İlk Deneyim
Hoş geldin genç komşum. Ustura işi biraz da sabır işidir.
Lider fırça domuz kılıdır.At kılı olsa duramazsın.=)

Ustura yerine yuma,rimei,wilkinson classic gibi bir aletle başlasaydınız keşke.

Ustura herkesin harcı degil en ufak hatada dalgınlıkta cezasını kesiyor.El beceriniz yoksa çok kötü sonuçlara yol açabilir.Bu konudan herkes bahsetmiyor. Herkes cesaretlendiriyor fakat herkese göre degil.

Ben iki kere denedim bana göre degil.Ufak tefek kesikler oluyor tahriş kaçınılmaz ayrıca çok dikkat etmeniz lazım.Ustura bildigin sakalda takılıyor.Kısacası ben beceremedim bana göre degil.

Bence ustura yerine normal makinelerden alın bir tane.
(21/09/2019, Saat: 14:16)FearOfATG Adlı Kullanıcıdan Alıntı: En rahat nereyi tıraş ediyorsanız bir süre orada pratik kazanın. Hoşgeldiniz. Ustura keyiflidir..

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...
Boyun bölgemde rahat ediyorum . Köşeli bı çene yapım var orada biraz zorlanıyorum . Yorumunuz için teşekkürler. Keyifli tıraşlar

(21/09/2019, Saat: 15:00)edward Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Lider fırça domuz kılıdır.At kılı olsa duramazsın.=)

Ustura herkesin harcı degil en ufak hatada dalgınlıkta cezasını kesiyor.El beceriniz yoksa çok kötü sonuçlara yol açabilir.Bu konudan herkes bahsetmiyor. Herkes cesaretlendiriyor fakat herkese göre degil.

Ben iki kere denedim bana göre degil.Ufak tefek kesikler oluyor tahriş kaçınılmaz ayrıca çok dikkat etmeniz lazım.Ustura bildigin sakalda takılıyor.Kısacası ben beceremedim bana göre degil.

Satıcı at kılı demiş ve bencede öyle . Domuzların sapında kırmızı boya var benim fırçamda ise siyah boya ve hissiyatı kesinlikte sert domuza göre, yayılmıyor . Domuzu açık renk kılları benimki daha koyu . Teşekkürler , Keyifli tıraşlar

(21/09/2019, Saat: 15:00)edward Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Lider fırça domuz kılıdır.At kılı olsa duramazsın.=)

Safety Razor denedim fakat ustura çok daha keyifli ve ilgimi çekiyor . 3. ayındayım kesiksiz ve tahrişsiz tıraşlar yaşıyorum . Teşekürler
(21/09/2019, Saat: 16:03)Emirhan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Boyun bölgemde rahat ediyorum . Köşeli bı çene yapım var orada biraz zorlanıyorum . Yorumunuz için teşekkürler. Keyifli tıraşlar
Fırsat buldukça farklı tarz usturalar da deneyebilisiniz. Hepsinim kesim hissi farklı..

78168260c188ac714a2858d9d6756169.jpg

Hoşgeldin genç komşum, tıraş dünyasına jiletli ustura ile giriş yapma cesaretinden ötürü seni kutlarım. Ayrıca başarılı tışarlar çıkarışında ayrı bir güzellik. Geleneksel tıraşa giriş yaptıysan tek bir aletle ve sabunla asla duramazsın benden söylemesi, her sabunun, aletin zevki başkadır. Jiletli usturadan vazgeç demiyorum sana, bir ara farklı sabunlara ve DE aletlerede göz atmanı tavsiye ederim. Tahrişsiz tıraşlar dilerim.
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
Hoşgeldin genç kardeşim. Seni tebrik ediyorum cesaretin ve olgun cümlelerin için. En alttaki mavi ustura çok şıkmis Smile alet seçiminde kararlı olmanı destekliyorum ama bi ara proraso , palmolive , cella gibi koruyuculugu nispeten iyi sabunlar kullan isterim.
(21/09/2019, Saat: 18:47)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoşgeldin genç kardeşim. Seni tebrik ediyorum cesaretin ve olgun cümlelerin için. En alttaki mavi ustura çok şıkmis Smile alet seçiminde kararlı olmanı destekliyorum ama bi ara proraso , palmolive , cella gibi koruyuculugu nispeten iyi sabunlar kullan isterim.

Wilkinson Sword stick sabunu almayı düşünüyorum , çok zengin bir sabun diyorlar . Önerilerinizi dikkate alacağım . Teşekürler , keyifli tıraşlar .

(21/09/2019, Saat: 18:00)Soner Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoşgeldin genç komşum, tıraş dünyasına jiletli ustura ile giriş yapma cesaretinden ötürü seni kutlarım. Ayrıca başarılı tışarlar çıkarışında ayrı bir güzellik. Geleneksel tıraşa giriş yaptıysan tek bir aletle ve sabunla asla duramazsın benden söylemesi, her sabunun, aletin zevki başkadır. Jiletli usturadan vazgeç demiyorum sana, bir ara farklı sabunlara ve DE aletlerede göz atmanı tavsiye ederim. Tahrişsiz tıraşlar dilerim.

Elimdeki malzemelerle gitmicek bende farkettim  Big Grin . Tek sabun tek fırça gitmez bu iş , alası geliyor insanın . Bir tane ucuz DE var elimde , 1 kere kullandım sadece . Keyifliydi lakin ustura çok ayrı hissiyatlı , ara sıra DE aleti de kullanacağım . Usturayı çocukluğumda berberlerde görüp merak ederdim  , çocukluk aşkı diyelim Big Grin
Teşekürler , keyifli tıraşlar .

(21/09/2019, Saat: 16:11)FearOfATG Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Fırsat buldukça farklı tarz usturalar da deneyebilisiniz. Hepsinim kesim hissi farklı..

Kırmızı olan Feather'ın düz usturası sanırsam , en üstteki zazor çift taraflıyı ve sedefleri (Ali bıyıklı da olabilir ) biliyorum . Yanlışım varsa düzeltin lütfen . Diğerlerinin isimlerini öğrenebilir miyim ? Aldığınız yerleri, veya siteleri de söylerseniz çok makbule geçer . Yorum için teşekkürler , keyifli tıraşlar .

(21/09/2019, Saat: 14:39)smyrna Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoş geldin genç komşum.  Ustura işi biraz da sabır işidir.

Kesinlikle haklısınız . Yavaş ve temkinli olmak gerekiyor .
Keyifli tıraşlar
Şu lider fırçanızın resmini yükleyin bakalım at kılı mı domuz kılımı? At kılı fırça artık yok gibi bir şey.
(22/09/2019, Saat: 23:50)edward Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Şu lider fırçanızın resmini yükleyin bakalım at kılı mı domuz kılımı?  At kılı fırça artık yok gibi bir şey.

Onu ben de merak ettim. Baya eskiden kalma bişey olmalı at kılıysa.
(21/09/2019, Saat: 12:19)Emirhan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Herkese selamlar , iyi haftasonları diliyorum. Blush  16 yaşındayım ve geleneksel tıraşa başlayalı 3 ay oldu. Geleneksel tıraş öncesi Mach3 kullanıyordum , yaklaşık 2-3 ay kadar kartuşlu makineyle ilk tecrübemi yaşadım. Youtube'da geleneksel tıraşı keşfettim , fazlasıyla ilgimi çekti. Ustura ve safety razor aletleri gördüm. Mach3'le tıraş olmayı sürdürürken bu videolara iyice sardım. Sonra forumu keşfettim. Kendi kendime ''Ulan bu kadar keyifli bir şey mi ? Binlerce konu var.'' Neyse bir gün dedim ki deneyeceğim ben bu işi. Ustura, safety razora göre ilgimi çok daha fazla çekiyordu. İnternetten fiyatlara baktım Dovo'lar  Feather'lar fiyatlar uçuyor. Bu kadar parayı kim öder dedim. Ekonomik olabileceğini de öğrendim forumdan vs.  Babamın tanıdığı bir berber vardı , rica ettim babamdan ''Bana ustura alır mısın?'' diye . Sadece jilet için fikir söyledim. ''Feather varsa Feather al yoksa Perma Sharp al.'' Tabi ne bileyim o zamanlar malzemecide Feather olacağını. Annem bir yerini kesersin vs. dedi , ama ben kararlıyım  ''Yok anne bişey olmaz'' dedim . O da dedemden biliyormuş usturayı , keşke yaşasaydı da tıraş konuşabilseydim onunla.  Akşam babam eve geldi , iki mavi tas almış, bir Arko sabun, bir beyaz Sedef ustura,Lider at kılı fırça ve Derby Extra. Oyuncak alınmış çocuk gibi sevindim. Big Grin Sabunu tasa bastım akşam , ertesi gün tıraş olmayı bekliyorum. Malzemeleri hazırladım jiletimi taktım usturama , fırçamı koydum sıcak suya . 100 ustura tıraşı videosu izlemişimdir ama tıraştan öncede izleyip teknik öğreneyim dedim. Arko'yu güzel bir köpürttüm (nostaljik kokuyu bilirsiniz) fırçayla yüze masaj yapmak çok keyifli geldi. Buraya kadar herşey çok güzel sıra geldi ele usturayı almaya , çok farklı bir alet. (İzlediğim herkes sakın bastırmayın sadece köpüğü almaya çalışın diyordu , öyle yaptım) Yüzle ilk ustura teması başarılı , ikinci çekiş yanakta yüzeysel kesik (elim titriyor kesikten sonra), boyun başarılı kesik 0 , çene 2 kesik , bıyıkta 1 sıyrık.  Köpükle karışık kan , hemen soğuk suyla yüzümü yıkadım. Hemen krem sürdüm . Kanama azalıyordu. Malzemeleri toplamaya gittim tekrar banyoya. Kesiklere rağmen rahatlamış hissediyordum kendimi. Mach3'te tahriş yaşıyordum usturada öyle birşey olmadı. Cidden keyifliymiş bu iş dedim. İlk tıraştan sonraki günlerde tıraş olacağım günleri iple çekmeye başladım . Şimdiyse okul sabahları saat 6'da tıraş olmaya uyanıyorum.Teşekkürler Geltir . İyi ki böyle bir forum var  Smile  Cool

Genç arkadaşım,
Aramıza hoş geldin. Ben de senin gibi geleneksel tıraşa doğrudan ustura ile daldım. elin alışır yavaş yavaş merak etme. Bastırma, sakalının çıkış yönünü çok iyi belirle usturanın pozisyonun yüzünde değiştirmek istediğinde mutlaka yüzünden bir karış uzağa çek pozisyonu değiştir. Ellerini mutlaka şapla. Usturanın elinden kaymasını önler, cildini gerdirirken sana yardımcı olur. İlerde kendine bir tane 34C DE makine alırsın, zira her gün ustura tıraşı olmak biraz cildini hırpalar. 34C tam bir görev adamıdır. Hızlı tıraş olmak için elinin altında hazırda bekler.
Şanslısın ki genç yaşta girdin bizim aleme. Hadi bakalım sıhhatler olsun...
Şol Gökleri Kaldıranın, Doldurup Donatanın,
Ol Deyince Olduranın, Doksan Dokuz Adı İle,
Usturalarımız Keskin, Elimiz Düzgün Olsun.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Sad Enzo ustura ilk deneyim (yardım) Gkhn93 29 28,004 27/06/2015, Saat: 07:50
Son Yorum: Gkhn93

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: