Ustura ile tıraş olmak.
Evet...İnadım tuttu 2,5 günlük sakalı yine ali bıyıklı ve shark jiletle almaya karar verdim.Sabun cella ve domuz kılı fırça,yüzde köpürtme.Tıraşı olmadan önce bol bol video izledim.Maestro livinin videosu çok işe yaradı.
İlk iki denememde kesiklerden dolayı tıraşı tamamlıyamamıştım,çene bıyık bölgesini fatip ile almıştım.Bu sefer tıraşın hepsini ustura ile tamamladım,tıraşın özeti bıyık bölgesinde 2 tane kesik,çenem ileri doğru çıkık olduğu için 1 tane çizik,boyunda hasar yok.2 perde WTG tıraş ile DE tıraşına yakın bir tıraş çıkardım,beklediğim kadar yakın bir tıraş olmadı ama tıraşı tamamlıyabilmek bile benim için büyük başarı.

Bize söylenen açının 30 derece olmasıydı,izlediğim videolarda sürekli 15-20 derece kullanılıyordu bende açıyı düşürdüm daha rahat tıraş çıkardım.Kullandığım köpüğü kıvamını bozmadan mümkün olduğunca sulu yaptım buda konforu ve kayganlığı yükseltti.Bu işi sevmeye başladım 1 aya kadar daha iyi tıraşlar çıkarmaya başlarım.Forumdaki arkadaşlara tavsiye ederim büyük bir zevk.Vaktimin dar olduğu zamanlarda DE,zamanımın bol olduğu zamanlarda ustura kullanmaya karar verdim.

Bana artısı olacak tavsiyeleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.
Yılbaşından önce G&C 'den aldığım Vanta RA112C jiletli usturayı nihayet hafta sonu denedim. Hayatımda ilk defa ustura ile tıraş olacağım için doğal olarak biraz çekingenlik ve tedirginlik vardı. Bu nedenle geniş bir zamanda tıraş olmayı tercih ettim. Sabırlı ve dikkatli olmaya çalıştım. İlk başta çok keskin jilet kullanmak istemediğim için Shark marka jilet taktım usturaya. Sinek kaydı bir tıraş için ısrarcı olmadım. Özellikle çene bölgesinde zorlandım. Neyse ki ilk tıraşı bir adet çizik/kesik ve 1-2 adet noktasal kanama ile atlattım. Sonuç gelecek için umut vericiydi Smile

Vanta usturayı tercih etme sebebim ise, jiletin köşelerinin yüzü kesme/çizme olasılığına karşı korumalı olması. Bunun çok faydasını gördüm diyebilirim. Ayrıca bu model sürgülü, bu nedenle jileti takıp çıkarmak çok kolay. İlk kez ustura kullandığım için hakkında şimdilik çok fazla yorum yapmak istemiyorum. Zamanla tekniğim ilerledikçe, tecrübe kazandıkça keyifli tıraşlar olabileceğimi düşünüyorum. Vanta RA112C ile biraz deneyim kazandıktan sonra ilgili başlıkta birkaç fotoğraf ile beraber küçük bir inceleme yazmak isterim.
(04/01/2016, Saat: 14:27)ms_1907 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yılbaşından önce G&C 'den aldığım Vanta RA112C jiletli usturayı nihayet hafta sonu denedim. Hayatımda ilk defa ustura ile tıraş olacağım için doğal olarak biraz çekingenlik ve tedirginlik vardı. Bu nedenle geniş bir zamanda tıraş olmayı tercih ettim. Sabırlı ve dikkatli olmaya çalıştım. İlk başta çok keskin jilet kullanmak istemediğim için Shark marka jilet taktım usturaya. Sinek kaydı bir tıraş için ısrarcı olmadım. Özellikle çene bölgesinde zorlandım. Neyse ki ilk tıraşı bir adet çizik/kesik ve 1-2 adet noktasal kanama ile atlattım. Sonuç gelecek için umut vericiydi  Smile

Vanta usturayı tercih etme sebebim ise, jiletin köşelerinin yüzü kesme/çizme olasılığına karşı korumalı olması. Bunun çok faydasını gördüm diyebilirim. Ayrıca bu model sürgülü, bu nedenle jileti takıp çıkarmak çok kolay. İlk kez ustura kullandığım için hakkında şimdilik çok fazla yorum yapmak istemiyorum. Zamanla tekniğim ilerledikçe, tecrübe kazandıkça keyifli tıraşlar olabileceğimi düşünüyorum. Vanta RA112C ile biraz deneyim kazandıktan sonra ilgili başlıkta birkaç fotoğraf ile beraber küçük bir inceleme yazmak isterim.

Son tıraşımda jiletin yanının kesme durumunun ne kadar can sıkıcı olduğunu gördüm.Yanağımı yukarıdan aşağıya WTG alırken yine aynı yönde 2 cm lik bir çizik attım.Sebep ise jiletin yanının çıkıntı yapmış olması.Bu çiziğin iyileşmesi 2 hafta sürer,moraller alt üst.
Hemen adam gibi bir ustura siparişi verdim,ustura ile tıraş olacağım diye 300 spartalı gibi dolaşıyorum.
(05/01/2016, Saat: 13:15)Mauser Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Son tıraşımda jiletin yanının kesme durumunun ne kadar can sıkıcı olduğunu gördüm.Yanağımı yukarıdan aşağıya WTG alırken yine aynı yönde 2 cm lik bir çizik attım.Sebep ise jiletin yanının çıkıntı yapmış olması.Bu çiziğin iyileşmesi 2 hafta sürer,moraller alt üst.
Hemen adam gibi bir ustura siparişi verdim,ustura ile tıraş olacağım diye 300 spartalı gibi dolaşıyorum.

Geçmiş olsun komşum. Evet, çiziklerin/kesiklerin iyileşmesi, izlerin geçmesi bir süre alıyor. İlk tıraşta bende bir ara (ilk perdede) ümitsizliğe kapıldım ancak pes etmedim ve tıraşı tamamladım. Şimdi fırsat buldukça özellikle hafta sonları geniş zamanlarda jiletli ustura denemeye devam edeceğim. Bu arada hangi usturayı sipariş verdiniz?
Bluebeard revenge shavette ve kayganlığı yükseltmek için bluebeard shaving oil siparişi verdim impadan.Muhtemelen kargo yarın ulaşır,sırf yarın akşam için sakalı kesmiyorum.Denedikten sonra sonucu yazacağım.
Berberimin tavsiyesi ile 5li derby aldım,bu jiletin performansı DE aletle shavette arasında ciddi değişir dedi.Tıraşı derby ile olacağım.
Çelik usturayı anlıyorum da, jiletli ustura sevdasına hiç akıl erdiremedim. Zaten biraz agresif DE'ler aynı işi daha güvenli ve kolay yapıyor. Hele belli yaşın üstünde yaralar zor iyileşiyor, iz bırakma ihtimali daha yüksek...... dedi kartuşcu Mancho Smile
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
Derby jileti DE alet ile birkaç kez kullandım ama performansını çok hatırlamıyorum. Siz de bilirsiniz, ustura için ilk başta (en azından alışana kadar) keskinliği az konforu iyi olan jiletler önerilir. Çünkü usturada jilet direkt olarak, korumasız bir şekilde yüze temas ediyor. Belli bir tecrübeye ulaşana kadar en az zararla tıraş olmak için mantıklı bir uygulama.
ustura ve de arasında jilet açısından farklar olduğu doğru ancak jiletin ağız açısı ve honlama kalitesi de değişmiyor neticede. yine çeken, bazı yerleri kesmeyen bir jilet ile karşı karşıya kalacaksınız. en uygun jilet şudur demek yanlış olur ama ustura için yeşil astra, personna comfort coated, gillette platinum iyi sonuç veriyor.

(05/01/2016, Saat: 16:06)Mauser Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bluebeard revenge shavette ve kayganlığı yükseltmek için bluebeard shaving oil siparişi verdim impadan.Muhtemelen kargo yarın ulaşır,sırf yarın akşam için sakalı kesmiyorum.Denedikten sonra sonucu yazacağım.
Berberimin tavsiyesi ile 5li derby aldım,bu jiletin performansı DE aletle shavette arasında ciddi değişir dedi.Tıraşı derby ile olacağım.

Ustura candır baba,
Kesik de olsa tahriş de olsa... Her şeyi göze almışım ben ustura davasında... Er ya da geç çözeceğim ustura ile tıraşı... Forumdaki büyük üstadları takipteyim.
(05/01/2016, Saat: 16:13)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çelik usturayı anlıyorum da, jiletli ustura sevdasına hiç akıl erdiremedim. Zaten biraz agresif DE'ler aynı işi daha güvenli ve kolay yapıyor. Hele  belli yaşın üstünde yaralar zor iyileşiyor, iz bırakma ihtimali daha yüksek...... dedi kartuşcu Mancho Smile

Başında düşüncem ali bıyıklı ile bir deneme yapayım zevkli gelirse arada ustura kullanırımdı.Sonradan iş beni sardı çünkü usturada bütün kontrol bende elim iyice alışınca çok daha kaliteli tıraşlar çıkarırım diye düşünmeye başladım.Kendimi kesmeye başlayınca inadım tuttu ben bu işi yaparım diye,inadım inattır Smile Kayış,taş vs. gibi sıkıntılar olmasa çelik usturayı denerdim,yinede büyük konuşmayayım.Zaten bu işi kalite ve zevk için yapmış olmasam mach3 ve fusionlarla daha pratik tıraşlar olurdum.
Bu arada DE mi haftaiçi günlük tıraşlar için kullanacağım elbet.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Feather Artist Club Ss Ustura inter 148 110,436 16/10/2023, Saat: 23:49
Son Yorum: ohtararan
  Hergün jiletli ustura ile tıraş olunur mu? Fatihkorkmaz 14 5,305 23/06/2023, Saat: 14:49
Son Yorum: MERCAN.04
Video SATILIK: Parker SRX Jiletli Ustura Paslanmaz Çelik asrnnn 1 1,026 24/04/2023, Saat: 18:49
Son Yorum: asrnnn
  Ali Bıyıklı ve Sedef Ustura BigHillMe 195 212,505 14/03/2023, Saat: 10:15
Son Yorum: inter
  CAPTAIN FAWCETT USTURA Erdi 11 5,735 24/02/2023, Saat: 13:34
Son Yorum: CemBarlas
  Ustura İçin Jilet Seçimi ynspektas 53 31,881 31/03/2022, Saat: 10:59
Son Yorum: CemBarlas
  Jiletli ustura ve tıraş aleti kombini ile ilgili Oldstyle 5 2,662 27/09/2021, Saat: 10:00
Son Yorum: Oldstyle
  Parker Jiletli Ustura emiriko 33 63,116 10/09/2021, Saat: 09:01
Son Yorum: KurtaranS
  Zaza Ahşap Saplı Ustura shaving nick 22 10,545 04/09/2021, Saat: 11:35
Son Yorum: Eunus
  Jiletli Ustura Alımı Konusunda Tavsiye aminoasid 81 80,957 19/04/2021, Saat: 22:43
Son Yorum: Uzunluomer

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: