Ustura İle Tıraşa Başlama ve İlgi Konusunda Azalma mı Var?
Merak ettiğim bir konu ile ilgili eski konularda araştırma yaparken, eskiden ustura konusunda daha fazla ilgilenenlerin olduğunu, daha fazla merak ve daha fazla yazışmanın olduğunu gördüm.

Aklıma şu sorular geldi.

1- Ustura ile tıraş malzeme olarak pahalı mı?

2- Konu çelik ustura ise bilenmesi vb. konularda zorluk mu çekiliyor ?

3- Ustura ile tıraşı engelleyen korkular mı var ?

4- Yardımcı olabilecek insan veya kaynak yokluğu mu var ?

E n v i r o n m e n t a l i s t

Kendi adıma yanıtlayayım:

1- Çelik usturalar genel olarak pahalı ama başlangıç için berberlerin kullandığı jiletli usturalar çok ucuz.

2- Çelik ustura edinecek bütçem olsa bileme işleri düşündürürdü muhtemelen

3- Evet Big Grin

4- Gerek forumda gerekse Youtube'da epey insan ve kaynak var bence
So far so good..
Çelik ustura genel olarak fiyat olarak yüksek, bilmeyen için bileme konuları karışık, korku da mümkün. Çelik grubu dışında shavette grubu da çok hareketli değil. Onun nedeni konusunda fikrim yok.

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...
üstadım çok heves edip bir çelik ustura almışlığım vardır cevaplarım aşağıda;

c: jiletli ustura alınacaksa çok ucuz ama çelik ustura alınacaksa bir tek ustura almak yeterli değil, kotikül, kayış fiyatları yüksek bu sebeple pahalı.

2-Konu çelik ustura ise bilenmesi vb. konularda zorluk mu çekiliyor ?
c: evet bir zorluk çekiliyor çünkü işin içine teknik giriyor, alınan malzemeleri bozma ihtimali ve sürekli kayışlama, taşlama yapmaya tembellik de eklenince tercih edilmiyor.

c: ben tek el kullanabiliyorum terste kalan tarafı göremediğim için korkutucu geliyor.

c: o konuda sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum forumda bolca yardım teklifi aldım Smile
(11/07/2019, Saat: 16:07)FearOfATG Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çelik ustura genel olarak fiyat olarak yüksek, bilmeyen için bileme konuları karışık, korku da mümkün. Çelik grubu dışında shavette grubu da çok hareketli değil. Onun nedeni konusunda fikrim yok.

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...

Aynen katılıyorum komşum çelik ustura ben dahil bir çok komşumuz başlangıç maliyetleri ve bileme zorluklarından dolayı baslayamiyor fakat jiletli ustura konuları da hareketsiz acaba genel olarak kendimi keserim korkusu ya da tıraş olması daha zor bir alet olarak mı görünüyor acaba bilemedim.
Voskhod  Jilet adamdır!
Benim tecrubem cok az, bir tane celik usturam var zaten, ama cevaplarim:

1) Refurnished alinirsa fiyatlari uygun oluyor. Turkiye'de kim refurnished satiyor bilmiyorum
https://www.ebay.com/sch/philoritx/m.htm...ipg=&_from=
https://bbshave.ru/sell-or-change/prodam...ye-britvy/

2) Hone birine yaptiriyorsunuz, kayislama bir kac dakika suruyor.

3) Benim usturam round-tip, yeni baslayanlar icin guvenli. Ilk kullanimlarimda bile yuzumu kesmedim. Hem WTG, Hem ATG yaptim.
Round-tip, kullandiginiz jiletli usturalardan cok daha guvenli.

4) Dolu
Kullanabileceğimizden emin olmadığımız bir ürüne yüksek miktarda bütçe ayırmak isteMEMEmiz en büyük neden. Yakın çevremizden deneyip karar verme şansımız da yok. Bu sorunları göze alsak, çözsek dahi, DE aletteki gibi jileti taktım kullandım bitti şeklinde olmuyor. Öncesi bakım istiyor, sonrasında bakım istiyor. Bakım ürünlerini temin etmek de zor ve külfetli. Bakımını yapabilmek biraz sanatkarlık da istiyor.
Çelik ustura tıraşını başlı başına farklı bir kültür olarak görüyorum. Yada belli bir yaştan sonra yabancı dil öğrenmek gibi, ciddi mesai ayırmak, her şeye sıfırdan başlamak gerekiyor.
efendim usturaya meraklanıp bu vesileyle forumla tanısıp akabinde de hem gelenksel tıraş hem de özelinde ustura ile tıraş olmaay baslayan birisi olarak bir iki şey eklemek isterim ki sorduğunuz soruların zaten buyuk kismını kendim de yaşadım ..
     ...bence bunun cevabı  çok değiskenlik arzedebilir ; ıslak tıraşla alakalı az ve sade bir tercih ile ucuz ,  farklı seçenek ve isteklerden dolayı -hobi koleksiyon vs gibi .. -çok geniş bir yelpaze ve pahalı bir tercih .. esasen başlamak için soylenmiş olduğu gibi bir iki farklı jilet ve kolay bulunan bir ustura ile hiç pahalı değil ..forum ile birlikte gerekli arastırma ve okumaları yaptıktan ve birtakım bilgileri anlamaya basladıktan sonra sedef- ve piyasadaki jiletler ile denemelere basladım.. hepi topu 10 tl tutmayacak bir alışveristir ..  

2- Konu çelik ustura ise bilenmesi vb. konularda zorluk mu çekiliyor ?
      .... çelik ustura kısmı biraz daha zor bir konu ve haklısınız bileme işi hem zor hem pahalı hem zaman alıcı hem ciddi bilgi/tecrübe  gerektiriyor .. ve fakat çelik usturanın kendine has bir dünyası olduğunu yine forumdaki konuları okudukça anlasılabiliyor ki özellikle bileme konusu zor da olsa daha önceki zamanlarda ve muhtelif konularda celik ustura ile tıraşa baslamak için EN GEREKLİ SART OLMADIĞINI  düsünüyorum artık .İşi bilenler ve-veya tecrübelilerin belirttiği dikkat çekici bir husus ;  shave ready - tıraşa hazır bir ustura edindikten sonra( sadece deri masat ile )  uzunca bir zaman bileme işlemi ihtiyacı duyulmayacağı.. oncelikli olarak diğer gerekli hususlarda -- kayışlama-bakım - temizleme- muhafaza vs gibi -- gerekenleri sağladığınızda bileme daha küçük bir sorun haline geliyor .

.. kendi adıma , ustura ile tıraşa baslamamı geciktiren - ertelememe sebep olan en buyuk faktor bu .. kesme işi gercekten korkutuyordu(yanlış anlasılmasın ;  hala korkutuyor ama bir iki ufak kesik /kanama dışında ki zaten diger aletlerle de aynı sekilde kesikler yasıyoruz, biraz tecrube , biraz hangi krem, ilaç vs .. kullanılır oğrenmeye baslayınca korku azalıyor .. hele işin keyfi de anlasılınca o korku azalıyor ama bitmiyor .. zaten kesiklerimi hep "artislik " yaparken yasadım bu arada Smile

bu konu kesinlikle benim için en az sorun olan kısım .. hem hiç sorun yaşamadım, hem de  tıraş ve de  forum konularında /adabında acemi bilgisiz olmama rağmen her sordugum merak ettigim bilmediğim konularda tüm saçma sorularıma hem cevap aldım hem de fevkalade yardım gordum ... ilk çelik usturamı forumdan ilgili satılık bolumunden kıymetli bir uyemizden temin ettim ..geleneksel tıraşla ilgili ilk duzgunce malzemelerimi de oyle.. hala da coğunlukla forumdan temin ediyorum ki sağolsunlar hepsi, kusura da bakmasınlar tek tek yazamayacağım sayı cok çunku Smile
kaynak olarak da forumda epeyce bilgi mevcut ..
bir problem ( en azından benim icin oyle); deryalar kadar geniş bir alanda ,belki konulara tamamen yabancı olmanın da verdigi acemilik /bilgisizlikten de kaynaklı sabırsızlıkla ( arastırıp once bilgi edinmek biraz zaman alıyor ve anlaması zor oluyor o yuzden de "bir bilene soruversem "de cabucek anlasam diye dusunuyor insan) bircok uyeye birsürü soru soruyorsunuz ya da bazen gereksiz baslık acıp belki de sorulmus soruları soruyorsunuz   ... o kadar ( zaaten bu da kişinin kendisi için bir sorun değil , olan diğer uyelere oluyor Smile hepsine sabırlarından dolayı da ayrıca tesekkurler bu arada yeri geldi )...

.tabi  birkac yerde de  belirtilmiş olan bir husus da var : "yahu bu ustura kör mü acaba ? " diye ilk tıraşta kıllanmak Smile şakası bir yana çelik usturanın keskinlik , konfor vs konularında da kullanıcıya gore çok değisken bir olay oldugunu da yeni yeni farketmeye basladığımı da belirteyim istedim ..ben usturaya basladığıma memnunum tek sıkıntım acemilikten dolayı ustura ile tıraş olacağım zaman  ayırdığım vakit çok uzun oldugundan her zaman ustura ile  tıraş olamıyorum.
Ustura diger traş yöntemlerine göre el becerisi istiyor ayrıca en ufak hatada ciddi sonuçlar acabilir.Her anında çok dikkatli olmalısınız.Hassas ciltler için yorucu.Bunun için ustura kullananlar az.

Bana göre degil.
Bence temel sebep maliyetler. Öncelikle artık esnaflar çok şark kurnazı oldu. Geltirin ilk zamanlardında antikacılarda, internetteki satıcılarda çok uygun fiyata vintage aletler ve iş görecek temizlikte usturaları gayet makul fiyatlara alabiliyordunuz. Şimdi bazı şark kurnazları var ki, ağzı kırık usturalara koleksiyon ürünü adı altında sıfır ustura parası çekiyorlar. Hele biraz temizse iki sıfır ustura parası çekiyorlar. Cin olmadan cin çarpmaya çalışan çok.

İlaveten ustura konusu taşıydı, kayışıydı olarak ilk alım maliyeti olarak her zaman yüksekti. Ancak içinde bulunduğumuz paranın pul olduğu şu dönemde malesef hepsi euro ve dolar ile yurtdışından gelen ürün olduklarından fiyatları da çok pahalandı mecburen. E adamların parası bizden 6-7 kat değerli. Üstüne devletin aldığı bitmek bilmeyen vergiler ve hayat pahalılığı da eklendiğinde usturayı almak ayrı dert, bunun taşını kayışını almayı istemek ayrı dert, bulması ayrı dert oluyor meraklıları için. İyi bir kayış en az 100 dolardan başlıyor. Burada vergileriyle en az 900 lira demek. Sen adama nasıl satacaksın 900 liraya 50 santimlik deri parçasını? Anlatamazsdın ki neden bölye olduğunu, o nihai etikete bakar.

Durum böyle olunca insanların alım gücü bu kadar düşmüşken orta karar fiyatlara 1-2 jiletli tıraş makinesi alıp ucuz fırçalar ve jiletlerle idare etmekten başka yapacak bir şey kalmıyor. Bu hayat pahalılığı, kötü ekonomik yönetim, paranın değersizliği ve alım gücünün düşüklüğü böyle devam ettikçe de bu konu uzun yıllar böyle kalacaktır. Ben bile saklınotalar bloguma yazmayı durdurdum, en basit parfümün 300-400 liraya satıldığı ülkede ne incelemesi yazıyorsun ki?
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İlk (Son) Jiletli Ustura Tıraş Maceram Johny White 19 4,475 05/09/2022, Saat: 16:40
Son Yorum: Johny White
  Tıraşa başlangıç ekipmanları kogan 19 6,451 09/06/2022, Saat: 12:01
Son Yorum: mertcanartan
  Ustura Traşı Tahriş Hakkında yigit 11 3,299 07/09/2021, Saat: 15:23
Son Yorum: yigit
  Tıraşta Tercihiniz: Ustura mı DE mi? mavi 37 21,229 03/05/2021, Saat: 00:56
Son Yorum: Alpp
  Geleneksel tıraşa başlamaktan korkuyorum. ahmetahmet64 24 8,768 01/05/2021, Saat: 19:25
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Malzeme Tedariği Yüzünden Geleneksel Tıraşa Ara Vermek Zorunda Kaldım esatakgul 30 9,405 17/09/2020, Saat: 23:55
Son Yorum: shopol21
  P&G den geleneksel tıraşa bir darbe daha oguzkagan 27 10,536 21/05/2020, Saat: 04:02
Son Yorum: noneed
  Enis Batur'dan Ustura'ya Dair ekindgn 11 5,453 08/09/2019, Saat: 10:13
Son Yorum: gr00v3r
  Ustura izi piresis 24 33,031 29/05/2019, Saat: 17:01
Son Yorum: dkn_05
Thumbs Down Geleneksel Tıraşa Başlamak ironman50 16 6,993 19/12/2018, Saat: 21:41
Son Yorum: Yazılı83

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: