Kromyumoksit
elime bir miktar kromyumoksit gecti ve hemen denemelerime basladim. deri kayista kullanmadan once keten pantalonu keserek kumas bir kayis yaptim ve uzerinde denedim. once 20 kere surtup test ettim. koreldi. sonra 80 defa surttum daha cok koreldi. herhalde oksit ya saf degil ya da aslinda yesil boya diye dusundum ve deri kayisa yedirerek tekrar denedim. sonuc yok. tiras testinde cekme yolma ve atlama yapti. usturayi BBW ile ustunkoru tekrar bileyip kayislayip kaldirdim bir kenera.
gece aklima bir fikir geldi acaba bir yerlerde yanlis mi yapiyorum diyerek yattim ve sabah kalkinca oksiti bileme ozelligi olmayan mermer tas uzerinde bileme hareketi yaparak 15 surtme hareketiyle kullandim yine korelmis gibi testi gecemedi ama pamuk kayis ve deri kayistan gecirdim yeniden keskinlesti. sonuc olarak sanirim ise yaradi cok guzel yumusak bir tiras oldum.
kesin emin degilim tabiiki. emin olabilmek icin korelmeye baslayan bir usturada yeniden denemem lazim. kolay kolay korelmedikleri icin sonucu bir kac ay ile yil arasinda yazarim:d
wrb5c.jpg
ot3ech.jpg
91e8pe.jpg
Sevgili linguist,önce kromyumoksit almak icin özel bir caba göstermene gerek yoktu,piyasada satilan her akril boyanin yesil tonunda olan bir madde.Bu materyal bilemek icin kullanilmiyor,onun görevi bilenmis olan bir usturanin agiz kismini polis etmek icin.Bu malzemeyi kullanan arkadaslar Balza agacinin üzerinde calisirlar(balza agaci bizim dilimizde de ayni kullaniliyor galiba,yumusak,hamur gibi olan ve model yapiminda kullanilan agac)Ben bu yesil boyadan ortaligi kirlettigi icin nefret ederim,faydasi oluyor mu diye soracak olursan ...var ama bu kadar zahmete degmez diye düsünüyorum.Selamlar
Bir liralık Ali Bıyıklı sen nelere kadirsin !
Balsa olur, keten olur, kayışın arka yüzü olur. Yani aşındırıcıların biraz pürüzlü yüzeylerde kullanılması daha uygun. Boyayabilmek için sürülecek kıvama gelmesi gerekir bunun için de yağ kullanmanızı tavsiye ederim. Zeytinyağı, makine yağı hepsi olur. Balsayı örnek verirsek parmağınızı yağa batırarak bu toza basın ve kromlu parmağınızı balsaya basarak bir nokta koyun. Bunu birkaç nokta koymak için tekrarlayın. Sonra parmağınızla balsanın yüzeyinin her yerine bu noktaları iyice yaydırın, gerekirse biraz daha yağ ekleyin. Sonra yüzeydeki fazlalığı peçete ile silerek alın. Ressamlık gibi ortalığı ve ellerinizi batırdığı konusuna katılıyorum. Plastik eldiven kullanabilirsiniz ama yine de biraz batıyor Smile
Yurtta barış, dünyada barış. Atatürk
o halde iki sekilde de yanlis kullanmisim. ama bu 0,5 kromoksit degil mi burda yanlislik yok. kayislama oncesi korelttigi icin acaba deyip supheye dusmustum.
biraz etraf batti tabi yikarken yesil yesil dagilip boyadi heryeri.
Bendeki yeşilde 0.3 yazıyor. HHT geçmiyorsa usturayı temiz kayışa sürdükten sonra deneyin testi.
(19/06/2012, Saat: 19:11)porsuk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bendeki yeşilde 0.3 yazıyor. HHT geçmiyorsa usturayı temiz kayışa sürdükten sonra deneyin testi.

bendekinde yazi yok ama ele pudra gibi geliyor.
hht5 gecen usturayi croxa surtunce sifira dusuyor ama kayislayinca geri geliyor.
zaten hht5 oldugu icin croxtan sonra faydasi oldumu pek anlamadim nasil bir his olmasi lazim?
Ben denemelerimde bıçağın ucunu yüzümde daha yumuşak ve düzgün hissettim. Bunu yapmak şart değil zaten kimisi kotikul ucundan veya diğer doğal taşlarınkinden hoşlanır kimisi 12000 den kimisi 8000den sonra direk kayışlar ve tıraş olur kimisi taştan sonra 20-30 kere buna sürüp kayışlar ve öyle tıraş olur. Kimisi körelme başlayınca ucu pratik olarak geri getirmek için sürer. Mesela usturası biraz kördür ya da taşı yoktur bunlara birkaç kere sürünce kısa zamanda ucu tekrar HHT geçebilecek duruma getirebilir. Taşlık hale gelene kadar bu şekilde hiç taş olmadan idare edebilir. Tabi hepsi birden elimizde yokki deneyebilmek de sorun.
Ben kromoxiti kayis üzerinde 8000 ve 10000lik tasdan sonra kullaniyorum.
10-15x defa kromoxit üzerinde ve ondan sonra yaklasik 100kere sade kayis üzerinde cekildikden sonra cok güzel oluyor usturanin agazi.
Bu islemi yapmadan önce ustura cok agresif geliyor.

Uzun süre kullanildikdan sonra ustura körelmeye basladiginda bi 5-10 defa kromoxit ve ardindan tekrar 100kere sade deri üzerinde cekilir ve yine güzel bir keskinlik elde edilebilir. Bu islem 2-3 defadan sonra pek ise yaramaz. Taslarla bilemek gerek.

Kromoxit kredi gibidir Big Grin Cekersin cekersin ondan sonra agir ödersin. Ama kromoxitden vazgecmem.

Kromoxit her yesil boya icersinde olabilir ama en önemlisi sadece kromoxit (PG17) olursa cok daha farkli sonuclar elde edinebilinir. Aksi takdirde icinde olan baska tanecikler fazla büyük olabilir. Ve bu da isimize yaramaz.
CrO meselesini ortaligi boyamadan hallettim. gayet hos bir sonuc aldim.
bebe yagiyla birebir oraninda dediginiz gibi karistirip macun yaptim ve bir bez parcasiyla resimdeki macunun onda birini kayis uzerine incecik katman halinde surdum. 10 tur crox kayis ardindan 100 tur duz kayista kayisladim. hem keskinligi artti hem de dediginiz gibi daha yumusak oldu.
35hfpk6.jpg

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: