MIM Kalıp (Paslanmaz Çelik Döküm) Teknolojisi
#1
Arkadaşlar yeni nesil seri üretim çelik tıraş bıçaklarında da kullanılan MIM kalıp teknolojisi için bu başlıkta size bilgi vereceğim.

Daha önce ülkemizde bu işi yapan fabrika ile görüşmemiz olmuştu. Bize örnek teşkil etmesi için ara mamul ve tam mamullardan parça vermişlerdi.

Aşağıdaki iki parça da aynıdır. Siyah birinci aşama beyaz da ikinci aşamadır.  Birinci aşamada paslanmaz çelik plastiğe (magnet mıknatısı gibi) benzer bir toz karışımı ile homojen hale getirilip enjeksiyonla kalıba basılıyor. Kalıptan bildiğiniz buz dolabı magneti gibi çıkıyor. Çok yumuşak diş izi bile çıkartılacak bir yoğunlukta oluyor. Daha sonra bu siyah parça fırına konuluyor. Fırında plastik içerik buharlaşarak yok oluyor. Geriye paslanmaz çelik tozları kalıyor. Onlar da yüksek ısı ile birleşiyorlar. Parça simetrik şekilde küçülüyor. Sağdaki gibi oluyor. Yani ısı sonrası ortaya çıkacak parça boyutunda kalıp yapılıyor.

303, 304 ve 316 sınıf çelik yapılabiliyor. Fırından çıkan parçalar sırasıyla; tambur, kumlama, elektro polisaj yapılarak hazır hale getiriliyor. Ancak bir senede çekmecede bile paslanabiliyor.

Aşağıdaki parça ülkemizde üretilen bir tüfeğin nişan aparatıdır.

Biz kendi tıraş bıçaklarımızın ekonomik versiyonunu yapmak için bu fabrikadan teklif aldık. Tıraş bıçağı başına (base plate, topcap ve sap) 11 usd teklif verdiler. Ancak en az 15.000 kadar yapılması zorunluydu. Ayrıca üretim hassasiyetini de istediğimiz oranda yapmalarının mümkün olmadığını söylediler. Bu sebeple vazgeçtik.

Daha ayrıntılı bilgi ve fotolar paylaşacağım. Yabancı forumlarda bu konuyu hiç açmamışlar. Onlara da kaynak olur.
2hcib8n.jpg
155m1ds.jpg
1zaesl.jpg
[email protected]
www.rocnel.com


Cevapla
#2
Tiras bicagindan kastiniz tiras makinesi di mi?Yakalamisken sorayim: Tto da gelisme var mi?

Kolay gelsin.Cevapla
#3
(14/04/2019, Saat: 16:49)izbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tiras bicagindan kastiniz tiras makinesi di mi?


Yakalamisken sorayim: Tto da gelisme var mi?

Kolay gelsin.

Teşekkürler. Genel kullandığımız safety razor. Mühle, EJ, Feather vb. Elektrikli değil yani. Çift kenarlı tıraş bıçağı.

TTO modelini tek tek yapıyorum. Şuan 3. üzerinde çalışıyorum.
[email protected]
www.rocnel.com


Cevapla
#4
Ak 47 parçasının ülkemizde üretildiğini bilmiyordum, ayrıca bu parça çok fazla ihtiyaç duyulan bir parça değil tahminimce, minimum 15.000 adet üretimin olması için nasıl bir kalıp maliyeti çıkıyor acaba.
Cevapla
#5
(14/04/2019, Saat: 22:53)rewolwer_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ak 47 parçasının ülkemizde üretildiğini bilmiyordum, ayrıca bu parça çok fazla ihtiyaç duyulan bir parça değil tahminimce, minimum 15.000 adet üretimin olması için nasıl bir kalıp maliyeti çıkıyor acaba.

Kendisi direk üretilmiyor ama yedek parçaları (şarjör, dipçik, yay vs.) üretiliyor. Tsk ve emniyet birimleri ihale ile satın alıyor, yurt dışına da ihracat yapılıyor. Sayıca ne kadar alınır bilemiyorum, bizimle alakalı bir durum değil, sadece MIM kalıp aşamlarını görmeniz amaçlı foto paylaştım. Benzer bir kaç foto daha paylaşacağım.

Üretici iki seçenek sunuyor. Birincisinde kalıp maliyetine katlanıp az sayıda (2.500 minimum) sipariş verebiliyorsunuz. Ya da toplam 15.000 adet sipariş edip tüm maliyeti parça başına yükleyebiliyorsunuz.
[email protected]
www.rocnel.com


Cevapla
#6
Sarsılmaz firması sar 308 adı altında ak 47 üretti. Sanırım bir kaç sene önce korucular vermişlerdi.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Lava Dokum Tencereleri dikdik_s 20 3,320 27/05/2018, Saat: 05:02
Son Yorum: İsmetaltan
  Çelik Kasalı Saat Temizliği yarhasan 6 15,693 07/07/2013, Saat: 00:55
Son Yorum: yarhasan

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi