Jiletli Ustura ile Kalfalığa Doğru...
Selamlar. 4 ay önce başladığım jiletli ustura keyfimdeki ulaştığım seviye ve tecrübelerden bahsetmek istiyorum.

Önceki konum: http://www.geltir.com/showthread.php?tid=9781

Başlangıç olarak;

Arko sabun,
Sedef ustura,
Astra yeşil paket jilet,
Eyüp Sabri Tuncer tıraş kolonyası no 4,
Nivea krem,
En ucuzundan fırça ile başladım.

Sonrasında ince eleyip sık dokuyarak aşağıdaki eşyalara geçiş yaptım;

İlk olarak fırçamı Semogue 830'a terfi ettirdim. Muhteşem bir fırça. Herkese tavsiye ederim. F/P ürünü. İlk aldığınızda break in sürecine dikkat edin, sonra keyfinize bakın... Break in konusu forumda mevcut.

Ardından Permasharp ve Feather DE jiletleri denedim. Astra yeşil paket minimum tahriş/maksimum yakınlık sunan ucuz ve harika bir jilet. Perma daha keskin, fakat pek konforlu sayılmaz, fiyatı Astra ile aynı. Feather DE ise mükemmel keskinlikte, usturayı bastırdığınızda affı olmayan fakat konforu Astra ve Perma arasında olan bir jilet. Fiyatı çok pahalı, özel günlerde kullanıyorum. Smile

Sabunda ise yine diğer kalite sabunlara göre ucuz fakat bir o kadar da kaliteli olan Proraso Sandal Ağacı Shea özlü olan sabunu tercih ettim. Güzel sabun, kokusu hoş, Arko'ya göre yüzü daha iyi hazırlıyor tıraşa ve de yüzde geç kuruyor. İkisini de sevdim.

Son olarak bugün Amazon'dan aldığım Equinox Jiletli Ustura geldi. 100 adet Derby yarın jiletle beraber kargo+vergiyle toplam 18 küsür dolara mâl oldu. Tip olarak Parker SRX'e benziyor, makasımsı görüntü oluşuyor jilet takarken, öyle tarif edeyim.

Sedef usturadan sonra baya bir ağır geldi. Ağır olması yakın tıraş sağlıyor. 3 perde tıraş; 1 i sakal yönünde, 2 si 90 derece açıyla oldum. Tersten kesmişçesine pürüzsüz yüzüm. Sedef ustura ile bunu yakalamak için tersten tıraş oluyordum. Bununla da bir ara denerim. Ağırlığın dezavantajı ise bir miktar denge problemi yaratmış usturada. Zamanla alışılır. Jilet takıp çıkarmak kolay, jileti iyi tutuyor fakat daha sıkı olmasını isterdim. Kesilen sakallar jilet tutunun içine kaçıyor, temizlemek için peçeteye sildim bir kaç kez tıraş esnasında, jilet ustura ucundayken. Ürün çok kaliteli, krom kaplı olanı aldım, 100 lirayı hakeden bir ustura açıkçası. Feather jiletle oldum ilk tıraşımı, ustura ağırlıktan dolayı agresif, jilet agresif, bir kaç kesik oluştu açıkçası. Tecrübe ettikçe bu sıkıntı ortadan kalkar diye düşünüyorum. Boyun bölgesini rahatlıkta kesebildim, Sedef üzerinden geçmesine rağmen almıyordu bazen.

Ustura için Feather düşünebilirim uzun vadede, bakalım.

Tıraş losyonum ve kremim ise aynı. Tongue

Yeni başlayan komşularım ve tecrübeli komşularım yorumlarınızı bekliyorum. Wink
(15/03/2019, Saat: 16:17)shkoksal Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selamlar. 4 ay önce başladığım jiletli ustura keyfimdeki ulaştığım seviye ve tecrübelerden bahsetmek istiyorum.

Önceki konum: http://www.geltir.com/showthread.php?tid=9781

Başlangıç olarak;

Arko sabun,
Sedef ustura,
Astra yeşil paket jilet,
Eyüp Sabri Tuncer tıraş kolonyası no 4,
Nivea krem,
En ucuzundan fırça ile başladım.

Sonrasında ince eleyip sık dokuyarak aşağıdaki eşyalara geçiş yaptım;

İlk olarak fırçamı Semogue 830'a terfi ettirdim. Muhteşem bir fırça. Herkese tavsiye ederim. F/P ürünü. İlk aldığınızda break in sürecine dikkat edin, sonra keyfinize bakın... Break in konusu forumda mevcut.

Ardından Permasharp ve Feather DE jiletleri denedim. Astra yeşil paket minimum tahriş/maksimum yakınlık sunan ucuz ve harika bir jilet. Perma daha keskin, fakat pek konforlu sayılmaz, fiyatı Astra ile aynı. Feather DE ise mükemmel keskinlikte, usturayı bastırdığınızda affı olmayan fakat konforu Astra ve Perma arasında olan bir jilet. Fiyatı çok pahalı, özel günlerde kullanıyorum. Smile

Sabunda ise yine diğer kalite sabunlara göre ucuz fakat bir o kadar da kaliteli olan Proraso Sandal Ağacı Shea özlü olan sabunu tercih ettim. Güzel sabun, kokusu hoş, Arko'ya göre yüzü daha iyi hazırlıyor tıraşa ve de yüzde geç kuruyor. İkisini de sevdim.

Son olarak bugün Amazon'dan aldığım Equinox Jiletli Ustura geldi. 100 adet Derby yarın jiletle beraber kargo+vergiyle toplam 18 küsür dolara mâl oldu. Tip olarak Parker SRX'e benziyor, makasımsı görüntü oluşuyor jilet takarken, öyle tarif edeyim.

Sedef usturadan sonra baya bir ağır geldi. Ağır olması yakın tıraş sağlıyor. 3 perde tıraş; 1 i sakal yönünde, 2 si 90 derece açıyla oldum. Tersten kesmişçesine pürüzsüz yüzüm. Sedef ustura ile bunu yakalamak için tersten tıraş oluyordum. Bununla da bir ara denerim. Ağırlığın dezavantajı ise bir miktar denge problemi yaratmış usturada. Zamanla alışılır. Jilet takıp çıkarmak kolay, jileti iyi tutuyor fakat daha sıkı olmasını isterdim. Kesilen sakallar jilet tutunun içine kaçıyor, temizlemek için peçeteye sildim bir kaç kez tıraş esnasında, jilet ustura ucundayken. Ürün çok kaliteli, krom kaplı olanı aldım, 100 lirayı hakeden bir ustura açıkçası. Feather jiletle oldum ilk tıraşımı, ustura ağırlıktan dolayı agresif, jilet agresif, bir kaç kesik oluştu açıkçası. Tecrübe ettikçe bu sıkıntı ortadan kalkar diye düşünüyorum. Boyun bölgesini rahatlıkta kesebildim, Sedef üzerinden geçmesine rağmen almıyordu bazen.

Ustura için Feather düşünebilirim uzun vadede, bakalım.

Tıraş losyonum ve kremim ise aynı. Tongue

Yeni başlayan komşularım ve tecrübeli komşularım yorumlarınızı bekliyorum. Wink

Öncelikle yeni usturanız hayırlı olsun, güle güle ve kesiksiz kullanmanızı diliyorum.
1- Jiletli ustura ile tıraş olurken 3 perde olmanızı yadırgadığımı söylemeliyim. Jilet keskinliği iyi değilse belki olabilir,ancak yeni takılan jilet ile 1 kez olmanız yeterlidir diye düşünüyorum.

2- Tahriş veya yanma konusu önemli ölçüde kullanma ve tıraşa hazırlıkla ilgili.
Ustura ile yakaladığınız açı üzerinde değişiklik yaparak kullanmayı deneyin, bir de fazla bastırarak kullanmayın, tam tersine öncelikle yüzünüze krem sürer gibi hassas ve az presli deneyin. Sonra usturanın basınç ağırlığını kendi kendinize ayarlarsınız.
Kullandığınız jilet, tıraş şekliniz, sabun, köpürtme ve yüzü hazırlama durumunuz iyi olursa gerek jiletli ve gerekse çelik ustura ile tıraş olurken tahriş ve yanma ile karşılaşmak imkansız gibi bir şey.

3- Boyun bölgesi ile bıyık bölgesi ve bıyıkların sağ ve sol uzanış istikametindeki yerler olabildiğince hassastır.
Bu yüzden de her ne ile tıraş olursanız olun oralarda daha dikkatli daha özenli davranmanızda yarar var. Özellikle o bölgelerde uyguladığınız basınç çok önemli.

4- Usturanın ağırlık oranı tıraş olurken sanki daha da yüksek düzeyde ustura hissiyatı veriyor, o yüzden de alışırsınız ve alıştıkça daha da memnun olacaksınız. Hafif usturalar oyuncak gibi bir his bırakıyor.

E n v i r o n m e n t a l i s t

(15/03/2019, Saat: 16:30)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Öncelikle yeni usturanız hayırlı olsun, güle güle ve kesiksiz kullanmanızı diliyorum.
1- Jiletli ustura ile tıraş olurken 3 perde olmanızı yadırgadığımı söylemeliyim. Jilet keskinliği iyi değilse belki olabilir,ancak yeni takılan jilet ile 1 kez olmanız yeterlidir diye düşünüyorum.

2- Tahriş veya yanma konusu önemli ölçüde kullanma ve tıraşa hazırlıkla ilgili.
    Ustura ile yakaladığınız açı üzerinde değişiklik yaparak kullanmayı deneyin, bir de fazla bastırarak kullanmayın, tam tersine öncelikle yüzünüze krem sürer gibi hassas ve az presli deneyin. Sonra usturanın basınç ağırlığını kendi kendinize ayarlarsınız.
Kullandığınız jilet, tıraş şekliniz, sabun, köpürtme ve yüzü hazırlama durumunuz iyi olursa gerek jiletli ve gerekse çelik ustura ile tıraş olurken tahriş ve yanma ile karşılaşmak imkansız gibi bir şey.

3- Boyun bölgesi ile bıyık bölgesi ve bıyıkların sağ ve sol uzanış istikametindeki yerler olabildiğince hassastır.
   Bu yüzden de her ne ile tıraş olursanız olun oralarda daha dikkatli daha özenli davranmanızda yarar var. Özellikle o bölgelerde uyguladığınız basınç çok önemli.

4- Usturanın ağırlık oranı tıraş olurken sanki daha da yüksek düzeyde ustura hissiyatı veriyor, o yüzden de alışırsınız ve alıştıkça daha da memnun olacaksınız. Hafif usturalar oyuncak gibi bir his bırakıyor.

3 perdeden ziyade 2 oluyordum hep, pürüzsüz hissi seviyorum Smile
Sedef usturaya alışmıştım, kesiksiz ve de tahrişsiz tıraşlar oluyordum, bunu da tutmaya alışırsam azalır dediğiniz gibi.
Boyun bölgesini ters yönde kesemiyorum asla, sürekli tahriş oluyor...
Sedef oyuncak gibiydi, bu ustura güzel fakat ağır hissiyatı garipsemiştim, bunu duyduğum iyi oldu Smile
Komşum yeni usturanız hayırlı olsun. Bende jiletli ustara da acemiligimi bayağı attım sayılır, sizin biraz gerinizden geliyorum henüz kalfaliga giriş yapmadım sanırsam.
Ben ustura 2 perde bastirmadan Wtg ve Xtg şeklinde tıraş oluyorum Atg yapmıyorum bana fazlasıyla yeterli geliyor tıraşı çok hoşuma gidiyor ve hiç tahriş yaşamıyorum. Ustura da yaprak Jileti tek kullanımlık olarak kullanıyorum.
Nedense DE aletler o kadar zevk vermiyor bu ustura işine girince hem tahriş olayı da olabiliyor bende DE aletlerde bazen.
Ayrıca yeşil Astra Jileti benimde favorimdir. Mavisini denemedim en merak ettiğim o şu anda.
Bol keyifli jiletli ustaraniz ile tıraslar diliyorum.
Saygılar.
Voskhod  Jilet adamdır!
Sevgili üstadım yeni usturanız hayırlı olsun. Ben de birkaç aydır ustura ile tıraş olanlardanım. Açıkçası artık de aletlere elim gitmiyor, usturanın tıraş hissiyatı ve keyfi bambaşka. Bu arada aldığınız usturanın linkini atarsanız belki ben de sipariş verip denemeyi düşünebilirim.

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(15/03/2019, Saat: 21:05)Utkan Bey Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sevgili üstadım yeni usturanız hayırlı olsun. Ben de birkaç aydır ustura ile tıraş olanlardanım. Açıkçası artık de aletlere elim gitmiyor, usturanın tıraş hissiyatı ve keyfi bambaşka. Bu arada aldığınız usturanın linkini atarsanız belki ben de sipariş verip denemeyi düşünebilirim.

Kesinlikle katılıyorum komşum. Daha 1 ay olmadan büyük hevesle aldığım r41 i satılığa koydum. Çok memnunum aslında ama usturadan sonra el gitmiyor gerçekten.
Saygılar.
Voskhod  Jilet adamdır!
Komşum yeni usturanız hayırlı olsun, güzel günlerde keyifli tıraşlarda kullanmanız dileğiyle. Ürünün fotoğraflarını da paylaşma imkanınız varsa çok mutlu oluruz. Selamlar...
Smile a little be
(15/03/2019, Saat: 21:10)Ayhandulgar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kesinlikle katılıyorum komşum. Daha 1 ay olmadan büyük hevesle aldığım r41 i satılığa koydum. Çok memnunum aslında ama usturadan sonra el gitmiyor gerçekten.
Saygılar.

Komşum affına sığınarak iiki konuya değinmek istiyorum. Birincisi ilanınız özel günler indirimi ile satılan fiyatın 10 tl altında. Acelesi olmayan ve bu durumu bilen komşular ilanınıza bakmaz. Diğeri ise başka bir komşumuz yıllar önce elindeki r41 i sattığı için pişman olup tekrar almak istiyorum demişti Smile ileride illaki arada bir bile olsa bu aleti kullanmak isteyeceksiniz tekrar düşünün iki yönüyle Smile
(15/03/2019, Saat: 21:53)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum affına sığınarak iiki konuya değinmek istiyorum. Birincisi ilanınız özel günler indirimi ile satılan fiyatın 10 tl altında. Acelesi olmayan ve bu durumu bilen komşular ilanınıza bakmaz. Diğeri ise başka bir komşumuz yıllar önce elindeki r41 i sattığı için pişman olup tekrar almak istiyorum demişti Smile ileride illaki arada bir bile olsa bu aleti kullanmak isteyeceksiniz tekrar düşünün iki yönüyle Smile

Estağfurullah komşum. 224 TL idi sıfırı bende %10 indirimle 202 TL'den aldım. 22 TL zararla satmak istiyorum. Gerçekten 4-5 kere kullandım. Makul bulan komşum alır veya almaz. Sonuçta bende sadece denedigim bir ürünü çok fazla zararla satmak istemem.
Belirttiğim gibi çok memnun kaldım denememde. Bir yönüm satma diyor ama iyi bir jiletli ustara içinde bütçem yok. Durum bu, hakkımızda hayırlısı.
Saygılar.
Voskhod  Jilet adamdır!
(15/03/2019, Saat: 18:34)Ayhandulgar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum yeni usturanız hayırlı olsun. Bende jiletli ustara da acemiligimi bayağı attım sayılır, sizin biraz gerinizden geliyorum henüz kalfaliga giriş yapmadım sanırsam.
Ben ustura 2 perde bastirmadan Wtg ve Xtg şeklinde tıraş oluyorum Atg yapmıyorum bana fazlasıyla yeterli geliyor tıraşı çok hoşuma gidiyor ve hiç tahriş yaşamıyorum. Ustura da yaprak Jileti tek kullanımlık olarak kullanıyorum.
Nedense DE aletler o kadar zevk vermiyor bu ustura işine girince hem tahriş olayı da olabiliyor bende DE aletlerde bazen.
Ayrıca yeşil Astra Jileti benimde favorimdir. Mavisini denemedim en merak ettiğim o şu anda.
Bol keyifli jiletli ustaraniz ile tıraslar diliyorum.
Saygılar.

Mavisi de büyük ihtimal Perma jilet gibidir. Perma deneyin komşum mavisinden önce.
DE aletlere heveslendim, ustura daha klasik daha keyifli geldi. Asla DE alet düşünmüyorum. Smile

(15/03/2019, Saat: 21:05)Utkan Bey Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sevgili üstadım yeni usturanız hayırlı olsun. Ben de birkaç aydır ustura ile tıraş olanlardanım. Açıkçası artık de aletlere elim gitmiyor, usturanın tıraş hissiyatı ve keyfi bambaşka. Bu arada aldığınız usturanın linkini atarsanız belki ben de sipariş verip denemeyi düşünebilirim.

Komşum teşekkürler. Aldığım ustura Amazon'un en çok satan usturası. Harika malzeme kalitesi ve işçiliği var. TR'de satılsa 200 TL isterler.. Ben krom kaplı aldım 2-3 dolar fazla verip, tavsiye ederim.

https://www.amazon.com/Equinox-Professio...50011&th=1

(15/03/2019, Saat: 21:10)Ayhandulgar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kesinlikle katılıyorum komşum. Daha 1 ay olmadan büyük hevesle aldığım r41 i satılığa koydum. Çok memnunum aslında ama usturadan sonra el gitmiyor gerçekten.
Saygılar.

R41 de harika makine cidden. En başta ustura tercih ederek doğru yapmışım diyorum... Smile

(15/03/2019, Saat: 21:24)ekilic2 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum yeni usturanız hayırlı olsun, güzel günlerde keyifli tıraşlarda kullanmanız dileğiyle. Ürünün fotoğraflarını da paylaşma imkanınız varsa çok mutlu oluruz. Selamlar...

Telefonumu değiştireceğim kısmetse, sonrasında atarım. Hatta yarın kötü de olsa fotoğraf eklemeye çalışırım. 100 liraya mükemmel ustura gerçekten de.

linki: https://www.amazon.com/Equinox-Professio...50011&th=1

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Feather Artist Club Ss Ustura inter 148 108,228 16/10/2023, Saat: 23:49
Son Yorum: ohtararan
  Hergün jiletli ustura ile tıraş olunur mu? Fatihkorkmaz 14 5,118 23/06/2023, Saat: 14:49
Son Yorum: MERCAN.04
Video SATILIK: Parker SRX Jiletli Ustura Paslanmaz Çelik asrnnn 1 965 24/04/2023, Saat: 18:49
Son Yorum: asrnnn
  Ali Bıyıklı ve Sedef Ustura BigHillMe 195 209,594 14/03/2023, Saat: 10:15
Son Yorum: inter
  CAPTAIN FAWCETT USTURA Erdi 11 5,536 24/02/2023, Saat: 13:34
Son Yorum: CemBarlas
  Ustura İçin Jilet Seçimi ynspektas 53 31,520 31/03/2022, Saat: 10:59
Son Yorum: CemBarlas
  Jiletli ustura ve tıraş aleti kombini ile ilgili Oldstyle 5 2,609 27/09/2021, Saat: 10:00
Son Yorum: Oldstyle
  Parker Jiletli Ustura emiriko 33 62,716 10/09/2021, Saat: 09:01
Son Yorum: KurtaranS
  Zaza Ahşap Saplı Ustura shaving nick 22 10,303 04/09/2021, Saat: 11:35
Son Yorum: Eunus
  Jiletli Ustura Alımı Konusunda Tavsiye aminoasid 81 79,802 19/04/2021, Saat: 22:43
Son Yorum: Uzunluomer

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: