15 Mayıs 2019 --- 22 Euro Gümrük Muafiyeti kaldırıldı
Avrupa'da zaten bir çok ürüne ulaşabiliyorsunuz ki geçtim, Avrupa birliği ülkeleri arasında böyle bir durum var mı bilemedim onuda geçtim velev ki var Avrupa'nın kötü özelliklerini almak zorunda değiliz, alım gücü, insani yaşam şartları, çalışma saatleri, toprak reformu vb konuları neden kıyaslamıyoruz. Neden insani yaşam vb. sebepler nedeni ile insanlar Avrupa'ya kaçmanın planlarını yapıyor, oradan ahkam kesen vatandaşlarımız neden ülkelerine dönmüyor, ülkende üretim varsa herşeye ulaşabiliyorsan yasakla ülkende ki üretimi desteklemek için ama üretimi desteklemiyorsun tarım ve hayvancılık ülkesi iken patatesi, hayvanı ithal ediyorsun, sonra vatandaşın ülkesinde olmayan yada ucuza temin etmeye çalıştığı şeylere yasak koyuyorsun!!!!!!!

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Avrupa'nın sadece devletin ekonomik olarak menfaatinin olduğu hususları almak insan odaklı olmayan devlet anlayışını göstermektedir. Vatandaşların devleti yaşatmak için çabaladığı bir hâl almaya başladık iyice ama kimler farkında tartışılır.

Bu forumda bile en ucuz ürün tüketenden en pahalı ürün tüketenine farklı oranlarda bu gelişmelerden etkilenecektir. Geçen senelerin fiyatları ile şimdiki fiyatları kıyaslamak bile ekonomik olarak yapılan yanlışların bir göstergesidir.
Her ülkenin kendi üretimini ve üreticisini korumak adına ithalat vergisi getirmesi anlaşılabilir. Avrupa birliği ise tek bir ülke gibi kendi aralarında gümrüksüz işlem yapılıyor diye biliyorum. Zamanında imzaladığımız bir gümrük birliği anlaşması vardı hatırladığım kadarıyla. Yine Avrupa ürünlerine karşı ABD’de vergi olması da olağan. Üreten ülkeler. Biz ise vergi ekonomisi üzerine kurulu bir durumdayız. Hatta tüm yük de ücretli çalışan vatandaşlara bindirilmiş durumda. Çin, Japonya, ABD ve Avrupa arasında karşılıklı yüksek vergi ve kısıtlanmış ithalat da anlaşılabilir. Hiç üretmeyen bir ülkenin vatandaşları olarak Çin’den kargo dahil 2$’lık ürüne 8₺ vergi bindirilerek alışveriş yapmak zorunda olmak ise çaresizlik en hafif tanımıyla. Ben bir forumdaşın gönderdiği hediyeye 20₺ kargo ücreti ödüyorum. Bu ürün ülkede üretilmiyor hatta bırak üretilmeyi ithal bile edilmiyor. Ancak bunca verginin ülkedeki üreticiyi korumak için getirildiği açıklaması ise ne ahlak ne vicdana sığmıyor. Mısır şurubu kotası gibi konulara hiç girmek istemiyorum zira halkın sağlığını, gelecek nesilleri bile günlük çıkarlar uğruna heba etmek pek sindirebilir hoşgörülebilir değil benim için.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
4ibfxu.jpg

Sibop kapagı icin ulkeme 10 lira vergi verdim. Malta bayraklı gemilerle ticaret yapan, kacak arabalara vergi affı saglayıp, durustce vergisini vermis vatandasları aptal yerine koyan, PKK nin en buyuk destekcisi guvenli limanı Barzaninin ulkemizde 400un ustunde sirket acıp para kazanmasına izin veren Sayın Yöneticilerimize örnek olsun.
Tişikkirlir Sipirmin.
Vergi affı sağlayarak illegali teşvik eden sisteme selam olsun üstad.
(22/07/2019, Saat: 13:29)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sibop kapagı icin ulkeme 10 lira vergi verdim.  Malta bayraklı gemilerle ticaret yapan, kacak arabalara vergi affı saglayıp, durustce vergisini vermis vatandasları aptal yerine koyan, PKK nin en buyuk destekcisi guvenli limanı Barzaninin ulkemizde 400un ustunde sirket acıp para kazanmasına izin veren Sayın Yöneticilerimize örnek olsun.
3 dolarlık yaqi tıraş başlığına 11.43 lira vergi konmuş, ? kupon ile satın alım yapmıştım, indirimsiz halinden bile daha yüksek ücretten vergilendirme yapılmış....
(05/07/2019, Saat: 03:56)cerdinc Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Evet muafiyet kalktı ama pratikte şöyle bir faydası oldu, üst limiti 1500 euroya kadar olan ürünleri yüzde 20 gümrüğünü ödeyip getirebiliyorsunuz. Daha önce muhafiyet 150 euro iken bile kafasına göre bedel belirleyip gümrük vergisi alıyor ya da bu ticari vs. diye ceşitli güçlükler çıkarıyorlardı. Şimdi ebay gibi sitelerden aldığınız kişisel ürünün işlemini gösterip yüzde 20 vergi ile alabiliyorsunuz. Asıl öküzlük ise paypal gibi bir sistemi yasaklı tutup, ciddi bir ihraç gelirinden yoksun kalmak hele böyle bir dönemde...

Eskiye göre değişen bir şey yok. Eskiden de 1500 Euro ya kadar zaten vergi ödeyip 3 adetten az gelen bütün ürünleri çekebiliyordunuz. Banka dekontu veya kredi kartı ekstresini görmek istiyorlardı bedelden emin olmak için zira düşük bedel yazdıran çoktu. Kaldı ki kozmetik vb. ürünler hala yasaklı. Onları hiç bir şekilde getiremiyoruz.

(01/08/2019, Saat: 21:33)abdussamedy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 3 dolarlık yaqi tıraş başlığına 11.43 lira vergi konmuş, ? kupon ile satın alım yapmıştım, indirimsiz halinden bile daha yüksek ücretten vergilendirme yapılmış....

Hocam onun 5,90 TL si gümrüğe sunma ücreti ve damga vergisi. O şekilde hesaplayın. Başka türlü ise itiraz edip alabilirsiniz paranızı geri. Fatura bedelinden %20 den fazla alamazlar.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
@ckeskin cevap için teşekkürler .. vergi hesaplamasına kargo ücreti de dahil mi?
(06/08/2019, Saat: 17:53)abdussamedy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ckeskin cevap için teşekkürler .. vergi hesaplamasına kargo ücreti de dahil mi?

Hayır. Faturadaki ürün bedeli üzerinden olmalı. Kargoyu da hesapladılarsa itiraz hakkınız var.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Ürün, Sunum ücreti ve Damga vergisi vergilendirme tutarına dahil edilerek toplamı üzerinden %20 vergi hesaplanıyor Smile

Ürün 21,85 TL'ye satın alınmışsa;

Sunum Ücreti: 5,20 TL
Damga Vergisi: 0,70 TL
%20 Vergi: 5,55 TL

Toplam Ödeme: 11,45

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  11 Mayis 2020 Ek gumruk vergileri izbe 18 7,706 05/04/2022, Saat: 03:48
Son Yorum: karamanli
  15 Mart 2022 Gümrük Kanunu Değişikliği. Bakkal 4 1,790 16/03/2022, Saat: 17:24
Son Yorum: exselans
  19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun DelikanliTiras 36 9,753 19/05/2021, Saat: 13:49
Son Yorum: ahbap
  18 Nisan 2020 ek gümrük vergileri. laktik 10 5,322 02/06/2020, Saat: 15:17
Son Yorum: Nazikas
  800'den Fazla İthalat Ürününe Ek Gümrük Vergisi ahbap 8 3,641 21/05/2020, Saat: 00:48
Son Yorum: Erdi
  GTA V (5) ÜCRETSİZ OLDU SON GÜN 21 MAYIS KRAL 5 5,612 17/05/2020, Saat: 09:52
Son Yorum: Sheeplessness
  1 Mayıs Emek Ve Dayanışma Günü MetsGo 9 2,863 01/05/2020, Saat: 15:34
Son Yorum: ahbap
  15 Mayıs 2019 Gümrük Kanununda Khk ile yapılan değişiklikler izbe 7 4,186 15/05/2019, Saat: 12:43
Son Yorum: emiriko
  18 Mart 2019 Çanakkale Zaferi 104. Yıldönümü DelikanliTiras 9 4,096 18/03/2019, Saat: 22:25
Son Yorum: mustbe
  19 Mayıs Kutlu Olsun SumNauta 17 8,483 20/05/2017, Saat: 14:21
Son Yorum: msakalli

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: