Gillette Slim Adjustable İnceleme
Merhaba arkadaşlar.

Yeni edinmiş olduğum Gillette Slim  Adjustable  tıraş aletinin incelemesini yapmak istedim.
Tek tıraş üzerinden inceleme yapmanın yanlış olduğunu düşünerek pazar gününden beri tıraş oluyorum .
Genel tıraşlarım sonucunda bana verdiği hissi ve alet hakkında görmüş olduğum izlenimlerimi dilimin döndüğünce sizinle paylaşmak istiyorum.

Gillette Slim  Adjustable
25f23uw.jpg

Makine hakkında biraz bilgi vermek gerekirse edindiğim bilgiler doğrultusunda  j-2 yani 1964 yılı 2 ci seri üretimli ,tek parça ,ayarlanabilir bir tıraş makinesi.
Bu kodlar ile hangi yıla ait olduklarını öğrenmek isteyen arkadaşlar linkten kendi ellerinde bulunan makinelerin de hangi yıla ait olduğunu bulabilirler.(http://www.gilletteadjustable.com/date-codes.html)

Makine tek parçalı kelebek tarzı dediğimiz üstten 2 kapağın açılıp kapanması esasına dayalı bir düzeneği olan tıraş makinesi.
Kapakları açıp kapatan  mekanizmanın çevirme kısmı makinenin en altında yer almakta.
ubn9u.jpg

Ayar kısmı da makinenin kafa diye tabir edilen bölümün hemen altında konumlandırılmış.1,3,5,7,9 ayarları rakamla 2,4,6,8 ayarları ise nokta ile gösterilmiş.Rakamların hemen üstünde bulunan çentiğin altına numaralar getirilerek ayarı yapılmakta.Ayarı yaparken kapakların açık bir şekilde yapılması öneriliyor.(Makinenin içndeki yayı zorlamama amacı ile )
314dons.jpg

Makinenin alt tablasında da üretim yeri markası modeli gibi özellikler yer almakta.
Makine hem işçiliğini hem de kalitesini elinize ilk aldığınızda hissediyorsunuz.Bence sevmemek mümkün değil gibi zorla kendini sevdiriyor.
2i0zyx2.jpg eurd3r.jpg

Makinenin jilet tutuşuna geçmek  istiyorum.
Jilet tutuşu benim bu tip ayarlanabilir tıraş makinelerine olan soğuk bakışımı yıktı diyebilirim.
Daha öncesinde kullandığım  bu tip kelebek tarzı ayarlanabilir makinelerde alt tablanın yada üst kapakların jileti gerektiği kadar desteklemediğini görmüştüm.
Bu destekleme düşük ayarlarda kendini fazla hissettirmemek le  beraber üst ayarlarda bunu jiletin sanki yanlardan bastırılıp esnetildiği hissi veriyordu.
Bu yüzden de aklımda hep bütün kelebek tarzı makinelerin böyle olduğu hissi doğmuştu.
Bu makinede bunu hissetmedim.
wbubsn.jpg

Sap kısmı ince ufak ufak işlenmiş karelerden oluşuyor.Tutuşu rahat güzel.Sap benim açımdan bir tık kısa olsa da daha iyi olacakmış.
Tıraş esnasında serçe parmağınızı da destek amaçlı  kullanabiliyorsunuz.
Sap kısmında ki işleme kısmı çok derin olmadığı için sabun tutma sapına geldiğinde hafif kayma yapabiliyor ama aman aman bir kayma değil.Genel olarak bakıldığında eli yormayan, kullanışlı  bir sap diyebiliriz.
Ağırlık olarak hafif bir makine değil ama ağırda değil.Tıraş esnasında kolunuzu yoracak bir ağırlığı yok.Ama ben burdayım demeyi de unutmuyor.Denge noktası ayar mekanizmasının bitimine denk geliyor.
2pq0xn6.jpg

Gelelim tıraşımıza.Tıraş için yine devamlı kullandığım ürünlerden devam ettim.
Farklı ürün kullanıp tıraşa artı yada eksi etki etmesini istemedim.
w7obvm.jpg

Ben makinenin agresifliğini denemek amaçlı olarak 9, 7 ve 6 ayarları kullandım.
2 perde normal 1 perde de düzeltmelerle tıraş oldum.
Makine agresif bir makine olmamakla beraber mild diyebileceğimiz yumuşak bir alette değil.
Jilet açısını yakalamanız çok kolay.Makine çok dik bir açıda deği de daha yatay bir açıda tutulmak istiyor.Makinenin denge olayından bahsetmiştik ya işte tam bu açıyı yakalama kısmında bu kafa sap dengesini daha hissedilir bir şekilde görüyoruz.
oixahi.jpg

Tıraşa başladığımda ilginç bir şekilde ilk perde 9 ayarda jiletin kesme sesini üst seviyede beklerken daha yumuşak bir tonda geldi.Kafa yapısı burun altında da herhangi bir sıkıntı yaşatmadı.Çene altında da çok rahat bir tıraş sergiledi.
Çok rahat bir şekilde geçişlerimi tamamladım.
7 ci ayarda 2 ci perdeden sonra 6 ci ayarda düzeltmelerle tıraşımı bitirdim.
2ahs2gn.jpg

3 perde sonunda tahrişsiz ,güzel ,yakın bir tıraş verdi.
Herhangi bir tıkanma sorunu da yaşamadı.
Tıraştan çok fazla tad aldım diyebilirim.
Konfor açısından ise çok konforlu bir makine olduğu sölenebilir.
Kesinlikle denenmesi gereken bir tıraş aleti.
Özellikle yeni başlayanlar ve günlük tıraş olanlar için biçilmiş kaftan.
Ağırlık olarak bence tadında bir ağırlığı var.Dengesi de çok güzel.
Genel itibari ile artısı  çok olan güzel bir makine.
9746yx.jpg

Benim biraz agresif makinelerden hoşlanmama rağmen beni de üzmeyen , hoşnut eden bir makine oldu.

Bunlar nacizane gördüğüm ve tıraş esnasında edindiğim bilgilerdir.

Eksiğim yada bilmeden hatalı bir bildirimim oldu ise de kusuruma bakmayın.

Bütün arkadaşlarıma keyifli, tahrişsiz tıraşlar dilerim.

Saygılarımla.

erfa
Güzel inceleme olmuş komşum, kaleminize sağlık.
"Leoparın kuyruğunu asla tutma, tutarsan da asla bırakma."
Fatih bey elinize emeğinize sağlık oldukça detaylı bir inceleme olmuş incelemelerinizin devamını bekliyoruz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
(08/06/2019, Saat: 17:53)Soner Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Güzel inceleme olmuş komşum, kaleminize sağlık.

(08/06/2019, Saat: 18:02)-mali Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Fatih bey elinize emeğinize sağlık oldukça detaylı bir inceleme olmuş incelemelerinizin devamını bekliyoruz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çok teşekkür ederim @Soner bey @mali Coşkun bey.Beğenmenize çok sevindim.Özellikle de bu inceleme konuları forumda çok az.Bende fırsat buldukça elimden geldiğince yazmaya gayret ediyorum.
Emek vermissiniz ama foruma zenginlik katmıs. İnceleme icin tesekkur ederiz.
Keske her baslayana tedarik edebilsek, su wilkinson makine ile jilet denemeleri yapmak yerine, soyle guzel bir makine ile baslayıp devam etseler cok daha sorunsuz ve zevkli tıraslar gecirecekler eminim.
Çok güzel bir inceleme olmuş teşekkürler. Progress ve slim arasında kalmış bir kişi olarak merakla okudum.
Cok guzel inceleme olmus, elinize saglik...
(08/06/2019, Saat: 22:57)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Emek vermissiniz ama foruma zenginlik katmıs. İnceleme icin tesekkur ederiz.
Keske her baslayana tedarik edebilsek, su wilkinson makine ile jilet denemeleri yapmak yerine, soyle guzel bir makine ile baslayıp devam etseler cok daha sorunsuz ve zevkli tıraslar gecirecekler eminim.
Çok teşekkür ederim Serdar bey.Keşke dediğiniz gibi tedariği bir wilkinson gibi olsa.

(08/06/2019, Saat: 23:08)Devil67 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok güzel bir inceleme olmuş teşekkürler. Progress ve slim arasında kalmış bir kişi olarak merakla okudum.
Çok teşekkür ederim @Devil67.Progreste çok güzel bir makine.İlk alet olarak almıştım ve iyiki de almışım diyorum.İki makinede sizi üzmeyecektir emin olun buna.Hangisini seçerseniz seçin pişman olmazsınız.Benim şahsi görüşüm durum elverdiği sürece 1 adet sert hard bir makine ,1 adet mild yumuşak bir makine ve bir adette orta seviye makine edinilmesi.Bunu söylememdeki amaç tıraş olarak çeşitliliği denemeyi seven insanlarız.Mesela jilet denemeleri olsun ,sabun denemeleri olsun ,fırça denemeleri olsun 3 lü çeşit ile çok daha sağlıklı neticeler alabilecek olmamız.Çünkü bu üç denemede de hepsi birbirine biz farkında olmasak ta çok etki eden etmenler.

(09/06/2019, Saat: 05:16)CK89 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Cok guzel inceleme olmus, elinize saglik...
Çok teşekkür ederim @CK89.
İnceleme yazınızı okuduktan sonra Slim'i alacaklar listesine ekledim
Ellerinize sağlık, yazınızı keyifle okudum. Devamını da bekleriz @erfa Fatih bey.
Güzel bir inceleme olmuş, emeğinize sağlık komşum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Weishi Qshave Parthenon Adjustable Safety Razor Poerio 17 3,179 18/09/2019, Saat: 20:07
Son Yorum: gr00v3r
  Yerli eski slim twist replikaları ondüla klas ve jön BigHillMe 30 24,192 01/09/2019, Saat: 23:40
Son Yorum: kral arthur
  İnceleme 1956 Gillette Süper Speed Blue Tip (USA) erfa 25 1,945 19/08/2019, Saat: 22:53
Son Yorum: erfa
  İnceleme 1970 Gillette SlimTwist England erfa 17 1,278 19/08/2019, Saat: 15:58
  Gillette Fatboy Adjustable BigHillMe 259 199,702 09/08/2019, Saat: 23:34
Son Yorum: burakergun
  Gillette Adjustable Black Long Handle / Super Adjustable _Olgun_ 259 189,271 09/08/2019, Saat: 19:29
Son Yorum: burakergun
Star Gilette Slim Adjustable eggman 369 259,574 06/08/2019, Saat: 13:12
Son Yorum: Rigbie
  Gillette ayarlı makinelerde simetrik olmayan bar düzeltme laktik 6 2,924 25/07/2019, Saat: 01:42
Son Yorum: mustbe
  İnceleme 1948 Gillette British Aristocrat 15 Australian set erfa 16 1,496 21/07/2019, Saat: 17:21
  Gillette Vintage Slim Twist (İngiliz yapımı, 1977) SumNauta 27 6,882 24/06/2019, Saat: 01:29
Son Yorum: mustbe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi