Aloe Vera ile Sabun Modifiyesi
Kullandığım malzemeler.
bitki : aloe vera
tür   : Barbadensis Miller.
Doğal gül suyu , saf su ,blender , yağ kabı.
Yerli malı tas içine bastığımız sabun ile yapıldı.
Yüzde köpürtme yaparken aloe vera nın latex yapısından dolayı thirsty shave soap kıvamına geliyor.
Normal su ilave ederek köpürtmeye devam edebilirsiniz yapısı bozulmaz.  
Jiletin yüzde kaymasını arttırıp aynı zamanda pre shave görevi ile kesik ve tahrişi azaltır.
Son 2 resim ise kendi yaptığım ve kullandığım tıraş sabunlarından 1 tanesi.
Sadece su ile köpürtme yapıldı.
f0nel0.jpg
5mh40k.jpg
4i23rr.jpg
2uib4uu.jpg
w0roft.jpg
Big Grin 
Uzun zamandır aloe verayla uğraştığım için eklemeden duramıyorum Smile. Tezat olarak algılamayın lütfen.
Yaprakları kopartırken en dibinden gövdeye bağlantı yerinden aşaya doğru hafifçe bastırarak kopartınız. En alt dış yapraktan başlayınız. Bu şekilde yaparsanız sağlıklı büyüme ve gelişme sürecini desteklemiş olursunuz. Sağlıklı ve mutlu bir aloe vera sürekli içinden yaprak çıkartır ve yavru atar. Bu yavruları 3 yaprak olduktan sonra dikkatlice kopara bilirsiniz. Yavruları alırsanız bitkinin gücü kırılmaz ve daha sağlam olur. Bu kurallara uymazsanız ne olur, bitki büyük ihtimalle ölmez ama gelişimi yavaşlar. Mutlu bir aloe vera yaprak renginden, simetrisinden, dikenlerinin dokusundan belli olur. Makasla keserseniz ya da yaprağı ortadan sıkarsanız yeni yaprak büyütmeyi birden bire yavaşlatır veya keser. Yapraklarının birşeye değmesini sevmez ( cama, duvara yada başka bitkiye).

Benim kadar onları sevmeseniz de bir can taşıdığını unutmayın lütfen. İnsanlık tarihince şifa için kullanılmış bir bitkidir. fazla uzatmıyor saygılarımı sunuyorum .
Merhabalar,
Yıllardır Antalya’da evimizin balkonlarında aloe vera yetiştiririz. Bahsettiğiniz gibi sarı suyunu akıttıktan sonra yassı şekilde soyup jelini güneşte yanmış omuzlarımıza yüzümüze süreriz. Ciddi bir rahatlama nemlendirme sağlar.  Bazı kişilerde alerjik olsa da bende reaksiyona sebep olmadı, evimde yıllardır yetiştiririm. Nazlı bitki değildir zaten kolaydır bakması. Hatta 2 haftada 1 olgunlaşan dış yapraklarını banyomdaki kavanoza alır, yarım yaprağı her tıraştan önce preshave olarak kullanırım cildimde tıraş köpüğü daha kaygan hale gelir. Antibakteriyel olduğundan tıraş öncesi yüzümü yıkamaktan daha iyidir bu yaprağı uygulayarak jeli sürmek. Tıraş sonrası da cildimi duruladıktan sonra yine jeli uygularım ve cildimde kurumasını beklerim. Noktasal bir kesik varsa hemen iyi gelir. Bu arada hindistan cevizi yağı ile aloe vera jelini belli oranda karıştırarak tıraş jeli hazırlamak da mümkün, bir yerde rastladım henüz denemedim. Aloe vera bence herkesin mutlaka evinde olması gereken, tıraş için de şans vermesi gereken faydalı bir bitki.
(19/08/2020, Saat: 00:54)erkantalya Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar,
Yıllardır Antalya’da evimizin balkonlarında aloe vera yetiştiririz. Bahsettiğiniz gibi sarı suyunu akıttıktan sonra yassı şekilde soyup jelini güneşte yanmış omuzlarımıza yüzümüze süreriz. Ciddi bir rahatlama nemlendirme sağlar.  Bazı kişilerde alerjik olsa da bende reaksiyona sebep olmadı, evimde yıllardır yetiştiririm. Nazlı bitki değildir zaten kolaydır bakması. Hatta 2 haftada 1 olgunlaşan dış yapraklarını banyomdaki kavanoza alır, yarım yaprağı her tıraştan önce preshave olarak kullanırım cildimde tıraş köpüğü daha kaygan hale gelir. Antibakteriyel olduğundan tıraş öncesi yüzümü yıkamaktan daha iyidir bu yaprağı uygulayarak jeli sürmek. Tıraş sonrası da cildimi duruladıktan sonra yine jeli uygularım ve cildimde kurumasını beklerim. Noktasal bir kesik varsa hemen iyi gelir. Bu arada hindistan cevizi yağı ile aloe vera jelini belli oranda karıştırarak tıraş jeli hazırlamak da mümkün, bir yerde rastladım henüz denemedim. Aloe vera bence herkesin mutlaka evinde olması gereken, tıraş için de şans vermesi gereken faydalı bir bitki.

Ben bu bitkiyi dikkatlice ayırdım köküde vardı direk güneş ışıgı alan biryere koymadım topragı kurudukça su veriyorum. 1/2 hafta oldu pek bir gelişme yok gidici gibi.

bu yavruları ayırıp yetiştirenlere bakıyorum bir ben beceremiyorum sanırım.
(19/08/2020, Saat: 02:02)edward Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben bu bitkiyi dikkatlice ayırdım köküde vardı direk güneş ışıgı alan biryere koymadım topragı kurudukça su veriyorum. 1/2 hafta oldu pek bir gelişme yok gidici gibi.

bu yavruları ayırıp yetiştirenlere bakıyorum bir ben beceremiyorum sanırım.

Aloe veranın da alt türleri var ama genel olarak az su, bol ışık seviyor. Haftada 1 sulamak bile konumuna göre fazla geliyor olabilir. Çok sulanırsa yapraklar gevşemeye başlıyor. Yavruların büyümesi yavaş olabilir, İzlemişsinizdir muhakkak ama detaylı bakım videolarını tavsiye ederim

https://youtu.be/pWbxG5ttbYI

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Evde croap (sabun + krem) karışımı yaptım Oldman 2 1,122 30/04/2023, Saat: 14:12
Son Yorum: Oldman
  Sabun Bastığım Kaplarım ve Hazırladığım Etiketleri forevermore07 22 8,631 13/11/2019, Saat: 15:06
Son Yorum: forevermore07
  Kaliteli bir sabun yaptırdım... damascus 111 70,409 25/08/2019, Saat: 20:40
Son Yorum: kral arthur
  Sabun Kutusuna Logo o9uz 3 2,833 02/03/2018, Saat: 18:02
Son Yorum: pundoe
  Soğuk Proses Sabun Yapımı akvaryumcu84 35 59,641 04/06/2016, Saat: 23:09
Son Yorum: Fallschirmjäger
  Sabun etiketleri onurstyle 12 20,971 27/09/2015, Saat: 01:06
Son Yorum: dikdik_s
  scuttle sabun basma linguist 7 16,239 23/08/2014, Saat: 22:15
Son Yorum: theunnamed
  Tasa sabun basmak - Benmari tekniği ile BigHillMe 20 46,889 04/10/2013, Saat: 11:27
Son Yorum: Suhulet
  Bedava Büyük Plastik Sabun Kabı BigHillMe 16 26,159 25/04/2012, Saat: 23:38
Son Yorum: BigHillMe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: