Ustura ile tıraş olmak.
bunun söylenmesinin sebebi, insanın eli mk3 gibi aletlerde bastırmaya ve rahatlığa alışıyor. çünkü ne yaparsanız yapın esnek bir yapısı olduğundan yüzünüze yansıtmıyor. hatta bütün bıçaklar temas etsin diye iyice bastırılabiliyor. eliniz jiletli ustura veya makineler ile bu baskıyı unutmaya ve yüz hatlarını, el açılarını tanımaya başlamadan, çelik ustura ile epey hırpalanırsınız. bunu yaşamayın diye böyle söylüyorlar.

ben de geleneksel tıraşa sizin gibi jiletli ustura ile başladım, elim oturunca güzel bir çelik ustura edindim. çelik ustura daha dengeli bir alet, elinizde bir o yana bir bu yana takla atma ihtimali daha az, ancak yukarıdaki sebeplerle evvelce diğer yöntemler önerilir.

tabii yine hatırlatmak gerekir, her yiğidin yoğurt yeyişi farklı oluyor. doğrudan çelik ustura ile başlayan da var.

selamlar.

(02/07/2012, Saat: 14:10)lathrodectus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu konuyu okuyunca birşey kafama takıldı.
Neden herkes direk ustura ile başlanmamasını öneriyor acaba?
Ben jiletli ustura ile traşa başlamadan önce gillette'in mach2 bıçaklarını kullanıyordum.
Böyle sağda solda araştırmadan, sedef ustura ve derby jilet ile başladım. İlk başlarda acemilik, uygun olmayan köpük (basınçlı kutulardaki traş köpüklerini kullanıyordum) e tabi üstüne keserim korkusu da eklenince ufak tefek kesikler - çizikler oldu tabii.
Fakat ciddi bir problem yaşamadım, bana kalırsa acemilikteki kesik-çizik ve jilet yanıklarının en büyük sebebi keserim korkusuyla kararsız hamleler yapmaktan ve gerçek anlamda cildi traşa hazırlamamış olmaktan kaynaklanıyor.
Açıkçası safety razor ile traş olmadım, gerek burada gerek SRP, B&B de okuduklarımdan sonra mutlaka denemek istiyorum. Fakat direk ustura ile başlamakta da bir sakınca olacağını düşünmüyorum.
Saygılar
Ben de şimdi bir çelik ustura sevdasındayım ama şu taş işi korkutuyor. Anladığım kadarıyla yurtdışından sipariş etmekten başka çözüm yok. Çelik usturayı adam gibi bilemek için de sanıyorum 3 farklı taş lazım. Üstüne bir de kayış işi var.
Bu kayışlama işini beceririm gibi geliyor da taşda bileme konusunda derin kuşkularım var. Ebayde olabildiğince ucuz ve sağı solu düzgün görünen ustura peşindeyim. Bileylemeye kalkarsam uztura ziyan olcak sanki Smile
Bilgisayarım ingilizce klavye ve dil düzeninde olduğu için bilgisayardan yazdığım yorumlarda türkçe karakter kullanamıyorum. Yarattığım rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.
http://www.geltir.com/showthread.php?tid=178 buraya bir gözatın isterseniz..
(02/07/2012, Saat: 17:38)lathrodectus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben de şimdi bir çelik ustura sevdasındayım ama şu taş işi korkutuyor. Anladığım kadarıyla yurtdışından sipariş etmekten başka çözüm yok. Çelik usturayı adam gibi bilemek için de sanıyorum 3 farklı taş lazım. Üstüne bir de kayış işi var.
Bu kayışlama işini beceririm gibi geliyor da taşda bileme konusunda derin kuşkularım var. Ebayde olabildiğince ucuz ve sağı solu düzgün görünen ustura peşindeyim. Bileylemeye kalkarsam uztura ziyan olcak sanki Smile

siz ustura alin ben dahil ucretsiz bileme yapacak arkadaslar cikacaktir o konuda iciniz rahat olsun. daha bulursam tas gonderirim. lapping film olayi da var bileme icin. yeterki istekli olun.
usturada anlattığın gibi bir sürü sıkıntı ve hiç olmadığım kadar tahrişten sonra çöpe attım usturayı makineye devam hayatımın sonuna kadar..
sessizliğin içinde sessizce oturan adam.
(20/12/2012, Saat: 23:59)kardioid Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sedef ile bir süredir ustura denemeleri yapıyorum. İyi gittiğini söyleyebilirim; lakin benim en sorunlu bölgem olan boyun bölgesi ile usturada yeterli verimi alamıyorum. Çünkü sebebi, gırtlaktan kulağa doğru yönlenen sakalları sakal yönünde alamıyorum, bıçağı ve sapı tutması çok biçimsiz oluyor. Yani dümdüz aşağıya doğru geçtiğimde o yöne doğru çıkan sakalları yandan almış gibi oluyorum. Dolayısıyla ne kadar takla atsam da orada sakal kalıyor, fazla uğraşınca da tahriş yaşıyorum. Makineleri sapından tutup yana doğru çekebiliyorum ama usturada böyle bir şansım yok. Bu durumu yaşayan var mı?

Sanıyorum ki bu sıkıntıyı aşamayıp usturaya veda edeceğim....

http://straightrazorplace.com/srpwiki/in...ight_razor

Buradaki farkli tutus sekillerine bakabilirsiniz. Ben bu bolgede 8 numaradakine benzer sekilde tutuyorum. Eger dogru anladiysam, sizin de sorununuzu cozebilir diye dusunuyorum.
Bilgisayarım ingilizce klavye ve dil düzeninde olduğu için bilgisayardan yazdığım yorumlarda türkçe karakter kullanamıyorum. Yarattığım rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.
ben sağ elimi kullanırım fakat yüzümün sol tarafını tıraş ederken gerçekten zorlanıyorum. sol elim sanki bedenimden bağımsız hareket ediyor gibi hissettiriyor Smile tam kontrol sağlayamıyorum. sol el ile çok yavaş ve acemice - korkak hareket etmek zorunda kalıyorum suratımı kesmemek için. nasıl geliştirebilirim ? 6 aydan fazla süredir ustura kullanıyorum ama hala sol elimde kontrol sağlayamadım.

toplam tıraş sürem yarım saat alıyor :/
Merhaba arkadaşlar. Tanışma bölümüne ekstra konu açmamak için hem bir merhaba deyip kendimi anlatayım; hem de sizden tavsiye almak maksadıyla buraya konu açtım. Kusura bakmazsanız biraz uzatacağım bu yüzden Angel.

Adım Ahmet. 21 Yaşındayım. İstanbul'da ikamet ediyorum.

Birkaç aydır kullan-at bıçakların külfetinden artık bıktığım için yavaş yavaş geleneksel tıraşla ilgilenmeye başlamıştım. İtiraf etmem gerekirse babamın bile kullan-at bıçakla tıraş olduğunu düşünürsek bu çaba bana "eski kafalılık" gibi geliyordu Big Grin ama bir yandan da usturanın rahatlığı beni bu yöne sürükledi. Şans eseri 2 gün önce burayı keşfettim ve çok sevindim Big Grin. Siteye katkı yapan arkadaşlara teşekkür ediyorum. 2 gündür sitedeki konuları elimden geldiğince göz gezdirdim gereksiz tekrar eden sorular sormamak adına ama bir yerde tıkandım.

Genel olarak tavsiye edilen yeni başlayan kişilere jilete alışması için "safety razor" önermişsiniz. Ben bunu burayı geç keşfettiğim için yapmadım. Amiyane tabirle "bodoslama" Sedef ustura & Rapira jiletle işe başladım Big Grin. Rapira ile pek uyuşamadım hatta nefret ettim. O yüzden Derby kullanmaya karar verdim. Yalnız hala tıraş sabunu & kremi kullanmak yerine basınçlı kaplardaki köpükle tıraş oluyordum ki burayı keşfettim. Ustura ile acemiliği birkaç kesikle atlattığımı düşünüyorum (Şu aralar kesmiyorum suratımı Smile).

Okuduğum konulardan dolayı dün keşif olarak Zaza Han'a bir uğradım gezdim. Arko tıraş sabunu ve Perma-Sharp jiletimi aldım. Kullandığım fırça önceden aldığım bir fırça. Köpük kullandığımdan kullanmak nasip olmadı ama ucuz olduğundan muhtemelen domuz kılı. Porsuk kılı İrem Fırça ile yakın zamanda tanışmayı düşünüyorum. Jilet olarak da Astra'yı deneyeceğim.

Kafamda bunları oluşturdum ama ustura kısmı hala boş kaldı. 1-2 aya kadar da onu tamamlamayı düşünüyorum. En başından beri Sedef usturayı plastik sapından dolayı basit ve hafif buldum. Elime oturacak hafif yapıda olmayan jiletli ustura tavsiyesinde bulunabilir misiniz ? Gözüme sizin sayenizde tıraş ürünleri ve ustura olarak traditionalshaving.co.uk sitesini kestirdim ama 75€ kotası biraz el-kol bağlıyor gibi.

Şimdiden teşekkürler. İyi günler.
Bu jiletli ustura aradığınız şey olabilir. Jiletli usturalar başlığı altında alternatifleri de görüntülüyebilirsiniz.
evvela hoşgeldiniz Smile

ben de jiletli ustura ile başlamıştım, o vakitler ne bloglar, ne de bu site yoktu, bilmiyorduk biz de. ben sedef ile başladım, hala da severek kullanırım. elim alıştığından olabilir. buradan dostlar sanguine coolcut 4 öneriyorlardı, denemedim, deneyen daha iyi yorumlar. ebay' e bir bakın. 75 euro pek önemli değil, zira alışveriş yaptığımız siteler kutu üzerine düşük mebla yazıyor. gaçen mesela 52 pound' luk bir kutu, üzerinde 20 dolar ibaresi ile geldi. fırça ve ustura ile beraber kaliteli bir sabun da almanız yararınıza olacaktır bence Smile
selamlar.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Feather Artist Club Ss Ustura inter 148 109,374 16/10/2023, Saat: 23:49
Son Yorum: ohtararan
  Hergün jiletli ustura ile tıraş olunur mu? Fatihkorkmaz 14 5,159 23/06/2023, Saat: 14:49
Son Yorum: MERCAN.04
Video SATILIK: Parker SRX Jiletli Ustura Paslanmaz Çelik asrnnn 1 974 24/04/2023, Saat: 18:49
Son Yorum: asrnnn
  Ali Bıyıklı ve Sedef Ustura BigHillMe 195 210,758 14/03/2023, Saat: 10:15
Son Yorum: inter
  CAPTAIN FAWCETT USTURA Erdi 11 5,571 24/02/2023, Saat: 13:34
Son Yorum: CemBarlas
  Ustura İçin Jilet Seçimi ynspektas 53 31,634 31/03/2022, Saat: 10:59
Son Yorum: CemBarlas
  Jiletli ustura ve tıraş aleti kombini ile ilgili Oldstyle 5 2,626 27/09/2021, Saat: 10:00
Son Yorum: Oldstyle
  Parker Jiletli Ustura emiriko 33 62,865 10/09/2021, Saat: 09:01
Son Yorum: KurtaranS
  Zaza Ahşap Saplı Ustura shaving nick 22 10,365 04/09/2021, Saat: 11:35
Son Yorum: Eunus
  Jiletli Ustura Alımı Konusunda Tavsiye aminoasid 81 80,270 19/04/2021, Saat: 22:43
Son Yorum: Uzunluomer

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: