Traşa başlangıç
Merhaba ben 23 yaşında bir bireyim. Bugüne dek berbere gittiğim zamanlar haricinde genellikle elektrikli traş makineleri ile traş oldum. Sinekkaydı traş nadiren oldum. Bugün hem işe başlayacağım hem de kendime daha çok yakıştırdığım için sinekkaydı traş için ekipmanları araştırdım ve bu siteyi buldum. Size sorularım şunlardır:

Makine olarak pearl shaving SSH-05 kapalı taraklı modelini beğendim. Hem ekonomik hemde kaliteli bir ürün olduğu yorumlarını okudum. Cildim hassas olduğu için de kapalı taraklı modelini tercih ettim.

Cildim hassas. Traş sonrası batma oluyor. ve çok sayıda ufaklı sivilcelerim çıkıyor. Bu durumun önüne nasıl geçebilirim? Traş seti olarak makine haricinde hangi ürünlere ihtiyacım var? Önerileriniz nelerdir? Uygun fiyatlı olursa sevinirim.

Normal bir traş seti için makine haricinde traş sabunu ve fırçanın yeterli olacağını duydum. Bu ikisi başlıca alacağım şeyler. Önerilerinize açığım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Merhaba,
Burada önemli konu bastırmamak. Makineden yada kartuşludan geçerken ister istemez insan bastırıyor. Aleti kendi ağırlığı ile ciltte hareket ettirmek önemli bir el alışkanlığı ve bu zamanla oluşuyor maalesef. Bir berberin saç kesmeye başlaması gibi düşünün.

Ben kendi düşüncemi ve tercihlerimi söyleyim;
1-4 gün arası tıraşlar için mild alet + keskin jilet. Burada kullandığım ekipman standart Merkur 34C + Gillette 7 o'clock sarı paket
4-7 gün arası tıraşlar için orta agresif alet + keskin jilet. Muhle Rocca + Gillette silver blue yada platinum.
7 gün sonrası tıraşlar için agresif alet + keskin yada orta keskin jilet. Muhle R41 + Gillette platinum yada 7 o'clock yeşil paket.

Bende de sizin gibi ciddi sivilce problemi olmuştu. Tıraş olmak bile zor hale gelmişti. Ame her tıraşımda değişik bir ürün deniyor ve bundan zevk alıyordum. Değişik preshave ürünleri kullanımını bıraktım. Şap kullanımını bıraktım. En önemlisi bu işin zevki belki ama sürekli alet jilet ikilisi denemeyi bıraktım. Sakalları tıraş öncesi soğuk suyla hafif hafif masaj yaparak yumuşatmaya başladım. Sıcak suyu bıraktım.
Şu anda tüm tıraşlarım tahrişsiz, sinekkaydı ve sivilcesiz. Yukarıdaki kullanım tercihimi sanki bir makine gibi standart hale getirdim. Hiçbir değişiklik yapmıyorum. Sadece fırça, sabun ve kozmetik tarafında değişiklikler ile devam ediyorum.

Kısacası tavsiyem, bastırmadan, tek alet jilet ile bir süre tahrişsiz tıraş. Tahriş varsa alet jileti değiştirin ve elinize uyan ikili ile bir süre hiç değşiiklik yapmadan devam edin.
Yeni başlayanlara bence hatalı şekilde tavsiye edilen ve hiç hissi olmadığından bastırma ihtiyacı duyuran R89/EJ89 yerine bu konuda geri bildirimi yerinde olan Merkur 34C yi denemenizi tavsiye ederim. Cildi kesmek ve tahriş etmek çok zor. Bulabilirseniz denemenizi tavsiye ederim.

Bir de sabun konusu. En azında tabac gibi kayganlığı ve koruyuculuğu belli bir seviyede olan bir sabun kullanın.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraşa başlangıç ekipmanları kogan 19 6,685 09/06/2022, Saat: 12:01
Son Yorum: mertcanartan
  Traşa dair birşey almama rekorunuz inceptum 12 13,299 25/07/2013, Saat: 22:08
Son Yorum: Fallschirmjäger

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: