Fatip
Yaqi klasik kapalı taraklı ve Fatip agresifliğini kıyaslayabilecek var mı?
Öncelikle herkese merhabalar. Yaklaşık bir yıldır wilkinson sword classic kullanıyordum daha doğrusu DE aletlere onunla başladım. Daha öncesi permatik ucunu kırıyordum. Bir hafta önce ws yüzümü mahvetti boynum sivilce ile doldu ve fena halde acı ile kaşıntı oluşturdu. Sebebi birazda benim hatam , iyi alamadıkça sürekli üstünden geçtim tersten aldım, hani mild alet ya birazda ondan. Hemen buradan oradan falan araştırmalara başladım ve bana en uygun aletin agresif aletler olduğu kanaatine vardım, dediğim gibi zaten permatiğin ucunu kırıyordum önceleri ama millet öyle bir korkmuş ki agresif aletlerden beni de korkuttu haliyle. Bir hafta öncesine dönersek sivilceler, acılar ve kaşıntılar içinde gözümü karartıp Fatip Piccolo siparişini verdim, bir günde elime ulaştı. Yaralar biraz azalmıştı bu sebepten fatip piccolomu bugün ilk defa kullandım ve sonuç harika. Bir haftalık sakallarımı 2. perdede bitirdim, tek bir kesik atmadan. Kolonya sürdüğümde en ufak bir yanma da yaşamadım. Yani tam bir küçük canavar ve çok ama çok memnun kaldım, benim şahsî görüşüm fazlasına gerek yok, agresif aletlere geçmek isteyenlere tavsiye ederim.
Notlar:
1) Yanında orta keskinlikte olmasını istediğim hediye jilet shark ile tıraşımı oldum.
2) Sakın ola bastırmayın kendi ağırlığı ile tıraşınızı olun.
3) İmam falan değilim o işin esprisi Smile
yaklaşık 2 haftalık kullanımdan sonra fatip piccolo ile ilgili yorumlarımı yazayım.
EJ de89 kullanıyorum. Closed comb olduğu için ve benim için fazla mild bir alet olduğu için piccolo SE almaya karar verdim.
yourshaving'den %10 kuponla 26 euro kargo dahile aldım. İspanyadan 6, ptt'den 20 günde geldi.
israil crystal jilet ve Arko standart sabunu az suyla fırçaya bulayıp içinde Arko hydrate tıraş kremi olan kasede köpürtüyorum. Ayrıca içinden çıkan astra jileti de denedim.

Öncelikle ürün open ve closed comb olarak çift taraklı geldi. İşçiliği fena değil 1-2 noktada kaplama hatası vardı ama hata bulmak için bakarsanız görüyorsunuz. Ama de89 bunun yanında Aston martin.
de89'dan sonra sapı gerçekten biraz kısa kalıyor. Elim biraz kalıplı olduğu halde bunu çok negatif olarak değerlendirmiyorum çünkü derin çizgileri sayesinde hiç tutuş sorunu yaşamadı. Kaymıyor ama alırken sapın kısa olduğunu göz önünde tutun.
Tıraş olarak de89'dan biraz daha agresif. Ama öyle aman aman bir fark yok. Bu yüzden kendime 2 tane shim yaptım ve shimle kullanıyorum fatipi.
Küçük olması alıştıktan sonra işime gelmeye başladı. de89 tombul sap var bende biraz hamallıkmış. Ayrıca open comb kesinlikle inanılmaz rahat ettiriyor. Jiletiniz elverdiği sürece tek seferde alabilirsiniz her bölgeyi takıldı etti doldu derdi yok.
Jilet ortalama sorununu ben pek yaşamadım ama açık oluyum de89'da yaptığım gibi jileti öğütücüye atar gibi atmıyorum, sıkarken biraz daha hassas davranıyorum şöyle bir titretip yerleştirip sıkıyorum. 10 tıraştan 1'inde biraz gevşetip biraz hizalayıp tekrar sıktım.

Astra jilete gelince crystal'den %5 falan daha keskin olabilir. çenemin alt kısmını crystal tek geçişte çok az çekerken astra oradan daha rahat geçiyor. Onun haricinde pek bir fark göremedim.

Yani de89'u olan birisi için fatipler open comb için nispeten ucuz yollu fena olmayan kalitedeki ürünler arasından tercih edilebilir. Closed combdan rahatsız değilseniz de89'a 2-3 shim atın bakın keyfinize.

de89 vb. var, çok da keyfimle oynamadan open comb istiyorum, (seyahatte falan da rahat olur piccolo) > Bir fatip ürünü (piccolo) >26 Euro
de89 vb. var, tarağından memnunum, agresif olsun istiyorum > de89+shim >0 Euro
shim falan uğraşamam agresif olsun > R41 > 55 Euro
ben niyeti bozdum >> Rockwell 6c

shim> https://www.youtube.com/watch?v=5p4Keatsh0w

DY0rlO.jpg
8a73la.jpg
Güzel bir inceleme olmuş komşum, elinize sağlık. Smile
(31/03/2019, Saat: 17:20)Ert.ozk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: yaklaşık 2 haftalık kullanımdan sonra fatip piccolo ile ilgili yorumlarımı yazayım.
EJ de89 kullanıyorum. Closed comb olduğu için ve benim için fazla mild bir alet olduğu için piccolo SE almaya karar verdim.
yourshaving'den %10 kuponla 26 euro kargo dahile aldım. İspanyadan 6, ptt'den 20 günde geldi.
israil crystal jilet ve Arko standart sabunu az suyla fırçaya bulayıp içinde Arko hydrate tıraş kremi olan kasede köpürtüyorum. Ayrıca içinden çıkan astra jileti de denedim.

Öncelikle ürün open ve closed comb olarak çift taraklı geldi. İşçiliği fena değil 1-2 noktada kaplama hatası vardı ama hata bulmak için bakarsanız görüyorsunuz. Ama de89 bunun yanında Aston martin.
de89'dan sonra sapı gerçekten biraz kısa kalıyor. Elim biraz kalıplı olduğu halde bunu çok negatif olarak değerlendirmiyorum çünkü derin çizgileri sayesinde hiç tutuş sorunu yaşamadı. Kaymıyor ama alırken sapın kısa olduğunu göz önünde tutun.
Tıraş olarak de89'dan biraz daha agresif. Ama öyle aman aman bir fark yok. Bu yüzden kendime 2 tane shim yaptım ve shimle kullanıyorum fatipi.
Küçük olması alıştıktan sonra işime gelmeye başladı. de89 tombul sap var bende biraz hamallıkmış. Ayrıca open comb kesinlikle inanılmaz rahat ettiriyor. Jiletiniz elverdiği sürece tek seferde alabilirsiniz her bölgeyi takıldı etti doldu derdi yok.
Jilet ortalama sorununu ben pek yaşamadım ama açık oluyum de89'da yaptığım gibi jileti öğütücüye atar gibi atmıyorum, sıkarken biraz daha hassas davranıyorum şöyle bir titretip yerleştirip sıkıyorum. 10 tıraştan 1'inde biraz gevşetip biraz hizalayıp tekrar sıktım.

Astra jilete gelince crystal'den %5 falan daha keskin olabilir. çenemin alt kısmını crystal tek geçişte çok az çekerken astra oradan daha rahat geçiyor. Onun haricinde pek bir fark göremedim.

Yani de89'u olan birisi için fatipler open comb için nispeten ucuz yollu fena olmayan kalitedeki ürünler arasından tercih edilebilir. Closed combdan rahatsız değilseniz de89'a 2-3 shim atın bakın keyfinize.

de89 vb. var, çok da keyfimle oynamadan open comb istiyorum, (seyahatte falan da rahat olur piccolo) > Bir fatip ürünü (piccolo) >26 Euro
de89 vb. var, tarağından memnunum, agresif olsun istiyorum > de89+shim >0 Euro
shim falan uğraşamam agresif olsun > R41 > 55 Euro
ben niyeti bozdum >> Rockwell 6c

shim> https://www.youtube.com/watch?v=5p4Keatsh0w

Guzel bir inceleme olmus komsum, bende son 1-2 aydir Fatip kullaniyorum, jiletin esitlemesi harici memnunum, ASTRA SP jiletle kullaniyorum. 3-4 farkli jilet denedim suana kadar (Treet Platinium, GSB, Feather) Astra SP iclerinde en konforlu olani cikti benim yuzume gore.

Daha once RR Baby Smooth kullandim ancak cok yumusak ve closed comb oldugu icin kullanmiyorum. 2 sefer Supply SE 1. Ve 3 plakalarini kulandim. Oda bana Fatip rahatligini vermedi. Kenarda duruyor.

yabanci forumlarda Fatip icin agresif diyorlar. Ozellikle R89 basligina nazaran, ondan biraz daha agresif bulmana sasirdim.

Keyifli traslar...
(02/04/2019, Saat: 21:00)bugra101 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Guzel bir inceleme olmus komsum, bende son 1-2 aydir Fatip kullaniyorum, jiletin esitlemesi harici memnunum, ASTRA SP jiletle kullaniyorum. 3-4 farkli jilet denedim suana kadar (Treet Platinium, GSB, Feather) Astra SP iclerinde en konforlu olani cikti benim yuzume gore.

Daha once RR Baby Smooth kullandim ancak cok yumusak ve closed comb oldugu icin kullanmiyorum. 2 sefer Supply SE 1. Ve 3 plakalarini kulandim. Oda bana Fatip rahatligini vermedi. Kenarda duruyor.

yabanci forumlarda Fatip icin agresif diyorlar. Ozellikle R89 basligina nazaran, ondan biraz daha agresif bulmana sasirdim.

Keyifli traslar...

Aslında ana fark tarak hocam. Closed comb ile de kullandım ve closed comb için de89 ile arasında makine değiştirmeye gerek bir fark olmadığı kanısındayım ama elbette daha agresif.
Zaten incelemede de belirttiğim gibi eğer taraktan memnun değilseniz ve açık tarak bir makine kullanmak istiyorsanız değerlendirmeniz daha iyi olur fatipi. Açık tarağın verdiği küçük bir ek agresiflik var. Açık tarakla birlikte kullanıldığında kayda değer bir fark oluyor. Bu ihtimalde zaten fatip önerdim.

Ama 2 shimle birlikte open comb tam benim makinem Big Grin
DE89 ve yeşil astra ile 3 perde+düzeltme ile ancak olabildiğim tıraşı bu gün Fatip ve yeşil astra ile 2 perdede oldum. düzeltme yapacak sakal bırakmadı. Neden bu kadar az konuşuluyor bu alet merak ediyorum.
(19/11/2019, Saat: 23:38)Atlante Adlı Kullanıcıdan Alıntı: DE89 ve yeşil astra ile 3 perde+düzeltme ile ancak olabildiğim tıraşı bu gün Fatip ve yeşil astra ile 2 perdede oldum. düzeltme yapacak sakal bırakmadı. Neden bu kadar az konuşuluyor bu alet merak ediyorum.

Bence de tıraşı çok güzel. Sürekli r41 ile kıyaslanıp çöp muamelesi görüyor maalesef. Ben sattım, hedefimde birkaç alet var onlardan sonra güzel karizmatik bir sap ile alasım var tekrardan.
Merhaba arkadaşlar,

Uzun yıllar ara verdikten sonra, Fatip Grande modeli ile, geleneksel tıraşa tekrar başladım. Açıkçası ilk siparişimi verdiğimde kapalı-açık tarak farkından bile çok haberdar değildim. Razorus'dan aletleri incelerken bu makineye karar verdim. Sonrasında Noyan Bey ile görüşmelerimizde kapalı tarağın benim için daha uygun olduğunu, ancak el alışkanlığınız oturduğunda Fatip'in çok ideal ve keyifli bir alet olduğunu söyledi. Bir ara acaba iade etsem mi diye düşündüm ancak sonra vazgeçtim ve şu an severek kullanıyorum.

İşçilik kalitesinden başlarsak, işçiliği kötü demek haksızlık olur. Bir EJ veya Mühle gibi göze çok hitap eden bir model değil, ama kötü de değil. Teşbihte hata olmaz ise, hani çok yakışıklı ince hatlara sahip arabalar vardır, ama sanki bir tümseğe düşse dağılacakmış gibi durur. Bir de yine kaliteli ama dışarıdan çok gösterişli olmayan, buna karşın güvenli, dayanıklı ve sağlam bir his veren arabalar vardır. İşte Fatip'in bende uyandırdığı hissiyat bu. Elinize aldığınızda ağır, sağlam, dayanıklı ve tok bir yapısı var. Kafa yapısı parlak döküm malzeme, sap kısmı mat nikel kaplama. Zerafetten ziyade dayanıklılık ve işlevsellik ön planda.

Fatip'i ilk olarak Noyan Bey'in siparişle beraber hediye olarak gönderdiği yeşil astra ile kullandım. Hevesle siparişin gelmesini beklerken sakallarım neredeyse bir haftalık olmuştu. İlk perdede neredeyse bütün sakalı temizledi. İkinci perde sonunda rötuşa bile gerek duymayacak şekilde çok temiz bir tıraş elde ettim. Günlük tıraşa ne kadar uygundur bilemem ama, alet açık tarak olmasına rağmen, cildi çok yoracak bir agresiflikte değil. Tatlı sert diyebilirim. 10 üzerinden 7 gibi değerlendirilebilir. Tabii tıraş olurken aleti bastırmamaya özellikle dikkat ettim.

Tıraş sonrası, cilt şapı sürdüğümde, yüzümün bazı noktalarında hafif yanma, ayrıca sakalımın ters çıktığı sağ boyun bölgemdeki hafif tahriş dışında bir sorun yaşamadım. Tıraşa, Yaqi sentetik fırça ve wilkinson sabun eşlik etti.

Fatip, "ben tıraşımı yapar geçer giderim" kafasında bir alet. Ben kendisiyle oldukça mutluyum.
İtalyanların bir sözü vardır, "Çirkin, ama güzel".....

Not : Elimde 1 adet fotosu vardı ama ekleyemedim.
@ENDER3470 Aramıza tekrardan hoş geldiniz. Yeniden doğru yolu bulmuşsunuz Ben de sizin gibi Noyan Bey'in tavsiyesi ile Fatip Grande Gentile aldım ve 3-4 kere kullandım. Tıraşından oldukça memnun kaldım. Dediğiniz gibi işçilik olarak EJ veya Mühle gibi üst düzey bir işçilik yok ancak tıraş hissiyatı ile bu eksikliği kapatıyor bence. Eski Fatip aletlerden dolayı Fatip deyince akla ilk olarak çok agresif olduğu geliyor ancak yeni üretim Fatip aletler hiç de öyle değiller. En azından benim kullandığım Gentile günlük tıraşa uygun bir alet. Siz de Fatip'inizi güzel günlerde kullanın.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Fatip Slant Açık ve Kapalı Tarak Nazikas 5 4,615 15/03/2023, Saat: 02:08
Son Yorum: inter
  Fatip vs Mühle R41 onurstyle 52 46,855 16/11/2019, Saat: 21:59
Son Yorum: Atlante
  Fatip Grande Jilet Dengesizliği Mauser 9 13,103 30/12/2016, Saat: 22:29
Son Yorum: cirzini62
  Fatip Gold - Merkur 34C - Progress seiko 18 21,116 09/09/2015, Saat: 21:53
Son Yorum: seiko

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: