Etkinlik: neydik ne olduk (nereden nereye)
(03/05/2019, Saat: 11:56)Silentsv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar merhaba;
Size öncelikle geleneksel tıraşı ile tanışma maceramı anlatmak istiyorum umarım sıkılmazsınız Smile
Yaklaşık 20 yıldır kartuşlu tıraş makineleri ile tıraş oluyorum, hep jel vb kullandım. Arada kullanmak için bir adet fırça ve arko kase tıraş sabunu almıştım (ne olduğunu bilmeden). Ara ara kullanmıştım, artık bu şekilde tıraş olmaktan sıkıldığım için tıraş makinesi arayışına girdim ve Panasonic ES LV65 bir makine aldım 1 ay önce. Bu arada makine ıslak tıraş ettiği için arada ıslak tıraşta olurum düşüncesindeydim. Makine incelemelerine bakarken ıslak tıraşta proraso markası ve fırça ile incelemesini görmüştüm. Prorasonun ne olduğunu araştırırken oradan fırça araştırması vb. yaparken geleneksel tıraş kavramı ile tanıştım. Porsuk kılı tıraş fırçaları, DE tıraş aletleri vb. bir dünya varmış. Neredeyse elimde 5-6 yıldır olan fırça için şu an anlıyorum ki kullandığım fırça domuz kılı fırçaymış, sabun köpürtmenin nasıl yapıldığından bile haberim yokmuş. Basit bir çorba kasesi yardımı ve fırçanın ılık suda bekletilmesi vb. yöntemlerle çok güzel bir köpük yapılabiliyormuş. Tabi vakitsiz zamanlarda makine ile tıraşa devam edeceğim ancak hafta sonları yada daha geniş vakit bulduğum zamanlarda geleneksel tıraş yapacağım. Geleneksel tıraşı denemek için ise bir adet WS Classic, proraso sandal ağacı sabun aldım. İçinden çıkan wilkinson jilet ve permasharp ile denedim. Ancak hala birşeyleri beceremiyorum sanırım, kartuşlu aletler ile alışmışlığım var sinek kaydı olsun diye tersten almak gibi ancak tersten alınca sürekli kanıyor. Wilkinson bıçak ile daha çok kanıyor, perma sharp ile biraz daha az kanadı. İncelemelerde bakıyorum tersten alan kişilerde bir sorun yok. Tıraş tekniği vb. alakalı olabilir bilemiyorum, tıraş tekniği vs oturtana kadar WS classic ile farklı jiletler deneyerek devam mı etmeliyim, WS çok korumalı bir alet deniyor, feather gibi daha keskin jiletlerle mi denemeliyim yoksa daha iyi bir tıraş aleti mi almalıyım? Müle R89, R41, EJ vb. yada merkur progress gibi aletler alıp en düşük kademede kullanmaya başlamak? Bu konuda değerli görüşlerinizi bekliyorum.

Komşularım günaydın, benim kendimi anlatmak için yazdığım yazılar biraz uzun oluyor öncelikle kusura bakmayın. Yazmak için erken mi diye düşündüm ancak kısa sürede yaptıklarımı anlatabilirim. İlk mesajıma gelen anlamsız bir cevaptan sonra diğer değerli forum üyelerimizin yaklaşımları sayesinde bir çok şey öğrenip, arkadaşlıklar edinerek devam ediyorum. Geleneksel tıraş sayesinde, tıraş olmak zorunluluktan çıkıp mutluluk ve heyecanla dolu bir hobi oldu benim için. 2 ay önce aldığım Panasonic ES LV 65 tıraş makinesini acelemin olduğu, geç kalktığım zorunlu haller dışında kullanmıyorum neredeyse. Hatta almış olduğum yedek başlıkları iade etmeye çalıştım henüz kutusu vb. açılmadığı için ancak başarısız oldum maalesef. Yani diyeceğim o ki geleneksel tıraş önceliğim oldu. Mutluluk ve heyecanla dolu hobi kısmını da dün ve bu sabah hissettiklerimle anlatmaya çalışacağım. Şu an jilet denemeleri yapıyorum, en son aldığım 7 o'clock sharp edge kutu farklı olması nedeni ile sahte mi değil mi bir an önce deneme ihtiyacı hissettim, zaten tıraş olmam da gerekiyordu. Dün akşam uykumun fazla gelmesi sebebi ile tıraş olamadım ancak sanırım bunun rahatsızlığı ile uyudum ve sabah 06:00 da uyanıp tıraş olma ihtiyacı hissettim ki ben 07:30 dan önce çok zor kalkarım. Sabah tıraşımı oldum, jiletten memnun kaldım herhalde sahte değil, arapça yazılar var o bölge için üretilen farklı bir kutu olabilir. Güne daha güzel başladım, kendine bakıyorsun, daha sakin oluyorsun vb. etkileri de mevcut. Şimdi değişik tıraş aletleri kullanmak istiyorum sanırım ama çok fazla da öncelik vermiyorum onlara dün merkür progressi sepete attım attım sildim, sona 2 tıraş kremi, bir sabun ve jilet aldım. Sanırım sabun ve krem denemek daha çok ilgimi çekmeye başladı farklı tıraş kremi ve sabunlara merak saldım. Yeni bir tıraş aleti parasını sabuna ve kreme yatırırken buldum kendimi Rolleyes Bir komşumun da yazdığı gibi oyuncakçı dükkanına girmiş çocuk gibi oluyorsun bir anda. Aldığım ürünlerin listesini de aşağıda paylaşmak istiyorum.
Saygılarımla

Elimde olan jiletler;
Perma-Sharp, Wilkinson Sword, Personna Platinum-Chrome, Rapira, Derby Usta, Feather, Mühle, Gıllette Platınum, Crystal Super Platınum, Rapıra Platınum Lux, Rapıra Voskhod, Gıllette 7 O'clock Sharp Edge, Personna Comfort Coated, Tımor, Gıllette Rubıe Plus, Vertıce Euromax Platınum, Rapıra Swedısh Supersteel, Super-Max Blue Dıamond Platınum, Bıc Chrome Platınum, Shark Super Chrome, Derby Extra, Shark Staınless Steel, Derby Premıum Swedısh, Astra Superıor Staınless (Mavi), Zaza Platınum, Rapıra Ladas, Sputnık, Astra Superıor Platınum (Yeşil), Gillette Nacet, Polsılver Super Irıdıum
Tıraş Aletleri;
Muhle R89, Yaqi Klasik, Yaqi Mellon Open Comb Başlık, Wilkinson Sword Classic.
Tıraş Fırçaları;
Yaqi Mystreous Space 24 mm Silvertip, Yaqi Mokka 26 mm 2band, Yaqi Kızıl Pençe Tuxedo Sentetik, Domuz Kılı Fırça
Tıraş Sabun ve Kremleri;
Arko kase tıraş sabunu, Proraso Sandalwood Sabun, Nivea Protect & Care Krem, Proraso Tıraş Kremi Okaliptus&Mentol, Taylor Of Old Bond Street Kase Tıraş Kremi St James Collectıon Luxury, Wilkinson Stick
Tıraş Sonrası;
Proraso Sandalwood Tıraş losyonu, Nivea Protect & Care balsam, Arko Platinum tıraş kolonyası
Tıraş Kasesi;
habaz's Choice Lather Bowl , Silentsv’s Shaving Mug
Askı ve Stand;
Semogue 0040 Büyük Boy Tıraş Makinesi & Fırçası Standı
Benim attığım yorumun nesini anlamsız buldun?
(22/05/2019, Saat: 11:15)Pele69 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim attığım yorumun nesini anlamsız buldun?

Komşum yanlış anlaşılmaya sebebiyet verdim. özür diliyorum. Anlamsız olan sizin yorumunuz değildi. Bana fırça atarak anlamsız tepki veren başka bir üyenin yorumuydu. O komşumuzun üyeliği donduruldu ve mesajlar silindi. Ondan sonra sizin yorumunuz ilk sıraya çıktı. Yanlış anlaşılma için tekrar özür diliyorum.
Konu temizlenmis. Mesajlar silinmis bir ferahlık gelmis. Mod arkadaslara tesekkur. Hepisine benden bir fırca gelsin. Smile
Fırça
Selamlar sevgili dostlar.

Tanışma mesajını yazalı 4 yıl olmuş Smile Düğünde başıma gelen komik olayı anlatmışım şimdi ise 1 yaşında bir kız babası olduk, Antalya devam bankacılık devam müzik devamSmile ek hobi olarak bir site kurdum, http://www.kenanaksoy.site isminde kendi çapımda takılıyorum, blog olduğundan ıslak traşla ilgili de bir makale yazacam ileride burada da yayınlarım inşallah.

Gelelim konuya; her gün traş oluyorum iş gereği, geçen yıllar tabiki bir çok tecrübe kazandırdı ama ıslak traş hususunda iyi ki kardeşim sizi söylemiş bana yıllardır geleneksel yönteme dönmenin gururunu yaşıyorum.

Bir komik hikaye daha yazayım; iş gereği çok eğitim alıyoruz, dersin birinde teknolojinin ammada geliştiğini anlatmak için hoca sınıfa usturayla traş olan var mı diye sordu parmak kaldırdım, güldü şaka yapıyorum sandı, tabi yüzlerce kişiye soruyor ve sonra da teknoloji gelişti artık traş makinaları var 5 bıçaklılar var deyip bağlıyor konuyu. Dedim bende ali bıyıklı ustura var ayda bir kaç kez onunla traş olurum. Adam psikopatmışım gibi bakakaldı bana ve 10 dakika geleneksel traşı anlattım sınıfa??

Velhasıl kelam ıslak traş işi harika, hele ki hassa cilt için. Ama uzun süren deneme yanılmalar sonunda artık bir rutine oturdu iş. Mühle R41(siyah reçine saplı olandan), r89 ve ali bıyıklı üçlüsü ile mutluyuz. Wilkinson Sword plastik hızla işimi bitirmem gereken nadir günler için köşede duruyor. Uzun sakallı pazartesiler r41in, güzel sabahlar r89un, akşam sefası yapayım uzun uzun dersem ali bıyıklı usturanın günü oluyor. Arkonun klasik sabunu kokusunda dolayı tercihim, ama genel itibariyle bir kapta karıştırdığım nivea ve arko sensitive kremler ile traş oluyorum.

Kase olayında harika bir çözümüm oldu, bebeğin içine sıcak tutsun diye su doldurulan iki gözlü bir mama kasesi vardı ona çöktümSmile içine kaynar suyu basıp tıpasını kapatınca köpük alev gibi oluyor, diğer gözde de fırça ısınıyor başlangıçta... tani bebeğe başka kaplar aldık alternatifli??

Jilet permasharp fiyat olarak bir numaram, feather ile uzun süren bir ilişkimiz var ama fiyat nadir kullandırıyor, wilkinsonun her yerde bulunan siyah kutulusu da çok güzel iş yapıyor.

Traş sonrası kolonya üzerine balsam/krem her türlü.

Çok para harcamadan etrafta bulunanlar ile mutlu mesut yaşıyoruz. Ama yeni evlendiğim sene iyi para harcamıştım, kaç çeşit jilet denedim bilmiyorumSmile ama kendime göre bir düzenim oldu.

Fırça tipsol hmw özel günlerde ılık bir yağmur misali can dost, ama en çok domuz porsuk karışık bir fırçam var şu an satılmıyor favori fırçam olur kendileri.

Bu arada fiyatlar uçmuş eldekilere iyi bakım yapmak lazım; jiletli makşnaları sadece dişmacunu ve fırça ile temizleyin sirkeymiş tuz ruhuymuş falan girmeyin ama benim gibi olur yeni kafa almak durumunda kalırsınız. Fırçaları ise şampuanlamak yeterliSmile

Güzel bir etkinlik olmuş teşekkür ederim.

Sevgiler.

(29/11/2015, Saat: 20:36)Kea.aksoy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba geltir ailesi.
Aranıza yeni katılan bir üyeniz oldum ama son 1 aydır geltirle yatıp geltirle kalkıyorum desem yeridirSmile

Universite yıllarımı hem saç hem sakal hususunda en uzun en iyisidir mantiğıyla mağara adamı gibi geçirdimSmile sonrasındada 5 yıl önce bankacı olduk... Her sabah traş olmam gerekiyor ve kartuş dünyasına harcadığım parayı düşününce çok gülüyorum şimdilerde.

5 bıçaklı bir makine ve çeşit çeşit jel köpük kullanmama rağmen traş hususunda hassas boyun bölgem ve sık sakallarım sebebiyle hep sorun yaşıyordum. Tek bıçaklı permatiğin ucunu kırarak kullanam yöntemini öğretti babam ama o da cok yakıyorduSmile

Berberimin tavsiyesiyle 2 bıçaklı kullan atlara geçtim ve tahriş hususunda bir azalma yaşadım derken kardeşim forumunuzu bulmuş.

Rahmetli dededen kalma 6 7 tane ustura vardı evde yüzünede bakan yoktu tabi; kullanmayı bilmediğimiz için. Hatta yadigar olmasa atmayı bile düşündüm bir kaç kezSmile biraderim neymiş bu ustura derken sizden haberdar olmuş ve gitmiş bir ali bıyıklı ustura ve jilet alarak olaya dalmış. Arko sabunu almayanı dövüyorlar zatenSmile

Sonra bana geçen ay olayı anlatınca başladım araştırmaya. Bende baya bir ilgi uyandirdi üstadları paylaşımları. Yabancı birkaç siteyi de okumaya başladım o derece yaniSmile

Bu arada komik bir olay da geldi başımaSmile
14 kasımda darisı bekarların başına evlendim. Tabi geltir sebebiyle ıslak traş merakı hat safhadaSmile babamın eski yumasıyla ben damat traşımı 3 perdede yaparım diyerekten daldım olaya. Sıcak havlu falan oyle özendim yaniSmile ama kartuşlardan kalma bastırma alışkanlığımı hesaplayamamıştimSmile düğün günü telaşını bilen bilir zaten; buna ek olarak benim surat dünya haritası oldu muSmile hiç kesmedim yüzümü ama resmen kıpkırmızı tahrişli bir suratla gittim foto çekimlerine. Adam baktı olcak gibi değil fontoten falan sürdüler o şekil atlattım dügünüSmile

Hemen ertesi günde traditioanlshaving.com.ukdan bir adet mühle r89 aldım. 1 haftada elime geçti.Sanal pazardan ws fırça 7 ocolock feather allah ne verdiyse jilet sipariş ederek olayda uzmanlaşma hırsıyla devam ediyorum bakınmayaSmile tüm ürünler için deneyimlerimi paylaşıyor olacağım.

Fırça hususunda çok araştırdım ve bu cuma @onur98 in harika kampanyasıyla bir adet tipsoft fırça edinmiş oldumSmile

Çoğu ilde oldugu gibi Antalya'da da geleneksel traş ürünleri tedariki yapamadıgım için kargo beklemek bu işin en heyecanlı kısmı oluyor tabiSmile

Hayat tarzı haline gelen geleneksel traşla ilgili paylaşımlarıniz icin hepinize ayri ayri teşekkur ederim. Özellikle de @zakayr üstadaSmile
Kea
(19/08/2019, Saat: 21:30)Kea.aksoy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selamlar sevgili dostlar.

Tanışma mesajını yazalı 4 yıl olmuş Smile Düğünde başıma gelen komik olayı anlatmışım şimdi ise 1 yaşında bir kız babası olduk, Antalya devam bankacılık devam müzik devamSmile ek hobi olarak bir site kurdum, http://www.kenanaksoy.site isminde kendi çapımda takılıyorum, blog olduğundan ıslak traşla ilgili de bir makale yazacam ileride burada da yayınlarım inşallah.

Gelelim konuya; her gün traş oluyorum iş gereği, geçen yıllar tabiki bir çok tecrübe kazandırdı ama ıslak traş hususunda iyi ki kardeşim sizi söylemiş bana yıllardır geleneksel yönteme dönmenin gururunu yaşıyorum.

Bir komik hikaye daha yazayım; iş gereği çok eğitim alıyoruz, dersin birinde teknolojinin ammada geliştiğini anlatmak için hoca sınıfa usturayla traş olan var mı diye sordu parmak kaldırdım, güldü şaka yapıyorum sandı, tabi yüzlerce kişiye soruyor ve sonra da teknoloji gelişti artık traş makinaları var 5 bıçaklılar var deyip bağlıyor konuyu. Dedim bende ali bıyıklı ustura var ayda bir kaç kez onunla traş olurum. Adam psikopatmışım gibi bakakaldı bana ve 10 dakika geleneksel traşı anlattım sınıfa??

Velhasıl kelam ıslak traş işi harika, hele ki hassa cilt için. Ama uzun süren deneme yanılmalar sonunda artık bir rutine oturdu iş. Mühle R41(siyah reçine saplı olandan), r89 ve ali bıyıklı üçlüsü ile mutluyuz. Wilkinson Sword plastik hızla işimi bitirmem gereken nadir günler için köşede duruyor. Uzun sakallı pazartesiler r41in, güzel sabahlar r89un, akşam sefası yapayım uzun uzun dersem ali bıyıklı usturanın günü oluyor. Arkonun klasik sabunu kokusunda dolayı tercihim, ama genel itibariyle bir kapta karıştırdığım nivea ve arko sensitive kremler ile traş oluyorum.

Kase olayında harika bir çözümüm oldu, bebeğin içine sıcak tutsun diye su doldurulan iki gözlü bir mama kasesi vardı ona çöktümSmile içine kaynar suyu basıp tıpasını kapatınca köpük alev gibi oluyor, diğer gözde de fırça ısınıyor başlangıçta... tani bebeğe başka kaplar aldık alternatifli??

Jilet permasharp fiyat olarak bir numaram, feather ile uzun süren bir ilişkimiz var ama fiyat nadir kullandırıyor, wilkinsonun her yerde bulunan siyah kutulusu da çok güzel iş yapıyor.

Traş sonrası kolonya üzerine balsam/krem her türlü.

Çok para harcamadan etrafta bulunanlar ile mutlu mesut yaşıyoruz. Ama yeni evlendiğim sene iyi para harcamıştım, kaç çeşit jilet denedim bilmiyorumSmile ama kendime göre bir düzenim oldu.

Fırça tipsol hmw özel günlerde ılık bir yağmur misali can dost, ama en çok domuz porsuk karışık bir fırçam var şu an satılmıyor favori fırçam olur kendileri.

Bu arada fiyatlar uçmuş eldekilere iyi bakım yapmak lazım; jiletli makşnaları sadece dişmacunu ve fırça ile temizleyin sirkeymiş tuz ruhuymuş falan girmeyin ama benim gibi olur yeni kafa almak durumunda kalırsınız. Fırçaları ise şampuanlamak yeterliSmile

Güzel bir etkinlik olmuş teşekkür ederim.

Sevgiler.

Ağzınıza sağlık üstadım çok değerli bilgiler aktardiniz bizlere, iş yerimde 50 yaş üstü büyüklerime bende geleneksel tıraş tan bahsederim çok garip bakarlar bana. Abim sen gençsin yeni çıkanları bilmez misin derler Smile
Sitenize göz gezdirdim. Web tasarimi hakkinda yazdıklarınıza katılmamak elde değil. Bu yil web tasarim a yerleştirm ama kayit yaptırmayıp seneye uzaktan bilgisayar için tekrar gireceğim sınava.
Çok teşekkür ederim amatör bir hobi benimkisi.
İstatistik bölümünde bir çok programlama dersi aldık tabi matematiksel işlerdi ama bu iş bir derya deniz.

Nacizane benim tavsiyem internette udemy yada youtube gibi yerlerden işi öğrenmek, daha doğrusu kendi kendine çabalamak. En güzel öyle öğreniliyor ama okumak da çok güzel web tasarım bölümü güzel tavsiye ederim. Sitede konu hususunda bir yazı yayınladım dün.

Ne olduğumuzu ya da olacağımızı diplomalardan çok çabamız belirler görüşündeyim, geleneksel traş olacak kadar özenli bir insan zaten başarılı olur zaten.

Umarım gönlünüzce olur herşey üstadım.

(19/08/2019, Saat: 21:58)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sitenize göz gezdirdim. Ben de bilgisayar programciligi ve web tasarım tercih ettim açıktan ve uzaktan oldukları için fakat kayit yaptırmayıp seneye uzaktan bilgisayar için tekrar gireceğim
Kea
(19/08/2019, Saat: 22:03)Kea.aksoy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok teşekkür ederim amatör bir hobi benimkisi.
İstatistik bölümünde bir çok programlama dersi aldık tabi matematiksel işlerdi ama bu iş bir derya deniz.

Nacizane benim tavsiyem internette udemy yada youtube gibi yerlerden işi öğrenmek, daha doğrusu kendi kendine çabalamak. En güzel öyle öğreniliyor ama okumak da çok güzel web tasarım bölümü güzel tavsiye ederim. Sitede konu hususunda bir yazı yayınladım dün.

Ne olduğumuzu ya da olacağımızı diplomalardan çok çabamız belirler görüşündeyim, geleneksel traş olacak kadar özenli bir insan zaten başarılı olur zaten.

Umarım gönlünüzce olur herşey üstadım.

Cok teşekkür ederim üstadım sizi de sıkı sıkı takip edeceğiz bundan sonra; )

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İNCELEME: Kafa nereye, biz oraya! ahraz 34 9,664 17/09/2020, Saat: 01:59
Son Yorum: MetsGo

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: