WTG, XTG, ATG ve Sakal Yönüne Göre Tıraş Teknikleri
Biraz bakındım ama benzer bir konu / tartışma bulamadığım için buraya yazıyorum. Var da gözden kaçmışsa affola. Şimdi WTG XTG ve ATG traş teknikleri var. Hassas bir cildim var, bir buçuk aydır geleneksel tıraş ve yaprak tıraş bıçağı kullanıyorum. Kartuşlulara göre tahriş yüzde 90 azaldı. Her tıraşta da daha geliştiğini bizzat gözlüyorum. Fakat ben sadece WTG yani sakalın çıkış yönünde tıraş oluyorum. Çok az XTG ve asla ATG yok. Çünkü daha önce kartuşlu aletlerle ya da berber deneyimiyle sakalın tersi yönde tıraş olduğumda müthiş bir tahriş ve sakal dönmeleri oldu. Bu yüzden denemeye bile çekiniyorum. Ama bir buçuk aylık geleneksel tıraş deneyimim cildin ve sakalların geliştiğini gösteriyor. Şimdi sorum şu; acaba XTG ve özellikle ATG yani ters yönde tıraş belli bir WGT deneyimi mi gerektirir? Başta tahriş olasılığını göze alıp belki önce XTG sonra da ATG tıraşa mı yönelmeliyim? Yoksa bu gönderinin başındaki yüz haritası (ki aşağı yukarı biliyorum yüz haritamı) doğrultusunda hassas cilt olduğu için WTG'den vaz geçmemek mi gerekiyor? ATG tıraş deneyimi nasıl başlar, nasıl devam eder? Videolarda görüyorum, gayet rahat ters alıyorlar, özellikle çene altı, boyun kabus benim için... Değerli üstad komşular ne tavsiye eder?
@cerdinc komşum teknik geliştikçe ve DE aletle tek jilet kullanım mantalitesini kavradıktan sonra -tabirimi mazur görün- takla bile attırırsınız. Aba biz onları şimdilik j hook diye adlandıralım Smile

Kartuşlularda ATG, bilhassa cildin zor yerlerinde bence direkt intihar teşebbüsü. Oradaki tecrübelerinizi DE ile hiç kıyaslamayın. Çok bıçaklı tıraşı tamamen farklı bir sistem, detayları, videoları vs. forumda çokça mevcut. DE ile ATG ileri tekniklerle gayet mümkün ve başarılı sonuçlar elde edersiniz. Dedğiniz gibi WTG ve XTG yöntemlerinde ilerleme kaydedince zamanla ATG denemelerine geçersiniz ve çok da memnun kalacağınızı düşünüyorum.

Eğer cilt probleminiz yoksa cildiniz hassas değildir. Yanlış teknikler ve uygulamalarda tahriş ettiğimiz cildimizi biz hassas zannediyoruz ama öyle değil. Ben örneğin gelenekselden önce gıdı ve boyun bölgemin çok hassas olduğunu düşünürdüm, ama şimdi her tıraşımda ATG yaparak sinekkaydı tıraş oluyorum. Klasik bastırmama ve iyi köpük hazırlama kurallarını unutmamak da lazım. Siz başlayalı henüz bir buçuk ay olmuş, kendinize biraz daha zaman tanıyın. İsterseniz ufaktan denemeler yapın, hemen başarılı sonuç elbette etmeyebilirsiniz ama zamanla yapacağınız gözlemlerle ilerleme kaydettiğinizi göreceksiniz.

ATG yapmadan önce, önceki perdelerle sakalınızın en kısa seviyeye inmiş olmasına özen gösterin. Bir de bastırmayın diyoruz ya, bu kural en çok burada geçerli. Aleti yüzünüzde uygularken jilet sakala takılıyormuş hissini yakalayın, en güzel ATG tıraşınızı olursunuz. Keyifli tıraşlarınız olsun.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
3501isp.jpg
ip71wi.jpg
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
@Soner komşum paylaşımınız için teşekkürler ancak bu resimlerde verilen bilgiler pek doğru değil. Her iki resimde de "gene"l esas alınmış. Biz forumda hep kendi sakal haritanızı çıkarın ve ona göre WTG, XTG ve ATG yapın diye öneriyoruz. Herkesin sakal çıkış yönü kendisine özgüdür. İlk resimde kırmızı çarpı olarak kötü denilen konu ise bizim ATG dediğimiz olay. Ben bunu günlük tıraşta dahi yapıyorum. Tek jiletli aletler ile teknik oturduktan sonra bu yöntem rahatlıkla uygulanabilir. Biz forum üyesi arkadaşlara bu konuda kendilerine has sakal haritalarını keşfedip, ona göre teknik oturtmalarını ve yöntem geliştirmelerini önermeliyiz diye düşünüyorum.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
onurcakmak komşum, haklısınız bunu paylaşırken aslında bu aklımdan geçmişti. Sizin tekrar üzerinden geçmeniz, yeni gelen komşular için bir vesile oldu diyelim.
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
(03/06/2019, Saat: 00:31)onurcakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @cerdinc komşum teknik geliştikçe ve DE aletle tek jilet kullanım mantalitesini kavradıktan sonra -tabirimi mazur görün- takla bile attırırsınız. Aba biz onları şimdilik j hook diye adlandıralım Smile

Kartuşlularda ATG, bilhassa cildin zor yerlerinde bence direkt intihar teşebbüsü. Oradaki tecrübelerinizi DE ile hiç kıyaslamayın. Çok bıçaklı tıraşı tamamen farklı bir sistem, detayları, videoları vs. forumda çokça mevcut. DE ile ATG ileri tekniklerle gayet mümkün ve başarılı sonuçlar elde edersiniz. Dedğiniz gibi WTG ve XTG yöntemlerinde ilerleme kaydedince zamanla ATG denemelerine geçersiniz ve çok da memnun kalacağınızı düşünüyorum.

Eğer cilt probleminiz yoksa cildiniz hassas değildir. Yanlış teknikler ve uygulamalarda tahriş ettiğimiz cildimizi biz hassas zannediyoruz ama öyle değil. Ben örneğin gelenekselden önce gıdı ve boyun bölgemin çok hassas olduğunu düşünürdüm, ama şimdi her tıraşımda ATG yaparak sinekkaydı tıraş oluyorum. Klasik bastırmama ve iyi köpük hazırlama kurallarını unutmamak da lazım. Siz başlayalı henüz bir buçuk ay olmuş, kendinize biraz daha zaman tanıyın. İsterseniz ufaktan denemeler yapın, hemen başarılı sonuç elbette etmeyebilirsiniz ama zamanla yapacağınız gözlemlerle ilerleme kaydettiğinizi göreceksiniz.

ATG yapmadan önce, önceki perdelerle sakalınızın en kısa seviyeye inmiş olmasına özen gösterin. Bir de bastırmayın diyoruz ya, bu kural en çok burada geçerli. Aleti yüzünüzde uygularken jilet sakala takılıyormuş hissini yakalayın, en güzel ATG tıraşınızı olursunuz. Keyifli tıraşlarınız olsun.

Söylediğiniz çok mantıklı komşu. Yanlış teknikler yüzünden cildi hassas zannetmek. En azından benim için geçerli, geleneksel tıraştan sonra, ufak tefek tahriş oluyor ki bu tekniğin oturmasıyla ilgili, fakat başından beri kartuşlular kadar ağır tahriş yaşamadım. Teşekkür ederim.
Komşularım ben WTG-XTG-ATG karışık kendi tekniğimi geliştirdim, 6-7 tıraşı bu şekilde oldum R41 dahil. Artık memnun kalınca ve sorun yaşamayınca buraya yazayım dedim. İlk önce yukarıdan aşağıya alıyorum ilk perdede WTG-XTG bir arada oluyor, ikinci perde de kulaklardan burnuma doğru kesiyorum, boyun kısmını, çene dudak altını yukarı doğru alıyorum o zamanda XTG-ATG bir arada oluyor, 2 perdede daha yakın bir ve sorunsuz bir tıraş elde ediyorum (tabi doğru jileti bulmak önemli).

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Lightbulb Tıraş. Duştan önce mi, sonra mı? mancho 75 58,209 28/09/2022, Saat: 21:22
Son Yorum: Can Çelik
  Eski Tıraş Jiletleri Nasıl Keskinleştirilir? MerkurFutur 9 8,462 28/12/2020, Saat: 22:26
Son Yorum: MerkurFutur
  DE Tıraş Makinasında İki Eli Aynı Etkinlikle Kullanma MerkurFutur 11 6,681 31/08/2020, Saat: 00:00
Son Yorum: krub
  Yazın kullanmaktan en çok keyif aldığınız tıraş ürünleri nelerdir? btoprak 62 63,225 16/04/2020, Saat: 22:40
Son Yorum: Jonas
  Yatik sakal seiko 98 79,986 17/11/2019, Saat: 00:04
Son Yorum: TheCurseOfCurl
  Tıraş Olmak Saçları ve Sakalları Daha Hızlı ve Gür Mü Çıkarır? Delidumrul 9 5,923 26/01/2019, Saat: 19:32
Son Yorum: gr00v3r
  İleri tıraş denemeleri Lord Sparhawk 45 63,196 22/10/2016, Saat: 19:07
Son Yorum: Raskolnikov
  Sakal kökleri mi suçlu ben mi? Men-Sup 31 27,299 20/09/2016, Saat: 15:52
Son Yorum: Tahir
  Geleneksel Tıraşa Nasıl Başladım ? - Kendi Tıraş Tekniklerim Xo-oX 14 12,734 14/05/2016, Saat: 11:02
Son Yorum: rating
  Tıraş kremi-sabunu vs tıraş jeli mustafayazar 18 16,843 12/04/2016, Saat: 23:42
Son Yorum: mustafayazar

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: