Tıraş Fırçalarının Kıl Tipi Nasıl Anlaşılır?
İhtiyaç sahiplerinin hangi fırçayı kullandıkları veya hangisini daha fazla sevdikleri konusu ile, inanç eksenli tercihler dışında merak ettiğim bir konu var.

Bilindiği üzere;
1- Sentetik Fırça
2- Porsuk Fırça
3- Domuz Kılı Fırça
4- At Kılı Fırça(Yeleden)

şeklinde fırça çeşitleri var.

Bunlardan At Kılı Fırça 'nın fazla kullanılmadığını, Domuz Kılı Fırçanın ise üretim maliyeti nedeniyle daha ucuz olduğundan piyasada daha fazla arz edildiği bilinmektedir.

Bazı arkadaşlarıma  Bir Fırçanın hangi türden olduğu nasıl anlaşılır? şeklinde soru sordum ve pratik bazı cevaplar aldım.

Gerçekten de ihtiyacımız olan bir fırçayı alırken, satıcıya sorduğumuz zaman bile fırçanın türüyle ilgili cevap alamıyoruz ya da aldığımız cevap bizi tatmin etmeyebiliyor.

Sizce bir fırçaya bakarak veya elimizle kontrol ederek onun hangi tür fırça olduğunu nasıl anlarız?

E n v i r o n m e n t a l i s t

Komşum, çok spesifik bir konu açmışsınız. Güzel bir konu teşekkürler.

Bir fırçanın hangi tür olduğunu anlamak için biraz kıl türleri tanımak gerekir diye düşünüyorum.
Şimdi ben domuz kılını, porsuk kılını, sentetik olanı çok rahat ayırt edebilirim. At kılını kullanmadığım için bilmiyorum.

Ayrıca hepsinin kıl özellikleri farklı oradan da anlaşılabilir.
Çok yumuşak ve fiyat yüksekse ayrıca hayvansal koku varsa PORSUK olabilir.
Porsuğa göre biraz sert kılları varsa, fiyatı ona göre düşükse ve kıllar içinde siyah farklı kıllar da varsa DOMUZ olabilir.
Herhangi bir kokusu yoksa, çok yumuşaksa, ipeksi, naylonumsu ise o da SENTETİK olabilir.

Zaten piyasada en fazla uygun olduğu için domuz kılı fırça mevcut. Fiyatı yüksek olanlar ise PORSUK gibi pek piyasada bulunmaz. Onlar internet üzerinden alınabilir. Orada da zaten kıl türü yazılmıştır.

Selamlar...
Smile a little be
Selamlar,
Porsuk ile domuz çok kolay ayrılır birbirinden.
Yalnız bazı domuz fırçalar boyanatak porsuğa benzetiliyorsa da yine de ayırt etmek zor olmaz.
Omega s brush fırçalarda olduğu gibi sentetik fırçalar domuza çok benzeyebiliyor.
Bazen bu tip durumlarda fırçaları ayırmak zorlaşabilir.
Keyifli tıraşlar herkese...
(27/02/2019, Saat: 12:21)ekilic2 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum, çok spesifik bir konu açmışsınız. Güzel bir konu teşekkürler.

Bir fırçanın hangi tür olduğunu anlamak için biraz kıl türleri tanımak gerekir diye düşünüyorum.
Şimdi ben domuz kılını, porsuk kılını, sentetik olanı çok rahat ayırt edebilirim. At kılını kullanmadığım için bilmiyorum.

Ayrıca hepsinin kıl özellikleri farklı oradan da anlaşılabilir.
Çok yumuşak ve fiyat yüksekse ayrıca hayvansal koku varsa PORSUK olabilir.
Porsuğa göre biraz sert kılları varsa, fiyatı ona göre düşükse ve kıllar içinde siyah farklı kıllar da varsa DOMUZ olabilir.
Herhangi bir kokusu yoksa, çok yumuşaksa, ipeksi, naylonumsu ise o da SENTETİK olabilir.

Zaten piyasada en fazla uygun olduğu için domuz kılı fırça mevcut. Fiyatı yüksek olanlar ise PORSUK gibi pek piyasada bulunmaz. Onlar internet üzerinden alınabilir. Orada da zaten kıl türü yazılmıştır.

Selamlar...

Komşuna katılıyorum.
Ayrıca domuz fırçaları sentetiklerden ayırmak için elinize alıp uç kısımlarına baktığınızda ne kadar kaliteli olursa olsun ters kıllar vardır illaki dikkatlice bakılırsa kıl kökleri rahatça görebilirsiniz.
Zaten porsuk ise fiyat farkindan anlaşılabilir ve satıcı söyler zaten
At kılı zaten piyasada bulabiliyor mu bilmiyorum çok nadir benim bildiğim.
Bu şekilde bir ayrım yapılabilir.
Voskhod  Jilet adamdır!
..genel l itibariyle eğer tam acıklama yapılan bir siteden alınmamıs ya da benim gibi acemiler icin elinize gecen bir fircayla alakalı olarak bunu tesbit etmek haliyle zor .. fakat bunun için en azından sentetik mi yoksa doğal mi oldugunu anlamak icin forumda da daha once muhtelif yerlerde gecmis oln birtakım yontemler hatırlıyorum .. gecenlerde de ahraz beyin bir yorumunda vardı ;
    bir telini koparıp yaktığınızda yanık saçın cıkardığı koku ile ortusen bir koku hasıl oluyorsa ve kıl ucunda oluşan küçük topluiğne başı gibi yuvarlak siyah parca elinizde toz sekline geliveriyorsa doğal kıl , eğer plastik nevinden bir koku cıkıp da elinizde dağılmayıp sert sekilde firça kılı ucunda sıyah bir parca kalıyorsa sentetki kıl olduğu düsünülüyor ..
     porsuk - at- domuz ayrımının kendi aralarında ( doğal hayvan kılı olmaları hasabiyle ) nasıl olabileceğini bilemiyorum .. bu sekilde elimdeki porsuk gorunumdeki bir fircanın sentetik olduğunu anlamıstım , sağolsun forumdaki yorum yapmıs olan kullanıcılar sayesinde .. bir de tabi fircayı aldığınız yer doğal - sentetik ayrımı yapmış olabildiğniz bir durumda ,  en azından porsuk ya da domuz olup olmadığıyla alakalı bir fikir verecektir... bir de muhtelif ebru ve keman yayları için kulanılan at kıllarından hareketle gozlemlediğim kadarıyla at kılı diğer kıllara gore biraz daha kalın oluyon ama tabii ki bu tam doğru bir tesbit olmayabilir  ..
Bu arada fırçaları cinslerine göre bir fotoğraf karesi içerisine yerleştirdim.
Bu görüntü de cinslerini ayırmada ve tanımada bir fikir verebilir.

r4zdmj8k.jpg

Arkadaşlarımızın yazdıklarından da konuyu toparlar isek:

1- Porsuk Kılı : Çok yumuşak ve fiyatı yüksek, yakıldığında yanık saç kokusu verir.

2- Domuz Fırçası : Kılları biraz daha sert, fiyatı düşük, kıllar içerisinde farklı bir siyah olanlar çıkar, bazı kılların uçlarında çatallanma görülür. Sentetik fırçaya benzerliği olabilir.  Yakıldığında yanık saç kokusu verir

3- Sentetik Fırça: Kokusuz, çok yumuşak ve ipeksi , naylonumsu bir görüntü, domuz kılı fırçaya benzerliği olabilir.
Yakıldığında plastik cinsinden bir koku oluşuyor ve elinizde dağılmayıp sert şekilde kıl ucunda siyah bir parça kalıyor

4- At Kılı Fırça: Sert ve kalın özelliklidir. Piyasa da pek bulunmaz.

Güzel bir konu. Elinize, emeğinize sağlık. Forumun bazı yerlerinde yer yer geçiyor ama tek konu başlığı altında yoktu, isabet olmuş. Tekrar teşekkürler.

a. Porsuk kılı daha yumuşaktır ve daha fiyatlıdır uygun bir yaklaşım olmayabilir. Öyle ki bilmeyen birine kimyasal işlemden geçmiş domuz kılı fırçayı porsuk diyerek hem de porsuk fiyatının üstünde satabilirler. Fiyat burada ana kriter olmamalı.
b. Elimizde 3 doğal, 1 yapay ( sentetik ) kıl var. Yakmak doğalı bulmak adına bir yöntem. Doğallar arasında karar vereceksek eğer kıl yapısını bilmek önemli. Domuz kılları porsuğa nazaran daha kalın yapıdadır, işlemden geçsin geçmesin suyu gören domuz kılları bölüm bölüm birbirine yapışır. Porsuk yapışmaz. Ters kıl bazen düğümü bir arada tutmak adına her fırçada olabilir. Bazı silvertip fırçalarda yayılmayı önlemek adına yapılabilir.
c.Esneklik farklıdır. Domuz fırça yay gibi esnektir ama porsuk gibi dolgun hissiyat vermez. Düğüm ne kadar yoğun tutulursa tutulsun, vermez.
ç. At kılı hakkında hiç bir şey bilmiyorum. Olan komşum aydınlatabilirse sevinirim.
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
@ahraz
Bilgi ve düzeltmeleriniz için teşekkür ederim.
Buna göre konuyu update ediyorum.

Porsuk Kılı Fırçası : Çok yumuşaktır, yakıldığında yanık saç kokusu verir. işlemden geçsin geçmesin suyu gören porsuk kılları   yapışmaz.  porsuk fırça  dolgun bir hissiyat verir.

Domuz Kılı Fırçası : Kılları biraz daha sert, fiyatı düşük, kıllar içerisinde farklı bir siyah olanlar çıkar, bazı kılların uçlarında çatallanma görülür. Sentetik fırçaya benzerliği olabilir.  Yakıldığında yanık saç kokusu verir, Domuz kılları porsuğa nazaran daha kalın yapıdadır. İşlemden geçsin geçmesin suyu gören domuz kılları bölüm bölüm birbirine yapışır. Domuz fırça yay gibi esnektir

Sentetik Kıl Fırçası: Kokusuz, çok yumuşak ve ipeksi , naylonumsu bir görüntüsü var, domuz kılı fırçaya benzerliği olabilir.  Yakıldığında plastik cinsinden bir koku oluşuyor ve elinizde dağılmayıp sert şekilde kıl ucunda siyah bir parça kalıyor.

At Kılı Fırçası: Sert ve kalın özelliklidir. Piyasa da pek bulunmaz.

Bir ufak ekleme yapayım.Semogue gibi ağartılmış domuzlarda yay gibi esneme olmaz. Yerli fırçalarda ağartılmış domuz pek yaygın olmasa da impadaki Başak fırça böyledir.
Güncelleme..

Porsuk Kılı Fırçası : Çok yumuşaktır, yakıldığında yanık saç kokusu verir. işlemden geçsin geçmesin suyu gören porsuk kılları   yapışmaz.  porsuk fırça  dolgun bir hissiyat verir.

Domuz Kılı Fırçası : Kılları biraz daha sert, fiyatı düşük, kıllar içerisinde farklı bir siyah olanlar çıkar, bazı kılların uçlarında çatallanma görülür. Sentetik fırçaya benzerliği olabilir.  Yakıldığında yanık saç kokusu verir, Domuz kılları porsuğa nazaran daha kalın yapıdadır. İşlemden geçsin geçmesin suyu gören domuz kılları bölüm bölüm birbirine yapışır.  Genellikle Domuz fırça yay gibi esne olup bunun istisnaları da (Semogue gibi ağartılmış domuz kılı fırçalar vs.hariç)

Sentetik Kıl Fırçası: Kokusuz, çok yumuşak ve ipeksi , naylonumsu bir görüntüsü var, domuz kılı fırçaya benzerliği olabilir.  Yakıldığında plastik cinsinden bir koku oluşuyor ve elinizde dağılmayıp sert şekilde kıl ucunda siyah bir parça kalıyor.

At Kılı Fırçası: Sert ve kalın özelliklidir. Piyasa da az  bulunmaz.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Memnun kalmadığınız tıraş ürünleri Lord Sparhawk 352 331,742 31/01/2024, Saat: 19:19
Son Yorum: Erdi
  Tıraş Ekipmanlarımız baduruk 636 332,237 16/08/2023, Saat: 14:45
Son Yorum: yaylaoglu
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,271 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 0 885 23/07/2023, Saat: 22:53
Son Yorum: f02561
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,445 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Tıraş esnası, sonrası Tıraşsever 4 1,218 11/06/2023, Saat: 18:21
Son Yorum: exselans
  Tıraş sonrası batık ve sivilce çıkması. Umut islam 10 1,998 08/06/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: layken
  Günluk Tıraş İçin Tavsiye Tıraş Aleti alihsan1969 7 3,212 08/05/2023, Saat: 01:03
Son Yorum: layken
  Geleneksel tıraş Tıraşsever 7 1,488 25/04/2023, Saat: 17:53
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Tıraş sonrası morarıklık ve türevi sorunlarına çözüm önerileri toprak1 5 2,419 03/03/2023, Saat: 01:24
Son Yorum: 3.Perde

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: