Acaba Tekniğim Hatalı Mı?
#1
Öncelikle üstadlarıma merhaba diyorum. Forumda sıkıntım ile ilgili kapsamlı bir araştırma yaptım fakat hepsinden istediğim sonucu alamadım veya istediğimi bulamadım. Şimdi soruna geçelim.

Öncelikle Derby Usta ve Rimei kombinasyonu kullanıyorum. Bunun yanında Derby Extra Yeşil Astra gibi jiletleri de denedim fakat bana oldukça kör geldiler. Derby Usta ile istediğim performansı kısmen yakalasam da tatmin olamadım.

Tıraştan önce yüzümü sabun ile sakallarımı ovuşturarak yıkarım. Sakallarım orta sertlikte ve orta yoğunlukta. Ardından Arko sabunu yüzüme uygular ve sakal çıkış yönünde ilk perde tıraşımı olurum. Şayet beğenmediysem ki genelde beğenmem bir de çapraz tıraş olurum. Fakat yine de elime sakal kökleri geliyor ayna karşısına geçince sakallarım sanki gece kesilmiş de sabaha kadar uzamış gibi duruyor. Bu durum moralimi oldukça bozuyor.

Sabunu yüzde köpürtmeyi, tasta köpürtmeyi denedim. Yüzde köpürtmek daha çok hoşuma gitti. Tıraş esnasında ise tersten aldığım takdirde inanılmaz bir tahriş ile karşılaşıyorum. Akat aksi takdirde istediğim yakın tıraşı bir türlü elde edemiyorum. Üstadlarım sizce beceremediğim nokta nedir? Sakal köklerine kadar rahat ve tahrişsiz almak istiyorum. Mümkün mertebe ters almak istemiyorum. Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.
Tıraş bağımlısı bir genç
Cevapla
#2
İlk basit yöntem wtg sağdan xtg soldan xtg tıraş olmanız. İkinci basit yöntem ise kullandığıniz makineyi değiştirmeniz olacaktır. Bu size özel çözülmez bir sorun gibi görülse de zamanla üstesinden gelinecek basit bir durum
...  Tıraş aleti  yazmak, ölümün elinden bir şey kurtarmaktır...
Cevapla
#3
Daha keskin bir jilet ile deneyin olmadı daha agresif makinelere bakın.

En kolay bulabileceginiz perma sharpı bir deneyin.
Cevapla
#4
(03/09/2019, Saat: 01:25)edward Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Daha keskin bir jilet ile deneyin olmadı daha agresif makinelere bakın.

En kolay bulabileceginiz perma sharpı bir deneyin.

Bir dahaki sefere Perma Sharp 'ı denemeyi düşünüyorum.
Tıraş bağımlısı bir genç
Cevapla
#5
Bence once Gillette Nacet jiletle dene, ayni capraz teknigi.
Nacet keskin ve konforlu jilettir.

Eger hala eline sakallar rahatsiz edecek seviyede geliyorsa, tersten alman gerekiyor.
Proraso Sensitive Tiras oncesi kremi, ve tiras sabununu al. Ve tersten aldigin zaman tahris olma olasiligi cok azaliyor.
Cevapla
#6
Sakal yapınıza göre jilet seçiminiz doğru olmayabilir. Daha farklı jiletler kullanmayı deneyin.
Ayrıca RiMei'in kesim açısını yakalayamamış olabilirsiniz. Doğru açıyla temiz tıraşlar çıkartabilirsiniz.
Cevapla
#7
Komşum endişe etmeyin, gün geçtikçe tekniğiniz de oturacak ve geçen zaman içinde jiletteki kutsal kasenizi bulursunuz.
Delikanlı Tıraş'ın Youtube videolarını takip edin güzel teknikler elde edersiniz. Bir de naçizane bir gün tıraş olmayın pamuk ile sakal yönü tayin etmeye çalışın. Zira sakal yönü bazen bizi yanıltabiliyor.
Şol Gökleri Kaldıranın, Doldurup Donatanın,
Ol Deyince Olduranın, Doksan Dokuz Adı İle,
Usturalarımız Keskin, Elimiz Düzgün Olsun.
Cevapla
#8
Bence derby usta ile ilgili sıkıntı yok. Çoğunlukla derby usta kullanıyorum. Her zaman da tersten alırım. Ilk tıraşımda bir hafta falan tıraş olamamıştım tahrişten dolayı. Şimdi 80 derece kolonya sürsem bile yanma olmuyor. Jilet yine derby usta. Eliniz alışacaktır. Tıraşı ve köpürtmeyi aceleye getirmeyin ve makineye ekstra baskı uygulamayın yeterli. Tahrişsiz tıraşlar dilerim.
Cevapla
#9
Belli bölgelerde sakal kalması anormal değil. Benim de boynumun en alt kısımlarında hafiften kalıyor. Hiçbir berber de beceremiyor. Peki sorun mu gerçekten? Tıraştan hemen sonra aynaya 40 cm mesafeden bakarken birkaç siyah nokta görünüyor. Cilt kuruyunca o da kalmıyor. Tersten alıp, batıkla veya tahrişle uğraşmaya değmez. Zaten geleneksel tıraş, mümkün olan en temiz tıraşı veriyor benim için. Fazlasını beklemek mucize beklemek gibi. 2 perde çıkış yönünde (müsait bölgelerde çapraz ve tersten de alıyorum) tıraşımı olup sıfır tahriş ve mutlu bir ciltle banyodan ayrılıyorum. Tavsiyem cildinizi zorlamayın, zamanla tıraş kaliteniz zaten artacaktır.
Cevapla
#10
Komşum öncelikle zamanla tekniğiniz oturacak ve çok daha rahat bir şekilde el hareketlerinizle temiz tıraş olabileceksiniz. İlk başlarda kartuşlu zamanında tersten alıyorum diye yaprak jiletlede aldım sonuç kaçınılmaz tahriş. Zamanla tekniğim iyileştiğinde kendime güvenim geldi ve tersten aldığımda tahrişin oldulça azaldığını gördüm. Ayrıca düzenli şap kullanımının özelliklede boyun ve bıyık-çene arasını sıkılaştırıp tahrişe dayanıklık hale getirdiğine inanıyorum.

R89 ile boyun altı hep 2 + düzeltmelerde temizlenirdi progrese geçtiğimde şimdi daha iyi temizlendiğini gördüm yani diğer komşularımızın dediği gibi agresif alet iyi gelebilir buda olmazsa tersten almanız gerekicektir.

Şunuda belirtmek isterim günümüzde çoğunluğun kirli sakal bıraktığı bir ortamda her şekilde temiz bakımlı gözüküceksinizdir. Cildinizi fazla yormadan, zamana yaymanızı tavsiye edebilirim.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Hatalı ürünlerde, Hata Bizdemi Acaba dikdik_s 6 5,031 15/09/2015, Saat: 18:36
Son Yorum: canbaz

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi