Fatip
(24/02/2013, Saat: 02:53)bahadirhan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: resimlere bakarsak r41 de jilet daha açık gözüküyor..bu da gösteriyorki r41 in usturadan pek bir farkı yok..fatip r89 dan daha mı agrasif..bu makineyi kullanan varsa bilgi verebilirmi..

fatip r89'dan çok daha agresif. Yeni r41'i kullanmadım ama şu ana kadar kullanan herkes vision dahil kullandıkları en agresif makina olduklarını söylüyor. Ben bu kadar gereksiz agresifliği çözemiyorum açıkcaıs. 10 günde bir tek perde tıraş olanlar dışında cilt yormanın kitabını yazacak bir alet. Yakın tıraş için ağır ve agresif bir makinaya gerek yok, herhangi bir makinada keskin jilet 2,3 perde yeter, tek perde isteyen de shavette ya da ustura kullanır. Cildi de yorulmamış olur. Fatip bile düzenli kullanımda kolayca cildi yoran bir makine. Hatta slant da.

Ben mesela demin miraki shavette ile banyo sonrası 3 perde tıraş oldum. Bu kadar yakın bir tıraşı sadece en keskin bir iki usturam verebilir. Bu kadar yakın bir tıraşı herhangi bir de ile olmayı denemek kıpkırmızı bir boyna neden olurdu. Onlardaki gövde ağırlığı hergün sinekkaydı tıraşı zorluyor. Ancak de89, r89 gibi kibar aletlerle, ya da slim gibi aletlerle 5'de kullanılırsa günlük 3 perde ile oldukça yakın sorunsuz tıraş olunur. Gün aşırı olanlara progress ideal. Daha uzun aralıklara slant veya futur. Daha sonrasında fatip(haftada bir) ve en son r41(10 günde bir). Tabi bu yazdığım değerler bir standart değil cildi kuvvetli, dayanıklı ve alışkın olanlar daha düzenli kullanabileceklerdir büyük ihtimalle. Yine de riske değmez, r41 b&b'de çok fazla sükse yaptı, ben o zaman heop o kadar agresif bir makinanın gereksizliğini savunuyordum, laf sokuyorlardı. Şimdi bakıyorum herkes çatır çatır satıyor bu bana fazla agresif diye slantlarına, barber pole'larına geri döndüler.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
lord üstadım haklısın, aslında aradığım kaliteli çok temiz bir gillette adjustable bu tür aletlerin traş kalitesi ve kullanım rahatlığı üst düzeyde ancak böyle bir aleti de kolay kolay kimse satmıyor..R89 gibi çok mild bir alet istemediğimden biraz daha agresifini arıyorum.fatip uygun gibi geliyor bana..
(24/02/2013, Saat: 03:26)bahadirhan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: lord üstadım haklısın, aslında aradığım kaliteli çok temiz bir gillette adjustable bu tür aletlerin traş kalitesi ve kullanım rahatlığı üst düzeyde ancak böyle bir aleti de kolay kolay kimse satmıyor..R89 gibi çok mild bir alet istemediğimden biraz daha agresifini arıyorum.fatip uygun gibi geliyor bana..

progress al mis gibi. Hem mild, hem orta, hem agresif her yola geliyor. Ayrıca kesme hissiyatı da çok güzel. Ne fatipde, ne futurda ne slim de ne de89 da o güzel kesme hissiyatı var. Bildiğim sadece punktal'da öyle bir hissiyat var. Sakalları keserken çok net biçimde kestiğinizi hissedebiliyorsunuz, Hani cildinizdeki sakal, krem, sivilce, pütür vs durmunu hassas kafasından sapa oradan da bileğinizie aktarıyor. Geri dönüş yani feedback olayı çok çok iyi. Tıraş kalitesi de 10 numara.
teşekkürler lord üstadım, bu geleneksel traş işine senin sayende bulaştım..tavsiyelerin benim için önemlidir..bulabilirsem bir gillette adj.sonra progress olmadı bir tane fatip alacağım..dediğiniz gibi meraklısı olabilir ama normal bir traş için R41 alınacak bir makine değil.
Lord r41in cildimi yormuyor.Neredeyse her gun r41 ile tras oluyorum ve sifir tahris ile en yakin trasi aliyorum.Cildim de hic oyle koseleye falan donmedi gayet yumusak, eskisi gibi.Ustura olarak sadece sedef kullandim.Makine olarak ise 37c slant ve futur, de 89 u denemedim bile.Ve bu 3 makineden yaklaşık 50 farkli jilet gecti, makine farki bariz bir sekilde belli oluyor.Butun jiletlerle,slantla,futurun son ayariyla hicbir sekilde istedigi trasi alamayan ne yapsin?Iyi bir hazirlikla r41 tek perdede mukemmel sonuc veriyor, olay cildi yormadan yakin tras almak ise 2-3 perde yapip neden cildimi daha fazla yorayim?
Yüzümdeki hiçbir sakal,köküne ( sakalın tenimden yükseldiği yer) 90 derece açıyla yükselmiyor,bir çoğu cilde neredeyse yapışık.

Cildim ince,tahrişe meyilli ve hassas.Çoğu zaman gün aşırı tıraş olurum.

Geçenlerde R41 ve Progress 570 aldım,Progress'i kullanırım,41'i de dener satarım diye düşündüm.Progress'e sıra gelmedi.

41i iki defa kullandım ve beğendim,aletin agresifliği tamamen sakalı kesmeye odaklı,Slant gibi ten'e dalmıyor.

Jilet gap ve açısı çok iyi oturtulmuş,taraklar ergonomik şekilde beşik hareketine izin veriyor.Sakal'a saplanış ve bitiriş açı'sı bir çok aletten farklı yani keserken sakalı en az kuvvetle çekiştiriyor.Jiletli usturalar da sakalımı en az kuvvetle çekiştirdiği için rahat tıraş oluyorum aynı etkiyi 41de de gözlemledim.

Razor burn ve tahriş olanlar kesinlikle hızlı tıraş olmaya çalışırken bastırıyorlar.

Mantık olarak günlük tıraşa uygun değil.Sakallarınız benim gibi cilde paralel uzuyorsa deneyebilirsiniz.

Bu fotoğraf da 41 çok iyi anlatılmış.
116tnoj.jpg
(24/02/2013, Saat: 03:53)inceptum Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Lord r41in cildimi yormuyor.Neredeyse her gun r41 ile tras oluyorum ve sifir tahris ile en yakin trasi aliyorum.Cildim de hic oyle koseleye falan donmedi gayet yumusak, eskisi gibi.Ustura olarak sadece sedef kullandim.Makine olarak ise 37c slant ve futur, de 89 u denemedim bile.Ve bu 3 makineden yaklaşık 50 farkli jilet gecti, makine farki bariz bir sekilde belli oluyor.Butun jiletlerle,slantla,futurun son ayariyla hicbir sekilde istedigi trasi alamayan ne yapsin?Iyi bir hazirlikla r41 tek perdede mukemmel sonuc veriyor, olay cildi yormadan yakin tras almak ise 2-3 perde yapip neden cildimi daha fazla yorayim?

Ne kadar süredir de makineleri kullanıyorsun komşum? Çünkü futur'un son ayarını geçtim futurdan istediği verimi alamama sözünü ilk kez senden duyuyorum. Şu an piyasada satılan en efektif aletlerden bir tanesi. Hadi bunu 89'a slant'a desen tamam da futur'un kesimi çok kuvvetli. Geçelim ben zaten herkeste böyle değil cildiniz kaldırırsa kullanırsınız yazdım yukarıda dikkat ettiysen.

Olay cildi yormadan yakın tıraş olmak evet ama, r41 ile tek perde olmak ve de89 ile 3 perde olmak farklı şeyler. Veya futur ile 6,5'da tek perde olmak, 3'te 3 perde olmak farklı şeyler. Agresiflik aaltıkça tahriş azalır. Misal birisi yüksek agresiflikte bir makinede 1 perde'de cildini yorarken, diğeri kibar bir aletle yormaz. Dolayısıyla her gün kullanır. Bu aletlere de everyday shaver, günlük makine denir. de89 en iyilerden mesela. Veya slim 5. ayar.

Ben gene söyleyeyim futur ile son ayarda tek perde'de sinekkaydı olmaya çalışıyorsan bilemem, ama 2 yada 3 perde olup da verim alamıyorum diyorsan ya tıraş hazırlığında, ya tekniğinde bir sıkıntı olma ihtimali de olabilir. Futur son ayarda yüksek agresifliği ve ağır gövdesi yüzünden çoğu shavetten daha net alıyor zor bölgeleri. Böyle durumlarda video çekseniz aslında bakarız nasıl tıraş oluyorsunuz diye, tıraş olma karakteriniz nasıl, sürekli çok ağır ve çok uuzn çekmeler şeklinde mi tersi mi karma mıi hangi yönlerde alıyorsunuz, doğru açıda mı kullanıyorsunuz vs diye.
video isteriz hem video databaseimiz genişlemiş olurSmile
Yaklasik 6 ay oluyor de makineleri kullanıyorum.Hafta sonları dahil hergün traş olurum.Bu zamana kadar sadece birkaç haftasonum traşsız geçmiştir.

İlk zamanlar traş ön hazırlığımda çok sorun vardı.Yeterince önemsemiyordum.Şimdi en önemli şey olduğunu anladım.Cok iyi ön hazırlık yapıyorum artık.Tekniğim de oldukça gelişti nerdeyse hiç kesik atmıyorum ve gerektiği yerde gereken açıyla kesiyorum.

Futur başımın tacıdır asla kötülemem çok iyi çok yakın traş alırım futurla.Ancak futurun 6,5 ayarı ile bile R41 'in jilet aralığı farklı.R41 jileti daha fazla dışarı veriyor.Ayrıca makinelerin jiletleri sıkıp oluşturduğu kesim açısı farklı. Futur 6,5 ayarda jilet cok boslukta gibi sanki, ayar arttikca jilet mesafesi uzuyor tamam ama sıkı degil.Kesme seslerinin de senkronizasyonu kayboluyor, titreme yapiyor yani biraz.
Bu konuda zamaninda eskiuye3315 ın da cok basini agritmisimdir.Smile

Acaba sen sonra sonra ön hazirligini gelistirdin de r41 de uzerine gelmis olabilir mi dersen o da degil.En iyi tras alabilecegim makineyi bulmak adina her zaman hepsi ayni sartlarda karsilastirildi.Hatta traslar her zaman gunun ayni saatine denk getirildi.Smile

Benim yakin trastan beklentim yuksek oldugu icin istedigim trasi alamiyorum dedim ilk mesajda.Ama bunu 2-3 perde yapmadan,sagdan soldan tersten falan almadan,tek perde wtg ile, tembel isi nasil elde ederimin arayisindaydim ben.Yoksa futurun 4.ayari son derece ideal, 6,5 ayari daha iyi, R41 ondan da iyi bunun icin bana gore.

Sinekkaydi terimini ise hic agzima almam burada.Ustura dahil en iyi alet de kullansam, 10 perde de olsam, sadece wtg ile sinekkaydi beklemek, olmayacak duaya amin demek.Ben sinekkaydi pesinde degilim,sadece wtg ile bana en yakin trasi tek perdede hangisi verir sorusunun cevabini aradim ve buldum r41.2-3 perde yapacak olduktan sonra bu kadar agresif alet aramaya gerek yok zaten.Benim butun derdim 2-3 perdeyle ugrasmamak adina yani, vakti bol olan 2-3 perde olsun.

Geofatboy da bir videosunda "2-3 perde olmak zorunda miyim?" sorusuna cevaben oldugu trasinda r41 + feather kullaniyordu,yaniliyorsam duzeltin.
Hah şimdi anlaşıldı. Demin futurdan veirm alamıyorum r41den alıyorum deyince karışıklık yaratmıştı. Dediğin gibi tek sakal yönüne alarak en yakın tıraşı istiyorsan r41 en yetkin aletlerden biri. Ama ben gene de uzun vadede cildinin yorulacağından şüpheleniyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Fatip Slant Açık ve Kapalı Tarak Nazikas 5 4,705 15/03/2023, Saat: 02:08
Son Yorum: inter
  Fatip vs Mühle R41 onurstyle 52 47,171 16/11/2019, Saat: 21:59
Son Yorum: Atlante
  Fatip Grande Jilet Dengesizliği Mauser 9 13,165 30/12/2016, Saat: 22:29
Son Yorum: cirzini62
  Fatip Gold - Merkur 34C - Progress seiko 18 21,315 09/09/2015, Saat: 21:53
Son Yorum: seiko