Babalarımız hangi malzemeleri kullanıyor/du?
Benim babam tırnak makasiyla ağzını kırdığı permatik kullanır. Fırçası da hep ucuz markasız domuz fırçalar olmuştur. Sabun kullandığını hiç görmedim. Hep arko krem kullanırdı ama en son Nivea Men tıraş kremi almış. Baba Nivea almışsın dediğimde de sağolsun beğendiysen senin olsun ben yine alırım dedi.
(28/06/2020, Saat: 22:04)Fenotip Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu senenin başına kadar mac3 kullanıyordu. Benim ilgim doğrultusunda tavsiyem üzerine benimle birlikte bu senenin başında geleneksel tıraşa başladı. Öncelikle rimei tavsiye ettim. Daha sonra wilkinson plastik denedi hoşuna gitti. En son kelebek tipi ve hafif olmasından ötürü plastik isteyince yumuşak huylu olması sebebiylede feather popular aldım. Şimdi omega fırça, permasharp ve arko sabunla tıraşını oluyor. Birçok sabun ve jilet var denemesi için ısrar etmeme rağmen arko ve permasharp yeter bana diyor.
Benim babamda ayni anlattigin gibi komsum Smile 34c hediye ettim ona sevdi geleneksel tirasta 2.tirasini oldu ama firca kullanma konusunda ikna edemedim proraso yesil kopuk aldim onunla devam

Mi A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Markasını bilmediğim, çocukluğumda oyuncak olarak kullandığım, (içinde jilet olmadan tabi) hafta sonları babamla beraber ayna karşısında yüzüme fırçayla köpük sürerek tıraş olduğum, çeşit çeşit geleneksel tek jiletli, çoğu teneke gibi makineler vardı. İki tane de Parker vardı onların arasında, babam hala saklar onları (tabi ben biraz rezil etmişim, krom kaplamaları dökülmüş, perişan tipliler) ama modellerini hatırlamıyorum.

Ben kendimi bildim bileli babam onları hiç kullanmadı. Kartuşlu makineler çıktığında hepsini terk etmiş. Çocukluğumda plastik kullan-at makineler kullanıyordu. Sonra 90’larda Gillette Sensor Excel çıkınca ondan aldı. Yakın zamana kadar da “yenilerin sapı plastik, ben onları sevmiyorum” diye Mach3 veya Fusion kullanmadı. En son Sensor Excel kartuşu bulmakta zorlanmaya başlayınca, 3-4 sene önce kendisine L’occitane’dan Plisson üretimi ahşap bir Fusion kartuş tutucu sap hediye ettim. Şimdilik onu kullanıyor ve memnun.

Sabun/krem ve fırçadan ise hiç vazgeçmedi. Üşenmeden seyahatlerine bile götürür. Rutin sabunu Arko stick. Seyahatlerde ise Derby veya Arko krem. Rastladığı zaman çeşitli markaların sabunlarını alır, kullanır, ama hiç bitmez, ya kurur atılır, ya bana veya kardeşime verir. Ben köpük ve jel kullanmaktan vazgeçip sabun/krem kullanmaya başladığımdan beri zaman zaman benim sabunlarımı, kremlerimi alıyor, bazen beğendiği bir sabundan kendine alırken bana da alıyor. En son evime geldiğinde, çeşit çeşit sabun içinden “bunda az kalmış” diye 2016’da İngiltere’den aldığım, dibinde 2 tıraşlık kalmış Mitchell’s sabunumla tıraş olmuş, “bu çok iyiymiş” diye kasesiyle götürmüştü... Bu sene ilk babalar günümde bana hediye olarak yenisini gönderdi.
Babamın senelerdir kullandığı bir tıraş fırçası var. Markası modeli yok ama öyle yumuşamış ki tüyleri pamuk olmuş pamuk Smile

Maalesef ne yaptıysam kullan-at'dan vazgeçmiyor ama arko / fırça ikilisi kullanıyor Allah'tan Smile
———————————————
Aptallık En Büyük Günahtır !..
Benim geleneksel tıraşa başlama rutinimde babamın payı büyüktür. Çünkü lise çağlarımda tıraş olmaya başladığımda babam zaten geleneksel tıraş oluyordu. Tıraş fırçasıdır , tıraş kremidir vs. Çok fazla ürün verdim babama. Epey bir süredir Başak domuz kılı fırça , Füme tıraş sabunu kullanıyordu. Tıraş sonrası olarak da baya bir Nivea ürünü vermiştim , geçen bitirmiş birkaç şişe daha verdim. En son da 34g hediye ettim bir tane ancak tıraş aleti olarak babam da kullan at tercih ediyor.
Babamın hatırladığım tek tıraş ürünü madalyonlu Brüt aftershave nedense.
Bir de tek bıçaklı permatik kullanıyordu galiba. Düşününce aklıma geldi. Çünkü birgün dolaba tırmanıp ele geçirdigim permatikle tıraş olmaya kalkıp yüzümü kesmiştim. O zamanlardan tıraş tutkusu olacağı belliymiş.
Sadece sabunla Permatik kullanırdı
SEDEF USTURA + TURUNCU ASCO Jilet
Tıraşsız gezmeyen rahmetli peder beyin kullandığı tek tıraş malzemesi berberin kendisiydi Smile Sadece evlendikleri zaman annemin aldığı tıraş fırçasını birkaç kez kullanmış (zaten geleneksel tıraşa da, sırf yüzüne değmişliği var diye o fırçayı kullanma hevesiyle başladım). Bir de ergenliğim zamanında "bu ne lan" deyip Gillette Black Beauty'sini çöpe attığımı hatırlıyorum -hatırlamaz olaydım-. Yine evde tıraş olmadığı için kullanmadığı ve benim çocukken parfüm niyetine kullana kullana kullana bitirdiğim Old Spice losyonu vardı.
Permatik hastasıdır babam Smile
Sabunu kaseye basmaz , fırçaya sürer. Köpüğü çok suludur, dolayısıyla bir iki kesik muhakkak olur. Uygulamalı doğru köpüğü gostersem de yine de sulu köpükte ısrarcı
Bence ustura
1vt2OH.jpg
LezJE1.jpg

Babam yaklaşık 32 yıldır bu fırça permatik jilet ama korumasini tırnak markasıyla keser, arko kreminide eksik etmez markasını bilmiyorum ama sapindan koptukca japonla yapıştırıyor Big Grin

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bugün Hangi Jilet Atık Kutusuna Gitti? broraso 224 51,034 16/06/2022, Saat: 00:08
Son Yorum: Amokachi
  Hangi ustura? bulentaktepe 14 8,099 08/09/2018, Saat: 22:51
Son Yorum: kokopelli
  HANGİ OMEGA FIRÇA ÇEŞİTLERİNİ TÜRKİYEDE GÖRMEK İSTERDİNİZ ? impaticaret 34 35,193 22/12/2014, Saat: 17:19
Son Yorum: tipsol

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: