Nom Tıraş Fırçası - Alfred (Mühle) İNCELEME
faa3ip.jpg

Fırçanın kıl tipi: Domuz kılı
Tutacak yeri: Dişbudak ağacı
Düğüm çapı:  25 mm
Kıl uzunluğu: 60 mm
Tutacak yeri uzunluğu: 60 mm
Toplam uzunluğu: 120 mm

Geleneksel tıraş serüvenime başladığım günden bu yana yaklaşık 7 tane domuz kılı fırçam oldu. Bunlardan 3 tanesi tıraş dünyasında genel kabul görmüş trend fırçalar diyebilirim. Diğerleri de geltir forumunda daha çok tercih edilen markaların farklı modellerine ait. Bu domuz kılı yolculuğum tıraş keyfime çok farklı deneyimler yaşattı. Hepsinin de tıraş dünyamda ayrı bir yeri oldu. Hiçbirini üvey evlat gibi bir kenara itmedim.

Tıraş ritüelimde ne zamandır; berber tarzı bol köpüklü bir tıraş canım istediğinde veya dedemin kullandığı cüsseli fırçanın keyfini yaşatacak modern izler taşıyan bir fırça arıyordum. Ahşap tutacağıyla hem tasarımı beni etkilesin hem de kıl uzunluğuyla çok da yormasın beni… Öyle ki, Mühle’nin alt markası olan ve üretim standartları onunla hemen hemen aynı olan Nom markasının yakın bir zaman önce, yeni tasarım tıraş fırçaları ile Türkiye’ye giriş yaptığını öğrendim. Ben de gözüme az önce bahsettiğim özellikleri taşıyan Nom Alfred 15DA modelini kestirdim ve siparişi verdim.

Nom Markası ve Alfred
Nom fırçaları, Mühle’nin bir alt markası olarak satışa sunuluyor. Mühle bu marka ile; uygun fiyata, uzun ömürlü ve zevkli tasarım vaat ediyor. Üretiminin yapıldığı Almanya’da Mühle ile aynı standartlara sahip olduğunu iddia ediyor.

Alfred, isminden de anlaşılacağı gibi babacan, sıcak ve dişbudak ağacının ferahlığını hissettiren bir fırça. Görkemli ve alımlı bir yapısı var. (Toplam uzunluğu: 120 mm) Banyoda dekoratif bir duruşa sahip.

Fırçanın Sapı
Mühle’nin verdiği bilgiye göre, tutacak yeri Avrupa’daki en iyi dişbudak ağaçlarıyla kaplanmış. Gemiyi andıran ergonomisiyle büyük bir sapı var. Yani sapı diğer modellerine göre daha büyük. (60 mm) Bu yönüyle fonksiyonel bir özelliği var diyebilirim: çok iyi bir kavrama sağlar… Büyük düğüm çapı (25 mm) ve dolgun kıl yapısıyla kendini diğer modellerden farklı kılıyor.

Fırçanın Kıl Tipi
Fırçanın kıl tipi, güçlü masaj etkisi arayan geleneksel tıraşçıların tercih edeceği domuz kılından üretilmiş. Elinizle dokunduğunuzda, hem yumuşaklığını hem de dolgun yapısını hissedebilirsiniz. Kıllar, yüksek endüstriyel standartlarda işlendiği için, tipik domuz kılının sertliğini bu fırçada algılayamazsınız. Hatta tıraştan sonra kurumaya bırakılan fırça, bir süre sonra nemini kaybettikten sonra yumuşak kıl yapısını koruyabiliyor.

Fırçanın kıl uzunluğu 60 mm ebadında. Yani kıl uzunluğu alışılagelmiş 50-52 mm fırçalardan biraz fazla. Bu özellik, ister istemez fırçanın omurgasını az da olsa zayıflatıyor.

Kullanıcı Deneyimim
Alfred’i break-in sürecini tamamladıktan sonra yaklaşık 2 aydır zaman zaman kullanıyorum. Fırçanın köpük tutma ve oluşturma kapasitesinden oldukça memnun kaldığımı söyleyebilirim. Yukarıda da belirttiğim gibi benim bu tür büyük yapılı bir fırçada aradığım ilk özellik yoğun köpük yapmasıydı. Alfred bu testten benden başarı ile geçti. Dolgun ve büyük düğüm çapı ile kıl uzunluğu yardımıyla yoğun, kalın ve bol köpükler elde ettim. Fırça bu köpüğü, kılların içine kesinlikle hapsetmiyor. Dilediğiniz kadar köpüğü cildinizle buluşturabilirsiniz. Ayrıca fırçanın su ve ısı tutabilme kapasitesi de oldukça iyi. Zaten domuz kılı fırçaların su ve ısı tutma sorunları pek olmuyor.

Fırçanın sapı da beni oldukça mutlu eden modern bir tasarım ve boyuta sahip. Fırçanın elde kavranması, yüzdeki ergonomisi ve kasedeki performansı konularında oldukça iyi sonuçlar aldığımı belirtebilirim. Diğer yandan dişbudak ağacının su itme özelliği sayesinde fırçanın sapı çok da nemli kalmıyor.  

Alfred’in beğenmediğim özelliğini sona bıraktım: Kılların yetersiz omurga yapısı. Fırçanın kıl uzunluğu 60 mm. Aslında bu boyuta sahip bir fırçadan da güçlü omurga yapılabilirdi. Fırçanın omurgasına yetersiz diyemem. Ama biraz daha güçlü bir yapıya sahip olmasını bekliyordum. Neden mi? Çünkü 60 mm kıl uzunluğuna sahip bu fırçanın o kadar kalın ve yoğun bir köpük yapma performansına rağmen, köpüğün güçlü bir omurgayla yüze masaj yapması hiç de fena olmazdı.

Kullanıcı deneyimim ile ilgili olarak son olarak şunu eklemek istiyorum: Bilindiği gibi domuz kılı fırçaların tıraştan sonra kuruma süresi bir hayli fazla. Ama Alfred sizi biraz daha fazla bekletiyor. Kıl uzunluğu ve yoğunluğunu baz alırsak, bu süre makul karşılanabilir.  

Artıları
Görkemli duruşu ve tasarımdaki dişbudak ağacının üstünlüğü.
Sapının ele iyi oturan ergonomisi.
Kıl yumuşaklığı.
Köpük yapma ve tutma performansı.

Eksileri
Omurgasının biraz zayıf kalması.
Kılların geç kuruması.
Stokta şu an bu rengin tükenmiş olması Smile

Özetle
Sonuç olarak; geleneksel tıraşın son varislerinden dedemiz veya babamız gibi bol köpüklü, şöyle püfür püfür kokan sabunu cildine görkemli bir fırça ile masaj yapmak isteyenler bu fırçayı tercih edebilir. Ama biraz zayıf kalan omurgasını sorun etmeyecekseniz.

Fırça hakkındaki sorularımı içtenlikle cevaplandıran Mühle Türkiye'den Murat Bey’e ilgileri için teşekkürlerimi iletiyorum. Ayrıca ürünlerle ilgili her türlü konuda yardımlarını esirgemeyen Büşra Hanım’a da teşekkürlerimi sunuyorum.

NOT: Fırçanın benim aldığım kahverengi modeli stokta kalmadığı için arasında sadece renk farkı olan siyah olanın linkini burada paylaşıyorum:
https://muehle-shaving.com.tr/urun/nom-t...lfred15ba/

290ykhg.jpg

2rf55ch.jpg
4t2et4.jpg
67480o.jpg
Hocam elinize saglik, yuzde kopurtme yaptigim icin bana uymayacagini dusundugum bir firca. Ama domuz olarak elimdeki Omega'larda da keske boyle guzel saplar olsa.
Bu detaylı ve güzel anlatımlı inceleme için elinize, emeğinize sağlık komşum. Kesinlikle insanda yeni bir fırça alma isteği uyandırıyor ki Nom'un sapı da bu isteği güçlendiriyor. Fırçayı oldukça beğendim. Güzel zamanlarda kullanılsın.
"A Samurai always wears two swords."
İnceleme için teşekkürler komşum,
Hjm mühle ve nom fırça kullanmış biri olarak Wilkinson fırçanın biraz iyisi gibi geldi.
Ağırlıklı domuz fırça kullanan biri olarak masajı ve köpük tutuşu çok zayıf geldi bana.
Selamlar...
İnceleme için teşekkürler
Komsum detayli inceleme icin tesekkurler. Benim sormak istedigim batici ve cizici siyah killarin (eski yorumlarda celik tel olarak tanimlanirdi) durumu nedir? Bunlari cimbizla ayiklama ihtiyaci duydunuz mu? Birde genel olarak kil dokme durumu nasil?
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
İnceleme için teşekkürler üstadım, ellerinize sağlık.
(21/02/2019, Saat: 11:01)korgunv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komsum detayli inceleme icin tesekkurler. Benim sormak istedigim batici ve cizici siyah killarin (eski yorumlarda celik tel olarak tanimlanirdi) durumu nedir? Bunlari cimbizla ayiklama ihtiyaci duydunuz mu? Birde genel olarak kil dokme durumu nasil?

Aynı soruyu ben de sormak istiyorum. Resimlerde bir kaç tane net şekilde görünüyor.
@ekilic2 üstadım inceleme için çok teşekkür ederim.

Nom serisi; hoş tasarımları, uygun fiyatı ve Mühle üretim kalitesiyle, sadece Mühle markasının değil, gene olarak üst segment markalara güzel alternatif oluşturuyor. Gönderdiğiniz linki incelerken az önce fark ettim, Nom'a özel sayfa hazırlamışlar, çok da güzel olmuş.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
(21/02/2019, Saat: 04:26)Southwestern Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam elinize saglik, yuzde kopurtme yaptigim icin bana uymayacagini dusundugum bir firca. Ama domuz olarak elimdeki Omega'larda da keske boyle guzel saplar olsa.

@Southwestern komşum görüşünüze katılıyorum. Fırçanın omurgası biraz zayıf kaldığı için tasta köpürtme için ideal görünüyor. Ama yüzde köpürtmeyi de denedim, sizi çok da mutsuz etmeyeceği düşüncesindeyim. Selamlar...

(21/02/2019, Saat: 09:52)DenizKSK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu detaylı ve güzel anlatımlı inceleme için elinize, emeğinize sağlık komşum. Kesinlikle insanda yeni bir fırça alma isteği uyandırıyor ki Nom'un sapı da bu isteği güçlendiriyor. Fırçayı oldukça beğendim. Güzel zamanlarda kullanılsın.

@DenizKSK komşum çok teşekkür ederim güzel düşünceleriniz için, umarım daha iyileri sizin olur. Selamlar...

(21/02/2019, Saat: 10:08)kral arthur Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İnceleme için teşekkürler komşum,
Hjm mühle ve nom fırça kullanmış biri olarak Wilkinson fırçanın biraz iyisi gibi geldi.
Ağırlıklı domuz fırça kullanan biri olarak masajı ve köpük tutuşu çok zayıf geldi bana.
Selamlar...

@kral arthur komşum Nom fırçayı wilkinsonın hangi fırçası ile kıyasladığınızı tam anlayamadım maalesef... Selamlar...

(21/02/2019, Saat: 10:57)Mehmet_G Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İnceleme için teşekkürler

@Mehmet_G komşum çok teşekkür ederim, selamlar...

(21/02/2019, Saat: 11:01)korgunv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komsum detayli inceleme icin tesekkurler. Benim sormak istedigim batici ve cizici siyah killarin (eski yorumlarda celik tel olarak tanimlanirdi) durumu nedir? Bunlari cimbizla ayiklama ihtiyaci duydunuz mu? Birde genel olarak kil dokme durumu nasil?

@korgunv komşum güzel bir noktaya değinmişsiniz. Şöyle açıklayayım: Fırçayı ilk aldığımda siyah kılların karekterini bilmediğim için hemen onları temizlemedim. Önce fırçayı break in sürecini tamamladım. Daha sonra birkaç kullanımdan sonra siyah kılların batıcı ve rahatsız edenlerini tespit ettim ve onları düğüme zarar vermeden makasla kestim. Geriye kalan ve fotoğrafta gördüğünüz birkaç siyah kıl da çatallaşmış ve yumuşak olanlar. Dolayısıyla onları kesme ihtiyacı görmedim. Neticede kıl yoğunluğunun azalmasını istemiyorum. Umarım anlatabilmişimdir. Selamlar....

(21/02/2019, Saat: 11:02)batmanforever Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İnceleme için teşekkürler üstadım, ellerinize sağlık.

@batmanforever komşum çok sağ olunuz. Selamlar....

(21/02/2019, Saat: 11:05)mertonyon Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aynı soruyu ben de sormak istiyorum. Resimlerde bir kaç tane net şekilde görünüyor.

@mertonyon komşum çok teşekkürler. sizin sorunuzun cevabını da yukarıda korgunv komşumuza yazdım. Selamlar....

(21/02/2019, Saat: 11:09)onurcakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ekilic2 üstadım inceleme için çok teşekkür ederim.

Nom serisi; hoş tasarımları, uygun fiyatı ve Mühle üretim kalitesiyle, sadece Mühle markasının değil, gene olarak üst segment markalara güzel alternatif oluşturuyor. Gönderdiğiniz linki incelerken az önce fark ettim, Nom'a özel sayfa hazırlamışlar, çok da güzel olmuş.

@onurcakmak komşum çok teşekkür ederim ilginiz için. Bu fırçayı incelemeyi unutmuştum. Sizin vesileniz ile hatırlamış oldum ve tecrübelerimi paylaşmak istedim. Hem de iyi oldu arada zaman geçti, fırça ile ilgili deneyimlerim birikti. Dediğiniz gibi Nom marka fırçalar hem uygun fiyatlı olması hem de kalitesi ile iyi bir seçenek. Selamlar...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Semogue Torga-C5 Premium Domuz Kılı Tıraş Fırçası Fatih23 18 8,795 05/04/2023, Saat: 12:22
Son Yorum: Mecanica
Star Danidom Tarihçesi | Danidom (Eurostil) Tıraş Fırçası İncelemesi | Danidom Röportajı tiffanygt 3 1,582 19/03/2023, Saat: 22:59
Son Yorum: inter
  Jaguar Fırça - Geltir Özel Üretim 2019 Etkinlik Fırçası ekindgn 55 31,202 12/11/2022, Saat: 12:11
Son Yorum: Oldman
Star Danidom Tarihçesi | Danidom (Eurostil) Tıraş Fırçası İncelemesi | Danidom Röportajı tiffanygt 8 2,850 19/12/2021, Saat: 01:29
Son Yorum: Emre D.
  Danidom Tarihçesi | Danidom (Eurostil) Tıraş Fırçası İncelemesi | Danidom Röportajı tiffanygt 0 934 17/12/2021, Saat: 13:16
Son Yorum: tiffanygt
Information Nom Tıraş Fırçası - LASSE 41 LE vs. Jaguar 236 karşılaştırma yazark 5 3,343 01/06/2021, Saat: 16:31
Son Yorum: Schumi
  Niva Tıraş Fırçaları mancho 28 38,063 26/10/2020, Saat: 18:51
Son Yorum: Mustafa40
  Omega 10072 Tıraş Fırçası İncelemesi marv 11 4,384 13/10/2020, Saat: 23:47
Son Yorum: marv
  GIFAZ sakal fırçası jegal 9 3,479 11/10/2020, Saat: 14:10
Son Yorum: Erdi
  Muhle hjm büyük boy domuz kılı fırça mechanical 5 6,128 19/07/2019, Saat: 16:20
Son Yorum: Dumanus

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: