Vintage Makinelerin Restorasyonu, Bakımı ve Ayarlarının Yapılması
#1
Eski Gillette makinalarını antikacılarda gördüğümde fiyatları da makül ise almadan edemiyorum. Fakat bu aletler ne yazık ki alındığında durumları hiç de iç açıcı olmuyor. Kiminin mekanizmaları kir ve sabun artıklarından sıkışmış oluyor. Kiminde düşme veya çeşitli nedenlerle jilet açıklık ayarları (blade gap) bozulmuş oluyor. Bunları temizlemek, ayarlarını tekrar yapmak biraz zaman alıyor fakat sonuç insana büyük bir mutluluk veriyor.

Şu ana kadar Slim, Black Beauty, Fatboy ve Slim Twist üzerine bir hayli tecrübem oldu. Bunları yaparken genelde internetten bilgi ve tecrübelerine ulaşabildiğim üstadlardan faydalandım. Edindiğim bilgileri fırsat budukça bu konu altında paylaşmaya çalışacağım.
Umarım bu konuda bilgi ve tecrübe sahibi olan komşulamız da paylaşımlarda bulunur ki yeni başlayan arkadaşlara referans bilgi kaynağı olur. Hatta Moderatör arkadaşlar "Jiletli Tıraş Aletleri" bölümünün altında yeni "Restorasyon" adlı bir kategori açmayı uygun görürlerse daha once forumda başka konular altında tartışılan temizlik, nikel kaplama vs. gibi konular buraya taşınarak derli toplu ve kolay ulaşılabilir hale gelebilir.

Bilgi paylaştıkça kalıcı hale gelir..
Yaşamakla Meşgul...
Cevapla
#2
İlk konu olarak Gillette Fatboy için bakım ve Jilet aralık ayarının (blade gap) nasıl yapılacağını gösteren internetten bulduğum bir dökümanı sizlerle paylaşmak istiyorum :

http://pages.suddenlink.net/dbosch/fatboyrebuild.pdf
Yaşamakla Meşgul...
Cevapla
#3
Üstadım eline koluna ağzına yüreğine sağlık. Çok isabetli bir konu açmışsınız sağolun. @kayhan üstadımızı ve adlarını henüz bilmediğim diğer üstadları da buraya davet ediyorum.


☻/    
/▌
Cevapla
#4
Bıçak ayarı (blade gap) yapmak için gerekli tablo da aşağıdadır :


2zscg13.jpg
Yaşamakla Meşgul...
Cevapla
#5
Hocam bu aralar bende bit pazarlarını gezmeye başladım ustura ve makine bakıyorum ama henüz denk gelmedi. Bulursam sizin değerli görüşlerinize başvururum bu konuyu iyi ki açtmışsınız.
Cevapla
#6
(14/04/2019, Saat: 20:02)habaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İlk konu olarak Gillette Fatboy için bakım ve Jilet aralık ayarının (blade gap) nasıl yapılacağını gösteren internetten bulduğum bir dökümanı sizlerle paylaşmak istiyorum :

http://pages.suddenlink.net/dbosch/fatboyrebuild.pdf

Güzel bir düşüncede sanki biraz profosyonel işi gibi..Özel aletlerin kullanımını gerektiriyor gibi..
Cevapla
#7
http://vintagesaws.com/fatboy/fatboy.html

İngilizce fatboy resimli aciklayici uzun bir yazi


☻/    
/▌
Cevapla
#8
Fatboy sokme☻/    
/▌
Cevapla
#9
Ben de Captain Murphy'nin videolarından çok faydalandım. Aşağıdaki videoda Black Beaty'nin sökümünü anlatıyor. Kanalına bakarsanız diğer Gillette aletlerin söküm takım videoları da var. Fakat tavsiyem Black Beauty 'ye biraz tecrübe kazandıktan sonra el sürmeniz, çünkü sap aliminyum olduğu için çok dikkatli davranmak gerekiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=A-jrcqb6efc
Yaşamakla Meşgul...
Cevapla
#10
@Rigbie komşumdan aldığım flying eagle tıraş aletinin plastik sapı kazaya kurban gidip erimiş. Bugün ona ahşap bir sap yaptım. İlk yaptığım sap biraz şişman kalıp kutusuna sığmayınca biraz zayıflatmak zorunda kaldım.

hukd9i.jpg

2lmp2tu.jpg

kcibeh.jpg
Yaşamakla Meşgul...
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Eski fırça restorasyonu kral arthur 23 3,676 03/08/2019, Saat: 23:21
Son Yorum: mustbe
  bir dizi ustura restorasyonu videosu Hasan Ali 2 3,143 17/10/2013, Saat: 01:37
Son Yorum: theunnamed

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi