Babalarımız hangi malzemeleri kullanıyor/du?
2003 yılında babalar günü hediyesi olarak mach 3 almıştım. O zamandan beri gillette e ait en son ne çıktıysa onu alıp kullandı. Sadece tıraş köpüğü seçmiyor. El sabunu şampuan jel hiç fark etmez Smile eskiyi de pek açmıyor muhtemelen çok kesti kendisini
Babam yıllar önce gillettenin modelini bilmediğim bir aletini kullanıyordu. Sonra kaybetmiş, onu bulamayınca permatiğe döndü. Hep suratını kesmeyecek alet peşindeydi . Babalar gününde ona hediye markasını bilmediğim kelebek tipi makine almıştım. O zamanlar tabi geltir yok. Girdim dükkana ''Eski tip tıraş aleti var mı?'' Diye sordum. ''Esnaf; var'' dedi. Hiç bakmadım nedir, ne değildir diye. Aldım direk. Babam bir kaç kere tıraş oldu çok agresif bulduğunu söyleyip kenara koydu. Sonra ona gilette blue 3 aldım ondan memnun kaldı ancak tıkanma sorunu yüzünden pek memnun olmadı( Az daha adamı geleneksel tıraştan çıkarıyordum blue 3 alınır mı hiç. Big Grin ) En son kendime aldığım baili bd179'u hediye ettim şuan çok memnun.
Dedemle başlamak istiyorum dedem köy yaşantısında uzun sap taraksız bir traş aleti kullanırdı fırça kullanmazdı banyo sabunuyla yüzünü köpürtüp tıraşını olurdu şehirde yaşamaya başladığında arko sabun ve tek bıçak permatikle tıraş olmaya başladı permatiyin koruma bandını tırnak makasıyla kırıp kullanırdı ölümüne kadar durum buydu. Peder ise orak tıraş aletine benzeyen elmas desenlı kısa saplı tıraş aleti vardı taraksız kullanırdı plastik kasesine arkoyu basardı uzun yıllar lider marka sakal fırçası kullandı benim sayemde çeliktasa geçti sabununu bastım RODEO 604 sakal fırçası hediye ettim kullandığı jiletler derby premium, permasharp her gün tıraş olur iki perde 1.perde düz 2.perde tersden alırdı tıraş sonrası losyan kullanmazdı hacı şakirle yıkar tıraşı bitirirdi
derby limonlu kremi net hatirliyorum plastik paket permasharp genelde net hatirladigim kucuk bir tasi vardi sicak su koyardi yuzde kopurturdu bakardim merakla bende sonra limon kolonyasi sasmaz hep surerdi iste net hatirlamadigim kelebek bir makinesi vardi ama pek elleyemezdim annemin korkusuna markasi neydi vs hic hatirlayamiyorum.
Babamı DE aletle tıraş olurken hiç gormedim. Hep ucu kırılmış Permatikle tıraş olurdu. Fırça olarak ahsap sapli bir domuz fırçası vardı. Arko ve Nivea krem kullanırdı
Babam haftada bir tıraş oluyor. Yüzde köpürtme 1,5 perde. R41 ve yeşil Astra kullanıyor. Fırça olarak da Omega domuz, tıraş sonrası olarak da sadece şap sürüyor.
Babam 1995 e kadar permatik çift bıçak,küçük düğümlü açık mavi plastik saplı domuz fırça,alüminyum tıraş tası,gibbs mentollü(eski gibbslerden) kullanırdı.
Maalesef o zamanlar küçük yaşta olduğumdan bende babamın ekipmanını koruyamadım.Daha sonra köpük kullanmaya başladı.
Benim babam geçemedi geleneksel trasa mach3 turbo kullanıyor Sad ama dedem yumanın eski kullanıcılarından

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Rahmetli olan dedem babamdan öğrendiğim bilgiye göre usturayla tıraş oluyormuş. Diğer dedem hala yuma, derby extra, arko sabun ve markasız bir fırça kullanıyor. Babam ise tıraş olmaya başladığından beri arko sabun ve kremlerinden başka bir şey kullanmıyor. Ama bıçak olarak pek geleneksel sayılmaz. Market rafından hangi 2-3 bıçaklı alet denk gelirse alır onu kullanır. Sanırım ustura merakım ve yeteneğim dedemden geliyor.
Tıraş oluyorum, o halde varım.
Mavi kutulu beyaz bir Gillette slim twist ve Gibss, sonra bizle birlikte kartuşlulara geçti. Büyükbabamla birlikte pazar günleri ustura ile tıraş şöleni de yapılırdı. Salonda karşılıklı birbirlerini tıraş ederlerdi, büyük babamdan sonra unutuldu... Pek çok komşu yazmış, Gibss'in kokusu burun direğimi sızlatacak kadar hafızamda kalmış...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bugün Hangi Jilet Atık Kutusuna Gitti? broraso 224 50,817 16/06/2022, Saat: 00:08
Son Yorum: Amokachi
  Hangi ustura? bulentaktepe 14 8,083 08/09/2018, Saat: 22:51
Son Yorum: kokopelli
  HANGİ OMEGA FIRÇA ÇEŞİTLERİNİ TÜRKİYEDE GÖRMEK İSTERDİNİZ ? impaticaret 34 35,133 22/12/2014, Saat: 17:19
Son Yorum: tipsol

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: