Bir şeyler ters gidiyor!
Herkese hayırlı akşamlar, tahrişsiz ve yakın tıraşlı günler dilerim. Forumda yeniyim ve geleneksel tıraşa da yeni başladım diyebilirim. Yaklaşık 8 belki 9 tıraş oldum bu yöntemle. Başlangıç için uygun fiyatlı bir makine seçerek kendimi denemek sonrasında profesyonel bir makine almak istedim. Bu sebeple rimei almaya karar verdim. Birkaç orta agresif jilet aldım hangisi yüzüme uyar denemek adına. Bunlar shark, derby usta, zaza gold, perma sharp jiletler. Tıraşa başlamadan evvel yüzümü çok kaynar olmamak şartı ile sıcak su ile yıkıyorum, proraso tıraş öncesi kremini kullanıyorum. Köpüğümü derby limonlu tıraş kremi ile tasta köpürtüp yüzüme uyguluyor ve tıraşa başlıyorum. İlk perde sakal çıkış yönünde hiçbir kanama, tahriş sorunum olmuyor bastırmamaya gayret ettiğim için. Ancak ikinci perdede çıkış yönüne çapraz tıraş olurken bazen tahriş hatta ufak kanamalar olabiliyor. Ancak daha kötüsü yakın tıraşı elde edemiyor mecburen çıkış yönünün tersine de almam gerekiyor. Aksi taktirde hiç tıraş olmamışım gibi sakallarım hem gözle görünür hem de baya ele gelir durumda oluyor. Tersten tıraşta zaten yüzüm iyice tahriş oluyor. Tersten tıraşta jiletlerin hepsi çekme yapıyor bu arada. Siz değerli forum üyelerinin yardımını bekliyorum. Malum yeni başladım bu tür tıraşa ne yapmam gerek bilemedim. Acaba ne yapmalıyım?
Şu elimde görmüş olduğunuz jileti taçsız kral Pele, Bakenbauer, Nadya Komanaççi, Biricit Bardo, İngiltere Kraliçesi Elizabet, Kaleci Mıyer, Fenerbahçeli Cemil kullandı.”
Hoşgeldiniz. Dikkat etmeniz gereken noktaları madde madde sıralayalım. Siz de nerede eksiğiniz olduğuna karar verirsiniz bu sayede.

- Tıraş öncesi hazırlığınızı daha da özenli hale getirebilirsiniz. Duş aldıktan sonra tıraş olmak daha faydalı olabilir.
- Köpüğünüzün kalitesinden emin olmaya çalışın. Bu konuyla ilgili açılan konuları ve youtube videolarını izleyebilirsiniz.
- Kullandığınız alet ve jiletler yüzünüze uymamış olabilir. Rimei - Yeşil Astra uyumu çokça vurgulanmıştı örneğin. Onu deneyebilirsiniz.
- Bu saydıklarımın hepsinden daha yüksek ihtimal ise tekniğinizin henüz oturmaması olabilir. Siz bastırmadığınızı zannetseniz de bastırıyorsunuz büyük ihtimalle.
- Sakal çıkış yönlerinizden emin olun. Özellikle boyun ve çene bölgelerinde bazı insanların sakalları farklı yönlere çıkabilir. Siz sakal çıkış yönüne tıraş oluyorum zannederken sakalınızı tersten alıyor olabilirsiniz.

Özetle tekniğinizin gelişmesi için biraz zaman tanıyın ve bu süre zarfında tersten almamaya gayret edin. Forumda açılmış konuları da tekrar tekrar okuyup sabırla devam edebilirsiniz. Herkesin görüşü ve cilt yapısı farklı tabii ama bence Rimei biraz agresif bir alet. Size uymamış olabilir. Ben yeni başladığım zamanlarda de89 ile bayağı iyi tıraş olmaya başlamışken Rimei ile tahriş olmuştum. Bir daha da denemedim.
ustura kullanmayı deneyin derim ben.
(14/02/2021, Saat: 22:56)Murathan Kurt Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Herkese hayırlı akşamlar, tahrişsiz ve yakın tıraşlı günler dilerim. Forumda yeniyim ve geleneksel tıraşa da yeni başladım diyebilirim. Yaklaşık 8 belki 9 tıraş oldum bu yöntemle. Başlangıç için uygun fiyatlı bir makine seçerek kendimi denemek sonrasında profesyonel bir makine almak istedim. Bu sebeple rimei almaya karar verdim. Birkaç orta agresif jilet aldım hangisi yüzüme uyar denemek adına. Bunlar shark, derby usta, zaza gold, perma sharp jiletler.

Öncelikle aramıza hoş geldiniz, anladığım kadarıyla geleneksel tıraşa kartuşlu makinelerden geçiş yapmışsınız. Geleneksel tıraş için 8-10 tıraş kendinizi tanımak için çok fazla bir zaman değil bu nedenle yaşadığınız aksilikler için bu zaman sizin için bir ölçüt olmasın.

Şimdi gelelim neler yapabilir bu durum için.

Sakal yönü kimi zaman aynada baktığınız ya da elinizle dokunarak hissettiğiniz yön olmayabilir. Pamuk ile sakal yönünüzü tam olarak bulmayı denemenizi tavsiye ederim.
Ayrıca yukarıda belirttiğiniz jiletlerin içinde Permasharp hariç diğerleri, buradaki bir çok komşumun da hem fikir olduğu üzere tenekeden hallice jiletlerdir. Gillette Silver Blue, Gillette seven o'clock sarı ve yeşil paketler, Nacet, Persona gibi jiletleri denemenizi tavsiye ederim.
Ayrıca sakalınız ne derece sık ve sert bunu bilemiyoruz ama aldığınız Rimei makine sakalınız ile ne derece başa çıkabilecek agresiflikte onu da bir düşünmek gerek.
Şayet karma karışık bir sakal yapınız varsa cildinizin bir kısmı hassas bir kısmı değilse, sakal bir noktada yoğun, diğer bir noktada normal yoğunluktaysa sizin için en iyi makine ayarlı olanlardır. Progress ya da Variant sizi için uygun gibi durmakta.
Jiletin agresifliğini ayarlayarak hassas bölgelerden daha düşük ayarda diğer bölgelerde daha yüksek ayarda ya da sakal yönüne ters girerken düşük, sakal yönünde yüksek ayarlarda geçerek bu soruna çözüm bulabilirsiniz.
Şol Gökleri Kaldıranın, Doldurup Donatanın,
Ol Deyince Olduranın, Doksan Dokuz Adı İle,
Usturalarımız Keskin, Elimiz Düzgün Olsun.
Hoşgeldiniz dostum aramıza. Bende ilk başladığımda uygun bir ekipmanla deneme yapma amaçlı yuma ve perma sharp arko sabun ve ucuz bir domuz kılı fırça ile başlamıştım. Daha sonra forumda okuyarak ekipmanını DE89 - Astra SS ( keskiliği orta konforu güvenilir bana göre ) - tabac kase sabun ve yaqinin kara mermer serisinden bir sentetik fırça ile değiştirdim. Başlangıç fiyatları kartuşlu aletlere göre yuksek olup 1 sene sonrasında ekipmanın düzgün kullanımıyla beraber tasarruf yaptıran, tamamiyle gönül ve keyif işi olan geleneksel tıraş ta kendime uygun ürünleri 1 sene sonra anca anlayabiliyorum artık. İlk olarak Mild bir tıraş aleti ( DE89 yada R89 ) - domuz sert porsuk pahalı geleceğinden yaqi sentetik fırçalar bu konuda f/p ürünüdür bir fırça edinmenizi - içerisinde hayvansal bir ürün barındırmayan sabun kullanmanız ve son olarak kaplamasız Stainless jiletler kullanmanızı tavsiye etmekteyim. Günümüz piyasasın da 300 + 90 + 40 = 430 TL ye bu dediğim ekipmanları sağlaya bilirsiniz jilet hariç. Aklınızda olabilecek bir soruya daha yanıt vermek isterim. Şuan ali bıyıklı ve arko sabun ikilisi ile gayet makul ve efektif tıraş olabiliyorum ama 1 sene geçmesine rağmen herşey yen ioturdu anlayacağınız. Yardımcı olduysam ne mutlu bana.
Herkese sıhhatler olsun...

@"Efrasyab" abimizin söylediği bilgiler ve makinede tabiki bütçe sıkıntısı yok ise çok doğru seçimler olacaktır. Hakkını teslim edeyim. Kendi yorumumu yazmadan önce tam okumamışım Big Grin
(15/02/2021, Saat: 09:58)Oldstyle Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoşgeldiniz dostum aramıza. Bende ilk başladığımda uygun bir ekipmanla deneme yapma amaçlı yuma ve perma sharp arko sabun ve ucuz bir domuz kılı fırça ile başlamıştım. Daha sonra forumda okuyarak ekipmanını DE89 - Astra SS ( keskiliği orta konforu güvenilir bana göre ) - tabac kase sabun ve yaqinin kara mermer serisinden bir sentetik fırça ile değiştirdim. Başlangıç fiyatları kartuşlu aletlere göre yuksek olup 1 sene sonrasında ekipmanın düzgün kullanımıyla beraber tasarruf yaptıran, tamamiyle gönül ve keyif işi olan geleneksel tıraş ta kendime uygun ürünleri 1 sene sonra anca anlayabiliyorum artık. İlk olarak Mild bir tıraş aleti ( DE89 yada R89 ) - domuz sert porsuk pahalı geleceğinden yaqi sentetik fırçalar bu konuda f/p ürünüdür bir fırça edinmenizi - içerisinde hayvansal bir ürün barındırmayan sabun kullanmanız ve son olarak kaplamasız Stainless jiletler kullanmanızı tavsiye etmekteyim. Günümüz piyasasın da 300 + 90 + 40 = 430 TL ye bu dediğim ekipmanları sağlaya bilirsiniz jilet hariç. Aklınızda olabilecek bir soruya daha yanıt vermek isterim. Şuan ali bıyıklı ve arko sabun ikilisi ile gayet makul ve efektif tıraş olabiliyorum ama 1 sene geçmesine rağmen herşey yen ioturdu anlayacağınız. Yardımcı olduysam ne mutlu bana.
Herkese sıhhatler olsun...

@"Efrasyab" abimizin söylediği bilgiler ve makinede tabiki bütçe sıkıntısı yok ise çok doğru seçimler olacaktır. Hakkını teslim edeyim. Kendi yorumumu yazmadan önce tam okumamışım Big Grin
Komşum, çok çok önemli bir tavsiye gerçekten, iyi ki değinmişsiniz. Sertleştirilme uygulanmış bıçakların uçları daha erken kırılıp köreliyor. Sonra da tahriş yapıyor.
(15/02/2021, Saat: 14:43)mtcn77 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum, çok çok önemli bir tavsiye gerçekten, iyi ki değinmişsiniz. Sertleştirilme uygulanmış bıçakların uçları daha erken kırılıp köreliyor. Sonra da tahriş yapıyor.

Ben Jilet ne kadar pahalı olursa olsun kullan at yapıyorum komşum bide gerçekten keyif için yaptığım bi işte cildimi yormak pek mantıklı gelmiyor çunki Big Grin
sakal çıkış yönüne göre çaraz degilde paralel denersen ikinci perdede tahriş olmaz. Rimei yerine shark tıraş aletini deneyebilirsin.
Hoş geldiniz. Bence önem sırasında yakın tıraş, tahrişsiz tıraştan sonra gelmekte. Sakalınıza ve sıfır tıraşa değil, cildinize odaklanabilirsiniz. Zamanla da tekniğiniz oturacak, çapraz almada kesikler azalacaktır diye düşünmekteyim. Köpük hazırlama ile ilgili Razorus'un çok güzel bir videosu var YouTube'da, tavsiye ederim.
"Bu cihan sanki salaş bir sahne"

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Boyun bölgesindeki ters çıkan sakallar. Ceyrancı 8 3,070 13/03/2022, Saat: 19:47
Son Yorum: Ramo26
  Ters yönlü tıraş ve zorluğu.. _Olgun_ 14 17,399 25/02/2022, Saat: 14:19
Son Yorum: Hexciter

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: