Ustura İle Tıraşa Başlama ve İlgi Konusunda Azalma mı Var?
#31
(9 saat önce)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Her ilde bir tıraş deneme evi olsa neden olmasın.
Yoksa sıkıntı var.
Düşünsenize bir cafede buluşmuşuz ve siz sabunlu yüzünüzle ustura denemesi yapıyorsunuz ve bir ustanın eşliğinde.....O akşam haberlere konu oluruz..

@gr00v3r
Ustura konusunda mütevazi bilgim ile size yardımcı olmak isterdim.
Bilirim ki, az bilen bildiklerini öğrettikçe bilgi seviyesi daha da artar.
Ancak,bu öyle bir konu ki deneme berber dükkanı olması lazım.

Aile salonunda yapılırsa bir sıkıntı olmaz bence Big Grin

(Dün, Saat: 17:12)SKYBRAVE Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Malum usturalar, DE veya SE aletler gibi affedici değiller. En ufak bir hatada bile ciddi bir kesik atıp yüzünde iz bırakabiliyorsun.

Ben buna katılmıyorum. Razorus videomuzdan da görebileceğiniz üzere çelik usturayla bile tıraş olmak o kadar da zor bir şey değil. Elbette el alışkanlığı gerektiriyor ancak bu el alışkanlığı da zamanla kazanılıyor zaten. Kimsenin ilk tıraşında hemen mükemmel ve rahatça ustura tıraşı olması beklenmez. Zaten ilk 5-10 tıraşınızda komple yüzünüzü tıraş bile olamazsınız. Yanakları alırsınız. Belki bıyıklar, biraz boyun o kadar. Çene, boyun altı falan kalır hep, çünkü eliniz kaymaz, yönlendiremez aleti, kesecek sanır korkarsınız, durursunuz. Zaten orada durmanız da sağlıklısıdır. Siz devam ettikçe her tıraşta daha da güven gelir, tam tıraş olmaya başlarsınız. Bu aşamada ilk tam tıraşınız belki 45 dakika sürer. Ama zamanla alıştıkça herhangi bir de kadar hızlı tıraş olunabilir. 5-10 dakika yeterli.

İlaveten sonuçta sinir hücrelerimiz var, ufak bir batacakmış, kesecekmiş hissi olduğundan insanın eli otomatik durur. Ha keserseniz de ufacık dokunma, ya da çizik şeklinde olur o da 2 güne kaybolur. Öyle en ufak hatada yıllarca iz bırakacak, kan revan götürecek şekilde kesmek pek olası bir şey değildir, ciddi bir el hakimiyetsizliği veya dikkat dağınıklığı olması gerekir. Zaten bu meyilde olan kişilere ustura kullanmamalarını öğütlüyoruz. Ancak ortalama hemen herkes kendini kesip biçmeden rahatça tıraş olabilir.

Jiletli ustura ile 6 aylık tecrübeden sonra çeliğe geçmeye başlanabilir. Jiletli usturanın da ilk bir ayı ufak tefek çizikler atarsınız en fazla. Zamanla alıştıkça çizikler gider, tahriş kalır, daha da alıştıkça o da gider bu sefer kendinizi çok yakın tıraş olmaya kaptırırsınız kıl dönmeleri sivilceler başlar. O konuda da kendinizi frenlemeyi öğrendiğinizde artık sorunsuzca jiletli ustura kullanabiliyorsunuzdur.

Bundan sonra da gerçek usturaya yavaş yavaş geçersiniz. Onun ağzı çok daha büyük olduğundani kayışlaması alışkanlık gerektirdiğinden ve ciddi bir ağırlığı olduğundan aynı süreçleri çelik usturada da bir 6 ay kadar yaşarsınız. Ayrıca çelik usturanın kesen ağzı daha etli olduğundan ve kesim hissi farklı olduğundan jilete alışmış cildinizde sanki kesmiyormuş gibi hissedersiniz. Daha çok bastırırsınız, sabunda ya da usturanın ağzında sorun var zannedersiniz. Oysa ki tek olan sizin alışamadığınız yeni tıraş hissidir. Bunu fark edip usturayı rahat bıraktığınızda jilatten farklı bir kesim hissiyle ama daha konforlu bir şekilde sakalı kestiğini fark edersiniz. Ondan sonra gelsin kaymak gibi tıraşlar. Eliniz bir daha de'lere zor gider.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
WWW
Cevapla
#32
@manuple İbrahim Hocam fikir çok güzelmiş her ne kadar dışarıdan çok tuhaf gözükecek olsak da Big Grin
@Lord Sparhawk ayrıntılı cevap için teşekkür ederim. Söylediğiniz konulara katılmakla beraber yazmış olduğum cümleyi bizzat yaşadığım için ustura konusunda ustalaşana kadar bir an bile dikkatini dağıtmadan tıraş olmak gerektiğini ifade etmeye çalışmıştım. DE veya SE bir aletle hata yaptığında sonuç usturadaki kadar vahim olmuyor. Çenemde iz bırakacak kadar bir kesik atmış olsam bile hala jiletli ustura ile zaman zaman tıraş oluyorum. Artık çok daha dikkatliyim bu konuda. İlk zamanlara göre mesafe katettiğimi de düşünüyorum.
Razorus'un ustura tıraşı videosunu ve onlarca ustura tıraşı videosu izledim. El alışkanlığı kazandıktan sonra ustura ile tıraş olmak eminim ki inanılmaz zevklidir. Zaten beni de bu his çekiyor sanırım. Mesela forumdan Ertan Bey'in ustura tıraşı videosunu sanat eseri izler gibi izliyorsun. Gerçekten çok keyifli. Sizin de dediğiniz gibi çok kısa bir sürede, yaklaşık 8 dakikada iki perde harika bir tıraş oluyor. Ama dediğim gibi ustura ile tıraş hem daha fazla özen ve dikkat gerektiriyor (en azından ustalaşana kadar) hem de inanılmaz keyif veriyor. Umarım bir gün ben de ustura ile sizin dediğiniz gibi konforlu bir şekilde keyif alarak tıraş olabilecek seviyeye gelebilirim.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ustura izi piresis 24 15,720 29/05/2019, Saat: 17:01
Son Yorum: dkn_05
Thumbs Down Geleneksel Tıraşa Başlamak ironman50 16 1,899 19/12/2018, Saat: 21:41
Son Yorum: Yazılı83
  Hangi ustura? bulentaktepe 14 1,340 08/09/2018, Saat: 22:51
Son Yorum: kokopelli
  Tıraşta Tercihiniz: Ustura mı DE mi? mavi 24 8,394 21/05/2018, Saat: 16:17
Son Yorum: higicir
  Böker 6,50TL'ye Ustura sfenks 23 2,782 09/05/2018, Saat: 23:33
Son Yorum: gidakontrol
  Jiletli ustura yüzümde aşırı yanma yaptı Marbi48 1 953 18/11/2017, Saat: 13:35
Son Yorum: dikdik_s
  Jiletli Ustura İle Suratımı Kestim AfroBarber 6 2,329 08/02/2017, Saat: 15:03
Son Yorum: Timuçin
  Geleneksel Tıraşın Tarihinde Ustura Kullanımı m y r 27 16,318 18/03/2015, Saat: 23:20
Son Yorum: ckeskin
  Sağ El İle Ustura Kalfa 9 8,358 22/11/2014, Saat: 22:14
Son Yorum: eskiuyemnt
  celik ustura kullanan berber salonu korgunv 17 15,469 11/11/2014, Saat: 02:00
Son Yorum: mavi

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi