çelik ustura bileme becerisi , kotikül ve bileme taşı boyutu
Video 
Çelik ustura bileme konusuyla ilgili videolar seyrederken, kotikül ile bileme konusunda denk geldiğim bir videoyu paylaşmak istedim .. ilgilenenler , merak edenler için bir referans ve ornek teskil edebileceğini dusunuyorum . Oldukça küçük bir taşta islem yapan birinin videosu ..slurry oluşturma , ustura bileme hareketinden mada beyefendinin o kadar taş arasından en küçüğüyle bileme yapması da ayrı bir konu da , neyse ..teknik ne kadar onemli , "taş buyukluğu ne kadar onemli veya oncelikli" diye düsünmeye basladım .Bu konuda usta ve tecrubeli uyelerimiz de fikirleri belirtirse iyi olur kanaatindeyim  ... eğer daha onceden eklenmis ise kusura bakmayın, forumda denk gelmediğimden eklemek istedim .  .iyi seyirler dilerim ..  keyifli tıraşlar ...

https://www.youtube.com/watch?v=NOY_o3fjfpc
1. Öncelikle taşın boyutundan öte videosunu paylaştığınız kişinin kim olduğu ve bileme tecrübesi önemli.
Bu arkadaşımız kafayı japon doğal taşları (Jnat) ve bileme ile bozmuş, bir çok taş deneyimlemiş bir kişi. biraz araştırma yaparsanız göreceksiniz taşları ve tecrübesini. JNAT - bana göre en üst seviyedeki meraklısına denilen aşırı pahalı ürünler. Bizzat tecrübe etmiş biri olarak olağanüstü olduklarını söyleyebilirim, ama bileme yapmak keyif değil de sizin için bir ihtiyaçsa kesinlikle gereksiz oyuncaklar.

2. O büyüklükte bir taş ile uzun vadede çok büyük olasılıkla ıslaklık nedeniyle elinizden o taşın kayması ile elinizi kesersiniz. Show amaçlı bir kaç artistik numara yapılabilir ama şahsen elini seven her akıllı insan ilerde bileyeceği güzel aletler için o eli kullanacağını bildiği için bu tür riskleri almaz.

3. Kotikül gibi doğal taşlarla bileme sentetik taşlara benzemiyor. Biraz dilinden anlamak gerekiyor. Bu da zamanle tecrübe ederek oluyor. O nedenle başlamak öğrenmek için uzak durulması gereken bir boyut.
Foruma özel Tipsoft fiyat listesi için "tipsoftbrushes(at)gmail.com"
adresine "kullanıcı adınızı" belirterek mail atabilirsiniz.
https://www.facebook.com/tipsoftbrushes/
Bilemenin ufacık bir taşla da yapılabilmesi mümkün mü? Yani ustalık gerektirdiği şüphesiz ama eğer mümkünse bu oldukça ilham verici.
Taş fiyatları malümunuz. Öğrenme aşamasında insan her bilgiye ve alete saldırıyor. Deneme ve öğrenme süreci oldukça uzun. Bir yandan bütçe toparlamaya çalışıyor insan. Bir çok farklı cins cotocule taş var mesela benim hepsini deneme ihtimalim dahi yok. Piyasaya yeni taş parçaları girmeye başladı. Ufak bir parçayla mesela 10cmx3cm deneyip nasıl oluyor diye looplak isterim.
Tecrübeli komşuların değerli yorumlarını bekliyorum
Not: Oluşabilecek tüm kesik v.s kazadan deniyen sorumludur Smile
(20/03/2019, Saat: 14:11)helliox Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bilemenin ufacık bir taşla da yapılabilmesi mümkün mü? Yani ustalık gerektirdiği şüphesiz ama eğer mümkünse bu oldukça ilham verici.
Taş fiyatları malümunuz. Öğrenme aşamasında insan her bilgiye ve alete saldırıyor. Deneme ve öğrenme süreci oldukça uzun. Bir yandan bütçe toparlamaya çalışıyor insan. Bir çok farklı cins cotocule taş var mesela benim hepsini deneme ihtimalim dahi yok. Piyasaya yeni taş parçaları girmeye başladı. Ufak bir parçayla mesela 10cmx3cm deneyip nasıl oluyor diye looplak isterim.
Tecrübeli komşuların değerli yorumlarını bekliyorum
Not: Oluşabilecek tüm kesik v.s kazadan deniyen sorumludur Smile

Ben ufak bir kotikul ile ustura bileyliyorum. Mümkün fakat dikkat istiyor. Büyük taş her zaman daha iyi, tabii bütçe imkan verirse. Ama şart mı değil tabii ki.
https://youtube.com/channel/UCD-HX8qdZx__yv3jmHY6TFg
(20/03/2019, Saat: 14:29)habaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben ufak bir kotikul ile ustura bileyliyorum. Mümkün fakat dikkat istiyor. Büyük taş her zaman daha iyi, tabii bütçe imkan verirse. Ama şart mı değil tabii ki.

Habaz bey , boyutlar nedir acaba taşınızın ?duzgun bir dortgen yapıda mı yoksa genelde satılan çokgen tarzda bir tas mı ?  videodaki taş genellikle slurry denilen çamuru elde etmek için kullanılıyor diye biliyorum bu arada ..
(20/03/2019, Saat: 16:23)yunusso Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Habaz bey , boyutlar nedir acaba taşınızın ?duzgun bir dortgen yapıda mı yoksa genelde satılan çokgen tarzda bir tas mı ?  videodaki taş genellikle slurry denilen çamuru elde etmek için kullanılıyor diye biliyorum bu arada ..

Benim taşım 8.5cm x 4cm boyutlarında ve dikdörtgen.
(20/03/2019, Saat: 18:54)habaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim taşım 8.5cm x 4cm boyutlarında ve dikdörtgen.

------------------------------------
farklı sekillerde olan taslar satılıyor, buyuk olmayan ; yani sizdeki olculerdekine yakın ama tam da dortgen yapıda olmasa da tahminen 30 cm2 civarı taslar, bileme islemleri icin yeterli olur o halde ..
(21/03/2019, Saat: 11:27)yunusso Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ------------------------------------
farklı sekillerde olan taslar satılıyor, buyuk olmayan ; yani sizdeki olculerdekine yakın ama tam da dortgen yapıda olmasa da tahminen 30 cm2 civarı taslar, bileme islemleri icin yeterli olur o halde ..

Eğer bir insan felsefi anlamda "Taşlarla Konuşmaya Başlamış İse" onun için grid taşı ölçüleri küçükmüş ya da büyükmüş fazla bir şey değiştirmez.
Eğer bir insan benim gibi acemi ise hangi taş olursa olsun usturayı hizaya getiremez.
Smile

E n v i r o n m e n t a l i s t

Bence de her boyutta taşla bileme yapılabilir fakat tecrübe arttıkça küçük taşa gidilebilir yoksa hata yapma olasılığı artar. Ucuz fakat büyük taşlarla başlamanızı ve tecrübe arttıkça pahalı taşların bütçenize uygun boyutlarını seçmenizi öneririm. Bir de forumdaki Lapping Film konusuna bakın, taş yerine oldukça uygun fiyatlı ve etkin bir alternatif
Slury yöntemiyle ilgili hiç tecrübem yok lakin böyle küçük boyutlu taşla bileme yapmak işkence olacaktır, videodaki gibi 5 dakika sürmesi imkansız. Yeniden ağız açılacaksa tahminime göre saatler sürebilir.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 637 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  Eikaso Ustura yigit 6 3,086 13/03/2023, Saat: 16:53
Son Yorum: Don Quijote
  Jhon nowill ustura Eren43 1 1,160 25/01/2023, Saat: 22:41
Son Yorum: Eren43
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,648 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
Thumbs Up Favori Ustura Sıralaması rewolwer_ 25 12,327 19/12/2022, Saat: 17:59
Son Yorum: habaz
  Çelik ustura tavsiyesi dnzahmetdnz 7 3,088 18/09/2022, Saat: 15:14
Son Yorum: Lord Sparhawk
  İlk Kez Ustura Seti Alacak Olanlara Tavsiyeler ohtararan 76 89,230 02/09/2022, Saat: 21:01
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,000 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım) rewolwer_ 51 23,540 11/08/2022, Saat: 12:45
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,243 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: