3D Metal Puzzlelar
#1
Bundan birkaç hafta önce aliexresste ilk kez gördüğüm metal puzzle'lar ile ilgili bir konu açayım dedim. Belki benden başka meraklısı da varsa konuşuruz.

Bunlar maketcilikle ilgilenenler varsa, iyi kitlerin yanında gelen photo etch parçalar gibiler, farklı olarak çelikten yapılıyorlar. Modelleri yapmak için herhangi bir yapıştırma ya da lehim işlemine gerek duymuyorsunuz, parçaların ufak dilleri var, bunları uygun yerlere sokup büküyorsunuz. Lazerle işlenmiş oldukları için üstlerindeki detaylar çok fazla, bittiklerinde ufacık modeller oluyor yer kaplamıyorlar ve biblo gibi süs oluyorlar. Ne kadar ufak derseniz çoğu model avcunuzun içine sığıyor. Tabi bhazı büyük modeller de mevcut. Ayrıca yapımları da tam bir mücadele, ufacık bir model bile 2-3 saat sürüyor. Binalar, araçlar, robotlar, film figürleri aklınıza ne gelirse var.

DIY_3D_Metal_Puzzle_Model1.jpg?v=1571709237

En bilinen marka metal earth, onun dışında piececool, mu models vs de var. Metal earth modelleri daha basit, diğerleri daha komplike oluyorlar. Yalnız basitle başlamak lazım ilk modeliniz cidden zorlayacaktır.

https://www.metalearth.com/
http://www.piececool.com/en/
https://specialtyproducts.store/metal-mo.../maple-mu/
Piececool-BATTLESHIP-YAMATO-P101-SRY-reg...Puzzle.jpg

Aliexpreste metal earth yok diğerleri var ama metal earth'ün hemen her modelinin birebir takliti var. Ülkemizde de yine taklitler var buba models vs diye. Ben 10'a yakın model yaptım, kalite, görsel olarak hiç bir sıkıntı göremedim. Bu bakımdan çok mantıklı, çünkü aliexpresste 3-4 dolar fiyata satılıyorlar, orjinal metal earthler ise 10-20 dolar gibi oldukça pahalı. Basit kitler aşağıdaki gibi iki yaprak levha olarak geliyor. İlk açtığınızda allah allah bundan ne çıkacak ki diyorsunuz, ama yapmaya başladıkça modeller çok güzel şekilleniyor. Detaylı modellerde 3 levha oluyor. Daha komplike modellerde 13-15 levhaya kadar çıkan 300-500 parçalık modeller mevcut ama ali fiyatlaro 50 dolar civarı. Fakat şöyle söyleyeyim basit 40-50 parçalık bir metal earth modelini yapmak bile birkaç saat sürüyor. Dolayısıyla parasına değiyor çünkü yapımları çok keyifli. Bitince tatlı da bir ağırlıkları oluyor.

yvKroBTdFcdNCGYg.large
sku_534328_1.jpg
0000000569151-1.jpg
bb8258b5-7ac9-4983-928b-22842dfc3142.jpg
2019-MU-3D-Metal-Nano-Puzzle-mechanic-Mo...er-Cut.jpg

Bu kitleri yapmak için hassas bir el, iyi gören bir göz ve bazı ekipmanlara ihtiyaç duyuyorsunuz. Çünkü parçalar gerçekten ufacık. Genel olarak ihtiyaç duyacağınız aletler iyi bir cımbız, parçaları levhadan kesmek için bir et pensi, bir adet mini kargaburun, bir adet yuvarlak ağızlı takı pensesi. Onun dışında parçaları yuvarlamak için çeşitli yuvarlak matkap ucu, tahta parçası gibi şeyler kullanabilirsiniz. Pense çeşitliliği arttıkça iş kolaylaşıyor çünkü bazı yerlerde o küçük dillere ulaşıp bükmek zor olabiliyor. Akşam kullandığım gereçlerin resmini yüklerim.

Bu modellerin güzel yanı algı ve dikkatinizi geliştiriyorlar. Belirli bir yapım sıralaması var ama bazen talimattakinden daha farklı bir yaklaşımla daha rahat monte yapabiliyorsunuz. Birbirine takılacak bazı parçaların tam şeklini vermeden önce birbirlerine bağlayıp sonra büküp şekillendirmek daha kolay olabiliyor. Bazen iş işten geçebiliyor. O yüzden hep iki adım ilerisini düşünerek montajlama yaparsanız rahat oluyor. Parçalar çok ince olduğundan hatalı büktüğünüzde düzeltmek için 1-2 deneme şansınız var olmazsa metali fazla bükmekten çabucak kırılabiliyor. Böyle bir durumda japon yapıştırıcısı çok faydalı oluyor. Ben şu ana kadar çok ufak bir iki kırılma dışında ciddi bir sıkıntı y aşamadım. Bazı modellerin montajı diğerlerinden daha güzel, bazı modeller sıkıntılı. Akşam yaptıklarımı atarım.

0002550_war-machine.jpeg

Videolarını izlediğinizde önce gözünüz korkuyor yok ya yapamam ben sanki diyorsunuz ama bir tane alıp yaptıktan sonra muazzam keyif alıyor ve hastalık gibi her bulduğunuz modeli almak istiyorsunuz. n11, hepsiburada, nezih kırtasiyede bazı modeller var ama çeşit az. Asıl çeşit aliexpresste. Başlangıç olarak Fascinations store'a bakmanızı tavsiye ederim, çünkü hem fiyatları uygun hem de çeşit bol. Tabi hatırlatayım bunlar metal earth taklitleri ama ben kalitede hiç sıkıntı yaşamadım, yaptığım modellerle, orjinal sitedeki yapılmıl modelleri kıyasladığımda da hiç bir fark görmedim.

https://tr.aliexpress.com/store/5279021?...4c4dcyYIcM

Bu kanalda güzel incelemer, ipuçları anlatılıyor. Almadan önce bir bakmak için göz atılabilir.

https://www.youtube.com/channel/UC3MwbVI...qFSt7NpH4Q

Ben maket yapmayı sevip de ülkemizde eli yüzü düzgün bir maketin 200-300den başlıyor hale gelmiş olmasından dolayı yapamayan komşularıma bu 3d metal puzzle'ları şiddetle tavsiye ederim. Son derece bağımlılık yapıcı ve keyifliler. Akşam kendi yaptıklarımı, kullandığım aletleri gösteren fotoları yükeleyeceğim ve öncelikle hangi modellerle başlanabilir, zorluk seviyesine göre sıralama gibi detayları anlatacağım.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
WWW
Cevapla
#2
Elinize sağlık çok güzel bir paylaşım yapıyorsunuz.


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Cevapla
#3
(18/11/2019, Saat: 12:08)-mali Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elinize sağlık çok güzel bir paylaşım yapıyorsunuz.


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Teşekkür ederim komşum.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
WWW
Cevapla
#4
Boruya saca değmeden geçen gün boşlukta hisseden biri olarak çok ilgimi çekti. Gerçi sabırsız ve tezcanlı yapımla sanki zorlanırım diye düşünsem de denemeye değer. Çok teşekkürler.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Cevapla
#5
(18/11/2019, Saat: 13:09)tarkaner Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Boruya saca değmeden geçen gün boşlukta hisseden biri olarak çok ilgimi çekti. Gerçi sabırsız ve tezcanlı yapımla sanki zorlanırım diye düşünsem de denemeye değer. Çok teşekkürler.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Komşum başlangıç olarak tek yapraktan oluşan basit ve kolay mimari yapılar da var eyfel kulesi falan gibi. Öyle bir tane ile başlayıp sevip sevmeyeceğine bakabilirsin. Nezihte 25-30 lira gibi hemen hemen aliexpress'e denk fiyatlara birkaç model mevcut.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
WWW
Cevapla
#6
Lord üstadım birde başımıza bunu sarma. Zaten forumca seviyoruz böyle şeyleri. Smile
"Öç gecikir ancak asla yaşlanmaz." 4.Murad
Cevapla
#7
(18/11/2019, Saat: 14:55)3RD1 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Lord üstadım birde başımıza bunu sarma. Zaten forumca seviyoruz böyle şeyleri. Smile

Vallaha komşum bana çok kötü bulaştı, her gün paketlere bakıyorum bu akşam bir tane yapsam mı diye, sonra dur bitmesinler, 2-3 günde bir yapayım diye kendimi tutuyorum. Smile
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
WWW
Cevapla
#8
Bana ilgi çekici geldi paylaşım için teşekkürler komşum, detaylıca araştırmak lazım Smile
Cevapla
#9
Şimdi biraz modellerden bahsedelim, ürünler aşağıdaki gibi ufak bir pakette geliyor

IMG-3651.jpg

İçinden metal plakalar ve montaj kılavuzu çıkıyor. Bazı detaylı modellerde topbaşları tornalanmış ince parçalar olarak çıkabiliyor. Bazı modeller çelik ve pirinç karışık levhalar olabiliyor. Metal earth'ün çoğu modeli 2 yaprak. Nadiren 3 yaprak modeli var. Piececool ve diğer markalarda daha çok detay var. Piyasada altın renkli kitler de bulunuyor onlar saf pirinç mi yoksa boyalı çelik mi emin değilim, elimde öyle 1-2 kit var ama henüz yapmadım.

IMG-3652.jpg

Bazı parçalar çok ufak demiştim, parmağımla kıyaslarsanız anlarsınız, ki bunun yarı inceliğinde parçalar da olabiliyor. Böyle çok ince parçalar çok hassas oluyor, en ufak baskıda yamulabiliyorlar, çok hassas çalışmak gerekiyor.

IMG-3653.jpg

Kıyaslama için yanında bir piececool missiouri modeli koyuyorum. Bu kit 3 adet büyük yapraktan ve tornada çekilmiş namlulardan oluşuyor. Biten model 30cm civarı oluyor ki bu metal puzzle'lar için baya büyük bir ölçü. Çok daha kompleks bir model fiyatı da ona göre, kargo dahil 15 dolar civarı.

IMG-3654.jpg
IMG-3656.jpg
IMG-3657.jpg

Aşağıda kullandığım bazı pense tiplerini görüyorsunuz. Hepsine ihtiyacınız yok, tek bir ufak kargaburun da işe yarayacaktır ama ne kadar çeşitlilik olursa o kadar rahat edersiniz.

IMG-3658.jpg

Bunlar da şimdiye kadar kolaydan zora doğru giden şekilde yaptıklarım. Sondaki destroyer harici hepsini bir akşamda yaptım, destroyer iki akşamda bitti.

IMG-3661.jpg

Bu çello, modeli oldukça basit bir model, tek yapraktan oluşuyor, dekor amaçlı hoş duran bir model.

IMG-3662.jpg

Yine yıldız destroyeri iki levhadan oluşan, yapımı oldukça basit bir model, detayı biraz zayıf. Yanında millenium falcon var o da basit yapılan bir model. Millenium falcon'un yapımı oldukça zevkli, biraz daha detaylı ve ortaya çıkan model hoş duruyor, zaten çok popüler bir model, bende tavsiye ederim.

IMG-3663.jpg

r2d2 biraz daha ikircikli bir model, özellikle ayak bağlantı kısımları biraz zorluyor, bitince çıkan model biraz daha detaylı olsa olurmuş. Genel olarak basit

IMG-3664.jpg

Tie fighter sıkıntılı bir model, kokpit kısmındaki yuvarlaklıkları ve kol bağlantılarını ayarlamak baya sinirleri zorluyor. Bitince de biraz fazla iri bir model olarak kalıyor, ben pek sevemedim.1-2 model yapmadan bunu yapmanızı tavsiye etmem.

IMG-3665.jpg

Ford t modeli, harika bir model. Hem yapımı keyifli hem de bitince çok güzel görünüyor, şiddetle tavsiye ederim. Aslında genel olarak yapımı tie fighterdan çok da zor değil, benim ilk yaptığımı model bu modeldi.

IMG-3666.jpg

Titanic 2. modelim, bu da güzel detaylı bir model, yapımı keyifli, ford t modele göre biraz daha zorlayıcı ama çok zor değil.

IMG-3668.jpg

Tank serisinden tiger I tankı, yapımı çopk keyifli, oldukça detaylı, bitince harika duran önerdiğm bir model. Palet ve taban kısmı bağlantısı oldukça zorlayıcı, onun dışında montajı gayet akıcı ve keyifli.

IMG-3669.jpg
IMG-3660.jpg

Japon tapınağı, tavsiye etmediğim bir model, hem pek güzel durmuyor hem de üretimi sıkıntılı, çatı kısmındaki diller çakışıyor montajı çok zorluyor. Almayın derim.

IMG-3670.jpg

Destroyer benim çok beğendiğim bir model, ufak bir model için beklenmeyecek derecede fazla detaya sahip. Çok güzel görünüyor, yalnız bir sürü çok ufak parçaya sahip ve oldukça sabır ile el melekesi istiyor. En az 5 model bitirmeden buna bulaşmanızı tavsiye etmiyorum.

IMG-3671.jpg

Son olarak şu aşağıdaki modelden uzak durun. Çok sıkıntılı bir tasarımı var ve düzgün şekilde montajı imkansız gibi. Ben sinirden parçalayıp attım, o derece.

9795353641010.jpgGenel olarak söyleyeceklerim böyle. Modellerin gerçekte fotolardan daha güzel göründüğünü ve keskin detaylarının insanı şaşırttığını da belirteyim. Türkiye piyasasında 10-15 model var onlarla başlayabilirsiniz. Ancak iron man modeline hemen başlamanızı önermem, oldukça zor olduğunu söylüyorlar. Yıldız destroyeri ya da Ford t gibi bir şeyle başlamanızı öneririm. Ben de yeni modeller yaptıkça başlığı güncelleyeceğim, sizler de katkı yaparsanız güzel bir konu olur.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
WWW
Cevapla
#10
Lordum yine yeni bi hobiye daha sürüklüyosun Smile milletimizi .
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Blitz Metal Malzeme Temizleme Spreyi dimitraki 3 1,141 11/10/2018, Saat: 20:52
Son Yorum: kokopelli
  Metal Spinning theunnamed 11 9,364 14/12/2014, Saat: 02:43
Son Yorum: mavi
  Metal kaplama totan35 21 15,928 16/08/2014, Saat: 23:33
Son Yorum: theunnamed

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi