazlı bileşikler, PEG'ler, UV filtreler, emülsfiyer polimerler vs. falan var ya; onları biz üretiyoruz "kozmetik firmaları" için Smile

* = Bir konu dikkatimi çekti. Forumda konuların çoğuna baktığımda 2012-2013 seneleri çok yoğunken, git gide etkileşim azalmış. Hatta büyük bir zevkle okuduğum tiraskeyfim blogunun 2012'den sonra sadece Ocak 2018'de bir post atmış olması, sonrasının gene gelmemesi beni hayal kırıklığına uğrattı. 2013Te Göktaşı mı düştü, volkan mı patladı, ne oldu da böylesine engin bir kaynağa sahip forum kullanıcılarının çoğu el etek çektiler. Yoksa benim kaçırdığım bir trenddi de bu, millet hevesini alıp gitti, geriye esaslı ıslak tıraş sevdalıları kaldı?
Hoş geldiniz.
@Mertonyon foruma hoşgeldiniz. Eski forumculardan olduğunuz yazım dilinizden ve çıkardığınız listeden belli. Smile
Liste fevkalâde olmuş. Ancak o jilet kısmı bir modelle sınırlı kalmaz, gerçi sabun da ve hatta alet kısmı da sınırlı kalmaz. Aslında fırça kısmı da daha sonra büyüyecek... Big Grin
Tekrardan hoşgeldiniz. Keyifli zaman geçirmeniz dileğiyle.
"A Samurai always wears two swords."
@Mertonyon  

Geleneksel tıraş dünyasına hoş geldiniz.

İki temennim var,

-Şap ve Kantaşı'nı kullanmamanızı,
-Mesleki bilgilerinizi geleneksel tıraş bilgileriyle karıştırarak bizlerle paylaşmanız

Dileğiyle...

E n v i r o n m e n t a l i s t

Hoşgeldiniz,
Kız çocukları narindir sağlıklı ve mutlu bir gelecek dilerim kızınıza.
Şahsi fikrim proraso preshave için acele etmeyin çok gerekli bir ürün olduğunu düşünmüyorum. zaman içerisinde belkide hiç gerek duymayacaksınız.Önce ıslak tıraşta sakalınızı, cildinizi ve tepkilerini tanıyın.
Şap taşı kan taşının yerini tutar onada gerek yok gibi.
Keyifli tıraşlar dilerim.
https://www.facebook.com/pages/Pardus-Handcraft/875240639222477

https://www.instagram.com/pardushandcraft/

Hoş geldiniz, keyifli tıraşlar hoş sohbetler diliyorum.
Forumdaki paylaşım hareketsizliği sizi yanıltmasın.

Forumda sadece okuyan ve paylaşım yapmayan büyük bir çoğunluk var. En azından öyle bir his var içimde..

Doğrusunu forum yöneticileri daha iyi bilir.

Güzel bir yazı, güzel bir giriş. Hoşgeldiniz. Çok birşey bildiğimden değil ama istediğiniz zaman danışabilirsiniz.. Smile

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi
@serjames Teşekkürler, hoşbulduk.

(30/01/2019, Saat: 16:10)DenizKSK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Mertonyon foruma hoşgeldiniz. Eski forumculardan olduğunuz yazım dilinizden ve çıkardığınız listeden belli. Smile
Liste fevkalâde olmuş. Ancak o jilet kısmı bir modelle sınırlı kalmaz, gerçi sabun da ve hatta alet kısmı da sınırlı kalmaz. Aslında fırça kısmı da daha sonra büyüyecek... Big Grin
Tekrardan hoşgeldiniz. Keyifli zaman geçirmeniz dileğiyle.

Teşekkürler dilekleriniz için. Bunları şimdilik sadece başlangıç görüyorum, sürekli farklısını deneme ve görme isteğine bir süre sonra engel olamayacağım muhtemelen sizler gibi Smile

(30/01/2019, Saat: 16:19)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Mertonyon  

Geleneksel tıraş dünyasına hoş geldiniz.

İki temennim var,

-Şap ve Kantaşı'nı kullanmamanızı,
-Mesleki bilgilerinizi geleneksel tıraş bilgileriyle karıştırarak bizlerle paylaşmanız

Dileğiyle...

İnşallah minimum hasarla atlatırım başlangıç fazını. Mesleki olarak elimden geldiğince bilgilendirmeye çalışırım; sadece yanlış anlaşılmak istemem, zira bazen "kimyasal" sözcüğü öcü gibi görülüyor, oysa etrafımızdaki her şeyde "kimya" var.

(30/01/2019, Saat: 16:19)Delidumrul Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoşgeldiniz,
Kız çocukları narindir sağlıklı ve mutlu bir gelecek dilerim kızınıza.
Şahsi fikrim proraso preshave için acele etmeyin çok gerekli bir ürün olduğunu düşünmüyorum. zaman içerisinde belkide hiç gerek duymayacaksınız.Önce ıslak tıraşta sakalınızı, cildinizi ve tepkilerini tanıyın.
Şap taşı kan taşının yerini tutar onada gerek yok gibi.
Keyifli tıraşlar dilerim.

Teşekkürler dilekleriniz ve tavsiyeniz için, ikincil hatta üçüncül dereceye aldım pre-shave ürününü. Kan taşını da çıkardım listemden.

@ArdıçKatranı Çok teşekkürler.

@manuple Aslına bakarsanız, 15 dk içinde bu kadar cevap gelmesine çok sevindim, haklısınız galiba sürekli takipçi/katılımcı sayısı hiç de az sayılmaz.

@FearOfATG Teşekkürler, hoş bulduk. Emin olun bana göre çok şey biliyorsunuzdur Smile
Tıraş olurken ne zaman bir yerim kanasa sebebini araştırdığımda hep aceleci tavırdan
ya da hassas yerlerde hatalı kullanımdan kaynaklandığı aklıma gelir.

Eğer, tıraş sabununu yeteri kadar köpürtürsem, yüzümü yeteri kadar nemlendirir ve ona göre tıraş fırçasını kullanırsam, özellikle sağ ve sol kulak altı sahası, bıyık uçlarının alt kısımları ve boyun bölgesinde aşırı bastırma yapmaz ve dikkatli tıraş olursam kan taşına hiç ihtiyaç kalmıyor.

Ha bir de gösteri ve kullanıcı sayısını artırmak için özel olarak hazırlanan bazı tıraş videolarındaki agresif tıraş sahnelerini taklit etmez isem ............

Ama bazen sakarlığım tutar hiç olmadık bir yerde ustura ile parmağımı kestiğim zamanlar da olmuyor değil..

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba mert34 0 768 12/10/2023, Saat: 20:58
Son Yorum: mert34
  Uzun Aradan Sonra Tekrar Merhaba yigithan 7 1,492 16/07/2023, Saat: 00:06
Son Yorum: yigithan
  Merhaba Dostlar rezn0r 1 622 22/05/2023, Saat: 17:13
Son Yorum: goshawk
  Herkese merhaba metamorfoz 16 3,694 17/05/2023, Saat: 04:34
Son Yorum: internetdunyam
  Merhaba Reaper 2 692 01/05/2023, Saat: 15:49