Çalgı Çengi Konusu Hakkında
Arkadaşlar mesaj silme olayına genel olarak karsıyım. Alakasız bir konuda bir muhabbet olursa, varsa ilgili konusu taşıyalım. Bir münakasa, tartışma varsa gerekli yerde kontrol altına alalım, ama güzel bir konu içerisinde sohbet eşliğinde gecen konuşmalar olursa silinmesine karsıyım. Çalgı çengi konusuna son zamanda taşınan yorumlar şahsen beni rahatsız ediyor.

Son sayfasında gördüğüm küçük bir örnek

49162833081_98cfeefa82_c.jpg

Çalgı cenginin son sayfasında 2 mod’un sorulan sorulara verdiği yanıt ve bir komsumun uğraşarak yazdığı bir soru var. Bu soruyu veya cevapları alıp direk çalgı cengiye taşıyorsak, alakalı konusu varsa arayıp bulup oraya taşımıyorsak, mod veya admin olarak görevimizi layıkıyla yapmadığımızı düşünüyorum. Bir kolay yol olmuş her şey şipşak çalgı cengiye taşınıyor gibi oluyor veya algılanıyor.

Sohbetin muhabbetin konuya zararı yoktur, tersi okuyucuya bağlayıcı etkisi olduğunu düşünüyorum. Ana konudan çok uzaklaşmadan konu içlerinde sapılabilir çok uzatmadan. Bu dünya halidir insanlıktır. Konuda kaybolmuş odaklanmayı belki toparlamak için bir fırsattır. Geltir’in diğer forumlardan dostluk bağı farkıdır.

Değerli komsularım, Geltir kitlesi olarak seviyenize, görgünüze, doğru yanlış yargılamanıza güveniyorum. Gereksiz mesaj kirliliği veya yeni konu açılımları hakkında duyarlılığınıza inanıyorum. Lütfen dikkat edelim.

Sorumluluğu bana ait olmak üzere ve senelerdir o konuda birikmiş mesaj karmaşasının, silinen mesajların vebali bana olmak üzere Çalgı çengi konusunu sildim. Umarım hayırlısı olur.
Saygılar.
Tişikkirlir Sipirmin.
üstadım son cümleye kadar ağzına sağlık ne kadar doğru, büyük insan diye yorum yaparak okuyordum Smile son cümlenizde aha gitti bizim 100 mesaj dedim Big Grin

elinize yüreğinize sağlık, tespitleriniz çok yerinde katılmamak imkansız. misal sabun konusunda bi anda uzaya çıkıp muhabbet koyulaşmışken artık sabun konuşulmuyor hadi çalgı çengiye denilmesi ve muhabbetin oradan taşınmasının ardından konuyu baştan sona okurken acaba bu ne demek istemiş ne olmuş ne bitmiş diye eksik kalıyordu konu. ansiklopedi yazmadığımızı araya yeşillik serpebileceğimizi düşünüyorum ben. hayırlısı olsun
Bir sürü anlamsız tartışmanın ve bilgi kirliliği ile konu anlamını yitirmiş bir yerdi aslında, güzel olmuş bazen böyle temizlikler gerekebiliyor. Baştan okuyan birinin konu bütünlüğünü anlamadan ilerlemesi kaçınılmazdı.
Çalgı Çengi başlığı aslında okunacak bir yer değildi. Herhangi bir konuda sapma olduğu ya da olay ikili muhabbete döndüğü zaman o yorumlar Çalgı Çengi başlığına taşınıyordu. Zaten yorum yapan üyeler de yaptığı yanlışın farkında olduğunu yorum aralarında belirtiyordu.

Çalgı Çengi başlığının kaldırılması konusunda muhalefet şerhi koymak istiyorum: Herhangi bir konuda/üründe okuma/araştırma yaparken okuduğum yorumlarda olay ikili muhabbete ya da konu ile alakasız başka bir ürünü tartışmaya girdiğinde okumadan soğuyorum. O başlıktan faydalanamıyorum. Bu da forumun kalitesini düşürüyor.

Çalgı Çenginin tek zararı moderatörlere idi. Konuların bütünlüğünü sağlamak için emek/zaman sarfedip alakasız yorumları Çalgı Çengiye taşıyorlardı.

Merak ettiğim husus şimdi konulara yapılan alakasız yorumların ne olacağı! Yorum tamamen silinecek mi yoksa yorum yapan kişiden yorumunun düzeltilmesini beklemek mi olacak?

¶¶¶¶¶¶¶
Tişikkirlir sipirmin.
"Taş yerinde ağırdır." ata sözümüze istinaden yerinde bir karar olmuş.
Serdar üstad net bir şekilde neden gerekli olduğunu ve modlarin bundan sonra ne yapması gerektiğini yazmış zaten takdir edip destek olmak lazım. Yaptığı şey kolay değil.
(03/12/2019, Saat: 19:09)Mehmet_G Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merak ettiğim husus şimdi konulara yapılan alakasız yorumların ne olacağı! Yorum tamamen silinecek mi yoksa yorum yapan kişiden yorumunun düzeltilmesini beklemek mi olacak?

Mehmet_G kardesim, cok guzel bir soru sormussun. Yazımda bahsettigim sizlerin dogru yanlıs yargı degerlerinize guveniyorum sozu bu durum icindi. Herhangi bir kontrole gerek/ihtiyac varmı. Konu icinde gerektiginde sohbetimizi de yapalım, ama tadında bırakalım konuyu asıl amacından uzaklastırmayalım.
Herhangi bir hata, konudan cok bagımsız bir sohbet olursa, mod olarak bahsi gecenleri, alakalı bir konuya tasımak veya konuyu dagıtmamak icin silmek bizlerin gorevi; ama silecegimiz mesaj olacaksa da neden ve nicin sildigimiz hakkında arkasında durabilmemiz lazım. Kafama gore kendimce çöp kutusu yerine koydugum bir çalgı cengi konusuna hicbir acıklama vs. yapmadan taşımayı demokratik olarak dogru bulmuyorum.

Çalgı cenginin bir amacı vardı katılıyorum, ama her hafta yuksek miktarda mesaj bir acıklama vs. yapılmadan çöp kutusu niyetine bir konuya tasınıyorsa, o biraz sansure girer, esitsizlik sayılır. Bunu sorgulayaraktan bir deneme yaptım.

Bir sure bakalım duruma, mod veya admin arkadaslar is yukumuz artar gibi dusunurlerse saygı duyarım, konu tekrar acılır.
Silinecek şey varsa silinir abiler, ama sildigimizin dimdik arkasında duralım, attım oraya duruyor orada iste gibi bir acıklama ile birbirimizi kandırmayalım sadece bunu diyorum.
Tişikkirlir Sipirmin.
Serdar Beyi takdir edecek yetkinlikte olduğumu düşünmüyorum. Kendisi farklı bir kulvarda. Her zaman saygı duyarım. Forumda yaptıkları ortada olduğu için başka yapacak bir şey kalmıyor benim adıma.

Destek olmak körü körüne fikir savunmak değil fikir beyan edebilmektir. Tartışarak daha iyisini bulabiliriz...

¶¶¶¶¶¶¶
(03/12/2019, Saat: 19:09)Samet Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tişikkirlir sipirmin.
"Taş yerinde ağırdır." ata sözümüze istinaden yerinde bir karar olmuş.

@Samet ne olmuş bakiyim ne örüyoruz şimdi nerede kaynatıyoruz gibi deli sorular
(03/12/2019, Saat: 21:01)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Samet ne olmuş bakiyim ne örüyoruz şimdi nerede kaynatıyoruz gibi deli sorular
Abi şimdi modlar korksun, önümüze gelen konuya salça olalım Big Grin

SM-G611F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kesinti Hakkında BigHillMe 38 11,640 21/01/2023, Saat: 01:18
Son Yorum: BigHillMe
  Mesaj değiştirme düzenleme silme hakkında BigHillMe 0 2,234 09/05/2020, Saat: 18:27
  Mesaj düzenleme fonksiyonu hakkında bilgilendirme BigHillMe 0 3,007 25/02/2018, Saat: 03:04

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: