Bazı Terimler
x strokes çapraz çekerek bileme
overhone sentetik taşlarda özellikle8k üstünde bıçağın ağzında oluşan mikro kırıklar ya da ağzın bir tarafa dönmesi
rolling half strokes dairesel hareketlerle tek tarafı bileme aynı sayıda diğer tarafta bilenmeli
slurry taşın aynı cins taşa nemli olarak sürtülmesisonucu oluşan süt kıvamında ıslak toz.
straight razor: ustura
scale: sap
spine: usturanın sırta yakın yerdeki çıkıntılı kısım
edge: kesen kısım
heel: kesen kısmın sapa yakın bittiği yer
point: uçtaki bittiği yer
tang: sapla ustura arasında kalan tutma yeri
shang: tutma yerinin sapın arkasında kalan uzantısı
hollow: içbukey şekillendirilmiş ustura
wedge: içbukey şekillendirilmemiş üçgen şeklindeki ustura
singing. içbukeyliği kasıtlı arttırılmış kayışlarken çınlama sesi veren ve kısmen yüzün şekline göre esneyen ustura çeşidi.
strop: deri kayış
paste: kromyum oksit tozu veya esmas spreyi şeklindeki cilalama pastası
hone: bileme taşı

çelik ustura bambaşka bir kültür terimlerden de anlaşıldığı gibi. ustura seçimi, taş seçimi, kayış seçimi pasta tercihi usturayı tamamiyle kişisel bir enstruman haline dönüştürüyor. umarım bilgiler işinize yarar.
Çok yararlı bir konu. Apayrı bir dünya.

Şahsen ben bir üst düzey ses sistemlerinden, bir de usturalardan uzak duruyorum. Audiophile olsam para yetmez, sonu yok; ustura ile tıraş olsam sakarlığımdan kendimi parçalarım. Ayrıca o da az masraflı değil hani Wink
şunları alırsanız batarsınız hepsi toplam 2000$:d
images?q=tbn:ANd9GcSzh_a7QXub3AZVqFVo4Lo...K37EepYEAA

303-2.jpg?1338882660

images?q=tbn:ANd9GcSnowiBo8lH-4WUwQG1v3A...ijUrc991Kd
SAYGILAR...
sayın mancho, ikisine de bulaşmış biri olarak, sürekli sabır gerektiğini söyleyebilirim. en son çifti 370.000 lira olan focal grand utopia hoparlörleri görünce, ustura konusunda da antika bir harner' ın binlerce dolara vadrığını görünce pes dedim. bu kadar açılamasak ta ikisi için de giriş üstü seviyelere sabır ve sebat ile ulaşabiliyor, her seferinde mutlu oluyoruz. en son 5 liralık bir anne murray plağı bulup nasıl sevindiğimi görünce pek şaşırmıştı eşim Smile en ucuz ve tatmin edebilir yöntemi ise fidelia programı ve grado bir kulaklık sahibi olmak. bu da öyle bir merak işte, çok pahalısı kalp durdurur, ucuz amma hoşa giden birşey ise mutluluktan çocuk gibi eder insanı Blush
selamlar.
Overhone mikto kırıklar ya da ağzın bir tarafa dönmesi anlamında değil. Overhone yani aşırı bileme, ağzı gereğinden fazla bileyerek ince ve dayanıksız hale getirme. Böyle bir alet ilk kullanımda çok keskin olup kısa sürede körelir. Usturada da bıçakta da böyledir. İstenen keskinlikten sonrasına uğraşmak yarar yerine zarar getirir. Aşırı bilenmiş bir ağızda kılağı bulunmayabilir. Ancak nihai uç çok incelmiş olduğundan verim alınamaz, hatta deride kayışlarken dahi körelir.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
SRP de tanım böyle yanlış da anlamış olabilirim.

"It is not easy to overhone most edges, but it is possible. It takes either too much pressure, or an excessive amount of laps to create an overhoned edge. Too many laps produce a wire edge that breaks off leaving a jagged rough edge; excessive pressure takes the edge too far. As a result, it becomes very brittle and chippy and falls apart easily. An overhoned blade feels dull, rough, and is very uncomfortable to shave with."

Burda da işin teori kısmı var.
Yanlışşam düzeltin.

Ayrıca diyelim ki norton 8k veya 16k shapton ile o inceliğe ulaşabiliyorsa ustura 30k ile nasıl bileme yapıyorlar?
(12/06/2012, Saat: 16:49)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: sayın mancho, ikisine de bulaşmış biri olarak, sürekli sabır gerektiğini söyleyebilirim. en son çifti 370.000 lira olan focal grand utopia hoparlörleri görünce, ustura konusunda da antika bir harner' ın binlerce dolara vadrığını görünce pes dedim. bu kadar açılamasak ta ikisi için de giriş üstü seviyelere sabır ve sebat ile ulaşabiliyor, her seferinde mutlu oluyoruz. en son 5 liralık bir anne murray plağı bulup nasıl sevindiğimi görünce pek şaşırmıştı eşim Smile en ucuz ve tatmin edebilir yöntemi ise fidelia programı ve grado bir kulaklık sahibi olmak. bu da öyle bir merak işte, çok pahalısı kalp durdurur, ucuz amma hoşa giden birşey ise mutluluktan çocuk gibi eder insanı Blush
selamlar.

Haklısınız sevgili ohtararan.

Ben müzik konusunda mutluluğu cihazlardan çok plak ve cd'lerde aradığım için özellikle uzak duruyorum üst düzey cihazlardan. Biliyorum ki bir başlarsam durmayacağım.

1-2 derken 3000'e yakın CD, 1000'nin üzerinde plak ve sürekli onların düzeni yüzünden (ayrı dolapları olmasına rağmen) hanımla kavga Smile

Bir bakayım diye girmiştim bu siteye, sonuç ölene kadar yetecek sabun krem Tongue

Giriş, miriş kimse beni usturaya bulaştıramaz Big Grin
hakikaten öyle, bir başlayınca sonu gelmiyor zevklerin. bu siteye girmeden evvel jilet koleksiyonum da yoktu mesela. şimdi biryere gezmeye gitsem antikacı dolaşıp jilet arıyorum Smile

o gerekir, dac gerekir, iğne gerekir derken bu aletlerin de sonu yok, bir yandan da bahsettiğiniz gibi hanım faktörü var Smile

selamlar.

(12/06/2012, Saat: 17:14)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(12/06/2012, Saat: 16:49)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: sayın mancho, ikisine de bulaşmış biri olarak, sürekli sabır gerektiğini söyleyebilirim. en son çifti 370.000 lira olan focal grand utopia hoparlörleri görünce, ustura konusunda da antika bir harner' ın binlerce dolara vadrığını görünce pes dedim. bu kadar açılamasak ta ikisi için de giriş üstü seviyelere sabır ve sebat ile ulaşabiliyor, her seferinde mutlu oluyoruz. en son 5 liralık bir anne murray plağı bulup nasıl sevindiğimi görünce pek şaşırmıştı eşim Smile en ucuz ve tatmin edebilir yöntemi ise fidelia programı ve grado bir kulaklık sahibi olmak. bu da öyle bir merak işte, çok pahalısı kalp durdurur, ucuz amma hoşa giden birşey ise mutluluktan çocuk gibi eder insanı Blush
selamlar.

Haklısınız sevgili ohtararan.

Ben müzik konusunda mutluluğu cihazlardan çok plak ve cd'lerde aradığım için özellikle uzak duruyorum üst düzey cihazlardan. Biliyorum ki bir başlarsam durmayacağım.

1-2 derken 3000'e yakın CD, 1000'nin üzerinde plak ve sürekli onların düzeni yüzünden (ayrı dolapları olmasına rağmen) hanımla kavga Smile

Bir bakayım diye girmiştim bu siteye, sonuç ölene kadar yetecek sabun krem Tongue

(12/06/2012, Saat: 17:14)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [quote='ohtararan' pid='16628' dateline='1339505386']

şöyle bir kaçay geçsin bakalımBig Grin

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Çelik usturaya başlamak isteyenlere bazı önerilerim Lord Sparhawk 13 5,484 05/07/2021, Saat: 18:34
Son Yorum: Lord Sparhawk

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: