Ters çıkan sakal tıraşı tavsiye
Lise döneminde tıraş ilk başladığımda kimse bana nasıl tıraş olacağımı anlatmadı, malum internet falan da pek yaygın değil bende aldım elime jileti kafama görse tıraş oldum. Bunun sonucunda boynumun sağ tarafındaki sakalların her teli farklı yöne doğru uzuyor. Özellikle bu bölgede kıl dönmeleri ve akneler yıllardır geçmiyor. Bu sebeble her tıraş olduğumda biraz kanama oluyor.  Şu an sakallar çok sert ustura ve permashArp jiletle tıraş oluyorum. Bu konuda ne önerirsiniz, var mı bunun çözümü?
Komşum sakal çıkış yönleri genetiktir. Tıraş oluş şekline göre sakalların çıkmayacağını daha önce de okumuştum forumdan.
Dayım bana ilk tıraş olmaya başladığımda tıraşı hep yukarıdan aşağı doğru olmamı, bu sayede ileride sakallarımın hep aşağı doğru çıkacağını ve farklı yönlerde çıkan sakalımın olmayacağını söylemişti.
Tavsiyesini hiç unutmadım. Hep aşağı yönde tıraş oldum.
Sonuç elbette dayımın ummadığı şekilde gelişti. Ben bunu ona hiç söylemedim ama ara ara aklıma gelir onun söyledikleri. Çoğunluğu aşağı yönde olsa da neredeyse her yöne çıkıyor sakallarım.
Ez cümle sakal çıkış yönlerini değiştiremezsiniz. Yapmamız gereken sakal çıkış yönlerimizi tespit edip ona göre tıraş olmamızdır.
Keyifli tıraşlar dilerim.
Bana zamanında berberin birisi demişti sen ilk tıraşa başladığında sakal çıkış yönlerine dikkat etmeden tıraş olmuşun diye. Boynumda sakalları inceliyorum tamamen düzensiz sanki kıllar kendi arasında anlaşmış gibi hepsi farklı yöne uzuyor. Çıkış yönlerine göre tıraş olmam imkansız. Yıllardır ne yaptıysam buna bir çare bulamadım. Usturayla çok rahat kesiksiz tıraş oluyorum ama boyundaki akneler her zaman kanıyor.
@Timuçin Komşum, ayrıca boyun bölgesinde oluşan kıl dönmelelerinin nedeni ustura ile çok yakın tıraş sağladığınızdan dolayıdır diye düşünüyorum.

Ustura yerine mild bir DE alet/keskin ama konforlu bir jiletle yakın olmayan tıraş olmayı denediniz mi?
(25/02/2019, Saat: 01:10)Mehmet_G Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Timuçin Komşum, ayrıca boyun bölgesinde oluşan kıl dönmelelerinin nedeni ustura ile çok yakın tıraş sağladığınızdan dolayıdır diye düşünüyorum.

Ustura yerine mild bir DE alet/keskin ama konforlu bir jiletle yakın olmayan tıraş olmayı denediniz mi?

Wilkinson baya mild sanırım bir ara onu denedim. Usturadan önce de vardı bu durum. Sakallar sert olduğu ve birkaç günde bir tıraş olduğum için ustura ile tek perdede tıraş oluyorum tahriş olmamış oluyor. Ustura ile tıraşın bu anlamda çok faydasını gördüm.
@Timuçin benzer bir durum maalesef bende de var. Boynun sağ tarafı. J hook ile sorun yaşamıyorum, çelikte boyunda enfes. Coolcut 9 sorunsuz, kısa geçişler ile daha yavaş hareket ediyorum. Öncesinde elde bir strop mutlaka yapıyorum. Boyun bölgemizin kıl yapısı bu saatten sonra değişmeyecek. Kendimiz çözüm bulmalıyız. Bundan dolayı Wilkinson falan karıştırmayın. Fayda vermeyeceği gibi zarar verir. Tıraş teknikleri bölümüne bakın biraz sonra slant, çelik, coolcut ya da feather jiletli ustura,başka jiletli usturada olur,geçinip gidersiniz. Sonrası için şap uygulayın mutlaka. O bölge alışsın. Kolonya kullanmayın. Lea aftershave balsam alın uygun fiyatlı, söylemesi bana tadını çıkarmak size kalsın. Kendinize de iyi bakın. Slant dedim de aklıma geldi X3 ne de güzel olurdu şimdi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
@Timuçin

@Mehmet_G ve @ahraz arkadaşlarımız deyim yerinde ise hem GELTIR kültürü hem de yıllardır yaşadıkları deneyimler doğrultusunda öneriler de bulunmuşlar.

Bu belki size pahalıya gelebilir, öneriler doğrultusunda deneme / yanılma yöntemiyle size en doğru tıraş ve size en doğru tıraş makinelerini (jiletli ustura v.s.) değişiklik yaparak kullanmanızdır
ve tabi tıraş yöntemini de unutmamak lazım.

İlave olarak; Hangi aletle tıraş oluyorsanız olun, eğer yüzünüzü gereği gibi hazırlamazsanız veya yüzünüze gerekli hassasiyeti göstermeden basınç uygulayarak tıraş olursanız mutlaka sorun yaşarsınız.

Gerekirse ilk önce bir krem sürme hassasiyeti içerisinde baskı uygulayarak tıraş olmayı deneyin ve sonra duruma göre bu hassasiyeti çoğaltın ya da azaltın.

E n v i r o n m e n t a l i s t

@ahraz komşum gibi bende size Slant kullanmanızı öneriyorum. Bugüne kadar 15'e yakın belki daha fazla tıraş aleti kullandım. Takımıma Slant'lar en son katılan aletler oldu ve bugün diyorum ki keşke ilk aldığım aletler arasında olsalardı Smile Slant'ın kesim tarzı çok farklı denemenizde fayda var.
@Timuçin boğaz altımda ters çıkan kıllarımı tersden alıyorum bastırmadan keskin jiletlerle sorunumu çözdüm bir geçişde işi bitir. tabi şunuda belirteyim koruma barsız yuma,orak tipi yerli aletlerle deniyorum
Tüm komşularıma değerli önerilerinden dolayı teşekkür ediyorum hepsini npt aldım inşallah fırsat buldukça deneyeceğim. Belki 10 yıldan fazladır bu problemim var umarım çare olur. Saygılarımla...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Günün Tıraşı (SOTD) piankhy 28,670 14,441,591 18/03/2024, Saat: 21:40
Son Yorum: Johny White
  Bölge bölge sakal dökülmeleri clausewitz 30 11,341 28/08/2023, Saat: 18:05
Son Yorum: simsek
  Günluk Tıraş İçin Tavsiye Tıraş Aleti alihsan1969 7 3,212 08/05/2023, Saat: 01:03
Son Yorum: layken
  Kendi kendine Saç Tıraşı Yapan Var mı ? Hasan Ali 533 286,145 18/09/2022, Saat: 21:29
Son Yorum: Can Çelik
  Devlet Memurlarının Günlük Sakal Tıraşı Olma Zorunluluğu Kaldırıldı mecelik60 13 5,134 08/09/2022, Saat: 11:08
Son Yorum: sudüşleri
  Geleneksel tıraşın sakal yoğunluğuna etkisi. rewolwer_ 22 25,975 02/01/2022, Saat: 04:19
Son Yorum: tobaccoman
  Sakal çıkış yönü burakceetn 1 2,571 29/07/2021, Saat: 12:11
Son Yorum: yazark
  Sakal çıkış yönü burakceetn 1 1,580 14/07/2021, Saat: 12:33
Son Yorum: Berberbey
  Sakal çıkış yönü Haymatlos 1 1,512 27/06/2021, Saat: 23:37
Son Yorum: Murathan Kurt
  Hassas/Egzemalı cilt üzerinde Sert sakal var. Sert sabun kullanmak istiyorum Hexciter 20 8,665 14/05/2021, Saat: 12:55
Son Yorum: habaz

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: