Acaba Tekniğim Hatalı Mı?
@esatakgul komşum ilk başlangıclarda bu tür problemleri çoğumuz yaşadık tabi yaşanan problemler kısa sürede çözülmedi uzun bir süreç ve zamanla tekniğinin gelişmesi senin istediğin sinek kaydı tıraşa yakınlaştıracak
Hedefiniz sinek kaydı olmasın komşum. Tahrişsiz ve yeterli temizlikte tıraşla yetinin bir süre. Zamanla el koordinasyonunuz, sakal yapınızı tam öğrenmeniz, yüzünüzün hangi bölgesinde hangi hareketleri yapmamanızın gerektiği gibi alışkanlıkları öğrendiğinizde sorun kalmayacaktır. Ayrıca uygun alet, uygun sabun ve uygun jileti keşfedip daha da sorunsuz ve temiz tıraşlarınız olacaktır.
Anlattıklarınızdan tek şüphe çeken şey yüzde köpürtmeniz, onu da ileriki dönemlere bırakın. Çünkü köpüğü doğru kıvamında oluşturarak sakalı yumuşatabilmek için tasta köpürtmeniz -en azından ilk dönemler- daha iyi hazırlık yapmanızı sağlar. Köpüğü doğru hazırlamış olsanız da, sakallara yeterli süre boyunca uygulamazsanız, fırça ile sakallarınızı yeterince hırpalamazsanız sakllar diri kalıp jiletin kesmesine direnecek, bu da jiletin akmamasından dolayı tahriş ve kesiğe yol alacaktır.
Tiras kalitesini jilet ve tutucu kadar, tiras kremi/sabunu da etkiler.

Tamamen bence bakarsam konuya;
Jiletinizi misal Permasharp ile degistirin derim.
Mavi Astra da olur... Sarı Gillette, Polsilver vs gibi.

Tutucunuz Rimei yi ben ancak denemek icin kullanabildim.
Agresif olmayan mild bir alet.
Dolayisiyla istedigim kalitede sinekkaydi saglamadi.
He kötü tirasmiydi, degildi... ama bekledigim yakinlikta degildi.
Progress evet bu aralar biraz pahalı gorunuyor ama deger mi? Deger Smile
Ayrica farkli sabun/kremleri de denemek gerek.
Gercekten etkileri farkli.

Tirasi 2 kere sakal cikis yonu, 1 de ters yonde oluyorum.
Madem ATG yapiyorsunuz bu sekli de deneyebilirsiniz.
Kolay gelsin Smile
Üstadlar gerekenleri söylemiş ama bende jiletin ve makinanın değişmesinin doğru olacağını düşünüyorum. Birde tutuş açısı kaynaklı sorun galiba. Zamanla oturacaktır.
"Öç gecikir ancak asla yaşlanmaz." 4.Murad
Forumda okumuştum, tam hatırlayamıyorum hangi başlıkta olduğunu belki okuyanlar bilir yanlışım varsa lütfen düzeltin. Sakal kökleriniz cildinize yakın olabilir ondan dolayı ne kadar sinek kaydı tıraş olsanız bile yüzünüzde sakalınızın çıktığı siyah noktalarını görürsünüz. Kendim son perdeyi tersten alıyorum, tıraş sonrasında elimi yüzümde gezdiriyorum hiç bir pürüz yok mermer gibi surat, sonra aynaya biraz yaklaşıyorum sakalların çıktığı yerlerde siyahlık oluyor tam cildinizle sıfıra sıfır elinize gelmiyor ama yakından bakınca görülüyor. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Keyifli tıraşlar dilerim. Tıraş aleti
Bence tıraşdan önce yüzünüzü fazla yormayın sabunla ovalayarak. Suyla yıkayın, preshave ve/veya arko klasik krem ile hafif bir ön hazırlık yapın. Tersten alsanız bile cildinizin töleransını ovalayarak bitirmeyin. Vertice Euromax platinum veya Gilette super platinum jiletleri deneyin çünkü anlattıklarınız bana çok tanıdık geliyor ve bu jiletler ile tek perdede bile boyundaki inatçı sakalları bile kesiyorum. Derby usta, Voshkod , sputnik gibi küt yapılı jiletler ile temiz tıraş olabilmek bence biraz daha teknik gerektiriyor.
https://beyfendi.org
1.perde wtg, 2.perde sağdan xtg ve 3. perde soldan xtg tıraş olmayı deneyin. mesela soldan sağa traş olmuşssanız elinizi soldan sağa gezdirin pürüzsüz olduğunu görürsünüz. Bu şekilde traş olunca tersten alma kadar olmasa da ona yakın pürüzsüzlük elde edersiniz. Ben 2-3 keredir soguk suyla traş oluyorum sıcak su yerine, daha kolay ve daha yakın traş veriyor gibi geldi bana deneyebilirsiniz. Jilet değişikliği de yapabilirsiniz permasharp uyabilir komşum
Komşularım gerekenleri söylemiş. Bence teknikle ilgili bir sıkıntı var sakallarım çok sert değil diye belirttiğiniz için jilet seçiminiz bence iyi. Zaten geleneksel tek bıçaklı tıraşı hepimiz daha tahrişsiz bir cilt için seçmedik mi? Anlatmak istediğim geleneksel tıraş sakalımızı yüze en yakın yerinden alıyor. Yani cildinizi tahriş etmeden temiz bir şekilde. Parmağınızla yüzünüzü gerdirdiğinizde sakallarınız elbette tıraş olmamış gibi çıkacaktır. Mantığı zaten kıl dönmesine engel olmak kılı üst kısmından almak. 2. Perde çapraz aldığınızda yüzünüzü gerdirmeden problem kalmayacaktır. Varsada teknikte bir sorun vardır.
"Zaman..."

Söyleyeceklerim bu kadar.

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...
Merhabalar,

En temizi, en yakını benim tırasım olsun isteginiz oldugunuz surece sorun yasayacaksınız bastan soyleyeyim. Bir gun sonra uzayacak sakal icin en yakını olsun diyerek kendinizi uzmenize gerek yok. Oncelik amacınız, ıslık calarak zevkle, AS yi surunce yanmasız tahrissiz bir tıras olsun. Bu sorunsuz zevkli tırası devam ettirdiginiz surece, tecrube ile yakın tıras kendiliginden gelecektir.
Saygılar.
Tişikkirlir Sipirmin.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Hatalı ürünlerde, Hata Bizdemi Acaba dikdik_s 6 8,082 15/09/2015, Saat: 18:36
Son Yorum: canbaz

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: