Ustalarıma Danışayım
Beni tanıyanlar bilir henüz aranıza yeni katıldım. Öncelikle tıraş olmaktan oldukça keyif alan öğrenci bir kardeşinizim. Özellikle geleneksel tıraşa geçtiğimden beridir tıraş olma sürem 30 dakikadan 1 saate çıktı. Öncelikle tıraş tekniğimden biraz bahsedeyim.

İzmir'de bir sokak satıcısında denk gelip bir set topladım. Bildiğimiz Yuma tıraş aleti, Arko sabun, markasını bilmediğim bir fırça ve Derby Extra, Derby Premium jilet aldım. Amacım bu ürünler ile tecrübe kazanıp bunları parçaladıktan sonra daha üst segment bir set toplamak. Öncelikle sabun kıvamından oldukça memnunum. Bir kaba sabun bastım. Tıraş kasemde sabunu köpürtüyorum. Birkaç damla sıcak su ve tıraş sabunundan ufak bir parça atıyorum köpürtme tasına. Ardından fırçamı sabun ile yükleyip köpürtme tasında köpük elde ediyorum ve kıvamı çok hoş. Tıraş olduktan sonra kalan köpük ile yüzüme masaj yapıp zevkten dört köşe oluyorum Big Grin Fırçamdan memnun değilim. Dökülüyor ve kılları pek hoş değil. İlk alışverişimde kaliteli bir fırça alacağım. Onun dışında Derby Premium da istediğim tıraşı yakalayamadım. Ama Derby Extre oldukça iyiydi. Tabi daha deneyeceğim. İlk alışverişimde Yuma makinemi koleksiyonluk saklayıp yerine Rimei almayı düşünüyorum. Uzun lafın kısası ekipmanlarım bunlar.

İlk olarak elimde bulunan Farmasi marka İnci Sabunu olarak geçen bir yüz temizleme sabunuyla sıcak su yardımıyla yüzümü temizliyor ve sakallarımı yumuşatıyorum. Bu arada haftada iki tıraş oluyorum ve sakallarım oldukça gür. Ardından yukarıda belirttiğim şekilde yüzüme sabun uyguluyorum. Çıkış yönünde tek perde tıraş oluyorum. Genel olarak tek perdede bıraksam da bazen çapraz da oluyorum. Fakat nedense içime sinmiyor. Uzaktan bebek yüzlü görünse de yakından sakal köklerini görebiliyorum. Herhalde en yakın tıraş o bir üstüne çıkamam. Bunun yanında başlarda yüzümü kessem de elim alıştı artık kolayca kesmeden tıraş oluyorum. Tıraşımın ardından aftershave kullanıyorum. Evden çıkmadan da Arko tıraş kolonyası ile kombini tamamlıyorum.

Forumda daha önce sakalları kesmenin sertliğine etki etmeyeceğini okudum fakat içim rahat değil. Bana kalsa her gün tıraş olacağım ama zaten sert ve gür olan sakalların daha da ormana benzemesinden korkuyorum.

Yakında bir tıraş alışverişi ile çeşitli marka jiletler, Lider veya Başak marka bir tıraş fırçası ve Rimei marka tıraş aleti alacağım. Ayrıca Arko sabunun yanında çeşitli markalara da şans vermeyi düşünüyorum.

Yazım biraz uzun oldu farkındayım. Ama tecrübelerimi ve aklıma takılan soruları üstadlarıma sormak istedim. Keyfili tıraşlar dilerim Tıraş aleti
Tıraş bağımlısı bir genç
Zaten sorduğun birçok soruya kendin cevap vermişsin. Smile Tıraş ekipmanları ile ilgili dediklerine bende katılıyorum. Deneme yanılma yoluyla istediğin tıraşı alabileceğin ekipmanı toplarsın zaten. İş tamamen deneme yanılma yoluyla gidiyor. Sakal gürleşmesi ile ilgili kendi fikrimi beyan edeyim: Lise yıllarında sakalım çok çıkmıyor diye günde iki kere tıraş olduğumu bilirim. Smile Bazı arkadaşlarım sabun kullan ardından krem kullan daha çok çıkar dedi olmadı. Bazı arkadaşlarım su bile kullanma direk kuru kuru tıraş ol cilt hasar görsün sonra bütün metabolizma orayı onarmak için yüzüne yüklenir sakalın çıkar dediler onu yaptım olmadı. Smile Yaş neredeyse otuz oldu daha halende doğru dürüst sakal yok. Smile Şimdi diyebilirsin o zaman burada ne işin var? Hemen cevap vereyim sakalı olupda tıraş olanları dinliyorum. Smile Az da olsa çıkan sakalları da üç dört günde bir tıraş ederek mutlu olmaya çalışıyorum. Big Grin
"Öç gecikir ancak asla yaşlanmaz." 4.Murad
(13/03/2019, Saat: 23:00)3RD1 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Zaten sorduğun birçok soruya kendin cevap vermişsin. Smile Tıraş ekipmanları ile ilgili dediklerine bende katılıyorum. Deneme yanılma yoluyla istediğin tıraşı alabileceğin ekipmanı toplarsın zaten. İş tamamen deneme yanılma yoluyla gidiyor. Sakal gürleşmesi ile ilgili kendi fikrimi beyan edeyim: Lise yıllarında sakalım çok çıkmıyor diye günde iki kere tıraş olduğumu bilirim. Smile Bazı arkadaşlarım sabun kullan ardından krem kullan daha çok çıkar dedi olmadı. Bazı arkadaşlarım su bile kullanma direk kuru kuru tıraş ol cilt hasar görsün sonra bütün metabolizma orayı onarmak için yüzüne yüklenir sakalın çıkar dediler onu yaptım olmadı. Smile Yaş neredeyse otuz oldu daha halende doğru dürüst sakal yok. Smile Şimdi diyebilirsin o zaman burada ne işin var? Hemen cevap vereyim sakalı olupda tıraş olanları dinliyorum. Smile Az da olsa çıkan sakalları da üç dört günde bir tıraş ederek mutlu olmaya çalışıyorum. Big Grin

Hocam bakıyorum da kimimizin derdi gür sakallar kimimizin seyrek Big Grin
Tıraş bağımlısı bir genç
(13/03/2019, Saat: 23:01)esatakgul Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam bakıyorum da kimimizin derdi gür sakallar kimimizin seyrek Big Grin

Lise zamanlarımda çok takıyordum. Kaymak gibi yüzlerin 'out' padişah sakallarının 'in' olmaya başladığı ilk dönemlerde biraz içerlemiştim ancak okuduğum okulda sakal yasak olunca herkes 6 da kalkarken bende 7'de kalkabiliyordum. Ondan sonra da zaten takılmadım. Halimden memnunum şuanlık. Rolleyes
"Öç gecikir ancak asla yaşlanmaz." 4.Murad
(13/03/2019, Saat: 23:06)3RD1 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Lise zamanlarımda çok takıyordum. Kaymak gibi yüzlerin 'out' padişah sakallarının 'in' olmaya başladığı ilk dönemlerde biraz içerlemiştim ancak okuduğum okulda sakal yasak olunca herkes 6 da kalkarken bende 7'de kalkabiliyordum. Ondan sonra da zaten takılmadım. Halimden memnunum şuanlık. Rolleyes

Doğrudur. Arkadaşlarımın sakallarıma özendiği oluyor. Ama yine de tıraşımın sıfıra yakın olmasını istiyorum.
Tıraş bağımlısı bir genç
Elinizdeki fırçanın kıl dökmeye devam etmesi kullanım hatası olabilir. Fırçanız domuz kılından imal olduğunu düşünürsek tıraştan önce fırçayı 5-6 dk. suda bekletin, yumuşasınki kıllar kuru olduğu için kırılıp koparak dökülmesin. Su seviyesi sapa kadar çıkmasın knot un az altında olsun.
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
(01/02/2019, Saat: 22:02)Serjames Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoş geldiniz.

(13/03/2019, Saat: 23:40)Soner Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elinizdeki fırçanın kıl dökmeye devam etmesi kullanım hatası olabilir. Fırçanız domuz kılından imal olduğunu düşünürsek tıraştan önce fırçayı 5-6 dk. suda bekletin, yumuşasınki kıllar kuru olduğu için kırılıp koparak dökülmesin. Su seviyesi sapa kadar çıkmasın knot un az altında olsun.
Bu yöntemi de deneyeceğim. Birkaç dakika bekletiyorum. Bu süreyi arttıracağım.
Tıraş bağımlısı bir genç

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: