Rimei a2002 ile ilk traş deneyimlerim ve bir takım sorunlar
Question 
Arkadaşlar merhaba aranızda yeniyim. Traşa başlamam yüzümde zamanla oluşan seboroik dermatit denilen rahatsızlığın ortaya çıkması ile başladı. Önceden permetiğin ağzını kırar bir haftalık sakalı öyle keserdim. Rahat keserdim. Cilt rahatsız olduğundan genellikle tek perde traş olurdum.

Geçtiğimiz günlerde bir spotçudan rimei a2002 traş aleti edindim. O gün akşam kendi jiletini takarak traş olayım dedim. Yüzümde yaklaşık 7 günlük bir sakal vardı. Gerek jiletin kesmemesi gerekse koruma barının sık tıkanması yüzünden hayal kırıklığına uğradım. Jileti permasharp ile değiştirdim. Bu sefer jilet kesmeye başladı fakat koruma barı bana çok engel oldu. Nihayetinde traşı tamamladım ama arada derede çok sakal kalıntıları kaldı. Zaten niyetim bebek poposu kıvamı olmadı hiçbir zaman ama bu kadar kalıntı beni biraz sıkıntıya soktu.

Bugün 3 günlük sakalımı traş etmek istediğimde ise bu jiletin ciddi manada kesmeme sorunu olduğunu fark ettim. Jileti değiştirdim yine tek çekimde sakalları alamadım. Bir yerde mi hata yapıyorum yoksa geleneksel traşın mantığı mı bu yani aynı yerde 2-3 kez gitmek mi? hal böyle olunca hassas olan cildim reaksiyon gösteriyor ve yağlı egzema olan bazı yerler kabarıyor.

Bana önerebileceğiniz bir tavsiye yada daha keskin bir jilet var mı? Birtek ben mi bu perma sharpta sıkıntı yaşadım bunu bilmek istiyorum. Yada yanlış alet mi kullanıyorum? Biraz foruma göz gezdirdim de sanıyorum bana aşırı agresif birşeyler lazım çünkü genelde haftada bir defa traş olurdum ve buda dediğim usülde permatikin koruma barını kırarak olurdu. Bu olay için ne dersiniz? Cevaplar için şimdiden teşekkürler. Kutlu yıllarınız olsun.
@"dougles" Öncelikle foruma hoşgeldiniz. Sağlık probleminiz için de geçmiş olsun dileklerimi ileterek aklıma gelen muhtemel üç sebep olabilir.

1- Tıraş esnasında doğru açı tutturamıyor olma ihtimaliniz olabilir. Kabaca 30 derece bir açıyla tıraş olacaksınız. Başlarda çoğu zaman doğru yaptığımızı düşündüğümüz ancak en temel hatalardan biridir.
2- Tıraş aletinizin çabuk tıkandığını belirttiğiniz için uyguladığınız köpük kıvamı çok katı olabilir. Yedi günlük tıraş esasen çok da uzun bir periyot değil. Sakallarınızda yoğunsa şayet çok katı-akışkan olmayan köpükle birlikte tıraş aletinizi tıkayacaktır.
3- Permasharp keskin bir jilettir. Nerdeyse tüm berberler bu jileti kullanır ancak dönem dönem üretilen partilerde problemli üretimde söz konusu olabilmektedir. Farklı bir yerden temin edip, tekrar deneyebilirsiniz. Farklı alternatif olarak da Gillette grubuna ait diğer jiletler ülke içinde çok rahat temin edilebildiği için önereceğim jiletler olur. Gillette Silver Blue, Gillette Nacet, Gillette Platinum gibi. Bunlardan daha keskin bir jilet isterseniz Gillette 7'O clock sarı paket. Daha da keskin bir jilet isterseniz Feather gibi jiletler alınabilir. Bunları kartela kartela almak yerine öncelikle 5 li paket halinde alıp denemeniz, beğendiğiniz bir jiletle devam etmenizi tavsiye ederim.

Rimei'ye gelince orta üstü agresiflikte bir alet. Ben şu aşamada yanlış tıraş aleti olup olmadığına yönelik bir yorum yapmak istemem, çünkü yaşadığınız sorunlar tıraş aletinden ziyade daha farklı nedenlere bağlı sorunlar gibi.

Şimdiden kolay gelsin.
7 günlük sakalda çogu alet tıkanır. Klasik tıraşta genelde 2 perde tıraş olmanız gerekir. Hatta duruma göre 3 perde bile olabilir.

Youtube güzel içerikler var oradan öncelikle klasik tıraş videolarını izleyin.

Tıraş aletinin tıkanması konusunda ise sıcak su kullanın. Yine işportacı yada birmilyoncu tarzı yerlerden bir tane düzgün yuma alın birde onunla tıraş olmayı deneyin. Yuma rimeiye göre daha agresiftir ayrıca tıkanma sorunu yaşamazsınız.

Tıraş köpügü olarak tıraş jeli falan mı kullandınız acaba?

3 günlük sakalda rimei de sorun yapmaz ama bir yerde yanlışlık var.

7 günlük sakalınız oldugunda önce normal bir saç tıraş makinesi vs ile kesin sakalları kısaltın ondan sonra normal tıraşa geçin.

Alternatif olarak ustura önerebilirim ama biraz teklikelidir el becerisi ve alışkanlık ister.
Cevaplarınız ve Tavsiyeleriniz için teşekkür ediyorum. Bana fayda sağladılar. Gerçekten bu makine ile traş biraz ihtisas istiyor. Onu anladım. Köpük konusunda @"edward" geleneksel traşa geçmeden önce köpük kullanırdım ama aleti alınca traş kremine geçtim. Traş kremini doğru kıvamda hazırlamamışım şimdi bunu görüyorum. Birde plastik fırça kullanıyordum eskiden kalan şimdi onu değiştirdim. Daha yumuşak kılları olan ve nispeten daha küçük fırça aldım. Gözle görülür şekilde köpük uygulamasında fark oldu. @"marv" Jiletlerde bır sorun yokmuş ben bir kaç traşta doğru açıyı yakaladım. Tabi mesele @"edward" ın dediği gibi 7 günlük sakalda bir çok makine tıkanır evet çok doğru. Artık gün aşırı yada iki gün arayla traş oluyorum. İlk perdeyi perma ile ikinci perde için ise daha kör bir jilet olan yeşil astra alıyorum. Çünkü permayı iki perde gittiğim zaman kanama olmuyor ama jiletin etkisini özellikle boyun bölgesinde sızı şeklinde hissediyorum traş sonrası. 2.perdeyide tersten gidemiyorum yine düz boyun bölgesinde ise çapraz gidiyorum. Ama önerdiğin jiletleride alıp deneyeceğim.

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim gün aşırı traşla beraber seboreik dermatit ortadan kalktı görünüyor. Traş sonrası artık herhangi bir kabuklanma vesaire yaşamıyorum. Haftada bir olurken bu kabuklanma oluyordu. Bu rahatsızlığı olanlara gün aşırı geleneksel traşı öneriyorum.
@"dougles" Sorunu çözmenize ve hatalarınızı tespit etmiş olmanıza çok mutlu oldum. Bunu yapabiliyorsanız zaten çok kısa sürede mesafe kat ediyorsunuz.

Başlıkta bahsi geçen Rimei aleti 2011'den beri kullanıyorum. İlk satın aldığım tıraş aletidir. Elimde çok daha pahalı aletler de olmasına karşın dönem dönem de halen kullanmaktayım.

Uzun tıraş periyotlarında hem en yakın tıraşı vereceği, hem koruma barı vs olmadığı için daha akıcı tıraş olduğumdan ötürü her zaman ustura tercihimdir ancak ben bu tıraş aletiyle geçmişte bir aylık sakal tıraşı da oldum. Haftalık periyotta da şu geçtiğimiz yıllarda inanın çok fazla kullandım. Aletin her iki tarafıyla da çok fazla çekiş yapıyor ve suyu kullanmıyorsanız tüm tıraş aletleri bir süre sonra tıkanacaktır. Önemli olan suya tuttuğunuzda köpüğü tahliye edip edemediğiniz? Edemiyorsanız şayet köpük kıvamınız daha önce de dediğim gibi çok katı olmuş olabilir ki siz zaten bunun farkına varmışsınız. Tıraş olma periyodunuz da göz önüne alınınca uzun kıllarda bu tıkanmayı destekler. Ayrıca sık ve gür sakallı biriyseniz bu tıkanma sürecini ekstra olarak destekler. Haftalık periyotta köpük kıvamınız iyiyse köpüğü tahliye etmek de çok fazla zorlanmazsınız ancak örneğin bir aylık sakal da köpükle birlikte kıllar da öbek öbek birikeceği için bunu tahliye etmek daha zordur. Bunun için öncesinde elinizde makine varsa kullanıp sakalları kısaltıp, akabinde ıslak tıraş bir tercih olabilir. Şayet yoksa da her koşulda köpük kıvamınız nizami olmalı ve daha az miktarda çekiş ve aleti daha çok suya tutarak aletin tıkanmasını mümkün mertebe engellemelisiniz. Aşırı tıkandığı ve suyla gideremediğiniz noktalarda da üst tablayı gevşeterek temizlemelisiniz. Tabi bu son belirttiğim hususlar bir haftalık sakalda karşınıza çıkacak engeller değiller. Daha üstü periyotlar için. Bir haftalık sakalı gözünüzde büyütmeyin, bir süre sonra sandığınız kadar da zor olmadığını göreceksiniz.

Öğrenmenin en iyi yöntemi neyi yanlış yaptığınızı tespit etmektir. Bunu tespit edip, yanlışı düzeltmeye odaklandığınızda gerisi geliyor.

Sıhhatler olsun.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  traş kremi karışımı error... 16 21,513 19/07/2020, Saat: 16:23
Son Yorum: Timor1322
  Çatır Çatır Kesme Sesli Traş Aleti 3.Perde 45 18,628 31/05/2020, Saat: 02:49
Son Yorum: 3.Perde
  Traş ve Bilinçli Farkındalık utkb 6 3,126 08/05/2020, Saat: 20:29
Son Yorum: sfiber
  Tahriş R89 VS rimei Fenotip 5 3,249 24/01/2020, Saat: 10:31
Son Yorum: ErkanY.
  Gillette eski jiletli traş makinası burakergun 4 3,160 09/08/2019, Saat: 16:19
Son Yorum: kral arthur
  Neden geleneksel traş Berkesan 4 3,070 04/03/2019, Saat: 11:24
Son Yorum: BigHillMe
  30-40 TL Arası Traş Bıçağı Tavsiye Gencer 10 6,134 11/02/2019, Saat: 00:14
Son Yorum: AltKapalı
  Traş Tarihine Giriş 10001 maynardkeynes 9 9,119 14/01/2019, Saat: 04:30
Son Yorum: Sofistike
  Gilette çift taraflı traş aleti Mert Güneş 22 11,406 11/08/2018, Saat: 20:25
Son Yorum: Mert Güneş
Exclamation Traş Aleti Önerisi ArchLord 23 16,312 12/05/2018, Saat: 01:09
Son Yorum: ArchLord

Hızlı Menü: